Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 626 GE (1991-97) Balans Problemi ve Jant Bileziği

Konu, 'Yürüyen Aksam - Süspansiyon' kısmında DarK PaSSenGeR tarafından paylaşıldı.

1. DarK PaSSenGeR

DarK PaSSenGeR Aktif

Araç Markası:
    94-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri-Sedan
    alt takımın bakımı sonrası yeni lastiklerle ilk yolculukta balans problemi yaşamıştım, aksarayda idarelik balans yaptırdık. Ankaraya dönüşte tireme biraz azalmakla birlikte hala devam ediyordu. Daha önce not ettiğim iki rot-balansçıya gitmeye karar verdim dün. Biri kapalıydı, diğerine gittim. Buradaki usta jant bileziklerinde sıkıntı olduğunu, baı yerlerinin ince bazı yerlerinin kalın olduğunu, jantı uydurmaya çalışırken hem bilezikte hem de göbekte ufak torna işlemlerinin yapılmış olduğunu anlattı. Jant bileziklerinden kaynaklı balans sorunu olduğunu söyledi. Kendisi özellikle bir lastikte bayağı uğraştı, göbeğin merkezini falan aldı. Sonra test sürüşüne çıktık, titreme bayağı azaldı ama hafif de olsa var yine. Bijon söküldüğü an ayarların yine gideceğini söyledi. Tornacılar da bilezik yapıyormuş ama onlarda da hata olabiliyormuş.
    Forumlarda da benzer sıkıntılara denk geldim bilezik kaynaklı

Sonuç olarak jant ya janta uygun bilezik temin edilecek ya da jantçılardan satın alınacak. Forumda jant ofset değerleri ile ilgili konu vardı bulamadım. Ankarada nasıl halledebilirim bu işi, tavsiye ve önerilerinizi bekliyorum.

2. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bir kez daha ortaya çıktı ki; uyduruk kaydırık işler özellikle mazda ya yaramıyor.

3. DarK PaSSenGeR

DarK PaSSenGeR Aktif

Araç Markası:
    94-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri-Sedan
    Jant işine girince bilezik kaçınılmaz oluyor anladığım kadarıyla, bilezik cuk oturursa sıkıntı çıkmıyor deniyor

domestos bunu beğendi.
  4. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Adam gibi iş yapılsa hiç bişey olmaz jantları takan kişinin marifeti. Jant işi yapan iyi bir yere gidip göbeğe göre uygun bileziği bulabilirsin.

domestos bunu beğendi.
  5. DarK PaSSenGeR

DarK PaSSenGeR Aktif

Araç Markası:
    94-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri-Sedan
    Öyle yapacam Oğuzhan plastik bilezikler de iş görüyormuş, @apojitsu Abdullah ile de konuştum, jantta sıkıntı yoksa bilezik kurtaracak, konu hakkında hiç bilgim yoktu öğrenmiş olduk

Oğuzhan, grafff ve domestos bunu beğendi.
  6. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    Astinada jant degistirdigimde jant-gobek uyumlu bilezik takildi.
    Kaza yaptigimda jant hasar gormustu tamir edildi ayni sikintilari yasadim en son bi balansciya gittim sikintiyi anlattim tamir goren janti soktu nerde bunun bilezigi dedi bilezik yok yerinde bilezik olmadan olmaz dedi diger jantdaki bilezigi alip jantci lastikci gezmeye basladim ve buldum plastik bilezik sanirim 20tl idi sorun cozuldu.

4unu birden degistirmende fayda var.

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme: 10 Temmuz 2016
  7. DarK PaSSenGeR

DarK PaSSenGeR Aktif

Araç Markası:
    94-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri-Sedan
    bugün açık yer bulursam gezeyim bakalım, şu guzuların aşkı pazar pazar da rahat bırakmıyor:D

domestos ve grafff bunu beğendi.
  8. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Bugün zor

domestos bunu beğendi.
  9. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Ferhat dağları delerken, Kerem yanarken hiç de bu gün pazar zor demedi... :)

Adam aşk diyor aşk. :p :)

hagakure, grafff ve ezmocesteri bunu beğendi.
  10. süleyman46

süleyman46 Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 6
    Sattığım mazda3'te benzer bir sıkıntı vardı. Memlekette (k.maraş) aslen aliminyum kaynakçısı olan ve Türkiye'nin dört bir köşesine jant düzetlme konusunda nam salmış bir usta buldum. Öncesinde 3 defa balans yaptırdım ve her defasında daha berbat oldu titreme. Hakan usta (bahsettiğim usta) neler neler anlattı. İnsanları yalandan yere kandırıp nasıl paralarını aldıklarını anlattı. Rabbim iyi niyetlilerle karşılaştırsın abi. Değilse, bilmediğimiz konularda her türlü kandırılıyoruz...

grafff, kadir, domestos ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  11. DarK PaSSenGeR

DarK PaSSenGeR Aktif

Araç Markası:
    94-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri-Sedan
    Pazar günü gidemediğim jantçı tayfasına dün iş çıkışı gittim, bir tanesi lastiği sökmeden jantın eski model olduğunu ellerinde bilezik olmadığını söyledi, başkasına gittim onlar da jantı söküp baktı, jant göbeğinde torna işlemi olduğunu bileziği de torna ile uydurduklarını söyledi, dolayısı ile yeni bilezik de olsa aynı sıkıntı yaşanabileceğini, bileziğin de bulunmasının zor olduğunu söyledi
    Tornacıya hem jant hem de bilezik yaptırılır ise 200 - 250 TL yi bulacağını söyledi
    En iyi çözüm yeni jant almak gibi duruyor, bu jantlar da kışlık olarak kullanılabilir
    Şu an maddiyat el vermiyor

hakan_emre bunu beğendi.
  12. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Çıkma jant bak Abdülkadir, Ankara'da tek jant satan yerlerde görmüştüm ilanlarda. Ön takım yeni bu şekilde kullanırsan zarar verebilir diye düşünüyorum

13. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Aynen çıkma maliyet açısından mantıklı

DarK PaSSenGeR bunu beğendi.
  14. DarK PaSSenGeR

DarK PaSSenGeR Aktif

Araç Markası:
    94-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri-Sedan
    Bizim ebat çok bulunmuyor, seçenek az, ama bakmak lazım
    Şu an çok sıkıntı yok aslında ama kökten çözmek lazım

15. DarK PaSSenGeR

DarK PaSSenGeR Aktif

Araç Markası:
    94-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri-Sedan
    Rot balansçı ayar sonrası tecrübe etmişti, hafif titreme vardı, araca sıkıntı verir mi bilmiyorum, cumartesi günü yine uzun yola çıkacağız

16. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Titreme varsa sorun var demektir. Bu da sisteme zarar verir. Mazda bozulmaz ama bozarlar diye boşuna dememişler.

grafff bunu beğendi.
  17. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Uzun yola çıkılacaksa titreme önemli,bence sorun tam çözülmeden yol çıkma..

domestos bunu beğendi.
  18. DarK PaSSenGeR

DarK PaSSenGeR Aktif

Araç Markası:
    94-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri-Sedan
    Jant bakınıyorum abi uygun güzel bir şey bulabilirsem alacağım

19. emytoget

emytoget Aktif

Araç Markası:
    Peugeot 106 - 1994
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - 3 kapı
    14 jant istersen @nrllhkrkmz da vardı üzerinde 1 sene gidecek lastikle 350 e 91 kasanın orjinal saç jantını yollar.

Yeni lastik aldığın için de pek cazip olmaz

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

DarK PaSSenGeR bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş