Mazda 626 GE (1991-97) İlk Marşta Gelen Ses ve Sarsıntı

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
çok fazla önemsemiyordum ancak sorunun nereden kaynaklandığını öğrenmek için konuyu açayım dedim,
ilk marş sonrasında kısa bir süre metalik sürtünme sesi gibi, kayış sesine benzer bir ses geliyor ve kesiliyor bunun sebebi ne olabilir?
bir de bazen ilk marş alışı sarsıntılı olabiliyor, bunun da motor kulaklarından kaynaklanma ihtimali geliyor aklıma ama siz ne dersiniz?
videoyaya çekmiştim ama çok anlaşılmadığı için yüklemedim, daha temiz bir video çekince yüklerim

kendime yeni bir usta bulunca, bu hususları da gösterebilirim ya da yağ bakım zamanında hepsini toptan hallederim:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sarsıntı motor kulakları kaynaklıdır... Diğer ses ise; direksiyon pompasından geliyor, aynı ses bende de oluyordu... İlk marştan sonra yarım veya bir saniye kadar standart dışı bir ses geliyor, tarifini buradan yapmak zor...

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
O ses direk kayış sesidir metal sürtünme ifadesi var ama benim tahminim ses kayış sesi Abdülkadir yanlış duymuş olabilir. Kayışlar boş ise gerdir aksi halde erken eskir.

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Eğer harbiden metal sürmesiyle karışık vuuuuuuu sesi varsa Veli abinin dediği gibi pompadır

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sarsıntı motor kulakları kaynaklıdır... Diğer ses ise; direksiyon pompasından geliyor, aynı ses bende de oluyordu... İlk marştan sonra yarım veya bir saniye kadar standart dışı bir ses geliyor, tarifini buradan yapmak zor...

direksiyon pompası ile nasıl bir ilgisi var abi? bende de bazen çok kısa sürüyor bazen 5-6 saniye kadar gelebiliyor o ses, bir şeyler birbirine sürtüyormuş gibi

bir sabah ilk çalıştırmada hemen marş alırken , bir süre kullanıp markete fala dursam , tekrar çalıştırınca daha uzun sürede marş alıyor, tık diye hemen almıyor

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
O ses direk kayış sesidir metal sürtünme ifadesi var ama benim tahminim ses kayış sesi Abdülkadir yanlış duymuş olabilir. Kayışlar boş ise gerdir aksi halde erken eskir.

en kısa zamanda videoya çekerim:) o zaman daha net anlaşılır
burada oto elektrikçisi komşum var, ona da bahsettim o da şarj dinamosuna giden kayış gibi bir şeyden bahsetti ama bilmiyorum
nette geçenlerde baktığımda marş dişlisinden geldiği gibi yorumlar vardı

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
direksiyon pompası ile nasıl bir ilgisi var abi? bende de bazen çok kısa sürüyor bazen 5-6 saniye kadar gelebiliyor o ses, bir şeyler birbirine sürtüyormuş gibi

bir sabah ilk çalıştırmada hemen marş alırken , bir süre kullanıp markete fala dursam , tekrar çalıştırınca daha uzun sürede marş alıyor, tık diye hemen almıyor

Direksiyon pompası da, marş ile birlikte yol almaya başlıyor, ilgisi oradan... Benim 626 aracımda da bu ses geliyordu, tam olarak metal sürtmesi değil ama böyle; gır gır şeklinde farklı bir ses yapıyor ve kesiliyordu, muhtemelen senin ses de direksiyon pompasından diye tahmin ediyorum...

Marş süresiyle ilgili olarak da; ısı sensörünü kontrol ettirebilirsin, lpg regülatörünü kontrol ettirebilirsin; tabi önce usta bulman gerekiyor... :)

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Arabanın benzin seviyesi çeyrekten çok dimi? aklıma geldi söleyim dedim benzin bol olsun. Konuyla alakası yok. :)

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Direksiyon pompası da, marş ile birlikte yol almaya başlıyor, ilgisi oradan... Benim 626 aracımda da bu ses geliyordu, tam olarak metal sürtmesi değil ama böyle; gır gır şeklinde farklı bir ses yapıyor ve kesiliyordu, muhtemelen senin ses de direksiyon pompasından diye tahmin ediyorum...

Marş süresiyle ilgili olarak da; ısı sensörünü kontrol ettirebilirsin, lpg regülatörünü kontrol ettirebilirsin; tabi önce usta bulman gerekiyor... :)

tamam abi, teşekkürler, müsait zamanda gidilip görülecek 2-3 usta var hem tanışır hem fikir alırım
nette şöyle bir yorum var

"alternatör klima veya hidrolik dreksiyon pompasını çeviren kayışlardan gelen sestir bu. soğuk havalarda elastikiyeti zayıfladığından sertleşir ve ilk çalıştırmada ısınana kadar ciyaklama tarzında ses çıkarır ve kaybolur. ömrü bittiyse yani çatlama ve kenarlarında dağılma varsa değiştirmenizi tavsiye ederim, ucuz bir parçadır ama çok büyük hasarlardan kurtarır. http://forum.donanimhaber.com/m_21793929/tm.htm#yenileyince ses de kaybolur."

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Arabanın benzin seviyesi çeyrekten çok dimi? aklıma geldi söleyim dedim benzin bol olsun. Konuyla alakası yok. :)

ilahi murat:) merak etme iyi bakıyom guzuya
yarım civarında , çeyreğin altına düşürmem ben evvel Allah:)

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Şarj kayışıdır abi bildiğin lastiğin asfaltta kayma sesinin incesidir o ses. Komşu Elektrikçiye göster anlar ve yapar o

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Abdülkadir eski araba varken 2 günde bir yeni konu, her günde forumda birşeyler yazıyordun. Şimdi ortalıkta pek görünmez oldun. Bugün dedim ki kendi kendime Dark sorunsuz arabayı aldı haliyle forumada uğramaz oldu :D tabi bu sadece bir espirikti

İlk çalışmadaki sesler hakında bilgim yok ama sarsıntı motor takozu sanırım. Benim sağ motor takozunda da içten yarılma var ama herhangi bi sarsıntı ses olmuyor. Değiştirmeyi düşündüm ama problem yaratmadığı ve şuan ki takoz orjinal olduğu için yenilemedim.

Takoz alacak olursan @jakopar kargo ile yollar. Şu sıralar serviste kampanya varken orijinalide düşünülebilir.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Şarj kayışıdır abi bildiğin lastiğin asfaltta kayma sesinin incesidir o ses. Komşu Elektrikçiye göster anlar ve yapar o

tamam, onla bir bakalım , ona göre bilgilendirme yaparım :)

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Abdülkadir eski araba varken 2 günde bir yeni konu, her günde forumda birşeyler yazıyordun. Şimdi ortalıkta pek görünmez oldun. Bugün dedim ki kendi kendime Dark sorunsuz arabayı aldı haliyle forumada uğramaz oldu :D tabi bu sadece bir espirikti

İlk çalışmadaki sesler hakında bilgim yok ama sarsıntı motor takozu sanırım. Benim sağ motor takozunda da içten yarılma var ama herhangi bi sarsıntı ses olmuyor. Değiştirmeyi düşündüm ama problem yaratmadığı ve şuan ki takoz orjinal olduğu için yenilemedim.

Takoz alacak olursan @jakopar kargo ile yollar. Şu sıralar serviste kampanya varken orijinalide düşünülebilir.

çok şükür hakan kafam rahat, bunlar dışında sıkıntı görünmüyor :) bir de usta bujiyi değişmiş tırnak aralığını oldğu gibi bırakmış o 0,60-0,70 e ayarlanacak bakalım,
inşallah böyle gider, bu aralar eğitim falan da olunca gelemiyorum foruma :)

motor kulağına baktırırım ona göre hareket ederim, haberleşiriz :)

fotoyu bile murattan ile aynı yaptım:p

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan

bu konuları takip etmiştim zamanında,
burada yazılanlar ışığında @hakan_emre de de aynı sıkıntı varmış, son durum nedir bilmiyorum,
sabah soğuk motorda tık hemen marş alıyor, ama bir süre kullanıp stop edip tekrar çalışıtırınca geç alıyor, buradan da ısı sensörü değil de lpg regülatörünün manifolta gaz sızdırması ihtimali kuvvetleniyor
müsait zamanda el atacağız bakalım :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Benim guzu sadece soğuk motorda geç çalışıyordu buda akü kaynaklı çıktı

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan

sıkıntı şarj dinamosu kayışının gevşemesinden kaynaklıymış,
ayarı yapıldı, soğuk motorda henüz denemedim ama muhtemelen çözülmüştür.

Üst Alt