Mazda 626 GE (1991-97) Debriyaj Üst Merkezi

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Sabah ustaya bırakayım guzuyu diye çıktım yola. 500 m sonra kaldım yolda. Vitese geçmiyor derken bir baktım sol taraftan yere yağ akmış. Dediğin gibi hortum son nefesini verdi. Usta geldi sağolsun hortumu taktı ve düzeldi. İşe gitmede biraz rötar yaptık ama en azından üst merkezden olmadığına şükrediyorum.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Geçmiş olsun
Oda gidecek olursa sanırım Kia'nın panelvan/minibüs (modeli hatırlayamadım Pregio olabilir) araçlarından birinin merkezi oluyormuş, aklınızda bulunsun :)

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Mrb herkese debryaj pedalinda bugunlerde bir bosluk olustu 5 6 cm civari ben telden oldugunu dusunuyorum basina gelen var mi acaba?

İzmirde hangi ustaya gosterebilirm

Moderatörün son düzenlenenleri:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Mrb herkese debryaj pedalinda bugunlerde bir bosluk olustu 5 6 cm civari ben telden oldugunu dusunuyorum basina gelen var mi acaba?
Bu kasalarda debriyaj sistemi hidrolikle çalışıyor eminim ama yine bir yerlerde yine tel kullanılıyor mu orasını bilemiyorum.
Ayağınızı debriyajdan kaldırdığınızda pedal yukarı kendini salarken nazlanıyor mu? Eğer öyleyse üst merkezin yağını ve hortumlarını kontrol ediniz.
Yoksa her şey normal sadece debriyaj düşüklüğü mü var? Eğer böyleyse de pedal yükseklik ya da kavrama ayarı yaptırılabiliyor.
Pedala basarkenki boşluk kaldırırkenki kavrama noktasından daha aşağıda mı? Burasını söylemiyorum. :)

Edit: Nereye gideceğiniz konusunda hangi ustayı tercih ederseniz edin altından kalkacaktır. Çok kompleks bir problem değil yani.
İzmir'in kuzeyinde oturuyorsanız 2. Sanayi Özcan Oto Tosun Bey'e; güneyde oturuyorsanız da 6. Sanayi'de Japon Car Servis Dündar Bey'e gösterebilirisiniz.

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Bu kasalarda debriyaj sistemi hidrolikle çalışıyor eminim ama yine bir yerlerde yine tel kullanılıyor mu orasını bilemiyorum.
Ayağınızı debriyajdan kaldırdığınızda pedal yukarı kendini salarken nazlanıyor mu? Eğer öyleyse üst merkezin yağını ve hortumlarını kontrol ediniz.
Yoksa her şey normal sadece debriyaj düşüklüğü mü var? Eğer böyleyse de pedal yükseklik ya da kavrama ayarı yaptırılabiliyor.
Pedala basarkenki boşluk kaldırırkenki kavrama noktasından daha aşağıda mı? Burasını söylemiyorum. :)

Edit: Nereye gideceğiniz konusunda hangi ustayı tercih ederseniz edin altından kalkacaktır. Çok kompleks bir problem değil yani.
İzmir'in kuzeyinde oturuyorsanız 2. Sanayi Özcan Oto Tosun Bey'e; güneyde oturuyorsanız da 6. Sanayi'de Japon Car Servis Dündar Bey'e gösterebilirisiniz.
soyle anlatayim pedalda hersey normal sadece ayak ucuyla dokundugunuzda bosluk var ancak tam dip bastiginizda sanki takili kaliyor gibi his veriyor

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hamdi nin bahsettiği debriyaj üst merkezi ve hidrolik yağı ile bağlantıları kontrol edin. Anlamam diyorsanız da, istikamet Tosun Usta. :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
soyle anlatayim pedalda hersey normal sadece ayak ucuyla dokundugunuzda bosluk var ancak tam dip bastiginizda sanki takili kaliyor gibi his veriyor
Vites geçiş ve çıkışlarında eskiye nazaran sertlik ve vites kolunda kasılma da var mı? Aracı park ettiğiniz yerde yağ sızıntısı var mı?
Ha bir de aşağıdaki alıntıyı bir okuyun derim: ;)

Az önce iş dönüşü debriyaj pedalına bir şeyler oldu. Kuzu vitese geçerken zorlanmaya, vites kutusunda sanki bir şeyler bir yere sürtüyormuş hissi vermeye ve kalkışlarda titremeye başladı. Benzin ışığı yanıyordu herhalde benzinin dibi geldi diye düşündüm. Sonra sağa çektim istop edip tekrar çalıştırdım belki düzelir diye, (Türk mantığı) olmadı. :) Aradan 3-4 dakika geçti ve tam eve geldim derken bu sefer araç hiç bir vitese geçmemeye başladı. Pedal aşağıda kaldı, bir kaç kere basıp pompalayınca yarıya kadar geri geldi. Neyse ki bir şekilde park ettim aracı. Ama şimdi ne yapmalıyım bilmiyorum?
@hakan_emre Senin de dediğin gibi normal bir araca göre zaten pedal sertti. Şuan ise yarıya kadar çok yumuşak sanki boş gibi sonrasında yine sert. Ve ayağımı kaldırdığımda pedal tam geri gelmiyor araç titriyor. Baskı balatayı ilkel usüllerle (el frenini çekip aracı kaldırmaya çalışmak gibi) kontrol ettim sıkıntı yok gibi.
Sizce bu anlattıklarıma göre nerede problem var? Yine üst merkez midir?

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Vites geçiş ve çıkışlarında eskiye nazaran sertlik ve vites kolunda kasılma da var mı? Aracı park ettiğiniz yerde yağ sızıntısı var mı?
Ha bir de aşağıdaki alıntıyı bir okuyun derim: ;)
debriyaj yaginda bir sikinti yok yag sizintisi yok cok az bazen geri viteste problem yapyor geciste o kadar baski balatasi yeni sayilir tecrube ettim ben telin uzamasi yada bilye dagilmasi diye birseyler okudum. Aracim daha once adn mazdaya kayitli tosun ustanin methini sizden duydum tabiki randevu alarak mi gitmem lazim yogun oluyor mu bilginiz var mi hafta sonu gidebilirim zaten

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
debriyaj yaginda bir sikinti yok yag sizintisi yok cok az bazen geri viteste problem yapyor geciste o kadar baski balatasi yeni sayilir tecrube ettim ben telin uzamasi yada bilye dagilmasi diye birseyler okudum. Aracim daha once adn mazdaya kayitli tosun ustanin methini sizden duydum tabiki randevu alarak mi gitmem lazim yogun oluyor mu bilginiz var mi hafta sonu gidebilirim zaten

Böyle önemli konularda randevu almanız gerekmez bence direk dalın içeriye. :) Ama eğer ki baskı balatayı değiştirdiyseniz kısa bir süre önce, değiştirdiğiniz yere götürmeniz daha mantıklı olur.
Ayrıca bu anlattıklarınızdan yola çıkarak üst merkezde sorun olmadığı anlamı çıkarılamaz. İnşallah değildir orası ayrı tabi. :)
Geri vites problemi olduğunda da ya birinci vitese takıp tekrar geri takın ya da aracı azıcık da olsa yerinden oynatın. ;)

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
İsin aci tarafi daha dun vizeye girdim 13 dk da arac vizeyi gecti:)masrafim yok dedim :)qmq olqcagi varmis uat merkez ise ne kadardir tahmini parcaci tavsiyeniz varmi bu sira maddi durumdan oturu dertliyim cunku :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
İsin aci tarafi daha dun vizeye girdim 13 dk da arac vizeyi gecti:)masrafim yok dedim :)qmq olqcagi varmis uat merkez ise ne kadardir tahmini parcaci tavsiyeniz varmi

Fiyatlar hakkında bilgim yok ama ADN'ye de gitseniz Özcan Oto'ya da gitseniz tavsiye edebileceğim size en yakın yerler 3. Sanayide Özkur Oto ve İzmir Mobis'tir. Buralardaki parçalara ve fiyatlara güvenebilirsiniz.

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Bir sorum daha var arkadaslar aracim 94 model altcust merkez var mi bunlarda hidrolik debriyaj mi tum mazdalar

Yasin303

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 Ge
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Arkadaşlar yolda giderken bir anda debriyaj dipte sabit kaldı daha önce ne bi kavrama sorunu ne vitese geçememe sorunu olmuştu neyse götürdüm ustaya usta dedi baskı balata dedim (ustam baskı balata olduğuna emin misin bak tel felan kopmuş olmasın bizim araçlarda tel yokmuş sonradan öğrendim) aldım baskı balata söktük şanzumanı vs 5 gün sürdü ustanın saçmalamalarından baskı balatayı debriyaj kaşığımı kepçesi mi ve birde bilyesi değişti debriyaj aynı
Meğer arıza üst debriyaj merkezindeymiş değiştirdik 1 haftaya mal oldu zaman ve para kaybım büyük oldu o bitti araç liftte şıpır şıpır arka kaliperden hidrolik damlıyor @Fatihipek28 kardeşim tabi tüm malzemeleri tedarik etti kaliperi değiştirdik şimdi el freni tutmuyor sol kaliperden sağolsun Fatih yarın yenisini yollayacak el fren tellerini de değiştirdik tam dedim tamam diğer kapıların kilitleri bozuldu şimdi sanayide 8. Günü yarın alacağım inşaallah moraller bozuk nazar çok değiyor
Benim işimin neden uzun sürdüğünün kanıtı ustalar kavga ediyor sürekli

Ekli dosyalar

• 20200314_130721.jpg
    20200314_130721.jpg
    240.5 KB · Görüntüleme: 25

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar yolda giderken bir anda debriyaj dipte sabit kaldı daha önce ne bi kavrama sorunu ne vitese geçememe sorunu olmuştu neyse götürdüm ustaya usta dedi baskı balata dedim (ustam baskı balata olduğuna emin misin bak tel felan kopmuş olmasın bizim araçlarda tel yokmuş sonradan öğrendim) aldım baskı balata söktük şanzumanı vs 5 gün sürdü ustanın saçmalamalarından baskı balatayı debriyaj kaşığımı kepçesi mi ve birde bilyesi değişti debriyaj aynı
Meğer arıza üst debriyaj merkezindeymiş değiştirdik 1 haftaya mal oldu zaman ve para kaybım büyük oldu o bitti araç liftte şıpır şıpır arka kaliperden hidrolik damlıyor @Fatihipek28 kardeşim tabi tüm malzemeleri tedarik etti kaliperi değiştirdik şimdi el freni tutmuyor sol kaliperden sağolsun Fatih yarın yenisini yollayacak el fren tellerini de değiştirdik tam dedim tamam diğer kapıların kilitleri bozuldu şimdi sanayide 8. Günü yarın alacağım inşaallah moraller bozuk nazar çok değiyor
Benim işimin neden uzun sürdüğünün kanıtı ustalar kavga ediyor sürekli
Yarım hekim candan, yarım hoca imandan edermiş...

erensey

Sessiz
Araç Markası
1993-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
araç soğukken kalkışlarda bir sorun olmuyor ama belli bir zaman sonra özellikle dur-kalklarda,trafik ışıklarında debriyajdan ayağımı çekme esnasında sanki biri alttan çekiçle vururmuşcasına ses geliyor hatta gaza az basınca stop ediyor illaki motor gaz sesini duyarcasına gaz vermek zorunda kalıyorum nedeni ne olabilir ? bitik mi acaba baskı ?

Üst Alt