Mazda 626 GE (1991-97) Balans Problemi ve Jant Bileziği

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
alt takımın bakımı sonrası yeni lastiklerle ilk yolculukta balans problemi yaşamıştım, aksarayda idarelik balans yaptırdık. Ankaraya dönüşte tireme biraz azalmakla birlikte hala devam ediyordu. Daha önce not ettiğim iki rot-balansçıya gitmeye karar verdim dün. Biri kapalıydı, diğerine gittim. Buradaki usta jant bileziklerinde sıkıntı olduğunu, baı yerlerinin ince bazı yerlerinin kalın olduğunu, jantı uydurmaya çalışırken hem bilezikte hem de göbekte ufak torna işlemlerinin yapılmış olduğunu anlattı. Jant bileziklerinden kaynaklı balans sorunu olduğunu söyledi. Kendisi özellikle bir lastikte bayağı uğraştı, göbeğin merkezini falan aldı. Sonra test sürüşüne çıktık, titreme bayağı azaldı ama hafif de olsa var yine. Bijon söküldüğü an ayarların yine gideceğini söyledi. Tornacılar da bilezik yapıyormuş ama onlarda da hata olabiliyormuş.
Forumlarda da benzer sıkıntılara denk geldim bilezik kaynaklı

Sonuç olarak jant ya janta uygun bilezik temin edilecek ya da jantçılardan satın alınacak. Forumda jant ofset değerleri ile ilgili konu vardı bulamadım. Ankarada nasıl halledebilirim bu işi, tavsiye ve önerilerinizi bekliyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bir kez daha ortaya çıktı ki; uyduruk kaydırık işler özellikle mazda ya yaramıyor.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Adam gibi iş yapılsa hiç bişey olmaz jantları takan kişinin marifeti. Jant işi yapan iyi bir yere gidip göbeğe göre uygun bileziği bulabilirsin.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Adam gibi iş yapılsa hiç bişey olmaz jantları takan kişinin marifeti. Jant işi yapan iyi bir yere gidip göbeğe göre uygun bileziği bulabilirsin.
Öyle yapacam Oğuzhan plastik bilezikler de iş görüyormuş, @apojitsu Abdullah ile de konuştum, jantta sıkıntı yoksa bilezik kurtaracak, konu hakkında hiç bilgim yoktu öğrenmiş olduk

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Astinada jant degistirdigimde jant-gobek uyumlu bilezik takildi.
Kaza yaptigimda jant hasar gormustu tamir edildi ayni sikintilari yasadim en son bi balansciya gittim sikintiyi anlattim tamir goren janti soktu nerde bunun bilezigi dedi bilezik yok yerinde bilezik olmadan olmaz dedi diger jantdaki bilezigi alip jantci lastikci gezmeye basladim ve buldum plastik bilezik sanirim 20tl idi sorun cozuldu.

4unu birden degistirmende fayda var.

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:
Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
bugün açık yer bulursam gezeyim bakalım, şu guzuların aşkı pazar pazar da rahat bırakmıyor:D

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Sattığım mazda3'te benzer bir sıkıntı vardı. Memlekette (k.maraş) aslen aliminyum kaynakçısı olan ve Türkiye'nin dört bir köşesine jant düzetlme konusunda nam salmış bir usta buldum. Öncesinde 3 defa balans yaptırdım ve her defasında daha berbat oldu titreme. Hakan usta (bahsettiğim usta) neler neler anlattı. İnsanları yalandan yere kandırıp nasıl paralarını aldıklarını anlattı. Rabbim iyi niyetlilerle karşılaştırsın abi. Değilse, bilmediğimiz konularda her türlü kandırılıyoruz...

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Pazar günü gidemediğim jantçı tayfasına dün iş çıkışı gittim, bir tanesi lastiği sökmeden jantın eski model olduğunu ellerinde bilezik olmadığını söyledi, başkasına gittim onlar da jantı söküp baktı, jant göbeğinde torna işlemi olduğunu bileziği de torna ile uydurduklarını söyledi, dolayısı ile yeni bilezik de olsa aynı sıkıntı yaşanabileceğini, bileziğin de bulunmasının zor olduğunu söyledi
Tornacıya hem jant hem de bilezik yaptırılır ise 200 - 250 TL yi bulacağını söyledi
En iyi çözüm yeni jant almak gibi duruyor, bu jantlar da kışlık olarak kullanılabilir
Şu an maddiyat el vermiyor

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Pazar günü gidemediğim jantçı tayfasına dün iş çıkışı gittim, bir tanesi lastiği sökmeden jantın eski model olduğunu ellerinde bilezik olmadığını söyledi, başkasına gittim onlar da jantı söküp baktı, jant göbeğinde torna işlemi olduğunu bileziği de torna ile uydurduklarını söyledi, dolayısı ile yeni bilezik de olsa aynı sıkıntı yaşanabileceğini, bileziğin de bulunmasının zor olduğunu söyledi
Tornacıya hem jant hem de bilezik yaptırılır ise 200 - 250 TL yi bulacağını söyledi
En iyi çözüm yeni jant almak gibi duruyor, bu jantlar da kışlık olarak kullanılabilir
Şu an maddiyat el vermiyor
Çıkma jant bak Abdülkadir, Ankara'da tek jant satan yerlerde görmüştüm ilanlarda. Ön takım yeni bu şekilde kullanırsan zarar verebilir diye düşünüyorum

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Çıkma jant bak Abdülkadir, Ankara'da tek jant satan yerlerde görmüştüm ilanlarda. Ön takım yeni bu şekilde kullanırsan zarar verebilir diye düşünüyorum
Bizim ebat çok bulunmuyor, seçenek az, ama bakmak lazım
Şu an çok sıkıntı yok aslında ama kökten çözmek lazım

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Rot balansçı ayar sonrası tecrübe etmişti, hafif titreme vardı, araca sıkıntı verir mi bilmiyorum, cumartesi günü yine uzun yola çıkacağız

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Titreme varsa sorun var demektir. Bu da sisteme zarar verir. Mazda bozulmaz ama bozarlar diye boşuna dememişler.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
14 jant istersen @nrllhkrkmz da vardı üzerinde 1 sene gidecek lastikle 350 e 91 kasanın orjinal saç jantını yollar.

Yeni lastik aldığın için de pek cazip olmaz

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Alt