Mazda 626 GE (1991-97) İlk Marşta Sarsıntı

serhat

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Hayırlı günler arkadaşlar benim 626 ilk marşta kasayı sallayarak çalışıyor ama sonra motorun çalışmasında herhangi bir sallantı titreme yok gayet düzgün çalışıyor -20 derecede bile bir marşta çalışıyor fakat baştada dediğim gibi ilk marş motor sıcakta olsa kasayı çok sallıyor acaba hepsimi aynı yoksa sensörlereden birimi arızalı

Adem Ustamız cevaplasa en neti olur..
Aklıma kulaklar geliyor, bazı yerlerde krank ile ilgili vs bulut bilgiler..
Krank devir sensörü demişler..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İlk bakılacak yer motor kulaklarıdır... Stop ederken de belirli bir sarsıntı oluyorsa motor kulaklarını kontrol ettir...

Marş bastığında normalden geç alıyorsa da, ısı sensörünü kontrol etmek gerekir...

Kontağı açtığında; gelen uyarı sesi 4 adet ise, herhangi bir sensör sorunu yok demektir rahat ol...

Bence; hiç sensörleri karıştırmadan, doğrudan motor kulaklarına yoğunlaşmalısın...

Kolay gelsin.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Öncelikle motor kulağına bakınız. Özellikle triger tarafındaki.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
evet arkadaşlarım ile aynı fikirdeyim ilk hetapta motor kulaklarını kontrol etmeniz gerekiyor sag üst kulak ön şanzuman kulak orta şanzuman kulak ve arka şanzuman kulak sol üst şanzuman kulagında sıkıntı olmaz öncelikle ön kulak kopar sonra orta ve sonra arka kulak bu durum geç fark edilince sag üst yaglı kulagı koparır toplamda 5 det kulak var

bunlara bir bakın sonrasında aracın avans ayarını kontrol ettirin rotar da olmasın ilk marşta sert çalışır ve çok sallar bunların dışında başka bir sorun olucagını sanmıyorum şimdilik kolay gelsin ..

serhat

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
evet arkadaşlarım ile aynı fikirdeyim ilk hetapta motor kulaklarını kontrol etmeniz gerekiyor sag üst kulak ön şanzuman kulak orta şanzuman kulak ve arka şanzuman kulak sol üst şanzuman kulagında sıkıntı olmaz öncelikle ön kulak kopar sonra orta ve sonra arka kulak bu durum geç fark edilince sag üst yaglı kulagı koparır toplamda 5 det kulak var

bunlara bir bakın sonrasında aracın avans ayarını kontrol ettirin rotar da olmasın ilk marşta sert çalışır ve çok sallar bunların dışında başka bir sorun olucagını sanmıyorum şimdilik kolay gelsin ..
Teşekkürler

serhat

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Arkadaşlar arızayı bulduk şanzıman kulağından yapıyormuş.

serhat

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Arkadaşlar bu sarsıntı bazen azalıyor acaba sensör işi olabilirmi

serhat

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Çalıstıktan sonra düzeliyor bide rolanti normalin çok üstüne çıkıyor 2000 devire cıkıyor ve uzun süre yüksek rolantide çalışyor

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Çalıstıktan sonra düzeliyor bide rolanti normalin çok üstüne çıkıyor 2000 devire cıkıyor ve uzun süre yüksek rolantide çalışıyor
İlk çalışmada rolanti yüksek olur zaten araba ısındıkça düşer kendiliğinden. Ustanız şanzıman kulağı dememişmiydi neden fikir değiştirdiniz?

2000 devirlere kadar çıkmıyor benimki en fazla 1500 de kalıyor.
Soruna rölanti tarafından bakacaksanız, su ve radyatör havası kısmından bakın,
Şahsen çok soğuk havalarda araçtaki titreşim ve sesi duymamazlıktan gelerek 15 dakika sonra herşey normal haline geliyor..
Bu tip sorun düşünceleri için havaların iyi olmasının beklenmesi şart

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
2000 devirlere kadar çıkmıyor benimki en fazla 1500 de kalıyor.
Soruna rölanti tarafından bakacaksanız, su ve radyatör havası kısmından bakın,
Şahsen çok soğuk havalarda araçtaki titreşim ve sesi duymamazlıktan gelerek 15 dakika sonra herşey normal haline geliyor..
Bu tip sorun düşünceleri için havaların iyi olmasının beklenmesi şart
Abi benimkide 2000 i buluyor. Gerçi kaça çıktığı önemli değil ısındıktan sonra normale düşüyorsa sorun yoktur bence

serhat

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Kardeş rolanti normalin çok üstüne çıkıyor ve gereğinden fazla yüksek kalıyor ustanın dedine güvenmiyorum çünkü değiştirdiği contadan şarıl şarıl yağ akıttı ilk defa gitmistim oraya zaten

serhat

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Tabelaya mazda cı yazmış ona aldandım zaten tipinde meymenet yoktu zaten aracı kaç liraya aldımı sordu bende 11 bin deyince ben bu aracı 7 bin tlye verdilerde almadım diyor benim aracımda degisen bile yok

Üst Alt