Mazda 626 GE (1991-97) Hold Lambası Sorunu

Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
herkese merhabalar..1993 model mazda 626 otomatik vites arabam var ve ben bunca araba aldım değiştirdim bu arabadan aldığım zevki başkalarından alamadım..lakin 1,5 yada 2 aydır zaman zaman hold lambası yanıp sönmeye başlıyor ve 1-2-3.cü vitesten sonra 4 e geçmiyor bir hafta on gün sonra kendi kendine düzeliyor bir zaman normal kullanıyorum sonra tekrar arızaya düşüyor..aydın ili mazda konusunda hatta ve hatta otomatik konusunda sıfır..bir parça ya bozuktur yada değildir..kendi kendine düzelip kendi kendine bozula bir problemle karşı karşıyayım..arabayı aldığım şahıs 2 sene kullanmış ondan önce şanzıman istanbulda komple revizyondan geçmiş..hold lambası yanıp sönmediği zamanlarda çok mükemmel geçişleri var..
elektriksel arıza olabilir düşüncesiyle 45 senelik elektrik ustasına götürdüm..şanzımanının mükemmel olduğunu hız sensörlerininde güzel olduğunu olsa olsa motor kontrol ünitesindendir dedi ve izmirde tamir yapılmasını istedi..tavsiye ettiği ustayı aradım aynı üniteden varsa geldiğimde deneyelim arızalı olup olmadığını görelim dedim aynı parçadan olmadığı söylediler..şimdi bu motor kontrol ünitesi gerçekten arızalı değilse hazır arızalı deyip 300-500tl durduk yere sağlam parçayı tamir ettirmekte istemiyorum..daha görmeden telefonda 300-500 arası gider derler..ne olur bana yardımcı olun bu konuda çıkmaza girdim..bu arada muayene zamanımda geçti bu şekilde de muayeneye giremiyorum..saygılarımla..

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Adem Usta müsait olduğunda ve tecrübeli üyelerimiz bilgi verecektir abi, geçmiş olsun.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Her şey normal sadece hold istemsiz devreye giriyor. Zaten hold aktif iken araç 4 e geçmez. Bu durumda sorun bence sadece elektriksel. Belkide sadece düğme temassızlık yapıyor.

Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
teşekkürler sizlerede..hold düğmesini bastığımda direk hol lambası yanıyor olması gerektiği gibi..ama arıya düştüğünde yani 40km yi geçince hold düğmesi işe yaramıyor..anlamadım neolur yardımcı olun..tekrar teşekkürler..saygılarımla..

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Elektriksel, sensor vs ile alakalı gibi duruyor. [member=66]Adem Usta[/member] nın tecrübesi olabilir bu konuda. Aslında bazı arızaları okumak mümkün oluyor üretici soketinden 626 larda nasıl yapılır araştırmak gerek.

Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
yardımcı olmaya çalışan herkese çok teşekkür ederim..şimdi aklıma geldi..aracımda atiker sıralı lpg var..arabada tekleme ve stop etme sorunu yaşıyor ve ayar için servise 3-4 kez gitmiştim..ayarları için uğraştılar ve sorun çözüldü fakat ertesi gün bu arıza yapmaya başlamıştı..lpg benzin ayarlarını yaparken başka bir yerlerini bozmuş olabilirlermi diye düşünmeye başladım:(

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Evet öyle bir ihtimal de var ama denk düşmüş olabilir de...

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Durmuş hocam 50 cm kadar bir kablo bulun iki ucu soyulmuş ince olsun fazla kalın olmasın.
Motor kaputunu açın sürücü tarafına denk gelen yerde üretici soketi var "diagnostic" yazar. Onu açın aşağıdaki resme bakarak "TEN" pinine denk gelen yere kabloyu sokun. Diğer ucunu akünün (-)eksi kutup başına bağlayın. Daha sonra aracın kontağını açın Hold lambası kaç kere uzun kaç kere kısa yanıyor not edin. Bunlar bize bir arıza kodu verecek. Daha sonra o kodun ne anlama geldiğini bulalım ;) Aracın dilinden anlarsak derdini bize kendisi anlatır japon amcalar bunuda düşünmüşler :)

Not: Doğabilecek zararlardan şahsım ve forum sorumlu tutulamaz.

(TEN for 2.0L, TAT for 2.5L)

Ekli dosyalar

• 94626diagnostic.jpg
    94626diagnostic.jpg
    36.4 KB · Görüntüleme: 183
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
teşekkürler ...denedim ama maalesef hold ışığı hiiç yanmadı..hatta çalıştırdım yine yanmadı..

Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
hocam TEN soketinde denedim yanmadı TAT soketinde de yanmadı..fakar şöle bişey oldu..TEN soketinde kontağı açınca yanmadı HOLD tuşuna basıyorum yine yanmadı..TAT soketinde kontağı açıyorum yanmadı HOLD tuşuna basınca hold lambası yanıyor..

Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
BİDE HOCAM SİZ AYDINDASINIZ BENDE AYDINDAYIM EĞER UYGUNSANIZ YANINIZA GELMEK İSTERİM..

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
hocam TEN soketinde denedim yanmadı TAT soketinde de yanmadı..fakar şöle bişey oldu..TEN soketinde kontağı açınca yanmadı HOLD tuşuna basıyorum yine yanmadı..TAT soketinde kontağı açıyorum yanmadı HOLD tuşuna basınca hold lambası yanıyor..
Soketten "TAT" ile "GND" soketini birbirine bağlayın birde öyle deneyin bakalım. Aküye bağlantı yapmayın.

Üst Alt