Mazda 6 GH (2007-13) Mazda 6 Hakkında

ufukk

Sessiz
Araç Markası
Insignia & Megane 3 ST
Merhaba,

Yaklaşık 55.000 lira civarında otomatik vites Mazda 6 almayı düşünüyorum. Ankara'da bulduğum ilanlar genelde 2011 model yılı öncesi, yani 147ps'lik versiyon.
Bu motorla 155ps motor arasında ciddi bir fark var mı? Motor dışında, makyajlı kasanın bir avantajı ya da dezavantajı var mı?
Bütçem benim maddi sınırım değil, daha çok psikolojik sınırım... Bu yüzden içime sinmeyecekse bütçeyi arttırabilirim.
Ayrıca Mazda 6'da kullanılan otomatik şanzımanın teknolojisi nedir? Tork konvertörlü diyen de var, yarı otomatik robotize diyen de var... Nedir aslı?

Teşekkürler.

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan

ufukk

Sessiz
Araç Markası
Insignia & Megane 3 ST
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Teknik verileri gördüm. Esas merak ettiğim nokta ise pratikte ciddi bir fark olup olmadığı... Bu yüzden kullanıcı yorumlarına ihtiyacım var.

Bu arada 70.000 km'de 2009 model bir araç buldum. Araç sahibi kazasının olmadığını söylüyor, ciddi ciddi almayı düşünüyorum. LPG uygulaması ile birlikte öyle umuyorum ki büyük bir tüketim dezavantajım olmayacak. (Şu anki aracımla uzun yolda 4.3-5 lt, şehir içinde 4.8-5.8 lt mazot tüketimim oluyor, şehir içi güzergahım açık bir güzergah olduğundan tüketimim uzun yoldan çok farklı olmuyor) Aynı tüketimi beklemiyorum, elbette D segmenti 2.0lt araç kullanmanın ve otomatik vites rahatlığının bir bedeli olacak. Yeter ki %50 fark olmasın...

Müslüman mahallesinde salyangoz satmak gibi olmasın ama; Mazda 3'e binmiş ve hiç beğenmemiş birisi olarak, Mazda 6 hakkındaki fikirlerinizi de bekliyorum. Bugüne kadar Mazda 6 ile 2 kez uzun yol olmak üzere bir kaç kez yolculuk yaptım ama hiç alıcı gözüyle bakmadım ve hiç kullanmadım. Dolayısıyla konforu, ses yalıtımı ve yol tutuşu hakkında ciddi bir fikrim yok. Mazda 3'ü beğenmediğim için forumdaki arkadaşlar kızacaktır ama Megane ST'dan sonra ses yalıtımı ve konforu çok kötü geldi... Belki de benim bindiğim araç kötüydü ama ben beğenmedim açıkçası. Teknik olarak iyi bir araç olabilir ama kalite hissi çok düşük geldi. Mazda 6 bu konuda nasıl? Özellikle diğer D segmenti araçlarla kıyaslayabilirseniz çok sevinirim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Atmosferik motorlardaki 10-15 beygirin farkını kullanıcı olarak anlamak bence biraz zor.

Oraya takılma derim. Yalıtım; japonların kronik sorunu fakat; D sınıf 6 da durum nedir kullanıcı yorumlarına bakmak lazım.

O fiyatlara da alınabilecek nadir donanım ve prestijli araçlardan olduğu bence en önemli nokta.

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Daha önce mazda 3'ü iki yıldan fazla kullandım, şu anda da 98 model 626'ya binmekteyim. İnsignia sahibi olan bir yakınımın aracını da zaman zaman kullanma fırsatı da buluyorum. İnsignia, (sanıyorum bir aracınız insignia, o yüzden onu örnek veriyorum) hem şu an kullandığım araçtan, hem de mazda 3'ten kat be kat daha sessiz bir araç. Aracın konforu çok çok iyi. Ancak yine de yeni bir araç olacak olsam, mazda'dan vazgeçeceğimi sanmıyorum. Marka fanatikliği diyebilirsiniz belki ama; bir çok araçta (insignia dahil) konfor üst seviye, sessizlik üst seviye ama kullanım zevki sıfır. Sanki bir fanusun içine koymuşlar, öyle sessiz sedasız, dünyadan ve yoldan bihaber gidiyorsunuz. Benim ihtiyar bile kat kat daha iyi. Burdaki arkadaşların da sanırım çoğunun hayalini 6, rx-8, mx-5 süslüyor. Genel olarak kendi düşüncelerimi yazdım, bu konuda da objektif olduğumu söyleyemem.

ufukk

Sessiz
Araç Markası
Insignia & Megane 3 ST
Benim geçmişte kalan Mazda 6 yolculuklarımdan hatırladığım kadarıyla yalıtım Mazda 3'e göre fersah fersah önde idi. Bu yüzden bu konuda çok endişeli değilim.

O fiyata alınabilecek bence "nadir" değil, "tek" araç. Piyasası iyi olan D segmenti araçlar zaten uçmuş durumda ama piyasası Mazda 6 gibi az olan Accord, Avensis gibi rakipler de fiyat olarak çok önde.

Bir başka sorum da Bose ses sistemi ile ilgili. Bulduğum araç Dynamic, dolayısıyla Bose ses sistemi yok. Bose ile Mazda 6'nın standart ses sistemi arasında çok büyük fark var mı? (NOT: Baslar çok önemli değil, aktif sub taktırabilirim.)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Yol sesi ve rüzgar sesi konusunda Alman rakiplerinden bir tık geridir ama kalite donanım tasarım yol tutuş olarak seni tatmin edecektir Mazda 6. Benzinli kullanacaksanız şehir içi verileri yüksek olacağı kesin, makyajsız kasaya Lpg kitleri uygun maliyette ama makyajlı kasada bu kitlerin maliyeti yüksek, ve bir çok makyajlı farkettiyseniz Lpg siz. Mazda 3 ü ses yalıtımı konusunda eleştirmeniz doğal, ama konforsuz yani sert süspansiyonlu olmasının karşılığında mükemmel bir yol tutuş sunuyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bose nin farkı var muhakkak fakat müzik konusunda detaycı değilsen tolere edebilirsin... Bende yok fakat ses tatmin edici geliyor.

ufukk

Sessiz
Araç Markası
Insignia & Megane 3 ST
Daha önce mazda 3'ü iki yıldan fazla kullandım, şu anda da 98 model 626'ya binmekteyim. İnsignia sahibi olan bir yakınımın aracını da zaman zaman kullanma fırsatı da buluyorum. İnsignia, (sanıyorum bir aracınız insignia, o yüzden onu örnek veriyorum) hem şu an kullandığım araçtan, hem de mazda 3'ten kat be kat daha sessiz bir araç. Aracın konforu çok çok iyi. Ancak yine de yeni bir araç olacak olsam, mazda'dan vazgeçeceğimi sanmıyorum. Marka fanatikliği diyebilirsiniz belki ama; bir çok araçta (insignia dahil) konfor üst seviye, sessizlik üst seviye ama kullanım zevki sıfır. Sanki bir fanusun içine koymuşlar, öyle sessiz sedasız, dünyadan ve yoldan bihaber gidiyorsunuz. Benim ihtiyar bile kat kat daha iyi. Burdaki arkadaşların da sanırım çoğunun hayalini 6, rx-8, mx-5 süslüyor. Genel olarak kendi düşüncelerimi yazdım, bu konuda da objektif olduğumu söyleyemem.

Yorumunuz ve subjektiflik itirafınız için teşekkür ederim.

Benim hiç bir markaya fanatikliğim yok, bugüne kadar Ford-VW-Peugeot-Opel-Renault-Hyundai markalarının araçlarını kullandım. (sadece kullandığım değil, sahibi olduğum markalar) Marka konusunda şunu söyleyebilirim ki birbirlerine denk markaların araçlarının mutlaka rakiplerinden iyi veya kötü yanları var, hiçbiri diğerlerinden açık ara iyi değil.

Mazda benim de Japon otomobilleri içinde en sevdiğim marka, ayrıca insanların çok fazla tuttuğu ve gereksiz değer kazanan (over-rated) markalara karşı antipatim var (VW ve Toyota gibi); Mazda gibi iyi olduğu halde değeri bilinmeyen markalara da sempatim var. Çünkü bu markalar sayesinde ucuz ama iyi ürün alma şansınız oluyor ki bu durum sadece otomotiv sektörü için geçerli değil, elektronik ve diğer pek çok sektörde aynı durum geçerli.

Ancak Insignia için yorumlarınıza pek katılamıyorum, D segmentine göre çok sessiz ve konforlu bir araç değildir, aksine sert yapılı ve sportif bir D segmentidir. Bir C5 ya da Latitude'a bindiğinizde aldığınız o yumuşacık, yalıtılmış his Insignia'da yoktur... Bu nedenle seveni kadar sevmeyeni de bol bir araçtır. Mazda 6 da bildiğim kadarıyla ve testlerden okuduğum kadarıyla Insignia gibi sert ve sportif bir D segmenti. Bu durum benim için sorun değil, yalıtımı mevcut C segmenti aracımdan 1 parmak daha iyi olsa benim için kafi.

ahmetdag

Katılımcı
Benim geçmişte kalan Mazda 6 yolculuklarımdan hatırladığım kadarıyla yalıtım Mazda 3'e göre fersah fersah önde idi. Bu yüzden bu konuda çok endişeli değilim.

O fiyata alınabilecek bence "nadir" değil, "tek" araç. Piyasası iyi olan D segmenti araçlar zaten uçmuş durumda ama piyasası Mazda 6 gibi az olan Accord, Avensis gibi rakipler de fiyat olarak çok önde.

Bir başka sorum da Bose ses sistemi ile ilgili. Bulduğum araç Dynamic, dolayısıyla Bose ses sistemi yok. Bose ile Mazda 6'nın standart ses sistemi arasında çok büyük fark var mı? (NOT: Baslar çok önemli değil, aktif sub taktırabilirim.)
Dynamic mazda 6 bose mevcut 3 göre daha sessiz ve konforlu

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Fiyat olarak da diğerleri çok pahalı, bir sessizlik için değmez diye düşünüyorum.

ufukk

Sessiz
Araç Markası
Insignia & Megane 3 ST
Ben aslında Megane 3 ST'dan çok memnunum, sorunsuz, masrafsız, sınıfına göre içi çok geniş, kaliteli, konforlu sayılır, sessiz ve yol tutuşu iyi bir otomobil. Arka süspansiyon torsiyon olduğu için yol tutuş olarak belki sınıf lideri değil ama yıllarca Focus II kullanmış birisi olarak pek de fark yok diyebilirim. Bunun dışında frenleri olsun, kliması olsun araç her şeyiyle parasının hakkını veriyor.

Ancak ara ara Insignia kullanınca, insan C segmenti araca binmek istemiyor. Biraz da 5 yılın verdiği bir sıkılmışlık var, artık değişiklik arıyorum.

Fakat maliyet benim için önemli, maddi imkansızlıklar yüzünden değil; otomobile bir "araç" gözüyle baktığım için önemli. Megane'ın yedek parçası bol ve ucuz, bakım aralıkları 20.000 km ve rutin bakımlar 300-500 lira arasında hallediliyor.

Mazda 6 alırsam, yedek parça ve işletim maliyetleri bakımından beni üzer mi? Yakıt tüketimi çok yüksek olur mu? LPG uygulaması yaptırmayı düşünüyorum ve LPG ile Megane'a göre %20-25'lik bir artışı göze alıyorum. Ancak %50 veya üzeri bir artış beni üzer... Vergideki artışı da göze alıyorum, bu D segmenti ve 2.0 litre bir araç kullanmanın bedeli. Bunlar dışında bir masrafım olur mu?

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Sessizlik olarak citroen c5 bana cok basarili geldi.

Dizel aractan benzinli araca gecince pisman olabilirsiniz.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Bende mazda 3 2006 var. Kaliteli değil demissiniz, buna katılmıyorum. Bindigim aynı sınıf çoğu araçtan kat kat kaliteli. Surus keyfini ise hiç birine değişmem. Bir de ses sistemi BOSE degil ama gayet kaliteli. Mazda 6 için yorum yapamicam. Hiç binmedim. Umarım güzel bir mazda 6 sahibi olursun.

Discovery cihazımdan gönderildi

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Sessizlik olarak citroen c5 bana cok basarili geldi.

Dizel aractan benzinli araca gecince pisman olabilirsiniz.
Yeni nesil dizellerin çok iyi olduğunu söylüyorlar, bize hala nasip olmadı. :) Görcez bir gün inşallah. :)

ufukk

Sessiz
Araç Markası
Insignia & Megane 3 ST
Herkese teşekkürler. Sanırım daha somut sorular sormam gerek :

Mazda 6'nın bakım aralıkları ve bakım masrafı nasıl?

Yedek parça temini sıkıntı oluyor mu, basit bir parça için haftalarca/aylarca beklemek gerektiği oluyor mu? Yedek parça konusunda beklenmedik fiyatlar çıkıyor mu? Örneğin Megane'ın 100 lira olan x parçası Mazda 6'da 450 lira olur mu?

LPG ile tüketim litre bazında benzine göre ne kadar artıyor? (% olarak yaklaşık)

Son düzenleme:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME

Yedek parça temini sıkıntı oluyor mu, basit bir parça için haftalarca/aylarca beklemek gerektiği oluyor mu? Yedek parça konusunda beklenmedik fiyatlar çıkıyor mu? Örneğin Megane'ın 100 lira olan x parçası Mazda 6'da 450 lira olur mu?

LPG ile tüketim litre bazında benzine göre ne kadar artıyor? (% olarak yaklaşık)

Mazda'ların bakım aralıkları genelde 10.000 ama konulan yağa göre 15.000 de oluyor diye biliyorum.

Periyodik bakım fiyatları Renault, Fiat, Hyundai gibi uygun olmaz ama diğer Japon grubundakiler ile hemen hemen aynıdır belki bir tık düşük.

Yedek parça sorunu yok, olmayan parçada 1 haftada Belçika'daki depodan yoksa biraz daha uzun sürede Japon'yadan geliyor. Reno'ya göre 3 kat fazla olursa da şaşırmam :) Ama Renoya göre parçaların daha uzun ömürlü olduğunuda hesaba katmak lazım.

Mazda'lar LPG'de; benzine göre litre bazında 1-2 lt arası fazla tüketim oranı oluyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Lpg tüketimi ortalama yüzde 10 artar eğer ayarlar düzgünse, parça konusunu kafana takmana değmez, diğer markalarda değişim yaptığın parçayı Mazda da bilmezsin, çok afaki bir arıza dışında parça beklemezsin, kaporta aksamlarında ise, parça beklendiği görülmüştür.

Yetkili servis fiyatları, diğer markalardan pahalı değildir, hatta bazı durumlarda daha uygun olduğu vakidir.

Megane ile sanayi veya servis ile haşır neşir olmuş olabilirsin, fakat temiz ve bakımlı bir Mazda ile yıllarca; yağını bujisini değiştirip keyfini sürebilirsin... Tabi bunu yaşamadan anlamak çoğu insana tuhaf geliyor. :)

Dilerim ki; Mazda sahibi olur, bütün güzelliklerini ve keyfini yaşayarak öğrenirsin. Hayırlısı.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bakım aralıkları yetkili servis garantisi altında 6 ay ya da 10 bindir ama özel serviste bakım yaptırırken biraz da sana kalmış, maliyet daha düşük olacağından, yağ teminini kendin yapıp 7-8 binde yağ ve filtre değişimi araç motor ömrü için faydalı olacaktır. Bakım ve servis fiyatları asla gözünü korkutmasın birçok markadan daha ekonomiktir. Haftalarca bekleyeceğin bir parça sıkıntısı yaşamazsın, yaşarsan da bu biraz servis kaynaklı olacaktır bence. Orjinal parça fiyatları Reno dan daha pahalı olacaktır ama yüzde 300 fark olmaz.. Bir de şu var, düşündüğünüz model 20 yıllık bir araç değil, alıp bakımını yapıp gaza basacaksınız, kafanız rahat olsun, alın ve sürüş keyfi yaşayın.

Üst Alt