Mazda 626 GE (1991-97) Aks Problemi

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Uzun süredir herhangi bir sorunla ilgili konu açmamıştım :p
guzuyla ilgili maddi imkan el verdiği zaman bir adem usta turu yapmayı düşünüyordum birkaç ay sonra, oraya gitmişken komple ne yapılması gerekiyorsa yaptıracaktım, bir daha gitme şansım olmaz diye
planlarım arasında alt takımı komple elden geçirmek vardı
son zamanlarda sola dönüşlerde tık tık akstan ses geliyordu, birinin körüğü yırtıktı, yazın yaptıracam diye üzerine düşmedim
guzu hafif yolda gezinme yapıyor, gaza basınca kafayı sallıyordu
haftasonu aksaraya gitmem icap etti, yolda balans kaynaklı titremenin kat kat fazlası oldu, bir ara direksiyon kitlenir gibi oldu

aksaraya varınca oradaki bir ustaya gösterdim, aks kaynaklı dedi, sağ akiste yağ kalmamış, direksiyonu tutup bırakıyordur dedi, değişmek lazım dedi, oradaparça bulamadığımız için geçici olarak içine yağ bastı, eğer bilyalar daha fazla zarar görürse teker dönmez dedi, sıkıntısız ankaraya döndüm

alt takım işine komple girmek istiyordum, yarım yamalak yaptırmak istemiyordum, hatta lastik bile almadım, alt takımı elden geçirmeden
ama bu aya içinde malatyaya gitme planı var, en sıkıntılı olan dış akisin birini değiştireyim diyorum, diğer akis idare eder, iç akisler de yavaş yavaş bakım istiyor

beni yolda koymayacak şekilde halletmek lazım
sanırım urw marka dış akis takmak lazım, yakın zamanda değişen olmuş muydu, parça ve işçilik ne kadar mal olur acaba,
konuyla ilgili başka tavsiyeniz olur mu?

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
guzuyla ilgili maddi imkan el verdiği zaman bir adem usta turu yapmayı düşünüyordum birkaç ay sonra, oraya gitmişken komple ne yapılması gerekiyorsa yaptıracaktım, bir daha gitme şansım olmaz diye
son zamanlarda sola dönüşlerde tık tık akstan ses geliyordu, birinin körüğü yırtıktı, yazın yaptıracam diye üzerine düşmedim
haftasonu aksaraya gitmem icap etti, yolda balans kaynaklı titremenin kat kat fazlası oldu, bir ara direksiyon kitlenir gibi oldu

aksaraya varınca oradaki bir ustaya gösterdim, aks kaynaklı dedi, sağ akiste yağ kalmamış, direksiyonu tutup bırakıyordur dedi, değişmek lazım dedi, oradaparça bulamadığımız için geçici olarak içine yağ bastı, eğer bilyalar daha fazla zarar görürse teker dönmez dedi, sıkıntısız ankaraya döndüm

alt takım işine komple girmek istiyordum, yarım yamalak yaptırmak istemiyordum, hatta lastik bile almadım, alt takımı elden geçirmeden
ama bu aya içinde malatyaya gitme planı var, en sıkıntılı olan dış akisin birini değiştireyim diyorum, diğer akis idare eder, iç akisler de yavaş yavaş bakım istiyor

sanırım urw marka dış akis takmak lazım, yakın zamanda değişen olmuş muydu, parça ve işçilik ne kadar mal olur acaba,

geçmiş olsun hiç canınızı sıkmayın 0212 482 52 30 bu numardan apo beyi isteyin benim adımı söyleyin urw aks kafası japon malıdır işinizi görür yedak parça konusu apo beyden alırsınız size kargo dahil yapabilir tek aks degişim ücreti her ilde ustada degişebiliyor işçilik konusunu ustanız ile görüşürsünüz
diger marka aks fiyatını dahil apo beyden alabilirsiniz tavsiyem urw yönündedir diger markada sıkıntı olmaz ömrü kısa olur ..
bunun dısında aks degişimi esnasında bir sıkıntı oluşacak olur ise

numaram mevcut bana ulaşabilirsiniz kolay gelsin ..

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
teşekkürler @Adem Usta m, buradan bulamazsam dediğin kişiyi ararım, arayınca apo bey diye isteyim direk :)

Moderatörün son düzenlenenleri:
Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Ben öyle yapmıştım. İçlerin fiyatı uygun 70-80 TL civarı

önce iyi bir rot-balansçıya gösterip sıkıntılı parçalarını belirleyip ona göre sipariş ederim
adem ustanın parçaçıya sordum, kargo dahil 170 tl dedi urw dış aksa,
diğerleri için de duruma göre fiyat alırım, piyasada genelde kore var, 60-70 tl, urw bulmak zor
bir de ksc diye japon var o da 100 tl

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback

Sevgili kardeş geçmiş olsun, Adem ustam sağolsun her şeyi ifade etmiş, ben geçen hafta değiştirdim aynı sorun bende de vardı, çakma çin malı taktırmıştım yazın zorunluluktan, Adem ustamı aradım yönlendirdi, URW marka aks kafası aldım taktırdım, hiç bir ses kalmadı, son derece memnunum. Ama tavsiyem ikisini birden değiştir, biri farklı diğeri farklı olunca sorun çıkıyor birini çabuk bozabilirsin. Fiyat konusunda burda yazmam doğru olur mu bilemiyorum ama 98-2001 kasa için tanesini 165 Tl ye aldım. Ustam yıllardır arkadaşım ve Samsunda tek ustam olduğu için benden 40 tl istedi zorla 50 lira verdim. Ama 200 isteyen de var, daha fazla isteyen de var. Bulunduğunuz yere ve ustaya göre değişir işçilik ücreti. Ama kesinlikle tavsiye ederim.
Bir de ehli olmayana kesinlikle dokundurmayın, bunun çok faydasını göreceksiniz. 8 yıldır benim araca üç usta eli değmiştir. Samsun da daimi ustam Mehmet usta 90 lı yılların yetkili servisi, yazın memlekete gidince Antalya da Mepaz servis, İstanbul a gidince Sevgili Adem bey kardeşim bu işte gerçekten uzmanlar. URW den şaşma derim son cümlem.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
@civler
öyle yapacam büyük ihtimal abi
urw den başkasını takmam zaten
net olarak sorunlu parçaları belirleyim öncelikle

isler.ramazan

Katılımcı
Sevgili kardeş geçmiş olsun, Adem ustam sağolsun her şeyi ifade etmiş, ben geçen hafta değiştirdim aynı sorun bende de vardı, çakma çin malı taktırmıştım yazın zorunluluktan, Adem ustamı aradım yönlendirdi, URW marka aks kafası aldım taktırdım, hiç bir ses kalmadı, son derece memnunum. Ama tavsiyem ikisini birden değiştir, biri farklı diğeri farklı olunca sorun çıkıyor birini çabuk bozabilirsin. Fiyat konusunda burda yazmam doğru olur mu bilemiyorum ama 98-2001 kasa için tanesini 165 Tl ye aldım. Ustam yıllardır arkadaşım ve Samsunda tek ustam olduğu için benden 40 tl istedi zorla 50 lira verdim. Ama 200 isteyen de var, daha fazla isteyen de var. Bulunduğunuz yere ve ustaya göre değişir işçilik ücreti. Ama kesinlikle tavsiye ederim.
Bir de ehli olmayana kesinlikle dokundurmayın, bunun çok faydasını göreceksiniz. 8 yıldır benim araca üç usta eli değmiştir. Samsun da daimi ustam Mehmet usta 90 lı yılların yetkili servisi, yazın memlekete gidince Antalya da Mepaz servis, İstanbul a gidince Sevgili Adem bey kardeşim bu işte gerçekten uzmanlar. URW den şaşma derim son cümlem.

Ben amasyadan bi ara gelmeyi düşünüyorum gezmeye samsuna gelmisken el frenimi yaptiram diyorum bu dediğin usta nerededir tamir takimi değiştirebilir mi kurabilirmi?

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Abdulkadir geçmiş olsun. Ekonomik olarak çok sıkıntıya sokmayacak sa ikisini değiştir kafan rahat olsun.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Abdulkadir senin en büyük hatan körüğü ihmal etmek olmuş. Gres bitip araya toz dolarsa rulmanlar kilitler. Bizim piyasadaki körüklerde gayet kalitesiz zaten. Özellikle kıştan çıkınca mutlaka dış körükleri kontrol et.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Abdulkadir senin en büyük hatan körüğü ihmal etmek olmuş. Gres bitip araya toz dolarsa rulmanlar kilitler. Bizim piyasadaki körüklerde gayet kalitesiz zaten. Özellikle kıştan çıkınca mutlaka dış körükleri kontrol et.

ihmal değil aslında, aracı ilk aldıktan bir müddet sonra körüğün birinin yırtık olduğunu öğrenince değiştirmiştim, ocak ayında muayene diğer körüğün de yırtılmış olduğunu öğrendik
ben de yazın alt takım komple adem ustanın elinden geçecek diye değiştirmedim, zaten o sıra sola dönüşlerde tık tık etmeye başlamıştı
ama yine değişsek iyi olurmuş dediğin gibi

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Öğle arasında rot-balansçıya gittim, ön düzeni, alt takımı amortisörleri kontrol ettirdim; başka hangi parçalarda sıkıntı olduğunu öğrenmek için
sağa sola dönüşlerde gelen sesin dış aks kaynaklı, aracın kafa sallaması ve titremenin de iç aks kaynaklı olduğunu söyledi malumumuz olduğu üzere @Hakan Emre de iç aks lalesi diye parçadan bahsetmişti.
onun dışında sağ-sol alt tabla fişekleri ve arka z rotları listeye yazdı
amortisörler, rot başı rotil vs. iyi dedi, sıkıntı görünmüyor dedi
ustama da bir uğrayım demiştim ama dükkanda değilmiş, telefonda konuştuk, iç akslar da tamir olacak, açılmadan belli olmaz dedi zaten

ben de teknik danışmanım @emytoget murat ile görüştüm, ön tabla fişekleri dursun dedi, tabla üzeri parçalarla beraber komple değişir dedi
sonra hafta başında görüştüğüm adem ustamın parçacıyı sipariş için aradım, urw marka kalmadı dedi, adem ustaya da veremedik dedi :)
hemen adem ustamı aradım diğer parçasının telefonu verdi, onda varmış Allahtan : sağ-sol dış aks ve 2 tane arka z-rot siparişi verdik
aks tanesi 160
z-rot tanesi 25 tl
370 tl 6 taksit hallettik, yarına gelir büyük ihtimal, cumartesi günü de taktırırız

amortisörler,tablalar vs. de bir süre sonra adem ustaya nasip olur belki:)

bu arada tavsiye üzerine gittiğim rot balansçıyı öneriyorum, @domestos veli abi uygun görürsen usta tavsiyeleri bölümün ekleyebilirsin
zümbül kardeşler rot balans
2571.sok şaşmaz
https://www.google.com.tr/maps/plac...0x4f0504b89df14acb!8m2!3d39.93268!4d32.721215
mersolar, cipler vs. de sık ziyaret ediyor

onun dışında araştırmalarım neticesinde gidilebilecek birkaç rot-balasçı daha var
erdem kardeşler
duranlar (iskitler)
karaca rot-balans başkent sanayi sitesi (bilgi hastanesi acili karşısı)
dayı rot-balans şaşmaz

Son düzenleme:

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Ben amasyadan bi ara gelmeyi düşünüyorum gezmeye samsuna gelmisken el frenimi yaptiram diyorum bu dediğin usta nerededir tamir takimi değiştirebilir mi kurabilirmi?

Buyur hocsm gel tabi, ben bugün ustaya sordum, ustam çapa motorlarının bayıldığını aldı bu ara tarım işleri yoğun olduğu için çok vakti olmayacağını söyledi ama Samsunda Erbeyler var Japonca gine kardeşler oto var Trabzon bayi işe bağlantılı çalışıyor, onlar daha rahat hallederler sorun olacağını sanmıyorum.

isler.ramazan

Katılımcı
Buyur hocsm gel tabi, ben bugün ustaya sordum, ustam çapa motorlarının bayıldığını aldı bu ara tarım işleri yoğun olduğu için çok vakti olmayacağını söyledi ama Samsunda Erbeyler var Japonca gine kardeşler oto var Trabzon bayi işe bağlantılı çalışıyor, onlar daha rahat hallederler sorun olacağını sanmıyorum.

Kardesleri aradim tamir kitinin ne olduğunu bilmiyolar gormemiz lazım falan diyolar erbeyleri bilmiyorum

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Bunları anlamıyorum, bana her şeyden anladıklarını, servisle bağlantılı çalıştıklarını söylediler, davet ettiler fırsatım olmadı. Erbeyler e sormak lazım, o daha önce mazda servisten ayrılma. Bilir.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Erbeyler merkezde sanayide ırmağın kenarında pizza alışveriş merkezinin hemen yanında kardeşler ordu yolu üzerinde yol kenarında bmw servisine (kosifler) yakın.

Üst Alt