Mazda 626 GE (1991-97) Geç Duran Radyatör Fanı Hakkında

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Öncelikle Herkese Selamlar Saygılar.. Aracım 97/626 Lpg li..Son Dönemde Dikkatimi Çekti Park Etmek İçin Durduğumda Fan Yaklaşık 3-4 Dakika Kadar Daha Çalışıyor Sonra Duruyor..Önceden Daha Kısa Süreli Çalışıyordu..Su Eksiltmesi Yok..Antifiriz Derecesi Biraz Düşük Bundan Olabilirmi..Konu Hakkında Yardımcı Olabilecek Arkadaşlara Şimdiden Teşekkürler..

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
antifriz derece en az -15 derece olmalı. ama 3 4 dk falan çalışması yaz günü için bence gayet normal. su eksiltmediğine göre ve hararet göstergesi ortanın üstüne çıkmıyorsa sorun yoktur. park ettikten sonra stop etmeyip fanın susmasını beklediğinize göre epeyi titiz bir kullanıcısınız anlaşılan.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hava sıcaklığına göre dolayısıyla motor sıcaklığına göre fanın açık kalma süresi değişkenlik gösterebilir, bence de bir sorun yoktur sonuçta fan durduysa.

Dinçer

Katılımcı
Sıkıntı yok, devam. Ben onu doğan şahinlerden bilirim. Yazları gidersin doğanı bir yere park edersin. Yakın bir restaurantta yemek yersin, azcık da lak lak yaparsın dönersin hala fan çalışır vaziyettedir. O derece yanii! ;D ;D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sıkıntı yok, devam. Ben onu doğan şahinlerden bilirim. Yazları gidersin doğanı bir yere park edersin. Yakın bir restaurantta yemek yersin, azcık da lak lak yaparsın dönersin hala fan çalışır vaziyettedir. O derece yanii! ;D ;D

Bizim guzularda öyle saçmalık yok hocam, kontak kapanınca, fan duruyor... Zaten devir daim etmeyen motorun fanı çalışsa ne olur...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bence bu aracın müşürü vs. çalışma sistemi değiştirilmiş. Bizim araçlarda kontağı kapattığınız zaman fan durur. Motor durunca devirdaim duracağı için radyatördeki suyun soğutulması mantıklı değildir. Bir tuhaflık olduğu aşikar.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
stop ettiğini sölememişki sadece park ettikten sonra demiş. eğer kontağı kapadıktan sonraysa + yükünü kontaktan değil direk akü kutup başından almışlar. yani orjinal halini değişmişlerdir.

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aksi Bir Durum Yok Arkadaşlar..Kontağı Kapatınca Fan Duruyor..Sadece Geniş Zamanlarda Murat ın Dediği Gibi Fanı Kapatana Kadar Rölantide Çalıştırıyorum..Herkese Tekrar Teşekkürler..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aksi Bir Durum Yok Arkadaşlar..Kontağı Kapatınca Fan Duruyor..Sadece Geniş Zamanlarda Murat ın Dediği Gibi Fanı Kapatana Kadar Rölantide Çalıştırıyorum..Herkese Tekrar Teşekkürler..

En doğru olanı da budur zaten, eğer çok sıcak havalarda fan çalışmış ve aracı stop etmeniz gerekiyorsa fan çalışmasını tamamlayana kadar motoru stop etmeyin...

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
En doğru olanı da budur zaten, eğer çok sıcak havalarda fan çalışmış ve aracı stop etmeniz gerekiyorsa fan çalışmasını tamamlayana kadar motoru stop etmeyin...
evet bunu genelde çoğumuz önemsemiyoruzdur. o yüzden dedim titiz kullanıcıymışsınız :) satarsanız haberimiz olsun :) Babam arabayla tatilde ben arabasız kaldım die her arabaya alıcı gözüyle bakar oldum. 2. araba şart :) emekli adam yazları hoy hoy geziyor.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
herşeye ragmen radyatörün durumunu ihmal etmeyin gözeneklerin çamur dolu olmadıgında ve içindeki suyun paslu su dan dolayı radyatör peteklerini tıkamadıgından emin olun radyatörün üzerindeki tahliye hortumunuda kontrol edin tahliye edip etmedigine de bir bakın motor sogukken radyatör kapagını açın tahliye hortumunu çıkarın ve yedek su bidonuna hava gittigine bir bakın radyatör kapagının contasına da bakın kolay gelsin ;)

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
herşeye ragmen radyatörün durumunu ihmal etmeyin gözeneklerin çamur dolu olmadıgında ve içindeki suyun paslu su dan dolayı radyatör peteklerini tıkamadıgından emin olun radyatörün üzerindeki tahliye hortumunuda kontrol edin tahliye edip etmedigine de bir bakın motor sogukken radyatör kapagını açın tahliye hortumunu çıkarın ve yedek su bidonuna hava gittigine bir bakın radyatör kapagının contasına da bakın kolay gelsin ;)
Eyvallah Saol Adem Usta..Hazır Konu Açılmışken Radyatör&Yedek Su Haznesi İlişkisi Hakkında Bilgi Alabilirmiyim..Şimdiden Teşekkürler..

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Eyvallah Saol Adem Usta..Hazır Konu Açılmışken Radyatör&Yedek Su Haznesi İlişkisi Hakkında Bilgi Alabilirmiyim..Şimdiden Teşekkürler..

radyatör kapagı ile baglantılı çalışır radyatör kapagı termostat gibidir motor su sisteminde çok fazla basınç oldugu zaman radyatör kapagı kendini yukarı dogru çeker ve suyu yedek su haznesine iletir motor su sisteminde su eksik oldugu zaman da tam aksi durumu yapar yine kapak kendini yukarı dogru çeker ve suyun yolunu açarak haznede ki sudan faydalanıp su sistemindeki eksilmeyi karşılar bu durumda radyatör kapagının salık lı çalışması gerekmetedir ve yedek su bidonuna giden tahliye hortumunun tıkalı olmaması gerekir radyatör kapagının çalıştıgı su derece sıcaklıgı 92 derece ila 96 derece arası degişir ..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bildiğim kadarıyla; yedek su kabında taşma meydana geliyorsa radyatör kapağının işlevini yerine getirip getirmediğine bakmak gerekir...

Üst Alt