Mazda 626 (GD - GE - GF - GW) Jant Lastik Seçimi, Tavsiyeler Ortak Konu

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Uzun araştırmalarım sonucu ben Kumho Ecowings aldım, yaklaşık 1.5 yıl oldu. Tek kelimeyle mükemmel en azından bana göre öyle. Müthiş yumuşak hamuru var elinizle test ederseniz hak vereceksiniz. Üzerinde 195 65 15 vardı söktüm 195 60 15 (H serisi) taktım ve yola çıktım 185 km ye kadar çıktım sonuç harika. Fiyat 4 tanesi 540 TL idi. Üzerine 25000 km yaptım şu anda hala lastik özelliğini korumakta. Kesinlikle öneririm. Bakmaya para almıyorlar. Bir bakın derim.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
@alican Jant ölçüsünü 15’e çıkarırsak alternatifler çoğalıyor tabi ki. Yine ses yüksekliği çok olup sürtünme ve ıslak zemin performansı yüksek olan lastikler de mevcut. Önceliğim sessizlik olduğundan seçmedim açıkçası. Ben orijinal kapaklardan vazgeçecek olsaydım şayet kesinlikle en az 205 gibi daha geniş taban ve buna oranla daha ince yanak kullanırdım. Estetik anlamda daha güzel duruyor. ;)

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Benim jantlar ilk aldığımda 15 olarak değiştirilmişti, Lastik memnuniyeti konusunda Kumho ecowings H serisi 14 jant olsa yine alırdım. Ama 14 jant kesinlikle daha süspansiyonlu. Lastik çapı ve tabanı büyüyünce yakıt tüketimi bariz artıyor en az %5 gibi. Aracın akleresyonu (hızlanma değerleri) çok düşüyor.Açıkçası bu kadar fark edeceğini düşünmüyordum. Ama deneler sonucu tecrübe ettim. Mesela yaz mevsiminde arkadaşım 1998 1.8 T 150 beygir passat 195 65 15 orjinali çıkardı araca 17 jant ve 215 60 17 taktı, sonuç; resmen araba kağnı gibi gitmiyor, yakıt; şaka gibi % 30 arttı inanamadık, ivedi olarak tekrar söküp eskilerini takdık. Haberiniz ola.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Uzun araştırmalarım sonucu ben Kumho Ecowings aldım, yaklaşık 1.5 yıl oldu. Tek kelimeyle mükemmel en azından bana göre öyle. Müthiş yumuşak hamuru var elinizle test ederseniz hak vereceksiniz. Üzerinde 195 65 15 vardı söktüm 195 60 15 (H serisi) taktım ve yola çıktım 185 km ye kadar çıktım sonuç harika. Fiyat 4 tanesi 540 TL idi. Üzerine 25000 km yaptım şu anda hala lastik özelliğini korumakta. Kesinlikle öneririm. Bakmaya para almıyorlar. Bir bakın derim.
Eğer Kumho'nun bahsettiğiniz serisi özel bir seri değilse, Nokian'ı görünce yumuşak lastik adına diğer bildiklerinizi unutabilirsiniz bence. Kumho normalde çok yumuşak bir lastik değildir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Eğer Kumho'nun bahsettiğiniz serisi özel bir seri değilse, Nokian'ı görünce yumuşak lastik adına diğer bildiklerinizi unutabilirsiniz bence. Kumho normalde çok yumuşak bir lastik değildir.

Benim anladığım kadarıyla Kumho; çok iyi lastik değil ancak fiyatı çok iyi lastik. :)

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Doğru bazı modelleri sertti. Benim aldığım seri ecowings H serisi, elimle diğer lastiklerinde yumuşaklıklarını test ederek aldım.Çevre yolunda bastım arabaya yol tutuş sessizlik çok beğendim.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Genel olarak GF kasanın muhabbetleri de bu konu başlığında yapıldığı için buradan devam edeyim.

Yaz başında veya biraz daha sabredip sonunda lastikleri değiştirme planım var, lastikler kabak değil ancak 2014 üretimi Goodyear. Yılların vermiş olduğu sertlik şüpheye sebep oluyor.

Lastik değiştireceğim ancak ebat konusunda karar veremedim. 99 GF'de orj ebat 195/60 R15, benim araçtaki lastik 195/65 R15; jant ise 16 inç. Ortaya karışık bir durum var ☺️

Mevcut lastiğin 65 yanak yüzdesinden pek memnun değilim, çok salınım yapıyor. Durduğu yerde elimle aracı çok rahat sallayabiliyorum. Araç dolu iken zıplama olunca arka teker davlumbaza da sürtüyor. Aracın yerden mesafesi de fazla bu haliyle, arkadaşta Scenic var onun altını sürtüğü patika yolda ben rahat rahat gidiyorum. Bu noktada kullanımı kolay ancak aracı patikada kullanmadığım için asfaltta ve hususen yüksek hızlarda stabilite için yanağı küçültmeyi düşünüyorum.

Karar veremediğim nokta ise orijinalden pek sapmadan 195/60 R15 ile yanak düşürüp devam mı edeyim yoksa üstündeki 16'lık janta uygun bir kombin ile hem görsellik katıp hem de piyasada bol adette bulunabilirliği olan 205/55 R16'ya mı terfi edeyim..?

Sapma oranlarına bakınca 195/60 R15 yapınca - 3.17 oluyorken 205/55 R16 ile - 0.41 oluyor.

Akıl ve mantık 205/55 R16'ya yönlendiriyor da, işin ustalarına sormak istedim, var mı atladığım bir nokta..

Edit:
YaHu cahilliğimi mazur görün, mesajı yazana kadar jant ebatından farklı lastik takılmaması gibi bir durum aklıma gelmemişti, yüzdesel hesaba bakıp 3'ü aşmıyorsak sorun görmüyor idim. Az önce konuyla alakalı sörflerken jant ölçüsüne uygun olmayan lastiğin mümkün olmadığıyla alakalı yazılar gördüm. Ee benim aracın bu ölçüleri ile yıllardır Allaha emanet mi gidiyormuşum?

Son düzenleme:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Genel olarak GF kasanın muhabbetleri de bu konu başlığında yapıldığı için buradan devam edeyim.

Yaz başında veya biraz daha sabredip sonunda lastikleri değiştirme planım var, lastikler kabak değil ancak 2014 üretimi Goodyear. Yılların vermiş olduğu sertlik şüpheye sebep oluyor.

Lastik değiştireceğim ancak ebat konusunda karar veremedim. 99 GF'de orj ebat 195/60 R15, benim araçtaki lastik 195/65 R15; jant ise 16 inç. Ortaya karışık bir durum var ☺️

Mevcut lastiğin 65 yanak yüzdesinden pek memnun değilim, çok salınım yapıyor. Durduğu yerde elimle aracı çok rahat sallayabiliyorum. Araç dolu iken zıplama olunca arka teker davlumbaza da sürtüyor. Aracın yerden mesafesi de fazla bu haliyle, arkadaşta Scenic var onun altını sürtüğü patika yolda ben rahat rahat gidiyorum. Bu noktada kullanımı kolay ancak aracı patikada kullanmadığım için asfaltta ve hususen yüksek hızlarda stabilite için yanağı küçültmeyi düşünüyorum.

Karar veremediğim nokta ise orijinalden pek sapmadan 195/60 R15 ile yanak düşürüp devam mı edeyim yoksa üstündeki 16'lık janta uygun bir kombin ile hem görsellik katıp hem de piyasada bol adette bulunabilirliği olan 205/55 R16'ya mı terfi edeyim..?

Sapma oranlarına bakınca 195/60 R15 yapınca - 3.17 oluyorken 205/55 R16 ile - 0.41 oluyor.

Akıl ve mantık 205/55 R16'ya yönlendiriyor da, işin ustalarına sormak istedim, var mı atladığım bir nokta..

Edit:
YaHu cahilliğimi mazur görün, mesajı yazana kadar jant ebatından farklı lastik takılmaması gibi bir durum aklıma gelmemişti, yüzdesel hesaba bakıp 3'ü aşmıyorsak sorun görmüyor idim. Az önce konuyla alakalı sörflerken jant ölçüsüne uygun olmayan lastiğin mümkün olmadığıyla alakalı yazılar gördüm. Ee benim aracın bu ölçüleri ile yıllardır Allaha emanet mi gidiyormuşum?
Selçuk hocam şuan ki jantlarınız 15" ise eğer, 16" e geçiş yapmak istediğinizde lastik + jant masrafı olacak, 15" ten devam edersek sadece lastik masrafı olacak. 205/55/16 olunca görsel olarak daha güzel olacak, yol tutuş artacak, yakıt çok az artacak, konfor bir tık azalacak. Maddi imkanlarım izin verseydi ben 16" derdim direk.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
@universitely76 Selçuk Hocam, 16inç jant görsel olarak çok daha doyurucu oluyor. Birkaç 626'da canlı olarak görme imkanım oldu.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Selçuk hocam şuan ki jantlarınız 15" ise eğer, 16" e geçiş yapmak istediğinizde lastik + jant masrafı olacak, 15" ten devam edersek sadece lastik masrafı olacak. 205/55/16 olunca görsel olarak daha güzel olacak, yol tutuş artacak, yakıt çok az artacak, konfor bir tık azalacak. Maddi imkanlarım izin verseydi ben 16" derdim direk.
Abi jantlar zaten 16". Görsellik+güvenlik gibi sebeple 205/55 düşünüyorum ben de ancak son yazdığım edit kısmıyla alakalı aklım karıştı.

Jant 16" iken lastik 15". Bu duruma mümkün değil diyenler var nette ancak benim araç yıllardır böyle. Ölmediğimiz bir mucize mi..

@universitely76 Selçuk Hocam, 16inç jant görsel olarak çok daha doyurucu oluyor. Birkaç 626'da canlı olarak görme imkanım oldu.
Hocam büyük ihtimalle ben de 205/55 R16 yapacağım. Jantın 16" olmasından dolayı şu anki lastik&jant takımıyla da estetik duruyor ancak yanak küçülünce daha çok göze hitap edecek.

Biraz konfor azalıp yakıt artacak ama pek dişe dokunacak kadar değişim tahmin etmiyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bende çok şaşırdım bu işe hocam, jant 16 ise 205/55/16 ile durmak yok yola devam diyorum. :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Abi jantlar zaten 16". Görsellik+güvenlik gibi sebeple 205/55 düşünüyorum ben de ancak son yazdığım edit kısmıyla alakalı aklım karıştı.

Jant 16" iken lastik 15". Bu duruma mümkün değil diyenler var nette ancak benim araç yıllardır böyle. Ölmediğimiz bir mucize mi..

Hocam büyük ihtimalle ben de 205/55 R16 yapacağım. Jantın 16" olmasından dolayı şu anki lastik&jant takımıyla da estetik duruyor ancak yanak küçülünce daha çok göze hitap edecek.

Biraz konfor azalıp yakıt artacak ama pek dişe dokunacak kadar değişim tahmin etmiyorum.
Selçuk hocam öyle bir şey mümkün değil ki :) jant ve lastik inç değerleri değişmez aynı olmak zorunda, yanak ve taban değişir anca.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Bu işte bir gariplik olduğu kesin de dur bakalım nereden çıkacak ☺️

Jantın inç hesabını jantın çapını 2.54 bölerek buluyorum, bu hesapta olabilir mi bir yanlışlık..
IMG_20180324_171047.jpg

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Meseleyi sormak için semtteki lastik ustasına gittim, usta durumun mümkün olmadığını belirterek, farklı jant çapına sahip lastik durmaz dedi.

Gözü önünde jantı ölçüp gösterince iç yanak ölçüsü farklıdır bunun, dışarıdan ölçmek yanıltır içten ölçmek lazım diye belirtti durumu.

Mantıklı olan da bu zaten, ayağımızdan büyük veya küçük ayakkabıda yaşayacağımız sorunlar gibi jant ebatı farklı olduğu için 16" jantla 15" lastik şu ana kadar sorun yaşatması lazımdı, elhamdülillah sorun yaşatmadığına göre benim jantlar 15" olmalı. Ancak iç jant çapı ile dış çap arasında bir eşitsizlik var ve bizi bu fark yanıltıyor olmalı.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Bu meseleyle alakalı bugün yol üzerinde başka bir lastikçi görünce hemen damladım ☺️

Ama şansıma yine "bilindik" ustalardan denk geldi.
-Ustam aracımdaki jantın ebatını nasıl hesaplayabiliriz?

Sanırım klasik sök-takçı lastikçilerin jant hesaplama üzerine pek bilgileri yok, böyle olacak ki usta bir anlık dondu kaldı, tam olarak ne dediğimi anlamaya çalıştı. Aradan geçen birkaç saniye sonra "içinde yazar" diyebildi. Devamında jant çapından inç hesaplama gibi bir yöntemin varlığını ifade edince frekansı iyice karıştı, "o öyle hesaplanmaz jantın et ölçüsü ofseti bijonu..." diye meselenin karmaşıklığı anlatmaya kalktıktan sonra "lastiği değiştireceğin usta bilir onu" dedi ve kestirip attı ☺️

Ben yine dilden anlayan bir ustaya denk gelmenin sevinciyle ustaya teşekkür edip oradan hızla ayrıldım.

Bu görüşmeden sonra bu konuda jantların tasarım ve flanş yapılarının çok farklı olması dolayısıyla jant ölçüsünün dışarıdan çap ölçülerek yapılamayacağı ya da sadece bu ölçüye güvenilemeyeceği sonucunu çıkardım. Üzerindeki lastiklerle sorunsuz kullanılıyorsa üzerindeki lastikten jant bilgisi tahmin edilebilebilirken en kesin bilgi jantın içinde ebat bilgisine bakılarak bunabilir.

MazdaGaraj "kendin hurafe uydur kendin bul sonucunu servisi" sundu ☺️

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Merhaba Garaj Dostları.
Aracım için yazlık lastik arayışı devam etmekte. Gönlümden geçen ebat 195/60/15 fakat maddiyat 195/65/15 almaya zorluyor.
195/65/15 de almayı düşündüklerim;

-Debica Passio 2 Yakıt: E, Islak Zemin C, Ses: 68db
passio 2.jpg
-Sava Perfecta Yakıt E, zemin C, Ses 70
sava perfecta.jpg
-Petlas İmperium PT515 Yakıt C, Zemin B, Ses 70db
imperium.jpg

Üçüde 2018 üretim ve fiyat bandı 165TL.
Aynı fiyat bandı ve +- 20TL olan lastik tavsiyelerinizi bekliyorum.
Teşekkür ederim.

Nokian sever arkadaşlar ısrar etmezse sevinirim.

Üst Alt