Mazda 6 GH (2007-13) Performans ve Yakıt ile İlgili Bazı Sorular

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Arkadaşlar merhaba haftasonu ailemle mersin-gaziantep arası bir yolculuk yaptım aracımla,arabada 4 yetişkin ve 20-30 kg lik bir bagaj vardı.yolculuğun tamamı otobanda sürdü.gidiş yolunda tatlı rampalar var çok dik olmayan.yolculuk boyunca 120 ye sabitleyip gittim ancak bu rampalarda aracım sabit hızda kalmayıp hız düşürdü,zorlandı galiba...2.0 motor bir aracın zorlanmasını garipsedim doğrusu.dönüştede kahramanmaraşa uğradık,oradada şehir içindeki yokuşlarda aracım zorlandı.Bir diğer dikkatimi çeken şeyde giderken benzin ışığım yanıyordu,100 tl lik benzin aldım,ibre yarının çok az altına geldi ancak antep e vardığımda ibre çeyrek çizgisine geldi,acababu süre içinde benzin tüketimi mi oldu yoksa araç okadar yolu benzinle gittiğini sanıp ibreyi mi düşürdü tam anlayamadım...

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Yakıt konusunda ibre yanılıyordur :) bir çok araçta bu sorun mevcut. Zorlanma konusu da pek takmayın. Atmosferik motorlu araçlarda normaldir ;)

apojitsu

Katılımcı
aaaahhh ahhhh ne çektim benim M6'nın rampalarda bayılıp 3. vitese düşmesinden:D sinir krizi geçirtiyodu bana:mad: sonra @yakup 'a sattım arabayı ve kurtuldum hihohohoho :D:D:D volvo s60 t5 aldım 250 beygir. şimdi düz duvara bile sabit hızla çıkıyo hahahahahaaaa:D:D:D:D

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bütün rampaları 120 sabit hızda çıkmasını beklememek lazım. Sonuçta atmosferik 2.0 motorlu bir araç. Yüksek devirlerde benzin kullanacak şekilde ayarlandı ise sistem benzini kullanmış olabilir.

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bende 2.0 arabam var söyle uçar,böyle kacar diye hava atiyordum,rezil olduk :)...1.6 golf u degistirmemdeki en buyuk sebeplerden biri buydu,cok fazla uzun yol yapan biri degilim Allahtan.

Araci yuksek devirlerde benzine gecmesi icin ayarlattim ancak bu yolculukta yuksek devirlere cikmasina izin vermedim

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bende 2.0 arabam var söyle uçar,böyle kacar diye hava atiyordum,rezil olduk :)...1.6 golf u degistirmemdeki en buyuk sebeplerden biri buydu,cok fazla uzun yol yapan biri degilim Allahtan.

Araci yuksek devirlerde benzine gecmesi icin ayarlattim ancak bu yolculukta yuksek devirlere cikmasina izin vermedim
Benimki 1.8 neredeyse çoğu rampayı 5. vites çıkıyorum. Performans düşüklüğümü var başka bir şey mi kontrol ettirmenizde fayda var.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Benim 626 da 110-120 ile giderken tatlı rampalarda hız düşüyor ama 5. Vites 1800-2000 devir altına kadar idare ediyor. Hız da 90-95'e kadar düşüyor ama araç asılıyor. Vitesi nadiren 4'e düşürüyorum. Bu arada gaza ayağımın altında yumurta varmış gibi basarım.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Lpg ayarlarınızı anlayan bir ustaya yolda yaptırın. Hava filtresi, yağ, yağ filtresi, buji değişmediyse değiştirin.
Önce bujiler, hava filtresi değişmediyse onlar, sonra da lpg ayarı yaptırın bir sorununuz kalmaz.

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Atmosferiğin dilinden anladın mı çok ta sıkıntı değil aslında. Yüksek devirlerde 4000 + devir istiyor hepsi bu.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Antep hatay arası 4 sene gittim geldim, 98 model 626 da 2011 mazda 3 de rampalarda sıkıntı yaratmadı. Yalnız tatlı rampa demişsiniz, 2 tanesi hiç öyle tatlı falan değil bayağı rampa yani. Aracınızda sıkıntı olabilir,mazda 6 kullandım bir kez,düz yol performansı çok çok iyiydi.

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Antep hatay arası 4 sene gittim geldim, 98 model 626 da 2011 mazda 3 de rampalarda sıkıntı yaratmadı. Yalnız tatlı rampa demişsiniz, 2 tanesi hiç öyle tatlı falan değil bayağı rampa yani. Aracınızda sıkıntı olabilir,mazda 6 kullandım bir kez,düz yol performansı çok çok iyiydi.
Düz yolda gayet iyi benimkide koltuğa yapıştırıyor yani onda şikayetim yokta,2.0 olunca insan yağ gibi aksın istiyor :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar merhaba haftasonu ailemle mersin-gaziantep arası bir yolculuk yaptım aracımla,arabada 4 yetişkin ve 20-30 kg lik bir bagaj vardı.yolculuğun tamamı otobanda sürdü.gidiş yolunda tatlı rampalar var çok dik olmayan.yolculuk boyunca 120 ye sabitleyip gittim ancak bu rampalarda aracım sabit hızda kalmayıp hız düşürdü,zorlandı galiba...2.0 motor bir aracın zorlanmasını garipsedim doğrusu.dönüştede kahramanmaraşa uğradık,oradada şehir içindeki yokuşlarda aracım zorlandı.Bir diğer dikkatimi çeken şeyde giderken benzin ışığım yanıyordu,100 tl lik benzin aldım,ibre yarının çok az altına geldi ancak antep e vardığımda ibre çeyrek çizgisine geldi,acababu süre içinde benzin tüketimi mi oldu yoksa araç okadar yolu benzinle gittiğini sanıp ibreyi mi düşürdü tam anlayamadım...
Benzin ibresinin düşmesi, lpg sisteminin Obd 'li olmamasına bağlı ve gayet normal... Rampa mevzusundaki çekişten düşme konusunda endişelenecek bir şey yok, alışmak gerekiyor. Atmosferik ve dolu bir arabanın, rampalarda özellikle de otomatik ise performans kaybı normaldir.

:)

Üst Alt