Mazda 626 (GD - GE - GF - GW) Jant Lastik Seçimi, Tavsiyeler Ortak Konu

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İnce ve çok kollu olan diyorum. Ama kolların uçlarında çıkıntı olduğu için kaldırım gibi yüksek yerlere vurma ihtimali yüksek.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bir ara Yeni Mazda Web sitesinde 15'lik görmüştüm. Hatta 4'ü 650 TL gibi bir rakama geliyordu. Güzel jantlar. İsterseniz web sitesinden bir bakın. Ben de bulunca birazdan linki ve görseli atayım.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Jant linki;

Alaşımlı jant 15" - Mazda Butik

Jant görseli;

592.jpg

Jant bilgileri;

Parça Numarası: 8AB7-37-600
6J x 15″, dizayn 100 (OE dizayn)
Bijon dahil değildir (OE bijonlar kullanılmalıdır) orta kapak ve subap dahildir. Herbir jant için 5 adetlik bijon seti B002-37-160A gereklidir.

Bence bir arayıp bu jantın uyumluluğunu da sorun derim. Güzel görünüyor. Bir ara ben de ciddi ciddi düşünmüştüm bunu.

Eray

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hatchback
Şansıma pes diyorum.Cumartesi bunlardan başka harika jantlar bulup almaya gitmiştim.Evden gelen telefon tüm işin içine etti.Buzdolabı arızalanmış ve eve teknik servis çağırmıştık.Servis dolabın sizlere ömür olduğunu söylemiş.15 yıllık dolaba tamir için 600 lira çıkardılar.Mecburen gidip dolap baktık.636 litrelik bir dolap alıp 3400 lira bayılınca ben de jant işinden vazgecmek durumunda kaldım.Arkadaşlar hakikaten de bir kurşun döktürmek lazım.Mecburen mevcut jantlara 185/65/14 lastik alıp işi çözeceğim.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eray

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hatchback
Lastik için acele etmeyin, ikinci el jant lastik takımıyla takasta olabilir.

Ah keşke acele etmek zorunda kalmasam.Ancak lastiklerde tek diş kalmadı.Cam gibi pürüzsüz durumdalar.Kalkarken sağa sola kayıyor.Her an riskli bir durum oluşma ihtimali var.Ayrıca bir kaç yerde yarılmalar oluşmuş.Aciliyet durumu var maalesef.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Dolap önemli de o fiyat dolap için çok fazla bence. 3400 TL ile üçünü aradan rahatlıkla çıkarabilirdin. :)

O lastiklerle trafiğe çıkmak sakıncalı. Bi dolap parası daha çıkmasın maazallah. Allah korusun.

Eray

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hatchback
Dolap önemli de o fiyat dolap için çok fazla bence. 3400 TL ile üçünü aradan rahatlıkla çıkarabilirdin. :)

O lastiklerle trafiğe çıkmak sakıncalı. Bi dolap parası daha çıkmasın maazallah. Allah korusun.

Aile kalabalık.Gelen giden misafirimiz de eksik olmaz çok şükür.Normal bir dolap alıp işi 1500 liraya kapatmayı ben de isterdim açıkcası.Ama dolabın iç hacmi büyük,gerçekten de büyük olmalıydı.550 litrelik bize çok küçük kaldı.Sebzeliği,buzluğu derken en az 620-640 litrelik bir dolap aramak durumunda kaldık.Haliyle o kadar büyük bir dolap alırken enerji sarfiyatını da düşünmek gerekiyor.A sınıfı daha uygundu.Ama 400 lira fark vererek A++ sınıfı aldık.Yani ihtiyaç bu olduğundan fiyatlar da böyle maalesef.

Lastikleri aslında çok önceden halletmek niyetindeydim.Ancak aracın çıkan masrafları elimi kolumu bağladı maalesef.İnşallah en kısa zamanda alabilirim ? Arabaya binmekten korkmaya başladım resmen.

Eray

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hatchback
Arkadaşlar şimdi şöyle bir durum oluştu.Çok samimi bir dostumun yakın akrabası lastik ve jant satıyormuş.Tesadüf eseri öğrendim.Bunun yanına gittik beraberce.Lastik ve jantlar ikinci el ama inanılmaz iyi durumda.İkinci el derken öyle kullanılmış falan sanmayın.Zengin gençlerin ve modifiye tutkunu babaların aldıkları arabanın lastik ve jantlarında modifiyeye gitmek istemeleri sonucu sıfır lastik ve jant takımlarını bu alıyor,sonra da inanılmaz uygun rakamlara başkalarına satıyormuş.Gidip baktım.Sıfırdan farksız lastik ve jantları bana takım halinde 500 liraya verecekti ama yeni jantların geleceğini öğrenince cumartesiye kadar bekleyip onlara da bakmak istedim.

Şimdi sorum şu.Adamda her tür ebat ve model jant var.Benim 94 model 626 HB aracımın kaldırabileceği en yüksek jant ebatı kaçtır ? Yani 15 yapmayı düşünüyordum ama 16 yapsam yakıt hariç bana bir zararı olur mu ? 205/55/16 olarak değiştirmeyi düşündüm.Bu ölçülerde değişim oranı %5,66 oluyor.Ama 205/50/16 alırsam değişim oranı %3 ün altında kalıp %2,50 oranında kalıyor.Fikriniz 16 jant konusunda nedir ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konfor biraz düşer, direksiyon biraz daha ağırlaşır. 15 iyidir derim.

Eray

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hatchback
Konfor biraz düşer, direksiyon biraz daha ağırlaşır. 15 iyidir derim.

Ben 16 olursa yol tutuşu falan daha çok olacağından konfor da artar diye düşünmüştüm ! Peki 16 jant tam sağ veya sol yaptığımızda yada bir kasise girdiğimizde teker davlumbazlara sürter mi ? Bana da 15 jant daha mantıklı geliyor aslında.Ama neden 16 aldığımda konfor düşer açıklarsanız öğrenmiş olurum.Direksiyon sertleşmesini tahmin edebiliyorum.Büyük ebat daha ağır ve geniş olduğundan daha zor çevirilir diye bir tahminde bulunayim ?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Abi ben konfor odaklı çok bakmadığım için şahsi fikrim görüntü güzelliği açısından düşünmeden 16" takardım hele de böyle uygun fiyatlı güvenilir tanıdığım varsa, 205 50 sapması az olduğu için tercihim de o olurdu ama elindeki 16" lik takımda 205/50 var mıdır ki, genelde 16" jantlarda 205/55 vardır

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yol tutuş artar ve tutunulan yoldaki bütün olumsuzluklar hissedilir. Sürtme konusunu bilemem aradaki mesafeye bakmak gerek.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ben 16 olursa yol tutuşu falan daha çok olacağından konfor da artar diye düşünmüştüm ! Peki 16 jant tam sağ veya sol yaptığımızda yada bir kasise girdiğimizde teker davlumbazlara sürter mi ? Bana da 15 jant daha mantıklı geliyor aslında.Ama neden 16 aldığımda konfor düşer açıklarsanız öğrenmiş olurum.Direksiyon sertleşmesini tahmin edebiliyorum.Büyük ebat daha ağır ve geniş olduğundan daha zor çevirilir diye bir tahminde bulunayim ?
Yol tutuş artar tabi ama konfor buna zıt orantılı olarak azalır, lastik jant ebatı büyüdükçe haliyle yanağın tabana olan kesiti inceldiginden daha iyi yol tutuş sağlarken konfordan haliyle ödün vermiş oluruz. Davlumbazlara sürtme yapıp yapmadığı kontrol edilerek anca bakılır, dikkat etmek lazım

Eray

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hatchback
Eğer elinde 205/50/16 varsa onu alırım.Ama yoksa 205/55/16 almak pek mantıklı durmuyor.Bayağı sapma var.O zaman standart 15 ebatlarına bakarım mecburen.Görüntü kadar konfor ve bozuk yollarda kullanım da önemli.Bu ortada yazan 50-55 et kalınlığı inceldikçe tek olumsuz taraf konfor mu oluyor ?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Eğer elinde 205/50/16 varsa onu alırım.Ama yoksa 205/55/16 almak pek mantıklı durmuyor.Bayağı sapma var.O zaman standart 15 ebatlarına bakarım mecburen.Görüntü kadar konfor ve bozuk yollarda kullanım da önemli.Bu ortada yazan 50-55 et kalınlığı inceldikçe tek olumsuz taraf konfor mu oluyor ?
Genel anlamda konuşuyoruz bunları, bir sürü faktör var birbirini etkileyen.

Eray

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hatchback
O zaman şöyle diyeyim.Bu %3 sapmadan fazlası neden tavsiye edilmiyor ? Mesela %5-6 olsa ne olur ? Ne gibi sıkıntılar veya riskler oluşur ?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
O zaman şöyle diyeyim.Bu %3 sapmadan fazlası neden tavsiye edilmiyor ? Mesela %5-6 olsa ne olur ? Ne gibi sıkıntılar veya riskler oluşur ?
Başlı başına bir konu başlığı bu abi, aracın üretim aşamasında yürüyen aksamı en uygun ve güvenli şekilde hareket etmesi için ilgili mühendisler uygun ölçüleri kullanıp üretime geçiriyorlar. O bakımdan yapılan uygunsuz her değişiklik konfor ve güvenlik açığı oluşturur, yürüyen aksamın bütün halinde uyumlu çalışmasının dışına çıkmış oluyoruz, Allah korusun yüksek hızlara ulaşıp sert frenler yapmamız gerekip, süratli şekilde seyir ettiğimiz olup, tahmin ettiğimizden daha keskin bir viraja girmiş olabiliriz, her şeyi düşünmek lazım

Üst Alt