Mazda 626 GE (1991-97) Hold Lambası Sorunu

#1
herkese merhabalar..1993 model mazda 626 otomatik vites arabam var ve ben bunca araba aldım değiştirdim bu arabadan aldığım zevki başkalarından alamadım..lakin 1,5 yada 2 aydır zaman zaman hold lambası yanıp sönmeye başlıyor ve 1-2-3.cü vitesten sonra 4 e geçmiyor bir hafta on gün sonra kendi kendine düzeliyor bir zaman normal kullanıyorum sonra tekrar arızaya düşüyor..aydın ili mazda konusunda hatta ve hatta otomatik konusunda sıfır..bir parça ya bozuktur yada değildir..kendi kendine düzelip kendi kendine bozula bir problemle karşı karşıyayım..arabayı aldığım şahıs 2 sene kullanmış ondan önce şanzıman istanbulda komple revizyondan geçmiş..hold lambası yanıp sönmediği zamanlarda çok mükemmel geçişleri var..
elektriksel arıza olabilir düşüncesiyle 45 senelik elektrik ustasına götürdüm..şanzımanının mükemmel olduğunu hız sensörlerininde güzel olduğunu olsa olsa motor kontrol ünitesindendir dedi ve izmirde tamir yapılmasını istedi..tavsiye ettiği ustayı aradım aynı üniteden varsa geldiğimde deneyelim arızalı olup olmadığını görelim dedim aynı parçadan olmadığı söylediler..şimdi bu motor kontrol ünitesi gerçekten arızalı değilse hazır arızalı deyip 300-500tl durduk yere sağlam parçayı tamir ettirmekte istemiyorum..daha görmeden telefonda 300-500 arası gider derler..ne olur bana yardımcı olun bu konuda çıkmaza girdim..bu arada muayene zamanımda geçti bu şekilde de muayeneye giremiyorum..saygılarımla..
 

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#2
Adem Usta müsait olduğunda ve tecrübeli üyelerimiz bilgi verecektir abi, geçmiş olsun.
 
Konum
İstanbul/Ümraniye
Araç Markası
Peugeot 106 - 1994
Araç Renk ve Tip
Beyaz - 3 kapı
#3
Her şey normal sadece hold istemsiz devreye giriyor. Zaten hold aktif iken araç 4 e geçmez. Bu durumda sorun bence sadece elektriksel. Belkide sadece düğme temassızlık yapıyor.
 
#4
teşekkürler sizlerede..hold düğmesini bastığımda direk hol lambası yanıyor olması gerektiği gibi..ama arıya düştüğünde yani 40km yi geçince hold düğmesi işe yaramıyor..anlamadım neolur yardımcı olun..tekrar teşekkürler..saygılarımla..
 

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Konum
Aydın
#6
Elektriksel, sensor vs ile alakalı gibi duruyor. [member=66]Adem Usta[/member] nın tecrübesi olabilir bu konuda. Aslında bazı arızaları okumak mümkün oluyor üretici soketinden 626 larda nasıl yapılır araştırmak gerek.
 
#10
yardımcı olmaya çalışan herkese çok teşekkür ederim..şimdi aklıma geldi..aracımda atiker sıralı lpg var..arabada tekleme ve stop etme sorunu yaşıyor ve ayar için servise 3-4 kez gitmiştim..ayarları için uğraştılar ve sorun çözüldü fakat ertesi gün bu arıza yapmaya başlamıştı..lpg benzin ayarlarını yaparken başka bir yerlerini bozmuş olabilirlermi diye düşünmeye başladım:(
 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#11
Evet öyle bir ihtimal de var ama denk düşmüş olabilir de...


Bu ileti Tepetaklak gönderildi...
 

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Konum
Aydın
#12
Durmuş hocam 50 cm kadar bir kablo bulun iki ucu soyulmuş ince olsun fazla kalın olmasın.
Motor kaputunu açın sürücü tarafına denk gelen yerde üretici soketi var "diagnostic" yazar. Onu açın aşağıdaki resme bakarak "TEN" pinine denk gelen yere kabloyu sokun. Diğer ucunu akünün (-)eksi kutup başına bağlayın. Daha sonra aracın kontağını açın Hold lambası kaç kere uzun kaç kere kısa yanıyor not edin. Bunlar bize bir arıza kodu verecek. Daha sonra o kodun ne anlama geldiğini bulalım ;) Aracın dilinden anlarsak derdini bize kendisi anlatır japon amcalar bunuda düşünmüşler :)

Not: Doğabilecek zararlardan şahsım ve forum sorumlu tutulamaz.


(TEN for 2.0L, TAT for 2.5L)
 

Ekli dosyalar

#15
hocam TEN soketinde denedim yanmadı TAT soketinde de yanmadı..fakar şöle bişey oldu..TEN soketinde kontağı açınca yanmadı HOLD tuşuna basıyorum yine yanmadı..TAT soketinde kontağı açıyorum yanmadı HOLD tuşuna basınca hold lambası yanıyor..
 

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Konum
Aydın
#17
hocam TEN soketinde denedim yanmadı TAT soketinde de yanmadı..fakar şöle bişey oldu..TEN soketinde kontağı açınca yanmadı HOLD tuşuna basıyorum yine yanmadı..TAT soketinde kontağı açıyorum yanmadı HOLD tuşuna basınca hold lambası yanıyor..
Soketten "TAT" ile "GND" soketini birbirine bağlayın birde öyle deneyin bakalım. Aküye bağlantı yapmayın.
 
Üst Alt