Mazda 626 GD (1987-91) Model Subap Ayarı

dba

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Sedan

Aracımda herhangi bir problem yokken çekiş artar yakıt düşer düşüncesi ile
subap ayarı yaptırmak istedim. Ustaya gösterdim, araç biraz soğusun dedi, yaklaşık
1,5 - 2 saat soğuduktan sonra üst kapağı açtı evet sıkıymış dedi. Sente denilen
alet ile ayar yaptı İşi bitirdi. Aracım ölçümde 0,75 kuruş yaktı, bende gaz ile ilgili problem olduğunu yada
kaçak olduğunu düşündüğüm için bir kaç lpg'ciye gösterdim, araç titreyerek çalışıyordu
hepsi aracın sübap ayarı sıkı yada bozuk dediler. Yaptırdığım ustaya tekrar götürdüm olayı anlattım, açtılar üst kapağı
sente denilen alet ile bir kaç tanesini gevşetti geri taktı. Şu an için 39 kuruşa düştü yakıtım fakat yine çok yüksek. Bu ayarı
yeniden yaptıracam.

Anladığım kadarı ile 4 silindirli bir araçta 8 adet subap bulunuyor, bunların 4'ü emme 4'ü egsoz.

Bu araçta subap ayarı nasıl yapılmalıdır?

1- Araç motoru sıcakkenmi yoksa soğuması beklenilmelimi?
2- Emme ayarı ve egsoz ayarı farklımı?
3- Emme ayarı ve egsoz ayarı ne olmalı? (25-25 yada 30-30 gibi)
4- Üst kapak açılmışken sübap ayarı yapılan bir araca başka bir ayar gereklimidir?

Vereceğiniz yanıtlara teşekkür ederim...

Moderatörün son düzenlenenleri:

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Sizin araç 8 valf. 8 valf araçta 1 pistona 1emme 1egzoz olmak üzere 2 subap düşer. 12 ve 16 valf olan araçlarda var.
Sizin aracın emmesi 20-25 egzozu 30 diye hatırlıyorum.
Motor soğuduktan sonra yapılması lazım bu doğrudur.
Kapak açılmışken triger sente ayarına da bakılmalı belki diş atlamıştır bu sebepten aracın yakıtı artabilir.
Son olarakta aracınızın ateşleme zaman ayarı(Avans) en uygun konumdamı diye bakılmasında fayda var. Bu ayar dispritörü hareket ettirerek oluyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Herhangi bir problem yokken, bu tarz maceralara girmek Mazda'lara yaramıyor... Bildiğim kadarıyla supap ayarı soğuk motora yapılır, sıcak yapıldığı istisna durumlar olabilir ama dediğim gibi işin istisnasıdır...

İşten anlayan ustanın ayarların nasıl olacağını biliyor olması gerek diye düşünüyorum... Gelişmeleri bekliyoruz, kolay gelsin...

Oziyal

Katılımcı
Araç Markası
1991 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Benim arabada ilk çalıştırmada ve rölantide çok titreme vardı gaz ayarına götürdüm ilk önce subap ve avans ayarlarının yapılması gerektiğini söyledi sağolsun Eskişehir de birde usta bulduk hallettik motorun sesi bile değişti yakıtta düştü

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis

Aracımda herhangi bir problem yokken çekiş artar yakıt düşer düşüncesi ile
subap ayarı yaptırmak istedim. Ustaya gösterdim, araç biraz soğusun dedi, yaklaşık
1,5 - 2 saat soğuduktan sonra üst kapağı açtı evet sıkıymış dedi. Sente denilen
alet ile ayar yaptı İşi bitirdi. Aracım ölçümde 0,75 kuruş yaktı, bende gaz ile ilgili problem olduğunu yada
kaçak olduğunu düşündüğüm için bir kaç lpg'ciye gösterdim, araç titreyerek çalışıyordu
hepsi aracın sübap ayarı sıkı yada bozuk dediler. Yaptırdığım ustaya tekrar götürdüm olayı anlattım, açtılar üst kapağı
sente denilen alet ile bir kaç tanesini gevşetti geri taktı. Şu an için 39 kuruşa düştü yakıtım fakat yine çok yüksek. Bu ayarı
yeniden yaptıracam.

Anladığım kadarı ile 4 silindirli bir araçta 8 adet subap bulunuyor, bunların 4'ü emme 4'ü egsoz.

Bu araçta subap ayarı nasıl yapılmalıdır?

1- Araç motoru sıcakkenmi yoksa soğuması beklenilmelimi?
2- Emme ayarı ve egsoz ayarı farklımı?
3- Emme ayarı ve egsoz ayarı ne olmalı? (25-25 yada 30-30 gibi)
4- Üst kapak açılmışken sübap ayarı yapılan bir araca başka bir ayar gereklimidir?

Vereceğiniz yanıtlara teşekkür ederim...

motor sıcakken yaptırın düz 30 filer giricek şekilde olucak eksoz 30 filer 4 emme 30 filer bu şekilde sıcak olucak..

dba

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
çok teşekkür ederim sağolun...

Üst Alt