Mazda 6 GH (2007-13) Mazda 6 Hakkında

murad

Katılımcı
DISI direkt enjeksiyonlu motor diye bilinir, ülkemizdeki 2011-12 Mazda 6'lar bu motoru kullanır. 2009-10 makyajsız Mazda 6'dan en büyük farkı motordur, LPG kiti uyumsuz denilse de kit maliyeti yüksek olarak montaj yapıp sorunsuz kullanan var keza Skyactiv motora da LPG kit takıp kullanan forumda da mevcut. Şanzıman tork konvertörlü, diğer donanım konularına kullanıcı olarak en güzel bilgileri @yakup verecektir.
Teşekkür ederim yanıt için. Lpg kullanmayı planlamıyorum. Vites tork konvertörlü olması sevindirici peki 6 ileri mi, 5 ileri mi?
2010 lar ile 2011 tek farkı motor dediniz, peki bu 2011 lerin motoru daha iyidir anlamı taşır mı?

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

murad

Katılımcı
Dısı denilen şey, bütün motor teknolojilerinde doğrudan püskürtülen yakıt sistemi diye biliyorum. Dizellerdeki püskürtme sistemi gibi herhalde (yanılıyor da olabilirim)

Direksiyon kutusu sorunları; hatırladığım kadarıyla direksiyonun sağa veya sola çevirildikten sonra toparlamaması ve tıkırtı sesi yapması. @süleyman46 hocam belki bilgi verebilir.

Hakkında hayırlısı. :)
Çok teşekkür ederim. Konuları hızlıca inceleyeceğim.

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Teşekkür ederim yanıt için. Lpg kullanmayı planlamıyorum. Vites tork konvertörlü olması sevindirici peki 6 ileri mi, 5 ileri mi?
2010 lar ile 2011 tek farkı motor dediniz, peki bu 2011 lerin motoru daha iyidir anlamı taşır mı?

Bendeki 2010 model 5 ileri, her zaman söylüyorum bizdeki tek eksik 'sport modu'

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
GH kasanın tüm detayları bu sayfada var

LPG ile kullanmayacaksanız 2011 Sport almanızı tavsiye ederim.

Son düzenleme:

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Herkese selamlar,
Yeni konu açmadan mevcut konu altında bilgi almak istedim. Vakti olan arkadaşlar bilgilendirirse çok sevinirim.
Mazda 3'ü satışa koyduk sonrasında malum yaşadığımız ufak talihsizlik oldu ama aracı servisten çıktıktan sonra almak isteyen birkaç arkadaş var. Muhtemelen hızlıca satılacak gibi. Eşim de ben de Mazda'dan kopmak istemiyoruz. Kısa bir dönem için Alfa'ya mı dönsek deyip 159 bakmaya başladım ama 159 un kronik sorunları aklıma geldikçe geri çektim kendimi. Aklımıza bu dönemi 2010-2011 Mazda 6 ile geçirmek geldi. Forumda Mazda 6 konularını elimden geldiğince okudum fakat sizlerden de bilgi almak istedim.
2010-2011 farkları çok fazla mı?
Bu kasaların motorları skyactivlere kıyasla nasıldır, kronik sorunları var mı?
2011 lerin DISI motor olduğunu okudum forumda. DISI ile kastedilen nedir? Tabir bana çok yabancı geldi kusura bakmayın.
Yine tork konvertörlü otomatik 6 ileri mi?
Alırken direksiyon kutusu dışında nelere dikkat etmeliyim?
Direksiyon kutusu arızasını nasıl anlaya bilirim?
2010-2011 model Mazda 6 larda donanım paketlerinden en dolusu hangisidir?
Harici tavsiyeleriniz ve uyarılarınız da olursa şimdiden teşekkür ederim.

Alfa 159 herkesin dönüp tekrar baktığı hatunlar gibidir, kapris yapar, pahalı hediyeler ister ama harcattığı paranın hakkını fazlasıyla veriyor o ayrı :) mazda 6 ise evlenip çocuk yapılacak helal süt emmiş hatun gibidir :)
Direksiyon kutusu problemli ise bir tarafa kolay diğer tarafa zor döner yani bir tarafa toros diğer tarafa mazda kullanıyor gibi :)
2010 en dolusu exclusive ve 2011 sport tek paket geldi zaten. 2011'lerde disi, doğrudan püskürtme sistemli bir motor ve 2010'a göre ara hızlanmalarda biraz daha tepkili olması dışında ben ufak deneyimlerimde pek fark göremedim. Kronik diyebileceğimiz konular forumda bolca konuşulmuştu, biraz kurcalarsanız daha doyurucu bilgi olur. Öyle ürkütecek problemleri yok bence. Benim konumda da 3 sene/40 bin km boyunca günahıyla sevabıyla yaşadıklarımı anlatmıştım. Yine merak ettiğiniz noktalar olursa yardımcı olmaya çalışırız:harika:

Bendeki 2010 model 5 ileri, her zaman söylüyorum bizdeki tek eksik 'sport modu'
Tek eksiği turbosu bence ustadım :D Turbolu torklu olaydı muhtemelen yollarımız ayrılmazdı, ahiretlik olurduk :harika:

murad

Katılımcı
Alfa 159 herkesin dönüp tekrar baktığı hatunlar gibidir, kapris yapar, pahalı hediyeler ister ama harcattığı paranın hakkını fazlasıyla veriyor o ayrı :) mazda 6 ise evlenip çocuk yapılacak helal süt emmiş hatun gibidir :)
Direksiyon kutusu problemli ise bir tarafa kolay diğer tarafa zor döner yani bir tarafa toros diğer tarafa mazda kullanıyor gibi :)
2010 en dolusu exclusive ve 2011 sport tek paket geldi zaten. 2011'lerde disi, doğrudan püskürtme sistemli bir motor ve 2010'a göre ara hızlanmalarda biraz daha tepkili olması dışında ben ufak deneyimlerimde pek fark göremedim. Kronik diyebileceğimiz konular forumda bolca konuşulmuştu, biraz kurcalarsanız daha doyurucu bilgi olur. Öyle ürkütecek problemleri yok bence. Benim konumda da 3 sene/40 bin km boyunca günahıyla sevabıyla yaşadıklarımı anlatmıştım. Yine merak ettiğiniz noktalar olursa yardımcı olmaya çalışırız:harika:

Tek eksiği turbosu bence ustadım :D Turbolu torklu olaydı muhtemelen yollarımız ayrılmazdı, ahiretlik olurduk :harika:
Çok teşekkür ederim açıklamalar için. 159 ve Mazda 6 benzetmeleri de harikaydı :)
159 Alfa'nın sahip olmadığım ender modellerinden biri. Merak etmiyor değilim ama Mazda'da bu sorunsuzluğa alıştıktan sonra Alfa'ya dönmek düşündürüyor. Fakat aklıma da kalbime de bu iki markadan başka hitap eden şimdilik yok.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Çok teşekkür ederim açıklamalar için. 159 ve Mazda 6 benzetmeleri de harikaydı :)
159 Alfa'nın sahip olmadığım ender modellerinden biri. Merak etmiyor değilim ama Mazda'da bu sorunsuzluğa alıştıktan sonra Alfa'ya dönmek düşündürüyor. Fakat aklıma da kalbime de bu iki markadan başka hitap eden şimdilik yok.

159 ve mazda 6 gibi arabaların kaderi benzer aslında. hep bir hurafedir gidiyor. Düzgün bakılmış hiçbir araba sahibini kolay kolay üzmez ama kul yapısı bu, bazı masraflar çıkıyor. Zaten bu hatalar senelerdir yaşandığı ve bilindiği için biz de bunları göze alarak karar verdiğimiz sürece sıkıntı yok benim açımdan. 159 konusunda daha çok konuşup kafa karıştırmak istemiyorum, konusu gelebilir yakında :harika: Hakkında hayırlısı olsun ustadım

murad

Katılımcı
Çok teşekkür ederim. O iyi bakımlı arabalardan her zaman bulsak keşke. Ve hep arabasına iyi bakan insanlara denk gelsek.

Üst Alt