Mazda 626 GE (1991-97) Akü Bitti Akü Tavsiyeleriniz?

mtnkl

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Sabah erken kalktım güne güzel başladım. işyerime gitmeden gitmeden berbere uğrayıp traş olayım dedim son derece pozitifim arabamin yağını suyunu kontrol ettim. (Dün 4 bujiyide degistirmistim motorun çekisi hissedilir oranda artmıştı.) Onunda verdiği keyifle kontağı çevirdim oda ne hani bir laf vardır ya tık yok diye Allah'tan ben de o tık sesi vardı :) bir an yahu şimdi oldumu bu neguzelde baslamis güne şimdi buda nedemek diye hayiflandim biraz ama yapacak bişey yok. Allah'tan akşam arabayi sokağın başında hafif yokusta birakmistim malum oldu demekki. Akuye baktım sarj göstergesi cam göbeği gibi yemyeşil gözümü alıyor, heralde marş motorunda sorun var diye düşündüm. Yokustan saldim aracı çalıştı doğru sanayiye. Usta dedi akü bitmiştir nasıl olur dedim sarj göstergesi yemyeşil hiç olmadığı kadar parlak. Ona Aldanma o sadece yanar dedi ölçtü gerçekten bitik. Üzerindeki akü 60 amperlik küçük tü zaten fazlada zamanım olmadığı için internette kisa bir arastirma yapabildim sadece uzun lafın kısası 72 amperlik mutlu akude karar kıldım mutlu akü bayisi eski aküyu alarak yenisini 210 tl ye değiştirmiş oldum

SM-G710 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6a3fc52ebda81979e5629609d1a961b2.jpg

Sabah araba niye calismadiki şimdi diye bakarken ben :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bende bitti, Oğuzhan'da bitti, Sen'de bitmiş... Sanırım forumda guzuların akülerine ölümcül hastalık geldi... :D :D O zaman ciddi olarak şu uyarıyı yapalım; kış gelmeden herkes akü ölçümünü yaptırsın ki, bu tarz sürprizlerle karşılaşmasın...

@Metin kol araçta teyp montajı doğrudan yapılmışsa ve kontağı açmadan teyp vs. çalışıyorsa en kısa zamanda kontağa bağlantısını yaptır, akünün olağandan kısa sürede bitmesinin temel etkenlerinden birisi de bu oluyor çünkü.

Geçmiş olsun.

mtnkl

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bende bitti, Oğuzhan'da bitti, Sen'de bitmiş... Sanırım forumda guzuların akülerine ölümcül hastalık geldi... :D :D O zaman ciddi olarak şu uyarıyı yapalım; kış gelmeden herkes akü ölçümünü yaptırsın ki, bu tarz sürprizlerle karşılaşmasın...

@Metin kol araçta teyp montajı doğrudan yapılmışsa ve kontağı açmadan teyp vs. çalışıyorsa en kısa zamanda kontağa bağlantısını yaptır, akünün olağandan kısa sürede bitmesinin temel etkenlerinden birisi de bu oluyor çünkü.

Geçmiş olsun.
Yok abi kontak kapalıyken teyp calismiyor ilk aklima gelen eyvah farlarimi acik bıraktım acaba oldu ama baktım farlarda kapalı akü zaten küçük ve değişim zamanı gelmişti aslında ama daha fazla beklemeden sabah sabah o süpriz yaptı bana :) başka yerlerde bir kaçak varmı bilemiyorum baktirmakta fayda var tabi

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Geçmiş olsun, benim akü de önümüzdeki bakımda değişecek.Servis de sadece Mutlu akü varmış o takılırı her halde, bu arada akü üzerindeki ışığa aldanmayın ; geçenlerde bizim kayınçonun akü bitmiş Allah tan evin önünde oluyor.Akü ışığına bakıyor aynı senin gibi yemyeşil ama bitik..

mtnkl

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
@hagakure tşk benim içinde tecrübe oldu kaputu actigim zamanlar aklima geldikce bakardim akünün ışığına hey maşallah canavar gibi derdim kendi kendime lakin hiçte öyle değilmiş yeşil ışık hikayeymis megersem :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yok abi kontak kapalıyken teyp calismiyor ilk aklima gelen eyvah farlarimi acik bıraktım acaba oldu ama baktım farlarda kapalı akü zaten küçük ve değişim zamanı gelmişti aslında ama daha fazla beklemeden sabah sabah o süpriz yaptı bana :) başka yerlerde bir kaçak varmı bilemiyorum baktirmakta fayda var tabi

Bir gün ben de işe arabayla gittim, şirketin yakınındaki katlı otoparka bırakacaktım aracı. Asansöre yanaşırken farları açtım mesafeyi görebilmek için. Sonra asansörden çıkıp aracı yanaştırdım şirkete geçtim. Akşam çıktım aracın bulunduğu kata, kumandadan basıyorum kapılar açılmıyor. Kapıdan zorladım, zor bela açıldı kapı. Kontağa anahtarı taktım dönmüyor bile. Meğer kapıyı açacağım diye anahtarı yamultmuşum. Peder Bey'den alışkanlık bagajda tornavida pense vs bulundururum. Aldım penseyi anahtarı düzelttim kontağa taktım anahtarı çevirdim, böyle bir sessizlik oldu. ''Tık yok''.

Meğer farları açık unutmuşum akü bitmiş. :D Saatlerce takviye kablosu aradık arkadaşla. En son sanayiden buldum da arkadaşla sağolsun beni yalnız bırakmayıp takviye etti. Aracın saati 12.32'yi gösteriyordu. Demek ki farlar açık 4 saat kadar dayanmış akü. :D

Sonraki 1 hafta şirkette epey dalga geçtiler. :(

Bu bahsettiğiniz yeşil ışık göstergedeki mi yoksa başka var mı?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Benim aküde yeşil gösteriyor ama bitti tekliyor değiştir beni diyor. Marka klas olunca klasını konuşturuyor :D

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Tavsiye istemişsiniz ama aküyü aldıktan sonra :) Sonra alacaklar için bikaç bişey yazayım.Bilgilerim eski biraz ama idare edin. Ülkemizde üretilen Mutlu,İnci ve Yiğit akülerin hemen hepsi iş görür boşuna yabancılara bu konuda para kaptırmaya gerek yok. Bu üç markada bence araç için gayet yeterli akü üretiyor, hangisi kampanyadaysa onu alsanız daha iyi olur. Zaten bir akünün ömrü 5 yıl civarıdır. Akü bitik diye değiştirmeden önce akünün gerçekten ömrünü tamamladığının anlaşılması gerekir yoksa yeni akünüzde bir ay sonra cortlar. Şarj dinamosu ve araçtaki kayıplar var mı yokmu diye kesinlikle kontrol edilmelidir.72 amper bizim araçlar için dinamoyu yormaz zannedersem ancak c ve b segmentlerde kesinlikle fazla amperli akü tavsiye etmiyorum, dinamo yetersiz kalacağı için fazla yorup olası arızalara yol açmış oluruz, her dinamonun ayrı kapasitesi vardır. Çoğu japon C segmentlerde bile benim bildiğim 45 amperlik akü kullanılıyor, tabi orjinal halinde.
Mutlunun ürettiği Mutlu-Povver-Çelik
İncininki İnci-Eas-Hugel
Yiğitin Yiğit-Platin-Tunç
Son olarak akünün bittiği yolda kalınca anlaşılır, arada elektrikciye gittiğinizde kontrol ettirmek ya da hiç sağa sola kulak asmadan günü geldiyse değitirivermekte fayda var.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Akü ölçümünü elektrikciler mi yapıyor yoksa akü satanlar mi? Bende olctureyim. Birde hafta sonu alt takımlara baktirayim diyorum. Bakalım durum neymiş.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Akü ölçümünü elektrikciler mi yapıyor yoksa akü satanlar mi? Bende olctureyim. Birde hafta sonu alt takımlara baktirayim diyorum. Bakalım durum neymiş.
Bana kalırsa aküyü ölçtürtmem hiç.5-6 yıllık olduysa vede yola çıkılacaksa değiştirtmekte fayda var.Aksi halde miadını tamamlamış akü dinamoya yük getirip daha maliyetli iş çıkartır.Dinamoyu ölçtürtmek lazım.14.5 volt veriyorsa sıkıntı yok demektir. Aküyü ölçüp normal derler ama pat diye bir yerde tık sesiyle karşılaşırsın.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Bana kalırsa aküyü ölçtürtmem hiç.5-6 yıllık olduysa vede yola çıkılacaksa değiştirtmekte fayda var.Aksi halde miadını tamamlamış akü dinamoya yük getirip daha maliyetli iş çıkartır.Dinamoyu ölçtürtmek lazım.14.5 volt veriyorsa sıkıntı yok demektir. Aküyü ölçüp normal derler ama pat diye bir yerde tık sesiyle karşılaşırsın.
Akü ne zaman değişmiş bilmiyorum. Bende ki servis belgelerinde akü ile ilgili bir işlem gözükmüyor.
Dinamoyu nerde olcturebilirim. Elektrikciler mi yapıyor bi işi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Akü ne zaman değişmiş bilmiyorum. Bende ki servis belgelerinde akü ile ilgili bir işlem gözükmüyor.
Dinamoyu nerde olcturebilirim. Elektrikciler mi yapıyor bi işi.
İyi bir elektrikçi hem akü ölçümünü yapar, hem de dinamonun olması gerektiği gibi şarj edip etmediğini kontrol edebilir hocam. :)

mtnkl

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Tavsiye istemişsiniz ama aküyü aldıktan sonra :) Sonra alacaklar için bikaç bişey yazayım.Bilgilerim eski biraz ama idare edin. Ülkemizde üretilen Mutlu,İnci ve Yiğit akülerin hemen hepsi iş görür boşuna yabancılara bu konuda para kaptırmaya gerek yok. Bu üç markada bence araç için gayet yeterli akü üretiyor, hangisi kampanyadaysa onu alsanız daha iyi olur. Zaten bir akünün ömrü 5 yıl civarıdır. Akü bitik diye değiştirmeden önce akünün gerçekten ömrünü tamamladığının anlaşılması gerekir yoksa yeni akünüzde bir ay sonra cortlar. Şarj dinamosu ve araçtaki kayıplar var mı yokmu diye kesinlikle kontrol edilmelidir.72 amper bizim araçlar için dinamoyu yormaz zannedersem ancak c ve b segmentlerde kesinlikle fazla amperli akü tavsiye etmiyorum, dinamo yetersiz kalacağı için fazla yorup olası arızalara yol açmış oluruz, her dinamonun ayrı kapasitesi vardır. Çoğu japon C segmentlerde bile benim bildiğim 45 amperlik akü kullanılıyor, tabi orjinal halinde.
Mutlunun ürettiği Mutlu-Povver-Çelik
İncininki İnci-Eas-Hugel
Yiğitin Yiğit-Platin-Tunç
Son olarak akünün bittiği yolda kalınca anlaşılır, arada elektrikciye gittiğinizde kontrol ettirmek ya da hiç sağa sola kulak asmadan günü geldiyse değitirivermekte fayda var.
Oğuzhan sağolsun konunun başlığını değiştirmiş düzenlemiş
Ben bugün başımdan geçenleri yazmıştım. Akü dün normaldi hatta bu sabah bile üzerindeki yeşil gösterge ışığı Çakmak Çakmak yaniyordu

Bu yuzden aku degirtirme arayisina girmeme fırsatım kalmadan yeni akü almak zorunda kaldım yoksa mutlaka forumda tavsiyeleri arar bulamazsam yeni başlık açardim. Hani sabah kalkarsinizda uyku mahmurlugu olur ya insanın üzerinde soluğu sanayide alıp 210 tl bayilinca mahmurluk falan kalmadı bende gözlerim Çakmak Çakmak oldu akünün ışığı gibi

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Bu konuyu açan arkadaş bana bir akü borçlusun :) Geçen akşam babamlara oturmaya gitmiştim, çıktığımda saat 23 falan, kontağı çevirdim ve tık sesi.Neyse peder beyin aracına geçişle ucuz atlattık.Aracı bu sene aldığım için akü durumu hakkında bilgim yoktu ancak etiketinin duruyor olması ve lanet yeşil gösergenin dibine kadar yeşil oluşu herhalde yeni değiştirilmiş diye düşünmeme neden oldu.Yeni değilmiş anladık. Ama bu olay belki yoğun bir saatte belkide hiç olmadık yerde başıma gelebilirdi.Bu yüzden aküyü ihmal etmemekte büyük fayda var. Neyse sabah olunca aracın yanına geldim ve güneşede güvenerek çevireyim bakalım dedim, zorlanarakta olsa çalıştı.Yakınlardaki bir akücüden 60 lık yiğit aldık, 135 tl ye.

mtnkl

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
@romulus geçmiş olsun :) iyi yine sen 135 le yirtmissin işi

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hort
Akü alacağım heralde araç şuan sıkıntı çıkarmıyor ama her ihtimale karşı değiştireceğim.
Mutlu mu Yoksa Varta mı ? @MutluTEKİR
@kadir

Üst Alt