Mazda 6 GJ Skyactiv Makyajlanıyor!

mesut taşdemir

Katılımcı
Yeni nesil Sky-activ Mazda 6 çok yakında makyajlanıyor.
Japon otomobil medyasının eline geçen iki tane küçük resim gösteriyor ki Mazda 6, 2015-2016 yıllarında önemli bir makyaj görecek

1.jpg

4.jpg

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Mazda 3'teki ekran gelmiş. Bakalım kapanacak mı:)

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Kapanmasına bence hiç gerek yok Özkan. Bu şekliyle çok güzel olmuş ve tablet görüntülü rakiplerden eser yok.

Abi baştan beni bayağı bir irite etti ama inceledikçe beğendim yada alıştım diyelim. Üstelik çözünürlüğü rakiplerinden kat kat iyi. Fotoğraf gerçekse, 6'ya koyduklarına göre sanırım makyajlı CX-5'e de gelecek bu ekran.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
%99,9 aynı ekran ama bir ihtimal kokpite entegre olarak gelebilir. Çünkü aylar önce okuduğum bir yazıda 6'da kokpit tamamen değişecek, CX-5'de büyük oranda aynı kalıp, ekran Mazda 3'deki olacak deniliyordu... Onların yalancısıyım...

Abi baştan beni bayağı bir irite etti ama inceledikçe beğendim yada alıştım diyelim. Üstelik çözünürlüğü rakiplerinden kat kat iyi. Fotoğraf gerçekse, 6'ya koyduklarına göre sanırım makyajlı CX-5'e de gelecek bu ekran.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Hatta ilginç bir konu; CX-5 iç mekanı dizayn ve kalite olarak genel bir takdire şayan olsa da, hemen hemen aynı iç mekan olsa da, 6'nın kokpiti eleştiri konusu olmuş genellikle, sanırım özellikle de ABD ve AB pazarlarında. Bu sebeple Mazda 6'nın 2 yıl gibi kısa sürede makyajlanacağı ve kokpitin tamamen yenileneceği söyleniyordu.

İşte Mercedes E, BMW 5 boyunda, dış prestijinde bir otomobil yaparsan, insanlar onlar ayarında da iç mekan istiyorlar.

Bugün yanımdan geçti bir kırmızı Mazda 6, beni sağımdan geçerken araç hiç bitmeyecek sandım, ne uzun bir araç o öyle!

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
E serisi ile aynı uzunlukta abi, hatta tasarımından mıdır nedir ondan uzun gösteriyor bazen. Yalnız CX-5'den 30 cm uzun bir araçta insan daha geniş bir arka diz mesafesi bekliyor. Bagaj desen aynı, diz mesafesi de çok farklı değil CX-5'ten. O 30 cm'i nereye harcadılar bilemedim:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
O ekranın hep içeriye girmesi gerektiğini söyledim ve eleştirdim... Neden?

Yüzde 99'u Müslüman olduğu söylenen, canım ülkemde 6 saniyede 1 hırsızlık olduğundan, yani ülkemiz hem müslüman hem de hırsız kaynadığından bir gün gelir o ekran ne pahasına olursa olsun "yer değiştirir"

Allah korusun...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Ekranı alsalar ne işe yarar ki, Veli? Bu yönüyle Mazda 6 ve CX-5 ekranları çalınmaya daha açık aslında. Çünkü çok daha fazla donanımları üzerlerinde ve DIN II formatında. Mazda 3 ve benzerlerindeki ekran klasik format dışı ve tek başına hiçbir anlam ifade etmez. CD okuyucu bile üstünde değil, hiçbir kumanda butonu üstünde değil. Bu gözle bir de Mazda 6 ekranına bak...

O ekranın hep içeriye girmesi gerektiğini söyledim ve eleştirdim... Neden?

Yüzde 99'u Müslüman olduğu söylenen, canım ülkemde 6 saniyede 1 hırsızlık olduğundan, yani ülkemiz hem müslüman hem de hırsız kaynadığından bir gün gelir o ekran ne pahasına olursa olsun "yer değiştirir"

Allah korusun...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
O 30 cm, CX-5 ile aynı diz mesafesini elde etmeye harcanmıştır. Diz mesafesi ile arka koltuk sırtlığı-ön koltuk sırtlığı arasındaki mesafe aynı şey değil. Zaten SUV araçların bu kadar popüler olması da buradan kaynaklandı. Aynı iç mekanı, aynı bagajı daha kısa boy ile verebiliyorlar. Üstelik daha fazla baş mesafesi ve daha kolay park imkanı ile + prestij...

Kayıplar ise, sürüş dinamizmi ve konforu...

E serisi ile aynı uzunlukta abi, hatta tasarımından mıdır nedir ondan uzun gösteriyor bazen. Yalnız CX-5'den 30 cm uzun bir araçta insan daha geniş bir arka diz mesafesi bekliyor. Bagaj desen aynı, diz mesafesi de çok farklı değil CX-5'ten. O 30 cm'i nereye harcadılar bilemedim:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ekranı alsalar ne işe yarar ki, Veli? Bu yönüyle Mazda 6 ve CX-5 ekranları çalınmaya daha açık aslında. Çünkü çok daha fazla donanımları üzerlerinde ve DIN II formatında. Mazda 3 ve benzerlerindeki ekran klasik format dışı ve tek başına hiçbir anlam ifade etmez. CD okuyucu bile üstünde değil, hiçbir kumanda butonu üstünde değil. Bu gözle bir de Mazda 6 ekranına bak...

Abi; hırsız bey o ekranın işe yaramayacağını bilse (belki) çalmayabilir... Ama; psikoloji şu; orada açıkta savunmasız duruyor ve (ç)alınması çok kolay, 10 saniye sonra ekran başka bir yerde... ;)

Bu işin korkunç derecede piyasası var, yeterki şartlar yerini bulsun (ç)alınmayacak şey yok onlar için...

Hırkız beyler yakında vergi levhası asıp dükkan açacaklar o kadar profesyonel oldular... Bu ülkede gayet normal, meşhur sözümüz bile var; "imam fıslatırsa, cemaat cortlatır" diye.

İmam fetva almış ve milyonları (ç)almış, cemaat ekranı götürmüş, ne işe yaradığını bilmese çok mu?

:D

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
O 30 cm, CX-5 ile aynı diz mesafesini elde etmeye harcanmıştır. Diz mesafesi ile arka koltuk sırtlığı-ön koltuk sırtlığı arasındaki mesafe aynı şey değil. Zaten SUV araçların bu kadar popüler olması da buradan kaynaklandı. Aynı iç mekanı, aynı bagajı daha kısa boy ile verebiliyorlar. Üstelik daha fazla baş mesafesi ve daha kolay park imkanı ile + prestij...

Kayıplar ise, sürüş dinamizmi ve konforu...

Evet abi, aynı dingil mesafesi ama Mazda 3'le CX-5 arasında gözle görülür bir diz mesafesi farkı var. Showroomda defalarca test ettim. Ön tarafa kendim rahat edecek pozisyonda oturuyorum, sonra koltuk ayarını değiştirmeden arkaya geçiyorum. Sonuç;

Mazda 3: Bacaklarımı V yapmam gerekiyor, kesinlikle sığmıyorum:)

Mazda CX-5: Bacaklarım düz konumda bile ön koltuğa değmiyor.

Mazda 6: CX-5'den 1-2 cm fazlalığı var.

Bu arada 105 kilo, 1.90 boyunda olduğumu belirteyim, yani Mazda 3'te o kadar da sıkıntı yok aslında:)

6'nın CX-5'le aynı anda makyajlanması ilginç oldu. Satışlar umulduğu gibi gitmiyor olabilir.Hadi bizde motor hacminden dolayı handikaplı ama dışarıda problem nedir anlamadım. Amerika satışlarında 9 aylık periyotta %8'lik bir artış var ama düşen marka sayısı çok az zaten. Bu 9 aylık zaman diliminde Amerika satışları şu şekilde;

Mazda 3: 80259
Mazda CX-5: 78190
Mazda 6: 41861

Accord'un 300,000 küsür sattığı bir ortamda Mazda 6'nın satışlar o kadar da düşük olmamalıydı bence. Makyaj neler getirecek bakalım.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
SUV'lerin avantajı bu zaten. Koltuklar yerden yüksek olduğu için diz mesafesi hesabında bacakların yukarı doğru baskılanmıyor ve ayakların da daha rahat ön koltukların altına uzatılabiliyor. Böylece eğer kalça ve diz arasındaki mesafe eğer ön koltuk ile arka koltuk sırtlığı arasında mevcut ise, sen kendini rahat hissediyorsun, aracın iç mekan uzunluğu aynı olsa bile...

Ama uzun boyluların yani ayak tabanı ile diz arası mesafe, koltuk yüksekliğinden fazla olanların bacakları konforsuz bir şekilde değişik şekillere giriyor. Pratikte de ön koltuk sırtlığının üst kısımları geriye daha yatık olduğundan (hem ayar tekniği hem de oyuk kısımların dizaynı bakımından) , sen alt kısımdaki mesafe avantajından yararlanamıyorsun. Üstelik iyi düşün bak, ayakların V olmuş pozisyona gelince, ayaklarını ön koltuk altına uzatma avantajından da yararlanamıyorsun. Halbuki uzun boylular CX-5 gibi araçların arkasında çok rahat ederken, tam tersi de kısalar için gerçekleşiyor. Arka koltuk yüksekliği ayak taban/diz mesafesinden fazla ise, bu kişiler yoruluyorlar.Bu sebeple SUV seyahat planlamasında en kısanın ön yolcu koltuğuna alınması, en doğru seyahat planlamasıdır her zaman...

Evet abi, aynı dingil mesafesi ama Mazda 3'le CX-5 arasında gözle görülür bir diz mesafesi farkı var. Showroomda defalarca test ettim. Ön tarafa kendim rahat edecek pozisyonda oturuyorum, sonra koltuk ayarını değiştirmeden arkaya geçiyorum. Sonuç;

Mazda 3: Bacaklarımı V yapmam gerekiyor, kesinlikle sığmıyorum:)

Mazda CX-5: Bacaklarım düz konumda bile ön koltuğa değmiyor.

Mazda 6: CX-5'den 1-2 cm fazlalığı var.

Bu arada 105 kilo, 1.90 boyunda olduğumu belirteyim, yani Mazda 3'te o kadar da sıkıntı yok aslında:)

6'nın CX-5'le aynı anda makyajlanması ilginç oldu. Satışlar umulduğu gibi gitmiyor olabilir.Hadi bizde motor hacminden dolayı handikaplı ama dışarıda problem nedir anlamadım. Amerika satışlarında 9 aylık periyotta %8'lik bir artış var ama düşen marka sayısı çok az zaten. Bu 9 aylık zaman diliminde Amerika satışları şu şekilde;

Mazda 3: 80259
Mazda CX-5: 78190
Mazda 6: 41861

Accord'un 300,000 küsür sattığı bir ortamda Mazda 6'nın satışlar o kadar da düşük olmamalıydı bence. Makyaj neler getirecek bakalım.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bugün yanımdan geçti bir kırmızı Mazda 6, beni sağımdan geçerken araç hiç bitmeyecek sandım, ne uzun bir araç o öyle!
:2funny: Abi övdünmü dövdünmü? Mazda 6 hakkında bir inceleme konu başlığı açtığında artılarını eksilerini her manadaki görüşlerini keyifle okuyabilirim...Böyle bir beklentim ve merakım var... :hi:

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Dış tasarımda ne farklar var pek değişiklik sezemedim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mesut yanyana koyup bakınca farkettim biraz daha çatık kaşlı haşin bakıkışlı bişey olmuş gerek varmıydı oynamaya tartışılır...

Biz daha ilk kasayı göremediğimiz için makyajlanması abes geliyor olabilir Enes ama Özkan'ın (chaos) verdiği satış rakamlarına bakılırsa gerek varmış demek diye düşünüyorum...

300 bin nire, 40 bin nire?? :D

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Biz daha ilk kasayı göremediğimiz için makyajlanması abes geliyor olabilir Enes ama Özkan'ın (chaos) verdiği satış rakamlarına bakılırsa gerek varmış demek diye düşünüyorum...

300 bin nire, 40 bin nire?? :D
Genelde fransızlar makyajlamaya girdikleri için abes geldi...Birde cx-5 in ön far kaburga kısımda ciddi değişiklikler bekliyorum mazda 3 ün plakalığın konumlandırıldığı yeri saçma buluyorum.Ama mazda6 ya dış tasarım olarak hiçbir negatif bişey bulamadım iç kısımı canlı canlı test edenler eksiklikleri daha iyibilir ama şöylecek fena değildi yani

Üst Alt