Mazda 6 GH (2007-13) LPG Uyumu, Sorunlar ve Çözümleri.

tamirer

Sessiz
ben de sürekli LPG uyumu ile ilgili soru sorıyorum ama napayım devir ekonomi devri..bir forum sitesinde bazı mazda 6 modellerinin LPG uyumu olmadığı bahsediliyordu..acaba bu doğru mu ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim bildiğim kadarıyla 2010 model ve sonrası lpg ile uyumlu değil hocam...

tamirer

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
o zaman kötüymüş..2000 motora benzinli binilmez bu devirde

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Prince mi ya da onun gibi bi markanın uyumlu olduğu söyleniyor ama maliyetinin de 5-6 bini bulduğundan bahsediliyor.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
İşin aslı bayağı bi paraya satanların yanında ederinin altında satan da var. Bu donanım ve konfordaki bir arabayı 50 - 60 küsür bandında alabiliyorsak bence pahalı değil (pilotlar hariç). Bir de uzun yol için kullanacak olanlar için ideal.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
madem lpg uyumu yok o zaman millet baya bi pahalıya satıyor mazda 6 ları..ben o parayı malesef vermem lpg takamayacağım arabaya

Hocam o donanım ve sınıfında Mazda 6'lar benzer markalara göre ucuz bile gidiyor... O arabayı alan da lpg olayını aklının ucundan bile geçirmiyor zaten... ;)

Bizim gibi ekonomik gücü ekonomik olanlar da bazı şeyleri düşünmek durumunda kalıyor... ;)

Son düzenleme:

zafercet

Sessiz
Araç Markası
Mazda 6 Skyactiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Yaklaşık 10000 km önce prins vsi-2 yaglama sistemiyle birlikte 3200 tl ye taktirdim.
Gayet memnunum.arıza ışığı bile yakmadı araç.taktirmadan bindiğim günler için pişmanım.
Sehir içi 32 kuruş yakıyor.
Araç 2010 mazda6.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yaklaşık 10000 km önce prins vsi-2 yaglama sistemiyle birlikte 3200 tl ye taktirdim.
Gayet memnunum.arıza ışığı bile yakmadı araç.taktirmadan bindiğim günler için pişmanım.
Sehir içi 32 kuruş yakıyor.
Araç 2010 mazda6.

Bilgilendirme için teşekkürler, 2009 Mazda 3 otomatik aracımdan daha az yakıyor demektir... Kıskanmadım değil... :)

Allah kaza bela vermesin.

zafercet

Sessiz
Araç Markası
Mazda 6 Skyactiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bilgilendirme için teşekkürler, 2009 Mazda 3 otomatik aracımdan daha az yakıyor demektir... Kıskanmadım değil... :)

Allah kaza bela vermesin.

Amin abi cümlemize.
Eskiden çok karşıydım bu lpg işine.
Ama biraz araştırınca işin iyi bir kit ve usta da bittiğini öğrendim.
Ayda 1500 km yol yapıyorum.ortalama 20 kuruş kar ettiğini varsayarsak 1 senede kendini amorti ediyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Amin abi cümlemize.
Eskiden çok karşıydım bu lpg işine.
Ama biraz araştırınca işin iyi bir kit ve usta da bittiğini öğrendim.
Ayda 1500 km yol yapıyorum.ortalama 20 kuruş kar ettiğini varsayarsak 1 senede kendini amorti ediyor.

Her zaman söylenir; lpg'nin püf noktası iyi bir usta... Hem montajda, hem sistem ayarlarında, hem de sorun oluştuğunda çözme kabiliyeti olarak her şeyin başı usta... Marka ve malzeme ikinci planda kalıyor...

Son düzenleme:

Mt53

Katılımcı
hepsine lpg takılır lakin bendeki bu model dısı motor olanlar yani 2011 model mazda 6'lar direkt enjeksiyonlu motor olduğu için bunların lpg kiti de pahalı..fsı, tsı, gdı motorlar gibi..şu an ülkemizde Vialle ve de Prins'in var bunlara uyumlu ama onlar da Bülent arkadaşımın yazdığı gibi 5-6 bin TL'yi buluyor maliyeti..bence değmez.. ama 2010 ve öncesindekilerin lpg kiti seçenekleri daha geniş ve de daha uygun.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
hepsine lpg takılır lakin bendeki bu model dısı motor olanlar yani 2011 model mazda 6'lar direkt enjeksiyonlu motor olduğu için bunların lpg kiti de pahalı..fsı, tsı, gdı motorlar gibi..şu an ülkemizde Vialle ve de Prins'in var bunlara uyumlu ama onlar da Bülent arkadaşımın yazdığı gibi 5-6 bin TL'yi buluyor maliyeti..bence değmez.. ama 2010 ve öncesindekilerin lpg kiti seçenekleri daha geniş ve de daha uygun.

2010 model ve sonrası olarak biliyordum, aklımda yanlış kalmış demek... 2011 model ve sonrası için lpg zahmetli diyelim o zaman... Bilgilendirme için teşekkürler.

Mt53

Katılımcı
2010 model ve sonrası olarak biliyordum, aklımda yanlış kalmış demek... 2011 model ve sonrası için lpg zahmetli diyelim o zaman... Bilgilendirme için teşekkürler.

Bişey değil abi ne demek.. Evet abi 2011 modeller farklı..bu kasaların 2008-2009-2010 modellerinde 147 bg olan normal atmosferik motor var ve lpg ile daha uyumlu..2011 ve sonrası lpg konusunda sıkıntı ;)

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Bişey değil abi ne demek.. Evet abi 2011 modeller farklı..bu kasaların 2008-2009-2010 modellerinde 147 bg olan normal atmosferik motor var ve lpg ile daha uyumlu..2011 ve sonrası lpg konusunda sıkıntı ;)

Bir konu hakkında bilgi edinmek istiyorum arkadaşlar.

2008-2009-2010 modelleri arasında makyajı tamamlanmış olanlar hangileridir?

Bir de versiyon olarak en dolu versiyonun ismi nedir bu modellerde?

Gayem şu, LPG uyumu güzel olan (mümkünse hiç lpg takılmamış), temiz bir mazda 6 bakıyor yakın bir arkadaşım. Aynı zamanda full donanım istiyor. Bu minvalde araştırma yapmak adına yorumlarınızı bekliyorum.

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Yanlış hatırlamıyorsam 2011 Sport modelleri makyajlı full olanlardı, öncekiler hakkında tam bir fikrim yok.

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
2010 ve öncesi için şu şekilde sıralanıyormuş;

Comfort
Dynamic
Dynamic +
Exlusive

16 Valve DOHC motor olduğu için de LPG uyumu iyi diye tahmin ediyorum. Babamda 16 valve DOHC 1.6 litre motorlu 2006 Hyundai Elantra var, onun da LPG uyumu müthiş, inanılmaz bir yakıt tasarrufu var araçta.

Mt53

Katılımcı
2010 ve öncesi için şu şekilde sıralanıyormuş;

Comfort
Dynamic
Dynamic +
Exlusive

16 Valve DOHC motor olduğu için de LPG uyumu iyi diye tahmin ediyorum. Babamda 16 valve DOHC 1.6 litre motorlu 2006 Hyundai Elantra var, onun da LPG uyumu müthiş, inanılmaz bir yakıt tasarrufu var araçta.
Aynen hocamın yazdıkları gibi..Konuyu görmemişim..2011'lerin ise lpg uyumu pek yok..daha doğrusu var..direkt sıvı püskürtmeli sistem..var olmasına var da 5buçuk 6 bin tl civarı taktırmak..Prins ve Vialle markalarının..Arkadaşın aradığı 2010 Exclusive paket bence ;)

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
arkadaşlar lpg uyum mevzusu her motorda oldugu gibi mazda 6 yada 3 sübop yakıyor ise digerlerinde de bu tür sıkıntılar mevcut lpg de ben sıkıntı yaşamıyorum diyen yalan söyler bakımları yag degişimleri erken yapılır ise uzun vadede sıkıntı olmaz pirins kaliteli malzeme brc de aynı şekilde bizim araçlar lamba yakıyor eve arıza ne gerönüyor zengin karışım yada fakir karışım bu tamamen ayar ile alakalı bir durum yani sabırlı hassaz ayar keyifli usta istiyor araba ile alakalı degil yap ayarı gönder öyle olmuyor tekrar lanba yaktıgında oksijen sensör arızası veriyor bunlar lpg ile önümüze çıkıcak arızalar fakat bu sorunlar diger marka araçlarda da yaşanıyor.
Lpg yaglama sistemi bu yaglama kutusunu hiç taktırmassanız daha salıklı olur atracın zaten dışardan gelen ile kartel havalındırmasındaki yag buharı vericek sistem mevcut bu sübop kapagı üzerinde gaz kelebek sonrası ve bazı motorlarda blok kenarında bulunan bvc valfi bu sistem yag sistemindeki yag buharını emme manivolt içersine gönderiyor ve dışardan gelen kuru hava ile buluşarak yag lı hava olarak yanma odasına gidiyor bunun yanında depoya aldıgımız gaz zaten kuru degil beraberinde yaglı 3 yerden yanma odasına yag buharu gidiyor bunun yanında 4 cü şıkka gerek yok geçen biri taktırmış aracı hasardan getirdi araç mazda 3 ertesi gün bir çalıştırdım araka da bir duman içerde duramadık yag bidonunu kapamak zorunda kaldım ve sonra biraz dışarda çalışınca gaz ver gaz ver duman kayboldu o çıkan dumanı araç sahibi görse idi moreli bozulcaktı fazla yag içerde hava filitresinden kaçan tozlu hava ile buluşarak emme manivoldu içersinde yaglı kurum oluşmasına sebeb olur fayda yapayım derken paca gibi tıkama yapıcaz gerek yok bu motoru yapan mühendis bazı şeylerin önlemini alıyor fazlası zarar tamamen ticaret para kazanma mekanizması bilginize karar sizin :)

Üst Alt