Mazda 6 GG (2002-08) Otomatik Kapı Kilidi

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Hareket ettiğim anda, kapıların otomatik olarak kilitlenmesini istiyorum. Böyle bir şey nasıl yapılır? Kapalı olan bir özellik bile olabilir. Özellikle ışıklarda beklerken filan çok tehlikeli şeyler olabiliyor ;)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hareket ettiğim anda, kapıların otomatik olarak kilitlenmesini istiyorum. Böyle bir şey nasıl yapılır? Kapalı olan bir özellik bile olabilir. Özellikle ışıklarda beklerken filan çok tehlikeli şeyler olabiliyor ;)
@ibrasoft Mazda 3 ün genleriyle oynayıp bazı var olup deaktif olan özellikleri aktif hale getirmişti, belki sende de vardır böyle bir durum

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sen bagajı bi kontrol et Murat, bende (Mazda 3 BK) bagaj bile açıktı... :(

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
O da açık abi, bagaja çanta atamıyorum :) Komple hepsini kapatacak bir şey lazım bana ;)
Öncelikle bagajın kapalı olması gerekiyor, bir yerlerde P ye almadan bagaj açılmıyor diye okumuştum ama nafile... Aracı hareket halinde iken bile bagajı yokladım açılıyor ne P si... :) :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
simdilik temkinli ol abi benim odb gelince bakariz olmadi alarm sistemi takariz ama alarm olmaz

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Benim geçenlerde akü bitince :)D) takviye ile eve geldiğimde alarmın çalışmadığını fark ettim. Yolda giderken bir şey daha fark ettim ki hareket edince otomatik kilitlenen kapılar artık kilitlenmiyordu. Ben bunu alarmın özelliğine bağladım. Çünkü elektrikçi sigortayı söküp takınca sistem tekrar çalıştı ve kapılar hareket edince kendiliğinden kilitlendi. Belki sizinkine de böyle bir sistem kurulabilir?

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Benim geçenlerde akü bitince :)D) takviye ile eve geldiğimde alarmın çalışmadığını fark ettim. Yolda giderken bir şey daha fark ettim ki hareket edince otomatik kilitlenen kapılar artık kilitlenmiyordu. Ben bunu alarmın özelliğine bağladım. Çünkü elektrikçi sigortayı söküp takınca sistem tekrar çalıştı ve kapılar hareket edince kendiliğinden kilitlendi. Belki sizinkine de böyle bir sistem kurulabilir?

Artık her şeyi deneyeceğiz ;)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@ibrasoft Mazda 3 ün genleriyle oynayıp bazı var olup deaktif olan özellikleri aktif hale getirmişti, belki sende de vardır böyle bir durum

Evet araçta değişiklik yapabildiğimiz yazılımda bu seçenek mevcut.
Hatta otomatik ve manueller için farklı ayarlamalar yapılabiliyor ama aktifleştirmeyi başaramadım bir türlü. Donanım olarak Türkiye ye gönderilen araçlarda bir parçanın eksik olduğunu düşünüyorum. Yazılım firmasıyla DPF deki hataları görüşürken onu da iletmiştim, kapı kilit menüsü ile ilgili bir yazılım sorunu olmadığını, aracın donanımı desteklemeyebileceğini söylediler.
Aslında aktifleştirebilsem çok iyi olur.
Yazılımdaki mevcut seçenekler 9 a kadar gidiyor. Tip 9 Yanlış hatırlamıyorsam araç hızı 19 km hıza ulaşınca (emniyet kemer uyarısı hızı) kapıların kilitlenmesiydi. Manueller için olanlardan hepsini denedim ama çalışmadı.
Bir arkadaşda forumda bahsetmişti servise benim bu yaptıklarımdan bahsedip onlarda otomatik kapı için servis yazılmıyla denemişler ama onlarda aktifleştirememiş.

Biraz uğraştım, olmayınca moralim bozuldu kurcalamadım daha fazla.
Benim gibi kurcalayacak, özellikle de yabancı dil olarak iyi olan bir ekül bulsam yabancı forumdakilerle istişarelerle daha fazla bir şeyler çıkarabilirim diye düşünüyorum ama kısmet...

k.jpg

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Yeni fark ettim.
Konu Mazda 6 içinmiş :)

Aynı program çalışıyordur büyük ihtimalle. Bizim BL Mazda 3 e göre daha üst segment olduğu için belki yazılımla aktifleştirilebilir sizde. Denemek lazım. Programın sadece kapı kilitleme, açık kapıda korna çalma gibi fonksiyonlarına cevap vermiyor BL kasada.

Diğer menülerde sorun göremedim.
Yazılımla yapılabilen bazı işlemler; (aklımda kalanlar)

DPF temizleme.
Arka cam rezistansı otomatik kapanma süresi.
Karşılama aydınlatması (tepe lambası) kapanma süresi.
Lastik ebadı değişikliği (km yanlış yazmalarına karşı düzeltme)
Otomatik far hassasiyet ayarı.
Otomatik silecek aktif/deaktif.
Hız sabitleme(cruise control) aktif/deaktif.
RVM aktif/deaktif
Yolcu hava yastığı aktif/deaktif
Karşılama modu
Emniyet kemeri uyarı sesi ve ışığı aktif/deaktif (sadece ses, sadece ışık, ışık+ses)
Servis onarım arıza kaydı tarama silme menüsü (Bir çok durum var görselleri aşağıda ekliyorum)

Kapıların otomatik kilitlenmesi (çalıştıramadım)
Kapı açık/anahtar içerde hatırlatması (muhtemelen anahtarsız girişler için, çalıştıramadım)
Hırsızlık alarmı aktif/deaktif (muhtemelen alarm modülü olmadığı için çalışmıyor)

prrrr.jpg
DPF2.jpg
far1.jpg

Son düzenleme:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@ibrasoft Teşekkürler. En azından emniyet kemeri sesini kapatırım :) çok fena kafa ütülüyor. Zaten takıyorum ama bazen dakika başı in bin yapacağım zaman çok yoruyor :)

Ben de o yüzden kapattım :)
2-3 Markete uğrayacağım zaman in-bin tak çıkar zor oluyor. Sus şurda durcam zaten diyorum laftan da anlamıyor :)
Şoför tarafı için sadece ışıklı uyarı, yolcu için ışıklı+sesli uyarı şeklinde ayarladım o şekilde kullanıyorum.

@Oğuzhan ın dediği gibi bazı alarmlarda mevcut. Sinyali fren pedalına bağlanıyor genellikle, ilk frene basışta kilitleniyor, kapıyı içeriden açarsanız bir sonraki frende tekrar kilitliyor. Yazılımla sizin aracınızda da olmaz ise alternatif olarak düşünebilirsiniz.

Üst Alt