Mazda 626 GE (1991-97) Debriyaj Üst Merkezi

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Onuda düşündüm abi, 6 ay da giriş çıkış yaparım dedim. 6 ayda bir Süleyman Şah karakolu personeli değişiyor. Askeri konvoya takılıp giderim ve aynı şekilde dönerim :)

Herşey güzel işliyor alacam heralde :) :D
1/20 Irak a Gönderiyor..Üstelik Senelik..Döndüğünde Veli Abinin Guzuyu Alacak Kadar Fiuvv Belki Daha Fazla Bir Meblağ Elinde Olur..Olmadı Oradan Alır Gelirsin..

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
1/20 Irak a Gönderiyor..Üstelik Senelik..Döndüğünde Veli Abinin Guzuyu Alacak Kadar Fiuvv Belki Daha Fazla Bir Meblağ Elinde Olur..Olmadı Oradan Alır Gelirsin..

Abi 1/20 den bişey anlamadım kusura bakma. Yurt dışı görevimi demek istedin?

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Evet..20. Zırhlı Tuğayı Var...Yurtdışı Görevlerine Orası Gönderiyor..Oraya Bağlıydım Ama Hiç Oraya Gitmek Nasip olmadı..
Heryer gönderiyor abi sadece 20.Zh.Tug değil, birkaç yıl sonra belki gidebilirim, ama yurt dışı olunca buraya getirmek baya bir zahnetli iş sanırım, kolay olduğunu bilsem Suriye'den bile alınabilir, burada Suriyede akrabaları olan insanlar tanıdım, yardımcı olurlar belki ama plaka değiştirmek kolay iş değil diye biliyorum.

Veli abinin arabasına sözüm yok sınıfında çok güzel ve mantıklı araba ama benim şuan tek düşündüğüm araç 929 Sentia.
Bugün biri forumlarda yazdıkalrımı görmüş heralde faceden arkadaş isteği göndermiş, neyse konuştuk dayısında varmış 3 kere kaza yaptım içinde diyor, sarsıntı bile hissetmedim ama karşıdaki araç pert oldu diyor :) birde satacak olursa sana haber ederim diyor :)

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Heryer gönderiyor abi sadece 20.Zh.Tug değil, birkaç yıl sonra belki gidebilirim, ama yurt dışı olunca buraya getirmek baya bir zahnetli iş sanırım, kolay olduğunu bilsem Suriye'den bile alınabilir, burada Suriyede akrabaları olan insanlar tanıdım, yardımcı olurlar belki ama plaka değiştirmek kolay iş değil diye biliyorum.

Veli abinin arabasına sözüm yok sınıfında çok güzel ve mantıklı araba ama benim şuan tek düşündüğüm araç 929 Sentia.
Bugün biri forumlarda yazdıkalrımı görmüş heralde faceden arkadaş isteği göndermiş, neyse konuştuk dayısında varmış 3 kere kaza yaptım içinde diyor, sarsıntı bile hissetmedim ama karşıdaki araç pert oldu diyor :) birde satacak olursa sana haber ederim diyor :)
Doğrudur Subay Astsubay Her yerden Geliyor..Erbaş 20.Zırhlı Tugaydan Yada Uzantısı Olan Silopi deki Taburdan Gidiyor..Veli Abinin Guzusu da Veli Abiye Kalsın O Zaman.. ;) Sen Orada Parça Parça Bi Senita Toplar Biner Gelirsin Artık.. O0

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Doğrudur Subay Astsubay Her yerden Geliyor..Erbaş 20.Zırhlı Tugaydan Yada Uzantısı Olan Silopi deki Taburdan Gidiyor..Veli Abinin Guzusu da Veli Abiye Kalsın O Zaman.. ;) Sen Orada Parça Parça Bi Senita Toplar Biner Gelirsin Artık.. O0

Parça parça buluruzda abi tarfiğe nasıl çıkarcaz en büyük mesele bu :)

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Dorudur abi, ilk 1992 de üretilmiş olmasına rağmen hala hiç görmemiş gibi bakan çok var 626 lara :)
Ah O Önyargılar..İşyerindeki Bir Abimiz Arabayla Gittiğim Bi Gün İş Çıkışında Dur Yerinden Ben Çıkarayım Dedi Verdim Anahtarı Çıkardı 10 Dakika İleri Geri Yaptı Şimdi 323 lere Bakıyor..Banada Bi Tane Bul Diyor..

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Ah O Önyargılar..İşyerindeki Bir Abimiz Arabayla Gittiğim Bi Gün İş Çıkışında Dur Yerinden Ben Çıkarayım Dedi Verdim Anahtarı Çıkardı 10 Dakika İleri Geri Yaptı Şimdi 323 lere Bakıyor..Banada Bi Tane Bul Diyor..

O ön yargılar bitmez abi, burda bir galerici tanıdım ev arkaşına 99 1.3 accent sattı 10.700'e, galerici ile biraz ahbap olduk. Adam sattığı accent'i bizim guzulardan daha iyi görüyor. Nedeni parça, piyasa aynı şeyler. Adamla tartışmaktan bıktım :)

Ev arkadaşım araba almadan önce benim arabayı gördü ama sürmemişti, Accent'i aldı biraz kullandı bir süre sonra frenler tutmayıp öndeki araca vurmamak için kaldırıma çıktı :) Sonra benim arabayı birgün istedi, kullandı geldi; abi seninki arabaysa benim ki ne diyor şimdi :)

atsızbey

Katılımcı
Araç Markası
98 Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Benim mazda 3 ünde debriyaj üst merkez yağ kaçırıyor araba bazen vitesten çıkmıyordu servisten 182 liraya sipariş edip burda taktirmistim.60 bin kmde bu parçanın nasıl arizalandigini hala anlamıyorum.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Aracımda son 3-4 aydır debriyaja basıp bırakıldılğında; debriyaj en üst yani bıraklıdığında en son noktaya gelmeden sanki bi yere takılıyormuş gibi bir durum oluyordu.

Az çok anlayan kişilere daha önce gösterdim üst merkez diyende oldu, baskı balata diyende oldu, oralarda yay var, burç var odur diyende oldu.

Debriyajın görevini yerine getirmesine engel bir durum yaratmıyordu ama benim aklıma takılmıştı fırsat buldum gösterdim.

Urfa'da bir galericinin tavsiyesiyle bir servise gittim merkez olduğunu söyledi.

Değiştirdik sorun düzeldi. Kardeşimin 2009 Accenti varken bu aracın debriyajı ne kadar yumuşak diyordum, meğer benim merkez arızalıymış ondan sertlik varmış :)

Merkez arızalandığından dolayı içinden yağ geçmiyormuş. Böyle bir durum yaşayanların/yaşayacakların bilgisine...

Az önce iş dönüşü debriyaj pedalına bir şeyler oldu. Kuzu vitese geçerken zorlanmaya, vites kutusunda sanki bir şeyler bir yere sürtüyormuş hissi vermeye ve kalkışlarda titremeye başladı. Benzin ışığı yanıyordu herhalde benzinin dibi geldi diye düşündüm. Sonra sağa çektim istop edip tekrar çalıştırdım belki düzelir diye, (Türk mantığı) olmadı. :) Aradan 3-4 dakika geçti ve tam eve geldim derken bu sefer araç hiç bir vitese geçmemeye başladı. Pedal aşağıda kaldı, bir kaç kere basıp pompalayınca yarıya kadar geri geldi. Neyse ki bir şekilde park ettim aracı. Ama şimdi ne yapmalıyım bilmiyorum?
@hakan_emre Senin de dediğin gibi normal bir araca göre zaten pedal sertti. Şuan ise yarıya kadar çok yumuşak sanki boş gibi sonrasında yine sert. Ve ayağımı kaldırdığımda pedal tam geri gelmiyor araç titriyor. Baskı balatayı ilkel usüllerle (el frenini çekip aracı kaldırmaya çalışmak gibi) kontrol ettim sıkıntı yok gibi.
Sizce bu anlattıklarıma göre nerede problem var? Yine üst merkez midir?

Son düzenleme:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Ya üst merkezdir yada hidrolik geçen hortumlarda sıkıntı vardır diye düşünüyorum abi.

Üst Alt