Mazda 626 GD (1987-91) Tık Sesi Var Ama, Marş Almıyor

payitaht

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
HB
Merhaba, aracım bütün elektrik aksamları çalışmasına rağmen marş almıyor. Tık sesi geliyor ancak marş sesi gelmiyor. Biraz denedim ancak sonuç alamadım. Araştırdığım kadarıyla marş otomatiğinden olabilirmiş. Belki marş kömüründen de olabilir (?). Yani aküde sorun yok. Ancak şüphelendiğim bir durum var, aracın yağ filtresini iki gün önce büyük uğraşlar sonucu sökmeye çalışmış ancak başaramamıştım. Hava karardığı için görüş açım zayıflamıştı. Ertesi gün yağ filtresinin üzerindeki ayrı kabloları fark ettim. Ancak ben filtreyle uğraşırken mi ayrılmışlar diye düşündüm, fakat motor çalışmıştı. Belki o zaman ayrılmış ve aracı sürdüğüm zaman kömürdeki enerji bitmiş şimdi de marş almıyor olabilir mi? Birleşmesi gerekiyor mu ve hangisi hangisine bağlanacak bilmediğim için kurcalamadım.
Ekli dosyayı görüntüle 7185Ekli dosyayı görüntüle 7186

Marş dinamosu ile sanırım marş motoru bağlantı kabloları bunlar. Sorun buradan olabilir mi? Yoksa bununla bir ilgisi yok mu? Tamamen marş dinamosunun kullanım eskimesinden dolayı bir arıza mıdır marş alamama olayı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kablolardan kaynaklı olabilir de, olmayabilir de bu konuda seni yanıltmak istemem... İyi bir elektrikçiye danışmanda fayda var.

Marş bastığında almıyorsa; marş otomatiği ve kömürleri ilk şüphelilerdir. Marş motorunun üzerine tornavida sapı ile hafifçe tıklatma yaparsan bazen işe yarıyor ama bu kesin ve kalıcı bir çözüm değil, aracı elektrikçiye götürmene yardımcı olacak bir durum... :)

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Mars motoru ne zaman nerde aksayacagi belli olmayan bir parca. Buyuk ihtimal kömur kaynakli. Degilse bile bir elektrikciye gosterip bakimdan gecirmekte fayda var. Olmadik bir yerde tik sesi diymak isyemiyorsak...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Akünün de sağı solu belli olmaz, 2 seneyi geçtiyse alalı, suçlu o da olabilir. Aracınıza bir takviye yapın o zaman da eğer çalışmazsa marş motoruna odaklanın. Tık sesi akü bitik olduğunda geliyor, marş motorunda sorun olsa tık sesi gelir miydi?

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Kontak termiği büyük ihtimal. Sanırım bu model mazdalarda kronik. Aynı arıza benim 323 de mevcuttu. En güzeli yenisi ile değiştirmek. Ama istersen tamirde mümkün. Zaten forumda da mevcut. Sökmek için L şeklinde bir yıldız tornavidaya ihtiyacın var.

https://youtu.be/ecB5PaUfSU8

Son düzenleme:

payitaht

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Araç şu an tekrar çalıştı.

Kablolardan kaynaklı olabilir de, olmayabilir de bu konuda seni yanıltmak istemem... İyi bir elektrikçiye danışmanda fayda var.

Marş bastığında almıyorsa; marş otomatiği ve kömürleri ilk şüphelilerdir. Marş motorunun üzerine tornavida sapı ile hafifçe tıklatma yaparsan bazen işe yarıyor ama bu kesin ve kalıcı bir çözüm değil, aracı elektrikçiye götürmene yardımcı olacak bir durum... :)

Evet o şekilde bir kaç ufak darbeyle çalıştırdım aracı. Bu demek oluyor ki, kablolarla ilgili bir durum değil. Yani şu kömür meselesi sanırım... Şimdi bu şekilde daha kaç kere çalıştırma hakkım var ona bakmak lazım, götürene kadar.

Mars motoru ne zaman nerde aksayacagi belli olmayan bir parca. Buyuk ihtimal kömur kaynakli. Degilse bile bir elektrikciye gosterip bakimdan gecirmekte fayda var. Olmadik bir yerde tik sesi diymak isyemiyorsak...

Marşları kimi zaman geç alıyordu zaten. Muhtemelen artık son radde geldi. O da bize denk geldi. :)

Akünün de sağı solu belli olmaz, 2 seneyi geçtiyse alalı, suçlu o da olabilir. Aracınıza bir takviye yapın o zaman da eğer çalışmazsa marş motoruna odaklanın. Tık sesi akü bitik olduğunda geliyor, marş motorunda sorun olsa tık sesi gelir miydi?

Akü iyi. Yeni taktım daha, iki haftalık. Bende tereddüt ettim ama yeni olduğu için marş üzerinde yoğunlaştım.

Veli abiyle ayni anda yazmisiz. Sunuda ekleyeyim, bizim araclar mars motoru,sarj dinamosu haricinde surpriz yapmamali.

Kontak termiği büyük ihtimal. Sanırım bu model mazdalarda kronik. Aynı arıza benim 323 de mevcuttu. En güzeli yenisi ile değiştirmek. Ama istersen tamirde mümkün. Zaten forumda da mevcut. Sökmek için L şeklinde bir yıldız tornavidaya ihtiyacın var.

https://youtu.be/ecB5PaUfSU8

Kömüre etkisi oluyor mu bunun? Belki buradan başlayabilir arıza evet. Şu an için marş motoruna dokundurduğum için çalıştı. Ama temel sorun ne bulmam lazım.

Genel olarak; Şimdi yapılması gereken sanırım marş motoru için tamirciye götürmek. Ancak kesin ve etkili bir çözüm için tam olarak nasıl bir yol izlemek gerekiyor?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tıklama ile çalıştıysa; marş otomatiği büyük ihtimalle, kömürler ikinci planda kalır. Kesin ve etkili çözüm için iyi bir elektrikçiye gitmek gerekiyor... :)

Son düzenleme:

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Termik arızasının kömür ile bir alakası yok. Kontak termiğinin arızasını şöyle anlaya bilirsin. Araç aynı hatayı verdiğin de marş motoruna hiç dokunmadan direk termiğe ulaş ve termiğin arka kısmını kontağa doğru bastırıp marşa bas. Eğer araç çalışırsa termik arızalıdır.
Termikteki bu arıza ise içindeki bakır pulun temassızlığından ve sadece bir vida ile kontağa tutturulmasından kaynaklanıyor.
Bu şekil deneme yaparsan en azından marş motoru yada termiktemi arıza olduğu anlaşılır.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Termik arızasının kömür ile bir alakası yok. Kontak termiğinin arızasını şöyle anlaya bilirsin. Araç aynı hatayı verdiğin de marş motoruna hiç dokunmadan direk termiğe ulaş ve termiğin arka kısmını kontağa doğru bastırıp marşa bas. Eğer araç çalışırsa termik arızalıdır.
Termikteki bu arıza ise içindeki bakır pulun temassızlığından ve sadece bir vida ile kontağa tutturulmasından kaynaklanıyor.
Bu şekil deneme yaparsan en azından marş motoru yada termiktemi arıza olduğu anlaşılır.
323'lerde termik arızası doğrudan ateşleme modülünü yakıyor zaten, ama 626'larda bunu hiç duymadım...

payitaht

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
HB

Termik arızasından mı bilemiyorum. Ancak aracı götürdüğümde dinamoya baktık ve kömürlerde %30-35 gibi bir kayıp vardı. Ve kömürler değişti. Yani dört kömürde değişmiş oldu. Bakır bir pul vardı o da değişti; eğer dediğiniz o ise. Şu an marş alıyor artık, bir sorun yok. Ancak her çalıştırışta ilk marşı almama ve 3-5 saniye arası uzun bir marş alım sorunu hala devam ediyor. Tabi araç ilk defa çalıştırılırsa kullanılmadıysa. Demek ki bu olay kömür kaynaklı değil.

payitaht

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
HB
Tıklama ile çalıştıysa; marş otomatiği büyük ihtimalle, kömürler ikinci planda kalır. Kesin ve etkili çözüm için iyi bir elektrikçiye gitmek gerekiyor... :)

Kömürlerde azalma olduğu için değiştirdik almayan ilk marş ve uzun marş sorunu otomatikle ilgili olabilir mi bilemiyorum..

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Şu an marş alıyor artık, bir sorun yok. Ancak her çalıştırışta ilk marşı almama ve 3-5 saniye arası uzun bir marş alım sorunu hala devam ediyor. Tabi araç ilk defa çalıştırılırsa kullanılmadıysa. Demek ki bu olay kömür kaynaklı değil.

Aynı problem @incirinaltı nın guzuda da var. Bendeyken de vardı ama aküyü sıfırladığımda sorun ortadan kalkmıştı. Akünün 6.-7. ayıdan sonra yine geç çalışma sorunu başladı.

Isı sensörü olduğunu tahmin ediyoruz ama lpg regülatörü arızası sonucu da benzer durum oluyor

Moderatörün son düzenlenenleri:

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Aynı problem @incirinaltı nın guzuda da var. Bendeyken de vardı ama aküyü sıfırladığımda sorun ortadan kalkmıştı. Akünün 6.-7. ayıdan sonra yine geç çalışma sorunu başladı.

Isı sensörü olduğunu tahmin ediyoruz ama lpg regülatörü arızası sonucu da benzer durum oluyor

Şimdi ilk marşta çalışıyor,kışa kadar rahatım :D

Üst Alt