Mazda 626 GE (1991-97) El Freni Teli

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Gerdirme somunu olması lazım.Aracı bilmediğim için tam yönlendiremiyorum ama kesmene gerek yok gerdirmeye yarayan bir somun olması lazım...
Abi gerdirme somunu var el freninin orada içeriden uzun 10 lokmayla sıkılıyor. başka da gerdirme yok. gerdirme son ayarında.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Fren teli diye yüksek gerilim hattındaki telleri mi taktın ne yaptın:)
:) Aldığımda hiç tutmuyordu. Arka merkezleri tamir ettim düzeldi. Galiba merkezler bozukken el freni zayıf tuttuğundan hep zorlamışlar o yüzde de tel uzamıştır. zaten 2 cm uzasa hiç tutmaz. bu 1.5 cm falan uzamış sanımca toplamda.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Oğuzhan' Alıntı:
Merkez değişiminden sonra hidrolik havası alınmalı. Kampanalar ayarlanmalı.
Kaliperleri değişmedim tamir ettim sadece havayı aldım. ayak freninde sorun yok

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Aracı tam bilmiyorum ya:)Kampana yoksa gergi somunu sonuna kadar ayarlanmışsa o zaman tek bir şey geliyor aklıma aşırı zorlamadan dolayı zemberek(boşluğu alan yay)bozulmuştur.:)Zemberek te yok dersen o zaman allah bilir derim:)
Zemberek dediğin telin kaliperle buluştuğu yerdeki yay mı abi? Başka yay görmedim. O yay da el frenını indirince pistonu geri çektirmeye yarıyor gibi geldi başka bir görevini göremedim.

aytacesen

Katılımcı
Zemberek dediğin telin kaliperle buluştuğu yerdeki yay mı abi? Başka yay görmedim. O yay da el frenını indirince pistonu geri çektirmeye yarıyor gibi geldi başka bir görevini göremedim.
Kaliperin oradakini diyorum ama görev konsunda yanılabilirim de.Ama teli kesmek mantıklı gelmiyor.Fren merkezini yeni değiştirmişssin fren ayarı da yapılmış.Aklıma başka da bir şey gelmiyor

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Aracın altına girebiliyorsan tellerin birleşim noktalarını vs. incele alttada ayar olabilir.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Kaliperin oradakini diyorum ama görev konsunda yanılabilirim de.Ama teli kesmek mantıklı gelmiyor.Fren merkezini yeni değiştirmişssin fren ayarı da yapılmış.Aklıma başka da bir şey gelmiyor
Merkez yani kaliperi değişmedim tamir ettim kendim.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Aracın altına girebiliyorsan tellerin birleşim noktalarını vs. incele alttada ayar olabilir.
Ben buna kadar hiç yumurta kasa kurcalamadım ama hiçbir mazdamda altta ayar yeri yoktu. Ya içeriden yada kampanaysa kampanadan ayarı vardı. Bunda da kaliperle uğraşırken inceledim yoktu gözden kaçırmış olabilirim ama sanmam yarın bidaha bakarım.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
O değilde konuyu tel uzaması tamiri diye açtım. Hiçbiriniz tel uzamasından şüphelenmediniz beni de şüpheye soktunuz :) Kaliper den mi başlayayım yine.. O kadar da özene bözene tamir etmiştim. 3 gün uğraştım onla yaw.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Bana kalırsa en doğru kararı verimiş olursun:)
Hiç tel uzaması yaşayan yok mu şimdiye kadar. Ben çok gördüm ama mazdada ilk defa. Hatta tel uzamasn die cok nadir kullanırım el frenini hep viteste bırakırım sadece. Belki bu sebeptn ilk defa mazdamda denk geldi. Teli uzadığı için değiştiren bircok baska araç sahibi gördüm

aytacesen

Katılımcı
Hiç tel uzaması yaşayan yok mu şimdiye kadar. Ben çok gördüm ama mazdada ilk defa. Hatta tel uzamasn die cok nadir kullanırım el frenini hep viteste bırakırım sadece. Belki bu sebeptn ilk defa mazdamda denk geldi. Teli uzadığı için değiştiren bircok baska araç sahibi gördüm
Gördüm gördüm de genelde merkezi değiştirirler:)Dilim varmıyor söyleme zorla söylettiritiyosun:)

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Gördüm gördüm de genelde merkezi değiştirirler:)Dilim varmıyor söyleme zorla söylettiritiyosun:)
Çıkma merkeze 250 istiyorlar hayatta vermm o parayı. Tekeri sökecm balatayı cıkarıcm el frenini birine çektirip bıraktırcam o sırada piston ileri geri geliyorsa merkezde sorun yoktur yarın bakcm ona. Bence telden kaynaklı.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ne fren teliymiş, okumaktan yoruldum :) Komple yeni tel al onu tak ne kes, ne geridr, bak ne güzel fikir :D

Üst Alt