Mazda 626 GE (1991-97) Debriyaj Üst Merkezi

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Aracımda son 3-4 aydır debriyaja basıp bırakıldılğında; debriyaj en üst yani bıraklıdığında en son noktaya gelmeden sanki bi yere takılıyormuş gibi bir durum oluyordu.

Az çok anlayan kişilere daha önce gösterdim üst merkez diyende oldu, baskı balata diyende oldu, oralarda yay var, burç var odur diyende oldu.

Debriyajın görevini yerine getirmesine engel bir durum yaratmıyordu ama benim aklıma takılmıştı fırsat buldum gösterdim.

Urfa'da bir galericinin tavsiyesiyle bir servise gittim merkez olduğunu söyledi.

Değiştirdik sorun düzeldi. Kardeşimin 2009 Accenti varken bu aracın debriyajı ne kadar yumuşak diyordum, meğer benim merkez arızalıymış ondan sertlik varmış :)

Merkez arızalandığından dolayı içinden yağ geçmiyormuş. Böyle bir durum yaşayanların/yaşayacakların bilgisine...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yine galerici arkadaşın tavsiyesiyle parçasıya gittik. Taiwan var 70 TL, Japon var 100 TL dedi, 80 liraya Japon olanı aldım.

Parçası bulunmuyor ve pahalı diyenlerin yine bilgisine... :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Geçmiş olsun Hakan, 80 liraya Japonu götürdün hadi iyisin. Yumuşak debriyajlı günler diliyorum ;)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Galerici arkadaşın servisi tanıdık olduğu için 20 lirada işçilik verdim, tanıdık olmasa 40-50 den aşağı almazlardı heralde.

Serviste çalışan 25-26 yaşlarında, Suriye'den gelmiş bir usta vardı. Merkezi o taktı, Biraz muhabbet ettim, neden geldin orada ne iş yapıyordun diye falan. Malum Suriye'deki olaylar yüzünden geldim, oradada serviste çalışıyordum dedi. Mazda suriyede nasıl dedim, Suriye'de parça çok diyolar falan dedim. Mazda Suriye'de çok tutulan bir Japon arabası dedi her parçası var ve ucuz demişti. Bunların bi Sentia sı var 10 numara dedi beni canım evimden vurdu :-[

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
O Sentiya dan kap gel bir tane deseydin, tut elimi :D

Demem mi abi. Serviste 2000 model üstü bir Mercedes vardı yabancı plakalı. Şu arabalarla aynı para dedi. Kaç para yani dedim 4000-5000 dolara güzelini bulursun dedi, ama nasıl getircen bizim ora karışık ve yabancı plaka dedi.

Yabancı plaka olsun burda binerim diye aklımdan geçirmedim de değil :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Yani yabancı olsa ne olur al gel, 6 ayda bir gir çık Suriye ye tamam :D

Onuda düşündüm abi, 6 ay da giriş çıkış yaparım dedim. 6 ayda bir Süleyman Şah karakolu personeli değişiyor. Askeri konvoya takılıp giderim ve aynı şekilde dönerim :)

Herşey güzel işliyor alacam heralde :) :D

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Araştırmalara başla sen :D

Başlamıştım bile çoktan abi :D

Burda nerde bi esnaf görüp muhabbet etsem hemen Mazda olayına giriyordum :)
Herkes savaş olmadan önce Mazda parçasını Suriye'den neredeyse bedavaya alıp geliyordu dedi. 1000 liraya kaputun altında ne kadar parça varsa hepsini alır gelirsin diyolardı.

Artık Sentia tamir eden usta da buldum, araştırmya davam yani ;)

Üst Alt