Mazda 626 GE (1991-97) Hızlanırken Titreme

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Başlıktada yazıldığı gibi guzuda hızlanırken veya gaza basıldığında direksiyonda bir titreme var. Muhtemelen araçta titriyor ama ben direksiyondan daha iyi hissediyorum.

Hal böyle olunca Arap ustalara guzuyu götürdük ama konulan teşhisi bana anlatamadılar :) Türkçe çok az biliyorlar.

Aks kelimesi kullandıkları için fotoğraflarla hangi parçanın sorunlu olduğunu göstermeleri için nette aks ile ilgili "görselleri" gösterdim bana bilyaya benzer bir parçayı işaret ettiler ve almamı istediler. Bende parçacıya foto ile gösterdim bu bilya tek satılmaz aks kafası ile birlikte satıldığını söyledi.

Ayrıca kalkışlarda lok diye bir boşluk seside geliyor hafiften. Yada iyice yavaşlayıp ( çukura girerken vs) vites küçültüp sonra debriyajdan ayağımı çekerken.

Bu bilyayı tek olarak bulmak zor sanırım!

d0a75ec8a2dd438a37b52e773b33e71a.jpg

a17e121b1f04efdee5b28531796db18c.jpg

Aks kafaları bozuk olduğunda hızlanırken veya tam dönüşlerde tak tak tak diye bir ses gelir. Guzuda şuan öyle bir durumda yok.

Bilyayı tek bulamayacağım için iç aks kafası almam gerekecek.

Sizce teşhis doğrumu?

Birde Arap ustalar almışken sağ sol birlikte al diyor. Suriyedeki gibi parça ucuz sanıyorlar galiba :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sorun, teşhis ve tedavi konusuna yabancıyım ama ben olsaydım ustaya söyler; Suriye'den getirtme seçeneklerini zorlardım...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
ben olsaydım ustaya söyler; Suriye'den getirtme seçeneklerini zorlardım...

Abi uğraşmak istemiyorlar. Suriyede hayat yok artık diyolar. Belki azda olsa sanayisi çarşısı olan şehri vardır ama 100 liralık parça için onlarda uğraşmaz

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Hakan yazının devamını okumadan başlığı okur okumaz ben dedim iç aks kafası gitmiş diye. Aks lalesi diyorlardı galiba bu parçaya. 3 tane rulman var zaten. Boşluk oluştuysa aks kafasının iç cidarıda aşınmıştır. O yüzden komple iç aks kafası alman isabetli olur zaten. Sağ ve sol birbirinden bağımsız ama değişmişken toptan tazelensin demişlerdir. Şöyle birşeyler alabilirsin
http://www.karakaslarotoyedekparca.com/mazda-626-aks-kafasi-ic-sag-1992-1997-3288.html

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Benim araçtada sağa dönerken tak tak yapıyo bu araçlarda kronikmiş duyduğuma görer
Orjinal parça almadığımız için çok fazla dayanmıyor haliyle.

Ben 1 Şubat 2014 de değişmiştim şimdi el sallamaya başladı :)

Sizinde aks kafası bozulmuş

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Yaw Hakan sen bu parçayı değiştine eminmisin sen içi
Değil dışı değişmiştin

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Yaw Hakan sen bu parçayı değiştine eminmisin sen içi
Değil dışı değişmiştin

Arabayı ilk aldığımda değiştirdim işte. Dönüşlerde ses yapıyodu. Laleye benzeyen bi parça. Tırtıklı bi halkası vardı. Abs okuyucusuymuş.

Sen iç ve dış aksın temsili fotosunu bi paylaşsana. Kafam karşıtı artık iç mi dış mı

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Hakan abs olayı dışta. Senin iç lalen hiç değişmedi. Şimdi bozulan dönüşte ses yapmaz. Daha önceki dıştı o dönüşte ses yapar. Yani bozulan parçanı sen hiç değişmedin çorba ettin ortalığı :) Sen sağ ve sol olarak iç akis lalesi alacan aynen takılacak. Üstünde dişli falan yok. Kafanı bulandırma.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Hakan abs olayı dışta. Senin iç lalen hiç değişmedi. Şimdi bozulan dönüşte ses yapmaz. Daha önceki dıştı o dönüşte ses yapar. Yani bozulan parçanı sen hiç değişmedin çorba ettin ortalığı :) Sen sağ ve sol olarak iç akis lalesi alacan aynen takılacak. Üstünde dişli falan yok. Kafanı bulandırma.

Jakopardan al yolla o zaman

CeNDeL

Katılımcı
Arabayı ilk aldığımda değiştirdim işte. Dönüşlerde ses yapıyodu. Laleye benzeyen bi parça. Tırtıklı bi halkası vardı. Abs okuyucusuymuş.

Sen iç ve dış aksın temsili fotosunu bi paylaşsana. Kafam karşıtı artık iç mi dış mı
Bu anlattığın muratın dediği gibi dış aks kafası eğer iç aks kafasını hiç değiştirmediysen ve orjinalse önce tamirini dene bence yan sanayi almaktansa orjinali tamir ettirmek daha iyi olur. Benimde iç aks kafası tamir edileli yaklaşık 100 bin km oldu ama hiçbir sıkıntı yaşamadım şimdiye kadar maşallah :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bu anlattığın muratın dediği gibi dış aks kafası eğer iç aks kafasını hiç değiştirmediysen ve orjinalse önce tamirini dene bence yan sanayi almaktansa orjinali tamir ettirmek daha iyi olur. Benimde iç aks kafası tamir edileli yaklaşık 100 bin km oldu ama hiçbir sıkıntı yaşamadım şimdiye kadar maşallah :)
75 TL ye sipariş ettim Ömer. Çıkanlar orjinalse tamir ettiririm, elimin altında durur.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
75 lira çok iyi fiyat hadi fiyatı geç, bulmuş olman bile çok güzel iç aks kafası zor bulunan bir parça. Aynen orjinalse işine yarar dursun bir kenarda.
İstanbulda Jakopar diye parçacı var görmüşsündür. Ondan sipariş ettim. Mazda parçaları var yoksa da getirmeye çalışıyor.

Baya müşteri bulduk ona bu yüzden nazımız geçiyor pazarlık payı yüksek oluyor

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
evet önemli bir aktarma elemanı ve günümüz araçlarında çogunda taşıyıcı frezesinde boşluk yapıyor ve bu sag iç aks kafası bozuluyor..

mazda 3 ve mazda 2 lerde bu sorun biraz daha çabuk başladı bir çogunda taşıyıcı bilyası yuvasında gezme yapıyor ve bu iç aks kafası milde boşluk yapıyor tabiki bunun da tedavisi mümkün ..

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
evet önemli bir aktarma elemanı ve günümüz araçlarında çogunda taşıyıcı frezesinde boşluk yapıyor ve bu sag iç aks kafası bozuluyor..

mazda 3 ve mazda 2 lerde bu sorun biraz daha çabuk başladı bir çogunda taşıyıcı bilyası yuvasında gezme yapıyor ve bu iç aks kafası milde boşluk yapıyor tabiki bunun da tedavisi mümkün ..
Ustam sağ sol iç aks kafası aldım bakalım, yarın değiştirecem.

Birde ışıkta falan duracağım zaman yada yavaş giderken diyim, frene basınca ön sağ taraftan gıyık gıyık diye ses geliyor. Disklerden şüpheleniyom. Bunun akslar ile alakası olurmu ? Balatalarda yarım diyebilirim.

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Aynı Gıcırtı Sol Önde Şiddetli Şekilde Bende de Vardı..Guzu Askıdayken Baktık Balata daki Yaylara Tornavida ile Dokununca Sesi Kesti..Seninki de İnşallah Basit Bişeydir..

Tapatalk

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Titreme THE END :)

Çıkan iç aks kafalarının durumu. Aşınmalar belli oluyor

f605e4e788509355c0f236fad5b72e5b.jpg

efcaea43beb511492f8e3a7fb9370734.jpg

90b25863725f644e2131533dda530f6a.jpg

Usta bunlar orjinal dedi. Urfada çok araştırmadım ama tamir eden bulamazsın dedi arap amcalar. Evde dursun bakalım tamir eden bi yer buluruz elbet :)

131cb7f187874f7015b284820e6aec13.jpg

Teşekkürler @jakopar

6825f42d5f43d6eb8c21d1bf885181de.jpg

Moderatörün son düzenlenenleri:

Üst Alt