Mazda 6 GH (2007-13) Akü Sorunu

HÜSNÜ GÜRSU

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı
2010 model Mazda 6 arabamın aküsü bu gün itibariyle ölmüş bulunuyor.
Üzerinden Gsyuasa marka sulu bir akü çıktı. Üzerinde 12V haricinde bir yazı yok. Yani kaç amperlik anlayamadım.
Kitabcıkta LF motor için( 2000cc motor için) 12 V-48AH/5HR,52AH-5HR verileri var.
1.- Bu 50 amper yeter anlamına mı geliyor.
2.-60 amper kullanmanın bir zararı olurmu?
3.-Mutlu veya İnci akü düşünüyorum.Kullanıp da memnun olmayan varmı?
4.-Başka marka yerli akü tavsiyeniz olurmu?

aytacesen

Katılımcı
Amper konusunda bir şey diyemem ama illa yerli akü diyorsanız Mutlu akü kalitelidir.Yabancı olur derseniz Varta markalı aküleri de inceleyebilirsiniz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi öncelikle geçmiş olsun, düşük amperli aküyse üzerindeki iyi gitmiş denilebilir... Elektrikçimi arayarak bu durumu sordum;

Yerine oturduktan sonra ve akü 12 volt olduktan sonra amperin yüksek olmasının önemi yok, hatta iyi olur dedi... Tek dikkat edilmesi gereken nokta ters kutup düz kutup olmasına dikkat edilerek takılması gerekiyor, ters kutup olduğunda kablo kısa kalabiliyormuş...

Hatta; kamyon aküsünü bile bagaja koyup kullanılabilir diye de latife yaptı...

Marka konusunda ise; saydığın markalarda sorun yaşayan duymadım dedi.

Kolay gelsin.

aytacesen

Katılımcı
Abi bütün elektrikçiler amperin önemli olmadığını yerine oturduktan sonra büyük amperli akünün daha iyi olacağını söylüyorlar.Kafa karıştırmamak için bu amper olayına girmedim.Ancak fen bilgisi dersinde deney yaparak öğrendiğim ve unutmadığım şey amperin somut dilde iletim aktarım hızı olduğuydu:)Yüksek şiddette gelen akım iser istemez devrelere zarar verebilir diye düşünüyorum.Bu nedenle ben fabrika verilerine göre hareket etmekte fayda olacağını düşünüyorum.

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Yiğit akünün akıllı alüleri var. Arıza vb durumlarda sorunun nerde olduğunu gösterîyor. Bu aküyüde inceleyebilirsin...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim ustam 35 yıldır bu işin içinde, oto elektriği konusunda da üzerine tanımam, güvenmediğim onaylamadığım bir şeyi de buradan yazmam... Hüsnü abi de iyi bir elektrikçiye gittiğinde yazılanları teyit edecek zaten... :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Uzak doğu araçlarında aküler ince oluyor. Yuvasına tam oturması için japon araçlarına göre olan ince akülerden almak daha mantıklı. Diğer türlü normal aküler yuvaya giriyor ama tasa oturmuyor bu sefer üstten sıkıştırma demirini sık babam sık. Fabrika değerlerinde japon araçları için olan akülerden öneririm Hüsnü abi.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Amper fazla olsun derken cokda fazla olmasin ama 48 diyor 60 ideal akunun bitim suresi uzar kisin kalorifer rezistans isin icine girince amperde dusus olur bi yuksek degerde bu daha az olur mantigen mars suren kisalir
cok fazla fark olmasi anlik kisa devrelerde tesisatin 48amper e gore kablo kesiti kullanilmasi sonucu amperin buyuk olmasi durumda tesisata zarar berebilirki aracda sigorta var guzel bi ozellik ama dc voltaj yada akim sigorta etki etmez kisa devre aninda direk yakar.ac ye gore .

HÜSNÜ GÜRSU

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Zahmetleriniz için çok teşekkür ederim arkadaşlar.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Zaten istesen de çok büyük amperli aküyü o yuvaya sığdıramayacağından dolayı fabrika verilerine en yakın aküyü almış olacaksın abi. Amperin büyük olmasından yana bir sıkıntı olmaz üstte yazılanlarda da belirtildiği gibi büyük olması daha iyi hatta. Geçmiş olsun. Mutlu da iyidir Alman da iyidir sıkıntı yaşamazsın O0

zafercet

Sessiz
Araç Markası
Mazda 6 Skyactiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Yuasa dünyanın en kaliteli akü markalarından biridir.
Yerli markalar yerine yuasa ile devam etmenizi öneririm.
Bu arada benim de aracım 2010 model 6.
Bende Ocak Ayında değiştirdim.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Yuasa cok iyidir ama baya pahali olmasi lazim

HÜSNÜ GÜRSU

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Arkadaşlar
Bu gün itibariyle 12V- 60 Amper İnci marka, bakımı olmayan, kuru akü diye bilinen akü den takdırmış bulunmaktayım. Çıkan aküyü geri iade şartıyla 129. tl. ye mal oldu. Çıkan aküyü 30 tl. ye tuttular.

İnci akü de Mutlu akü kadar ömürlü bir akü olduğunu biliyorum. 2 yıllık garantisinin dışında 6 aylık yol yardımı ( kaza dışında her durumda dediler) ilavesi de var.
Aküyü aldığım yeri internetden bulmuştum.Reklamında Varta akünün de satıldığı yazılıydı. 175 tl ye 60 amperlik bir resim de vardı. Ondan alacaktım fakat kalmadığı söylendi.
Mutlu aküler aynı amperdeki inci akülerden 15 tl pahalı satılıyor.Komşum, kullandığı İnci aküsünü 8 senedir kullandığını söyleyince tercihim bu oldu.
Yuasa marka aküyü İzmirde satana veya bayiine internetde rastlamadım.Fiat da öğrenemedim.
Zafercet kardeşim sen arabana ne marka almıştın?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Arkadaşlar
Bu gün itibariyle 12V- 60 Amper İnci marka, bakımı olmayan, kuru akü diye bilinen akü den takdırmış bulunmaktayım. Çıkan aküyü geri iade şartıyla 129. tl. ye mal oldu. Çıkan aküyü 30 tl. ye tuttular.

İnci akü de Mutlu akü kadar ömürlü bir akü olduğunu biliyorum. 2 yıllık garantisinin dışında 6 aylık yol yardımı ( kaza dışında her durumda dediler) ilavesi de var.
Aküyü aldığım yeri internetden bulmuştum.Reklamında Varta akünün de satıldığı yazılıydı. 175 tl ye 60 amperlik bir resim de vardı. Ondan alacaktım fakat kalmadığı söylendi.
Mutlu aküler aynı amperdeki inci akülerden 15 tl pahalı satılıyor.Komşum, kullandığı İnci aküsünü 8 senedir kullandığını söyleyince tercihim bu oldu.
Yuasa marka aküyü İzmirde satana veya bayiine internetde rastlamadım.Fiat da öğrenemedim.
Hayırlı olsun abi inci de inci gibi aküdür kafa ağrıtmaz ;)

zafercet

Sessiz
Araç Markası
Mazda 6 Skyactiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan

Arkadaşlar

Abi ben yuasa taktırmıştım.Üstündeki yuasa olduğu için farklı marka takmak istememiştim.Ellerinde de olduğu için 5 dk da değiştirmiştim İstanbul merser de.
Yanlış hatırlamıyorsam 260 tl fiyatı vardı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi hayırlı olsun, kazasız günlerde akün eskisin... :)

6 yıl ömrü olan inci akü biliyorum, üretim hatası haricinde sorun yaşatmaz, böyle durumlar için zaten garantisi mevcut.

Sağlıcakla.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Mutlu olabilmek icin mutlu

Üst Alt