Mazda 6 GH (2007-13) Servis ve 60 Bin Bakımı

Mt53

Katılımcı
Dün itibari ile kampanyanın son gününden yararlanarak yüzde 30 indirimli bakımını yaptırdım Trabzondaki yetkili servis olan Adnan Otomotivde. Servistekiler gayet iyiydi ama kafamı bozan bir mesele oldu, o da Shell Helix yağ kullanıp yağı indirime dahil etmemeleri oldu. Sebep ise Mazda'nın orjinal yağı değil falan dediler. Ben de alın kullanın o zaman dedim. Sadece Mazda servisi olmadığımız için Mitsubishi ve Volvo için de bunu kullanıyoruz falan filan öyle gevelediler.Ellerinde olmayan 2 parça için de sipariş geçtiler gelince onları da taktıracam. Biri motor stoplama takozu, diğeri de bujiler. Buji konusu tam komediydi. Burada servistekilerin parça bilgisinin, araçlar hakkındaki bilgilerinin yani bilgisizliklerini gördüm. 2004 mazda 6 bujilerini benimkine uyar diye ustaya verdiler. Bir de ballandıra ballandıra anlatıyorlardı. Bir müşteri sipariş etmiş te almamış sonra onda da bendeki Mazda 6 dan varmış Rizeliymiş falan. Dedim valla ben Rizede hiç rastlamadm bendeki Mazda 6 dan. Neyse usta geldi dedi bunlar değil uymaz. Bir baktılar sipariş eden adamdaki Mazda 6 2004 model Neyse ben işlemler sırasında muhabbet ederken 2011 Volvo S80 i olan biri geldi. Aracını çekerek servise getirmişler. Bakan usta geldi yanımıza Marş dinamosu değişecek dedi. İyi paraya malolacak dedim ve usta ile gözgöze gelip pis pis bi sırıtışımız vardı bakıp fiyatını söylediler, 1855 TL Guzuya bakım sırasında satış kısmına çıkıp guzuları inceledim ve yeni mazda 3 ile test sürüşüne çıktım. Hiç hantal gelmedi araç ve beğendim genel olarak. Mazda 6 ve Cx-5 e de binip içlerini inceledim.Hoşuma gitmeyeb detayı söyleyeyim hemen. Kolçakların kalitesiz hissi vermesi ve sürgülü olmamaları beni şaşırttı. Neyse aşağıda bakım faturası ve guzuların fotolarını paylaşayım.
7ced8c12347d0dc50415656d2e50e7f9.jpg
feae51541897397e054cffdc4423bf8c.jpg
07122b3a39143f9f6dbe1785ba4aa268.jpg
0d312a5e7e8a885da8d0a359d4fd28b7.jpg
aeddb63f18d761f834d37a72b1a5fd2a.jpg
95266f9d4543117061751d891dd03150.jpg
4c6130a0740158758aa9f70febd57114.jpg

Bu da benim guzu
54d039a1ae5de63f072942908346fbd1.jpg
d567639a4bba8ffb87edbd935263fb91.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçmiş olsun, kazasız günlerde kullan... Bu tarz test sürüşleri, insanı kendi aracından soğutmaktan başka bir işe yaramıyor... :)

zafercet

Sessiz
Araç Markası
Mazda 6 Skyactiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Hayırlı olsun.
Benimde 60k bakımının vakti geldi sayılır.
Sadece Mazda ya özgü değil ama ustalar Allahlık malesef.
Allah iyi ustalarla karşılaşmayı nasib etsin. :)

Mt53

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Geçmiş olsun, kazasız günlerde kullan... Bu tarz test sürüşleri, insanı kendi aracından soğutmaktan başka bir işe yaramıyor... :)
Eyvallah abi sağolasın cümlemize inşallah.. Valla abi beni kendi aracımdan soğutmadı yeni Mazda 3 guzumu değişmem yeni 3e..ama şu cx-3 gelsin bi hele koşullar uyarsa o olabilir
Hayırlı olsun.
Benimde 60k bakımının vakti geldi sayılır.
Sadece Mazda ya özgü değil ama ustalar Allahlık malesef.
Allah iyi ustalarla karşılaşmayı nasib etsin. :)
Allah razı olsun sağolun..ben pek servis tercih etmem sanayiciyimdir ama bu seferlik bir götüreyim dedim kampanyanın şerefine

zafercet

Sessiz
Araç Markası
Mazda 6 Skyactiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan

Eyvallah abi sağolasın cümlemize inşallah.. Valla abi beni kendi aracımdan soğutmadı yeni Mazda 3 guzumu değişmem yeni 3e..ama şu cx-3 gelsin bi hele koşullar uyarsa o olabilir Allah razı olsun sağolun..ben pek servis tercih etmem sanayiciyimdir ama bu seferlik bir götüreyim dedim kampanyanın şerefine
Bende iyi bir usta bulabilirsem artık servise gitmeyi düşünmüyorum.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hadi hayırlı olsun Memo, bir sonraki bakımını Ankara da yaparız ;) Servisteki usta yetersizliği her yerde var maalesef.

HÜSNÜ GÜRSU

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı
Bende 2-3 ay önce 60 bin bakım için İzmir Yeni mazda bayiine gittim. Kaça mal olacak dedim, 600 tl ye olur dediler. Çok fazla değil mi diye itiraz ettim.
Bujileri değiştirmiyelim o zaman 300 e olur dediler.(40 yıllık motor ustası gibi, bujileri görmeden,kullanılır durumda olup olmadıklarını bilmeden ben karar verecekmişim)
Arkadaşlar yardımıyla piyasadan yeni bir yer buldum.Motor yağı magnetek 5w-30, hava filtresi,yağ filtresi,polen filtresi+ 50 tl işçilik= 180 tl ye mal oldu. Buji kontrolünü yapıp " abi bunlar daha 30 000 km yapar" dediler. Bana göre 1.5-2 sene gider yani.

Hani kulağınıza küpe olsun diye yazdım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bende 2-3 ay önce 60 bin bakım için İzmir Yeni mazda bayiine gittim. Kaça mal olacak dedim, 600 tl ye olur dediler. Çok fazla değil mi diye itiraz ettim.
Bujileri değiştirmiyelim o zaman 300 e olur dediler.(40 yıllık motor ustası gibi, bujileri görmeden,kullanılır durumda olup olmadıklarını bilmeden ben karar verecekmişim)
Arkadaşlar yardımıyla piyasadan yeni bir yer buldum.Motor yağı magnetek 5w-30, hava filtresi,yağ filtresi,polen filtresi+ 50 tl işçilik= 180 tl ye mal oldu. Buji kontrolünü yapıp " abi bunlar daha 30 000 km yapar" dediler. Bana göre 1.5-2 sene gider yani.

Kazasız günlerde kullan abi...

Tutarsızlıklar abidesi servisler, 600 TL tutan servis ücreti, buji değişmezse 300 TL nasıl olur?? 4 takım iridyum bujiler bile 300 Tl değil... En pahalı normal buji takımı 50 TL

::)

Bana uzak demeyin ve Adem Usta'ya gidin derim...

Ben gitmedim çok zarar ettim..
İstanbul git gel 250TL burada fazlasıyla çıkıyor, saçma sapan parça değişimi, bir yer yapılırken diğer yerin bozulması vs..
Usta bulmak gerek adı usta değil..
Lafla conta yanık denen araç lifter arızası, sonuç sök tak işçilik conta 400tl ama sonuç değişmedi.. Abi motor yapılacak dendi.. ee daha 1 ay oldu yapıldı dedim.. olmamış dendi..
Kapak ve lifteri Adem söylemese 50 kere motor yaptıracağız..
Kapak ve lifter değişimi=10 numara motor oldu..
Motoru yapacaklar yine olmadı diyecekler başka bahaneler vs uyduracaklar..
Ne tecrübeydi..
İlim Bağdattaysa gidip alacan.. Usta nerdeyse oraya.. Bilen nerdeyse oraya..

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback

En iyisini yapmışınız gerçekten.

Mt53

Katılımcı

Bujilere 300 mü istediler hocam..yuh onlara..valla hocam ben de pek servis tercih eden biri değilim eğer aracın garantisi bitmişse ama kampanya şerefine bi götürelim dedim..he ama şunu da belirteyim Trabzondaki bayi olan Adnan Otomotivden gerçekten memnun kaldım..gayet ilgililer. Ben aracı izmirden almıştım ve ordaki bayi olan Yeni Otomotivin tavrından hoşlanmadığım için aracı baktırmaya götürmedim oraya.. Neyse sanayi ve özel servisler candır diyerek konuyu bağlayayım

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bujilere 300 mü istediler hocam..yuh onlara..valla hocam ben de pek servis tercih eden biri değilim eğer aracın garantisi bitmişse ama kampanya şerefine bi götürelim dedim..he ama şunu da belirteyim Trabzondaki bayi olan Adnan Otomotivden gerçekten memnun kaldım..gayet ilgililer. Ben aracı izmirden almıştım ve ordaki bayi olan Yeni Otomotivin tavrından hoşlanmadığım için aracı baktırmaya götürmedim oraya.. Neyse sanayi ve özel servisler candır diyerek konuyu bağlayayım

Bujilere 300 istememişler ama, toplam fiyat 600 TL denilmiş, çok değil mi? lafı üzerine bujileri değiştirmeyelim 300 olsun denilmiş...

Neticede aynı kapıya çıkıyor ama doğrudan buji takımı 300 TL denilmemiş... Sonra yanlış anlaşılmalar olmasın...

aytacesen

Katılımcı
İridyum bujiyse fiyatı normal:)Mıtsubishi ASX ın bujileri için 640 tl istemişlerdi:)

Mt53

Katılımcı
Bujilere 300 istememişler ama, toplam fiyat 600 TL denilmiş, çok değil mi? lafı üzerine bujileri değiştirmeyelim 300 olsun denilmiş...

Neticede aynı kapıya çıkıyor ama doğrudan buji takımı 300 TL denilmemiş... Sonra yanlış anlaşılmalar olmasın...
Anladım abi de ama neticede oraya çıkıyor
İridyum bujiyse fiyatı normal:)Mıtsubishi ASX ın bujileri için 640 tl istemişlerdi:)
Valla hocam iridyum için mi istediler bilmiyorum ama benimkiler 146 TL tuttu..Orjinali neyse o takıldı. O yüzden o rakam biraz fazla geldi

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan

En güzelini yapmışsın Hüsnü abi güle güle kullan ;)

Üst Alt