Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 6 veya 3

Konu, 'Alınık - Otomobil' kısmında Ebubekir tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Ebubekir

Ebubekir Katılımcı

Araç Markası:
    2012 Mazda Mirai
    Araç Renk ve Tip:
    Gri - Sedan
    Evet arkadaşlar iki yıldır kullanmış ve hala kullanmakta olduğum aracımı değiştirmeye karar verdim. Aracım 1.3 motor bunun ezikliğini çoğu zaman yaşadım hele rampalarda neler çektiğimi Allah bilir. Uzun yola artık çıkamıyorum 120 km sonrası hızlarda aşırı derecede motor sesine maruz kalıyorum yolculuk sonrası ise dayak yemiş bir hale dönüyorum. Bana bu hatırlatmayacak bir araç arıyorum. Hyundai marka diğer araçlara baktığımda donanımlı araçlar mazdadan daha pahalı ve artık hyundai pek bi ilgimi çekmiyor. Uzun süre Mitsubishi lancer i araştırdım, araaç güzel fakat ne servis ağı var ne de forumlarında bi canlılık. Bu forumu da uzun süre takip ediyorum ama pek bişey paylaşmıyorum bi canlılık var. Sağolsun ustalar abiler çok faydalı paylaşımlar yapıyorlar.Şimdi gelelim esas mevzuya. Mazda 3 mü alsam mazda 6 mı. Bu araçların artıları eksileri, yakıt giderleri, lpg uyumu nasıldır? Bu konularda aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler
    Not:
    Günde 15 km yapıyorum işe git gel.
    Verebilceğim max fiyat 45
    @domestos @Adem Usta

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Haziran 2016
    domestos bunu beğendi.
  2. aurora

aurora (Can)

Araç Markası:
    1992 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - Sedan
    Konuyu ben de takip edeyim. (Meraktan) :)

Ebubekir bunu beğendi.
  3. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    İkinci nesil 6 bulursan bütçene uygun, kesinlikle 6 derim, o fiyatlara İmpressive 3 te alınabilir tabi, küçük motorun uzun yolda rahatsızlığını iki araç için de unutabilirsinz artık ama rampalarda atmosferik bir motordan turbo tepkisi beklememen lazım.

Ebubekir bunu beğendi.
  4. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    B ile C sınıfı arasındaki farkı yaşamış biri olarak eşekten inip ata bindim, dolmuştan inip şehirlerarası vip otobüse bindim diyebilirim. ama c ile d arasındaki farkı bilmiyorum, tahmin yürütmek gerekirse de vip otobüsten inip business class uçak yolculuğu dersek hata olmaz sanırım :)
    yakıtı d nin tabi fazladır. vergisi fazladır motor hacmi büyük olacağından. yedek parçaları da fazla olacaktır fiyatı.
    Bence yavaş yavaş sınıf atlanması daha makuldür.

Ebubekir ve ezmocesteri bunu beğendi.
  5. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Tam benim 2 yıl öncesindeki halimdesin... Forumu takip ettiğini biliyorum hatta ve hatta (şaşırma) doğum tarihinin forumda kayıtlı olmamasına rağmen 2 şubat olduğu bile aklımda kalmış... :D :D

Neyse konumuza dönelim hemen;

İki yıl önce 626 aracımı satarak; otomatik arayışına yöneldiğimde ilk hedefim daha doğrusu isteğim ilk kasa makyajlı Mazda 6 almaktı... Ancak; iki şey beni engelledi...

1 Vergisinin fazla oluşu (bu sisteme gereğinden fazla bir şey vermek istemiyorum) 2 eşimin ben bunu kullanamam diye olumsuz görüş belirtmesi oluşuydu... İkinciyi her şartta tolere ederdim ama birinci engeli aşamadım ve gittim ilk kasa makyajlı Mazda 3 aldım...

Yapacağın kilometre fazla değil bu yüzden kriterimiz değil... Eşin kullanacaksa eğer O da aynı mazereti üretebilir, vergisi benim açımdan bakarsan yüksek fakat Mazda 6 için az bile diyebilirim... :p :D Donanımı ise; hindaiden sonra seni çok çok fazla tatmin edecektir...

Gelelim Mazda 3'e

Vergisi uygun ilk etapta, ikinci kasa mazda 3 olursa donanımı ilk kasa Mazda 6 ları aratmaz ama konfor ve stabilite olarak her zaman Mazda 6 ilk sırayı alır...

Yakıt olarak şehir içinde Mazda 6 biraz fazla tüketim sergileyebilir ama uzun yolda ise; her zaman Mazda 6 az yakar...

Son olarak; mantık evliliği yapmak istiyorum dersen Mazda 3, hayallerimin aşkı olsun, kör kütük aşık olayım diyorsan da; Mazda 6

:D

Hakkında hayırlısı.

grafff, hakan_emre, hagakure ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  6. Ebubekir

Ebubekir Katılımcı

Araç Markası:
    2012 Mazda Mirai
    Araç Renk ve Tip:
    Gri - Sedan
    Teşekkür ederim yorumun için Veli abi. Aslında şöyle lpg benzin verileri paylaşılsa 3 mü 6 mı diye karar veririm ondan sonra o model üzerinden derinlemesine gidebiliriz.

domestos bunu beğendi.
  7. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Yakıta kadar kriter iniyorsa eğer iki seçeneğin var...

Şehir içi kullanım ağırlıksa eğer hem park vs. kolaylığından dolayı Mazda 3 öne çıkar, fakat ağırlık kullanım şehir dışında ise; kesinlikle ve kesinlikle Mazda 6 olur...

Bütün kriterleri yok sayarsak ve genel bi genelleme yaparsak; elma ile armut aritmetiği yapmış oluyoruz, çünkü ikisi farklı segmentlere ait modeller, illaki bir birinin farklı yönleri ve eksiklikleri olacaktır.

Mazda 6'nın yukarıda yazdığım olumsuz yönlerini tolere edebiliyorsan eğer; kesinlikle ve kesinlikle ben Mazda 6 derim... Niye derim?? Ya içimde kaldığından, ya araç çok güzel olduğundan, ya da gerçekten verilen paranın tam karşılığı olmasından dolayı... :D

ezmocesteri ve hagakure bunu beğendi.
  8. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Salonda berjer költukta oturmanın rahatlığını hissederken ,kulaklarımda Bose nin tınıları doldursun 2.0 motorun gücü her daim ayağımın altında olsun diyorsanız Mazda 6.
    Sizin alacağınız keyifi her yönü ile veren bir otomobil ,bence tek kötü yanı eşiniz arka koltuğun rahatlığına öyle bir alışıyor ki bazen kendinizi makam şoförü olarak hissedebiliyorsunuz.

Yakıt için söylenebilecek ise zaten teknik tablosunda var ve emin olun o tabloya yakın değerleri yakalayabiliyorsunuz tabi ki sakin kullanırsanız :)

grafff, ezmocesteri ve domestos bunu beğendi.
  9. Ebubekir

Ebubekir Katılımcı

Araç Markası:
    2012 Mazda Mirai
    Araç Renk ve Tip:
    Gri - Sedan
    Tavsiye edebileceğiniz linkler var mı? Hesapladım kasko+sigorta+vergi nerdeyse 2500 -3000e geliyor bu da benim için 1 ay araba için çalışmak anlamına geliyor yakıtı da cabası. Offf ne zaman iyi bir araca binecez

10. Ebubekir

Ebubekir Katılımcı

Araç Markası:
    2012 Mazda Mirai
    Araç Renk ve Tip:
    Gri - Sedan
    Dizel mi araştırayım benzin mi? Günde kısa mesafeler yapıyorum. İmpressif en dolusu heralde. Varsa bildiğiniz az km li araçlar tavsiyelerinizi bekliyorum.

C6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Gördüğümüz linkleri paylaşırız elbette, Mazda 3 impressive ile Mazda 6 ilk kasa facelift bakmak gerekiyor sanırım... :rolleyes:

Ebubekir bunu beğendi.
  12. Ebubekir

Ebubekir Katılımcı

Araç Markası:
    2012 Mazda Mirai
    Araç Renk ve Tip:
    Gri - Sedan
    Bu arada eşimin ehliyeti yok otomatik vites gerekli değil :)

13. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Çok kilometre yapmadığın için ben dizel tavsiye etmem... Dizel'de sunroof ve otomatik seçeneği yok, bunlar önemli değil diyorsan da; dizel olabilir tabi ama ben dizele sıcak bakmıyorum şahsen...

:)

Ebubekir bunu beğendi.
  14. Ebubekir

Ebubekir Katılımcı

Araç Markası:
    2012 Mazda Mirai
    Araç Renk ve Tip:
    Gri - Sedan
    Sunroof iyidir. Dizeli eleyebiliriz. Olması gereken fiyat aralığı ne olmalı ona göre bakalım

15. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Temiz dizellerin fiyatları sanırım senin bütçeyi aşıyor...

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...ahibinden-32000km-de-kusursuz-266733388/detay

Hasar kaydı rakamları saçmalamamışsa eğer;

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...uul-endolusu-bayandan-satilik-266167378/detay

Kilometre biraz yüksek gibi ama temiz duruyor;

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...-otm.degisensiz-boyasiz-mazda-265653120/detay

İlk kasa makyajlı Mazda 3 düşünürsen fiyat iyi araç temiz.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...inden_hatasiz_mazda-3_touring-265874646/detay

Ebubekir bunu beğendi.
  16. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Fiyat aralığı olarak; ilk kasa Mazda 3 ler 37 den fazla etmez, impressivelere 45 ten fazla verilmez, touringlere (ikinci kasa) de tercihe göre 38-41 aralığı olabilir ama bunlarda da sunroof yok maalesef... :)

ezmocesteri ve Ebubekir bunu beğendi.
  17. Ebubekir

Ebubekir Katılımcı

Araç Markası:
    2012 Mazda Mirai
    Araç Renk ve Tip:
    Gri - Sedan
    Bayandan ilana kıllandım zaten detay yazmamış

domestos bunu beğendi.
  18. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Yaptığınız mesafe çok az, o yüzden yakıtı düşünmenize gerek yok bence. Eğer imkanlar 6 için uygunsa, diğer modellerle vakit harcamaya gerek yok bence.

ezmocesteri ve domestos bunu beğendi.
  19. Ebubekir

Ebubekir Katılımcı

Araç Markası:
    2012 Mazda Mirai
    Araç Renk ve Tip:
    Gri - Sedan
  20. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Fıstık gibi... Rengini içine sindirebildiysen eğer gayet uygun... :)

ezmocesteri bunu beğendi.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş