Mazda 626 GE (1991-97) El Freni Teli

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
kampanam yokki öldürdün GE kasayı abi naptın:)

evet abicim 92 / 97 arası 626 larda arka disk frenlerinde fren ayarı var yapılabiliyor fren kaliperinin arka kısmında iki adet 14 anahtarlık vida var sök onu içinde 4 alyen lık ayer vitası var saga dogru tam çevir lastik dönmücek şekilde sonuna adar sık ve sonra 15 derece sola al tatlı sıkı olucak şekilde bırak fren ayarı ordan yapılıyor hatta içindeki vidayı 4 alyen ile çek çıkar ve gres yagı bas sonra ayar vidasını gönder daha iyi olur bu araçlar eskidi için arka kaliperlerin ayar kısımlarının içi pas dolu oluyor ..

aslında siz 3 tane halat biri kısa ikisi uzun olmak üzere bir de sag ve sol arka kaliper tamir takımı degiştirerek sonrasın güzel bir el fren ayarı ve fren ayarı yaparak soruna net çözüm getirmiş olursunuz.

ben burda bu işi yaparken kaliperin üzerinde yaylar var onlarıda yeni yay yaptırarak degiştiriyorum el fren bırakmasında daha yradımcı oluyor sonuçta eski yaylar özelligini kaybedebiliyor ..

bir yay halatın merkeze takıldı yer ve saç sekmanın takıldıgı yere yaptırıyorum böyle oldugu zaman tabancayı tam çektiginde iki adet yayın itici gücü ile kalper tam açıyor ve çektiginde tam kapatıyor böylece net çalışıp ne sıkma oluyor tam açıp kapaması da daha salıklı oluyor dogrusuda budur zaten

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
evet abicim 92 / 97 arası 626 larda arka disk frenlerinde fren ayarı var yapılabiliyor fren kaliperinin arka kısmında iki adet 14 anahtarlık vida var sök onu içinde 4 alyen lık ayer vitası var saga dogru tam çevir lastik dönmücek şekilde sonuna adar sık ve sonra 15 derece sola al tatlı sıkı olucak şekilde bırak fren ayarı ordan yapılıyor hatta içindeki vidayı 4 alyen ile çek çıkar ve gres yagı bas sonra ayar vidasını gönder daha iyi olur bu araçlar eskidi için arka kaliperlerin ayar kısımlarının içi pas dolu oluyor ..

aslında siz 3 tane halat biri kısa ikisi uzun olmak üzere bir de sag ve sol arka kaliper tamir takımı degiştirerek sonrasın güzel bir el fren ayarı ve fren ayarı yaparak soruna net çözüm getirmiş olursunuz.

ben burda bu işi yaparken kaliperin üzerinde yaylar var onlarıda yeni yay yaptırarak degiştiriyorum el fren bırakmasında daha yradımcı oluyor sonuçta eski yaylar özelligini kaybedebiliyor ..

bir yay halatın merkeze takıldı yer ve saç sekmanın takıldıgı yere yaptırıyorum böyle oldugu zaman tabancayı tam çektiginde iki adet yayın itici gücü ile kalper tam açıyor ve çektiginde tam kapatıyor böylece net çalışıp ne sıkma oluyor tam açıp kapaması da daha salıklı oluyor dogrusuda budur zaten
Teşekkür ederim abi bilgiler için. Aracı yeni aldım önceki sahibinde uzun süre yatmış bir araç olduğu için arka kaliperler hiç görev yapmıyordu söktüp baktım kitlenmiş dediğiniz gibi kaliperi dağıttım hem önden pistonu söktüm arkadan da el freni yayının bağlı olduğu merkezi söktüm vidayı da çıkartmıştım. Sonra bütün parçaları gaz yağıyla temizledim ve gaz yağı içinde gömülü şekilde 6-7 saat beklettim.toplama işlemini yaptım diğer tarafı da aynı şekilde yaptım. Sonra el freninin oradan ayarı sona getirdim en tepede tutar oldu. Kaliperdeki ayar yerinin el freni ile alakalı olduğunu bilmiyordum. Kurcaladığım kadarıyla ittiriyor ama belli bir ittirmeden sonra boşa el frenini çeksem bile piston içinteki vidayı ittirmiyor. Tam görevini çözemediğim için de iki tarafı zorlanmaya başladığı ilk yere kadar sıktım bıraktım. ayak freni sorunum çözüldü el freni sorunum da çözüldü ama yukarıda sıktığı için el freni telinden şüphe ettim. Tam sıkıp biraz boşaltıyım ozmn. Yay meselesi de ekstra yay kullanmadım ama yayı ısıtıp gerilme miktarını arttırmıştım. Bide telden şüphe etmemin sebebi teli kaliperlere çok kolay geçiriyorum utanmasa el frenini indirince tel yuvasından çıkacak. Bu kadar kolay geçmemeliydi. Bu da aklıma telin uzamış olma ihtimalini getiriyor.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Bide bu ayarı yapmak için diğer yandan pistonu içinden bişeyi tutmamız gerekiyor mu abi?. el frenini çekince pistonu ittiren mekanızma dönerek mi hareket ediyor yoksa direk dönmeden mi hareket ediyor. Kaliper die bir konu açsan da anlatsan abi sistemini az çok çözdüm ama bozuk olma ihtimali var benimkinin. tutarak döndürünce sanki daha fazla ittiriyor. acaba bişeyi bozuldu da mı dönüyor o kısmı çözemedim.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Bide bu ayarı yapmak için diğer yandan pistonu içinden bişeyi tutmamız gerekiyor mu abi?. el frenini çekince pistonu ittiren mekanızma dönerek mi hareket ediyor yoksa direk dönmeden mi hareket ediyor. Kaliper die bir konu açsan da anlatsan abi sistemini az çok çözdüm ama bozuk olma ihtimali var benimkinin. tutarak döndürünce sanki daha fazla ittiriyor. acaba bişeyi bozuldu da mı dönüyor o kısmı çözemedim.

ayar vidasını çevirdigin zaman ayar vidası içerden dönüyor piston dönmüyor kaliperi 12 lik vidadan yatır arkadan ayar vidasını sonuna kadar sık sonra sök görürsün dönmeyip düz ileri geri gittigini yani pistonu geri çekmek için arkadan sola çeviriyorsun ileri itmek için saga çeviriyorsun mantıgı bu çok fazla sıktıgın zaman disk dönmez az bişey gevşet tatlı dönücek şekilde gevşet okadar .

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Yağmurlu günler sayesinde iş boşluklarında arka tekerlekleri söktüm İç ayar vidasından komple sıktım elle döndürebilecek kadar gevşettim. Sonra içeridenki ayar vidasını sonuna kadar boşalttım el frenini çektim bıraktım tekrar kaliper ayar vidalarından sıktım tekrar elle diski çevirecek kadar boşalttım. İçeriden tekrar ayar yaptım fakat değişen olmadı el freni teli el freni inikken epeyi boşta kendimce kesin kararım el freni teli uzamış olduğu. boş zaman bulduğumda telin geçme yerlerinden kelepçe vb şeyler ekleyerek bir şekilde 1-2 cm kısaltmaya çalışacam.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Is güvenliği uzmanın varmı bunları yaparken

-Mobil uygulamadan gönderildi-

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yarım santim uzasa bile yeter, o kadar yıllık tel gerile gerile uzar zaten...

Üst Alt