Mazda 626 GE (1991-97) Çeşitli Farklılıklar

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Mazda 626 GE kasalarının yıllara ve kasa tipine göre bazı değişiklikler içerdiğini ve küçük ayrıntılarla aslında aracın üretim yılını ve orijinalliğini tahmin edebileceğimizi paylaşmak istedim.

Örneğin 92 model GE'lerin panjurdaki, bagaj kapağındaki ve direksiyondaki Mazda logosu köşelidir. Almak istediğiniz araç 93-97 arası bir modelse ve siz araçta bu logoları görürseniz (ya da tam tersi ise) oradan koşarak uzaklaşmanız gerekir. :)

Aslında bu kasaları birincisi 92 model, ikincisi 93-95 model, üçüncüsü 96-97 model olmak üzere değişiklikler açısından gruplandırabiliriz. Her üç grupta da ABS, klima, sis farı opsiyoneldir. Bir de (tam adını bilmediğim) üst tarafı yeşilimsi ön camlar da bazı modellerinde görülebilir. 96-97 yıllarında airbag ve sunroof da opsiyonel olarak donanım seçeneklerine katılmıştır.

92 modellerin torpidoda bulunan dörtlü flaşör tuşu genellikle kırmızıdır. 92 ve 96-97'lerin bazılarında gösterge panelindeki uyarı ışıkları sadece simgesel olarak, 93-95 yıllarındakiler ise simgenin altındaki açıklama kelimesiyle (örneğin yağ işareti ve altında oil yazısı) birlikte yanmaktadır.

Klima tuş takımı araçta klima olmasa bile (sis farı olmayan araçlarda yine tesisatının olması gibi) her modelde fabrika çıkışı olarak mevcuttur. Bu yüzden "araçta klima var ama gazı yok vs." diyen herkese inanmamak gerekir. Ayrıca HB ile Sedan klima tuşları farklılığı vardır. Sedanlarda "swing" tuşu mevcutken HB'lerde yoktur.

96-97 HB'lerin bagaj spoiler kısmına şerit şeklinde fren lambası eklenmiştir.

93-95 yılları arasındaki HB'lerde genellikle geometrik desenli koltuk kumaşı ve ortası boşluklu kafalıklar kullanılırken Sedanlarda ise genellikle zikzak desenli kumaş ve düz başlık kullanılmıştır.

96-97 yılları arasında üretilenlerin torpido ve kapı açma kolları genellikle (diğer modellerin rengi krem iken) gri renktir. Kapı ceplerindeki keçeli kumaş bu yıllarda kaldırılmış ve ön hoparlör ızgaraları cebe doğru kıvrım kazandırılmıştır. Yine bu grubun en büyük görsel farkı direksiyondur. 96-97 model olup hava yastığı olmayanlarda eski tip direksiyon kaldırılmış bunun yerine 323 BH kasalardakine benzer direksiyonun 4 kollusu kullanılmıştır. 96-97 model hava yastığı olan modellerde ise torpido kısmı değişmiş ortada bulunan saat göstergenin hemen sağına alınarak yolcu hava yastığı için yer açılmıştır.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar.

Belirtmek isterim ki bilgilerin yüzde yüz kesinliği olmamakla birlikte sadece birtakım görsel deneyimle elde edilen, Mazda 626 GE'lerin üretim yılının satış yılı ile farklılık göstermesinden dolayı kesinliği olmayan genellemelerdir. Yine o yıllarda standart bir donanımla satış olmadığından ve de ülkelere göre donanımsal farklılıkların mevcut olmasından dolayı sapmalar gösterebilir. Fakat yine de bu ayrıntılar merak edenlere, bahsi geçen kasayla ilgilenecek ya da alacak olanlara ışık tutar diye düşünüyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bir çok bilgi kirliliğini ve kafa karışıklığını önleyecek bilgiler bunlar. Teşekkürler... :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ellerine sağlık. Yalnız şu 92 modeldeki köşeli logoyu anlamadım. Benim 92 modeli yazıya göre karşılaştırırsam, ön camın üst tarafı koyu, klimalı fakat abs yok, swing tuşu aktif, dörtlü flaşör tuşu kırmızı ve gösterge paneli simgesel.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Güzel bilgiler eline sağlık.

Her araç için belli başlı paketler belirlenip tüm dünyada o paketlerle satılması gerekiyor.

626 yine iyi kasası aynı. Accord bu konuda tam çorba. Nette araştırma yaparken hiç tanımadığım, bilmediğim araçların arkasında Accord yazıyor :) mesela 2003 model Accord 3 farklı kasayla piyasada gel de yurtdışından parça al şimdi :) Çok uyguna şanzıman filtresi buldum ama emin olamadığım için alamıyorum...

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ellerine sağlık. Yalnız şu 92 modeldeki köşeli logoyu anlamadım. Benim 92 modeli yazıya göre karşılaştırırsam, ön camın üst tarafı koyu, klimalı fakat abs yok, swing tuşu aktif, dörtlü flaşör tuşu kırmızı ve gösterge paneli simgesel.

Evet çoğu, hatta hepsi uyuyor açıklamaya...
Logonun köşeli ibaresini tam anlatamamış olabilirim. O yüzden görselle deneyeyim.

Mazda-logo-change.jpg

Mazda 91 yılında logo değişimine gidiyor fakat (sanırım Renault ile benzerliğinden dolayı) bir sene sonra ufak değişikliklerle logosunu güncelliyor. Bu yüzden -yine çoğunlukla diyorum- Türkiye'deki '92 model 626'ların orijinal amblemi köşelidir.

Bir kaç örnek vermek gerekirse:

dir.jpg
log.jpg

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Görselle desteklenince anladım. :) köşeli logoyu da ilk defa görüyorum. Akşam bir bakayım merak ettim. :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
1936 yılındaki logo ile de Citroën ile mahkemelik olmuştur bunlar...

:p :p :D

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Müstesnalar arasındasın :D

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Göstergedeki km/h yazan yerin hemen üstündeki GA5R ibaresi hakkında bilgisi olan var mı?
Epeydir dikkatimi çekiyordu da bugün bir işsizlik yapıp ilanlardaki fotoğrafları tarayınca sadece GE kasa 92-95 model HB ve 96-97 model hem sedan hem de HB'lerde var olduğunu analiz ettim.

IMG_1421.PNG

Bu farkın amacını ve açıklamanın anlamını şuan bilmesek de araç alırken göstergenin bile değişmiş olma ihtimaline karşın cebimizde bulundurulmalı.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bir şey söyleyeyim mi? Benim 92 Sedanda GA5R var. :D

Şimdi meraktan biraz internetten baktım, sanki orjinal parça kodu gibi gibi bir his oluştu. Bir çok GA5R ile başlayan parça kodu gördüm. Ayrıca yabancı forumlarda milden km'ye çevrilmesinde de ön yüzünde GA5R yazan gösterge önerileri var. Bunun yanında Yurtdışındaki araçlarda da bu ibare var.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Bütün tezlerimi çürütüyorsun Can. :D
Sahibinden sitesindeki 100 küsür aracı taradım ben bu kanıya varmak için. Bir tek senin araç çıkıntılık yapıyor. :)

Şaka bir yana büyük ihtimalle senin araç Ortadoğu ve Türkiye için üretilenlerden değil, bazı kıtalar için üretilen traşlanmamış ilk versiyonlardan sanırım. Zamanında sis farı da vardı belki senin aracında?
İnternette parça kodu olarak bende bakmıştım ama farklı bir şey çıkıyordu.

Son düzenleme:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Bu 92'ler hep bi' enterasan zaten. Daha ilk mesajımda da yazdığım gibi 92 modelleri ayrı bir grup. Bundan sonra genelleme yaparken 92'ler istisna diyeceğim. :D
O zaman düzeltiyorum. 93-95 arası HB diyelim. Bundan eminim ama. Canı sıkılan ilanlara da bakabilir ben gibi... :)

Son düzenleme:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Kapı içi direkte metal Arapça etiket var. Belki de gümrük girişlidir.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
O hepsinde var diye biliyorum. Benimkindede vardı, başka 626'larda da gordum. Biride ilanına o etiketi çekip Kuveyt için üretilmiş falan diye yazmıştı :)

Seninkinde görmüştüm ama başka bir kaç araçta görmedim. Belki de sökülmüştür diğerlerinde. Ben de satarken Kuveyt kralı için özel üretildi falan yazayım. :D

Üst Alt