Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 626 GD (1987-91) Gösterge Paneli Sökümü ?

Konu, 'İç Aksam - Elektronik- Aydınlatma' kısmında payitaht tarafından paylaşıldı.

1. payitaht

payitaht Sessiz

Araç Markası:
    Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    HB
    Gösterge panelini çıkarmam gerekiyor. Ancak alttan elimi sokup kilometre telini çıkaramıyorum. Elimi sokacak yer yok. Zar zor bulduğum bir açıklıktan değiyorum ancak sökmek zor ve eğer sökersem takmak daha zor olacak. Panel, kendime çektiğimde gelmiyor, ki muhtemelen kilometre teli tutuyor. Ne yapmak gerekir?

panel.JPG

Son düzenleme: 25 Mayıs 2016
  2. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Benim tahminim km teli tutmuyordur, başka bir şey tutuyordur, yoksa senin de yazdığın gibi km telini çıkarıp takmak o haliyle mümkün olmaz... Göstergeyi öne doğru çekip, km telini arkadan öyle çıkartman gerekir mantık olarak.

3. payitaht

payitaht Sessiz

Araç Markası:
    Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    HB
    Bende kilometre teli sanmıyordum ancak diğer araçlar için tutanın km teli olduğunu görünce tahmin ettim. Yoksa aracın kendi dökümanında çevirebildiğim kadarıyla 'tutup çekin ve kabloları sökün' diyor (resimde yazdığı gibi). Km telinin olmadığına emin olursam sanırım biraz daha kendime doğru zorlamam gerekecek.

Düzenleme: Evet, arkadan km teli kasıyor elimle tetkik ettim. :(

Son düzenleme: 25 Mayıs 2016
  4. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    @hakan_emre görünce yardımcı olur :)

payitaht bunu beğendi.
  5. HAKAN24

HAKAN24 Sessiz

Araç Markası:
    99 Mazda 323 1.5 BJ
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan
    Öncelikle soketleri çıkartman gerekiyor. Artı olarak km telini önce şanzıman kısmından sökerek boşa çıkarta bilirsin.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Haziran 2016
    payitaht bunu beğendi.
  6. payitaht

payitaht Sessiz

Araç Markası:
    Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    HB
    Hocam soketler için de panelin çıkması gerekiyor. Yani soketi sökecek kadar çıkmıyor ne yazık ki. Yeni Mazda'lar daha pratik ancak eski modellerde arkadan tutan km teli var ve gergin. Yani önden gelmiyor, alttan yada arkadan yer yok ulaşmaya. Çözmeye çalışıyorum :confused:

7. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    Teli takip edebiliyormusun direksiyon altinda belki tutturulan bi klips falan vardir ordan tettirmende gerekebilir

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. payitaht

payitaht Sessiz

Araç Markası:
    Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    HB
    @kadir, hayır hocam maalesef tutucu bir klips falan yoktu.

Gösterge paneli çıkarıldı!

Ve maalesef en başında korktuğum yöntemle yani elimi yan taraftan çok dar bir açıdan kilometre telini parmaklarımın ucuyla klipsini çevirerek çıkardım. Tahmin ediyorum ki takarken epey uğraşacağım. Ancak motora giden kablonun bir bölümünden boşa çıkarma imkanı olursa en azından biraz daha içeriye uzatmış olurum diyorum. Panelin çıktığı yer aşağıdaki şekilde. Ancak hala bu şekilde çıkarıldığına inanmak istemiyorum !

IMG_1262.jpg

Son düzenleme: 26 Mayıs 2016
  9. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bende inanmak istemediğim için ilk yorumumu o yönde yapmıştım.

10. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    88-91 kasalar hakkında hiç tecrübem yok. Üst kasalarda tel falan yok, arkasında 3 tane kolayca sökülen bir soket var.

Kendinize güvenmiyorsanız iyi bir elektrikciye taktırın, yoksa bi yerleri kırma ihtimaliniz var ;)

payitaht bunu beğendi.
  11. Adem Usta

Adem Usta Mazda Ekinci Özel Servis Usta

km saatini geri çekebilmeniz için kaputu açıp şanzumana giren yerden km halatını sökmeniz lazım yada ayırmanız lazım ki gösterge panelini çektiginiz zaman halatta bir likte gelsin sonra bahsettiginiz o ara açılacak ve saatin arkasından halatı tırnagına basıp çıkarıcaksınız hepsi bu ..

domestos, payitaht ve ezmocesteri bunu beğendi.
  12. payitaht

payitaht Sessiz

Araç Markası:
    Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    HB

Evet, eğer el işçiliğine daha iyi bir alan açmazsam bunu yapmak zorunda kalacağım. Şanzumana giren yer müsait gibi geldi, birde arada bir yer vardı. Takarken ikisini de inceleyeceğim.

Sayfayı Paylaş