Mazda 6 GH (2007-13) Yakıt Tüketimi

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bu modelin yakıt tüketim değerlerini bu konu altında paylaşabiliriz.

Mt53

Katılımcı
Arkadaşlar öncelikle tekrardan merhabalar... Bu konu ile alakalı sanırım birşeyler karalayabilirim :)

Öncelikle bendeki aracın 2011 Mazda 6 2.0 DISI 155 bg gücündeki motor olduğunu belirterek yakıt tüketimi hakkında izlenimlerimi yazayım..aracı alalı 4 buçuk ay oldu ve çoğu uzun yol olmak üzere 9000 km yol yaptım araçla..bi kere gerçekten çok keyifli bir araç uzun yolda ve aynı şekilde uzun yolda bu nispette cebi üzmeyen bir araç diyebilirim..

Uzun yolda 100'e sabitleyerek 350 km lik yolu 5,8 lt/100 km ortalama ile bitirdiğim de oldu.. 110-120 gibi sabitleyip 6,5 lt/100 km tükettiğim de oldu..ama genel olarak 120'yi geçmezseniz ve hız sabitleyici kullanırsanız bu araçla uzun yolda 7 lt'yi kesinlikle geçmezsiniz..

Hee ama şehir içi tüketim ise 10'lt den aşağı tüketmek biraz hayal gibi olur.. karışık ortalamam ise bu araçla aynı km'de uzun yol ve şehiriçi birarada tükettiğim zamanlar oldu yani yarı şehiriçi yarı uzun yol durumlarında 8-8,5 lt/100 km'de yaktı.. ben aracımdan çok memnunum..dizele bi ton fark verip ve de bu özelliklerden çok uzakta bir c sınıfı araca o kadar fark verip binmeye değmez..o yüzden de şu an benim için mantıklı bir araç.. eğer uygun fiyata bulursanız ve de niyetiniz varsa kesinlikle kaçırmayın derim..

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bilgilendirme için teşekkürler, arayı bu kadar açmayalım lütfen !! :)

Ben şehir içi 12-13 litre, şehir dışı 9 litre altına düşemedim... Ne yapsam da düşmez zaten, guzunun karakteri bu...

Mt53

Katılımcı
Eyvallah abi tamam ;) kusura kalmayın tekrardan..başımda bazı telaşlar vardı ondan oldu biraz.. bir de ricam Veli abi tapatalk uygulaması ile kullanılabilse forumumuz daha güzel olur.. bu arada abi nedir o yakıt tüketimi..niye o kadar çok yakıyor ???

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Eyvallah abi tamam ;) kusura kalmayın tekrardan..başımda bazı telaşlar vardı ondan oldu biraz.. bir de ricam Veli abi tapatalk uygulaması ile kullanılabilse forumumuz daha güzel olur.. bu arada abi nedir o yakıt tüketimi..niye o kadar çok yakıyor ???

Atın ölümü arpadan olsun... :) Genel tüketim değerleri bu şekilde, hem beygir düşük hem tork düşük hem de kasa ağır ve otomatik, hepsi birleşince yakıt yükseliyor...

İşimiz espri, öncelikli olan kişilerin kendi hayatı... Kendi hayatında mutlu ve huzurlu olamayan insan foruma da bir şey katamaz zaten...

İşlerinde kolaylıklar canım kardeşim.

Mt53

Katılımcı
yok abi bundan sonra daha ilgili olmaya çalışacağım ;) yaa motor konusunda doğru diyorsun abi öyle 3 faktör birleşince o tüketim değerleri kaçınılmaz oluyor ;) benim guzuyu da istirahate çektim biraz dinlensin :)

zafercet

Sessiz
Araç Markası
Mazda 6 Skyactiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
İstanbul Şehir içi 10 litrenin altında kullanabilecek bir babayiğit olduğunu sanmiyorum,Şehir dışında da 6 litrenin altı hayal.
Aslan besleyen yemine katlanır demek lazım bir yerden sonra yada kaliteli bir lpg sistemi...
Şehiriçi klima surekli açık max 32 kuruş.şehir dışı klima sürekli açık 24 kuruş civarı bir sarfiyatım var.

Mt53

Katılımcı
İstanbul Şehir içi 10 litrenin altında kullanabilecek bir babayiğit olduğunu sanmiyorum,Şehir dışında da 6 litrenin altı hayal.
Aslan besleyen yemine katlanır demek lazım bir yerden sonra yada kaliteli bir lpg sistemi...
Şehiriçi klima surekli açık max 32 kuruş.şehir dışı klima sürekli açık 24 kuruş civarı bir sarfiyatım var.
Şehir dışında 6 lt'nin altını gördüm ama 100' de sabitleyerek..he tabi çok fazla durmadan engelleme olmadan kesintisiz gitmek önemli..5,8 lt ortalama ile bitirmiştm 350 km yolu.. ama dediklerinize de katılıyorum..aslan besleyeceksen yemini çok da düşünmeyecen ;)

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Guzularınızın kıymetini bilin bence, bu donanım kalitede bu fiyatlarda binebileceğiniz başka yok. Yakıt da uzun yol için ideal şehir içi uzun yıllar binilecekse ve km çok yapılıyorsa prince lpg ye devam

DrOkan

Katılımcı
Selamlar, 6 ay aradan sonra konuyu hortlatayım. :)

Aracımı alalı yaklaşık 50 gün oldu. 2012 disi motor.

Denizli Konya arası 90-110 km hızlarda ve çoğunlukla cruise ile ,4 erişkin ve 1 çocuk 350 kg ve 30 kg bagaj ile ortalama 7.8 lt (klima ve radyo açık) yaktı.

Dönüşte aynı kişiler ve 150 kg bagaj ile K.Maraş otoban girişinden Pozantı'ya kadar otobanda 180-190 km hızla (%90'ı) 12.2 lt yaktı. Toplam 2400 km yol şehir dışı 44 kuruş/km. Bana biraz yüksek geldi. Ne dersiniz. Araç 24 bin civarı.
Yakıt sarfiyatı nasıl düşer?

Yağ 21 binde değişmiş. Önerileriniz nelerdir?

Teşekkür ederim.

Not: Denizli S.içi 4 km git gel motor ısınmadan boş bagaj tek kişi orta sıkışık trafikte 12.2 lt yakıyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Selamlar, 6 ay aradan sonra konuyu hortlatayım. :)
Aracımı alalı yaklaşık 50 gün oldu. 2012 disi motor.
Denizli Konya arası 90-110 km hızlarda ve çoğunlukla cruise ile ,4 erişkin ve 1 çocuk 350 kg ve 30 kg bagaj ile ortalama 7.8 lt (klima ve radyo açık) yaktı.
Dönüşte aynı kişiler ve 150 kg bagaj ile k.maraş otoban girişinden pozantıya kadar otobanda 180-190 km hızla (%90'ı) 12.2 lt yaktı. Toplam 2400 km yol şehir dışı 44 kuruş/km. Bana biraz yüksek geldi. Ne dersiniz. Araç 24 bin civarı. Yakıt sarfiyatı nasıl düşer?
Yağ 21 binde değişmiş. Önerileriniz nelerdir?
Teşekkür ederim.

Not: Denizli S.içi 4 km git gel motor ısınmadan boş bagaj tek kişi orta sıkışık trafikte 12.2 lt yakıyor.

Hocam, hiç kafanı bu konuyla meşgul etme, aracın yakıt değerleri gayet yerinde... Neden?

1-Mesafenin kısa ve tamamı şehir içi olması, 2000 cc bir motorun 12 litre yakması gayet normal...

2-Normal olan başka bir yakıt değeri, aracın; 4 kişi ile 90-110 km hız ile şehir dışı tüketim değerinin yaklaşık 8 litre olması.

3-El insaf diyorum hocam... 180-190 km hız yapıyorsun ve araç dolu yani 4 kişi var ve sen 12 litreye çok diyorsun... :)

Önerime gelince; bu üç değişik şartta guzunun yakıt değerleri yerli yerinde, maşallah. Guzu da biliyor, ne kadar ekmek o kadar köfte olduğunu...

Allah kaza bela, nazar vermesin. :nazar:

DrOkan

Katılımcı
Evet özellikle otoban değeri beni şaşırttı . Diğerlerine göre gayet iyi bence de. Sadece aynı araçla 7.8 değil 6.5 ların ıstanbul s.içi 10.5 lt lerin telafuz edilmesi kafamı karıştırdı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aklıma gelmişken ekleyeyim... Büyük hacimli ve beygir gücü yüksek motorlarda nasıl kullanırsanız o şekilde yakıt değerlerine ulaşırsınız... Devirli kullanıp 110 Km hız geçilmediğinde minimum yakıt değerlerini görebilirsiniz, yukarıdaki DrOkan hocamın da belirttiği 180-190 Km hızlarla ve araç doluysa ne yaktığına bakılmaz artık, guzunun insafına kalmışsınız demektir... :)

Son düzenleme:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bence değerler gayet normal abi @MT53 arkadaşım bahsediyordu uzun yol düşük km de gayet ekonomik. Şehiriçi de o kadar olsun bence benim dizel bile 7 lt gördü

Mt53

Katılımcı
Hocam 6,5 ltyi araçta sadece ben ya da tek yolcu varken 100-110 bandında yakaladım çok..hee kış aylarında belki az da olsa artar..Ayrıca Bülent dostum da bi kez 95km ye sabitle 350km yolu 5,8 lt bitirdiğime şahittir. En son Çorumdan Samsuna döndüğümde genel olarak 100km ile 6,2 lt yaktım..Sizin son paylaştığınız değerler bence gayet normal hocam ve benle kıyaslamanız yanlış çünkü şartlar aynı değil..bende o kadar yük hiç olmadı. Ve bu yakıt meselesi bir çok duruma koşula göre değişiyor siz de biliyorsunuzdur..Birkaç kez de ben uzun yolda 160 civarı gittim sabit hızla genel olarak 10lt yaktı.Benim genel değerlerim gözlemlerim bunlar araçla alakalı.Nisan ayında 50.000 kmde aldım ve şu an 65.000 de yani 15.000 km'em geçti bu araçla..Ama şunu idda ediyorum ki çoğu 1.6 benzinli araçtan çok yakmıyor..Bugün alacak olayım yine bunu alırım ;)

DrOkan

Katılımcı
Evet anlıyorum ki yakıt değerlerim bu aracın karakterine göre gayet normalmiş.
Evet Veli Bey'in tespiti çok doğru. Bence de kavgada yumruk sayılmaz.

Üst Alt