Mazda 6 GG (2002-08) Direksiyon Yağı Bilgileri

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kendi aracının ustası olan değerli üyemiz apojitsu'dan alıntıdır...

Sorunlar;

1- direksiyonun yolda aşırı hissiz kalması,
2- yoldaki izlere ani dalmalar,
3- dönüş sonrası toplamalarda isteksizlik,
4- olduğu yerde, özellikle temiz yerlerde lastiğin çok sıkı tutunduğu zamanlarda direksiyonu sağa sola çevirirken direksiyon kutusunun oralardan tırrrrtttt diye uzun tıkırtılar gelmesi,
5- direksiyon powerından çok inceden sürekli yağsız kalmış gibi cıyırtı sesi gelmesi. (çok inceden geldiği için bazılarının farkına varamayacağı şekilde)

Malum bu izlenimlerim sonucu aracın yetkili servisteki bakım geçmişini kurcaladım. önceden otomatik şanzıman yağı olarak yanlış yağ kullanıldığını yazmıştım hatırlarsanız. bununda aynı nedenden olduğunu düşündüm ve o tahmin ettiğim sonuca, o meşhur, servisin delik gördüğü her yere koyduğu mobil atf 320 yağına ulaştım bu, benim aracımın direksiyon kutusu için yanlış bir yağ. olması gereken DEXRON II gereksinimlerini karşılayan bir yağ. ama bu adamların koydukları DEXRON III gereksinimlerini karşılıyor. yanlış koyulan yağ daha ince, yoğunluğu daha az ve parlama noktası daha düşük. doğru olan yağ ise daha yoğun, daha kalın ve daha yüksek ısılara dayanıklı...

Velhasıl yanlış yağı direksiyon kutusunun üstündeki rekoru sökerek boşalttık. yerine 850 ml mobil atf 220 koyduk. bu arada direksiyon sisteminin tamamı zaten 870 ml atf alıyor. Yanlış yağın tamamı boşaltılmış oldu...

Sonuç;

1- direksiyon hisleşti, acayip oldu
2- dalmalar olması gerektiği seviyeye geldi,
3- direksiyon deli gibi topluyor,
4- olduğu yerdeki çevirmelerdeki tırıltıdan eser kalmadı (bazıları bu tırıltı için direksiyon powerı arızalı demişlerdi. bende içimden hassss..... demiştim )
5- direksiyon pompasıda hayata döndü. zırıltı cıyırtı falan kalmadı.

Bu işi çözmeyip yanlış yağ ile devam etseydim;

1- direksiyon pompasının millerinin, kanatlarının aşınması,
2- direksiyon kutusu burçlarının aşınması,
3- direksiyon kutusu ve powerın tamiri için 400-600 tl civarı para,
4- trafikte ani manevralarda oluşacak bi kaza,
5- bunun nedenini anlamak için yorulmuş bir kafa

Gibi sorunlarım olacaktı

Demek ki neymiş? yetkili servis her şeyi bilmiyormuş, her şeyi doğru yapmıyormuş. bir şoför kendi arabasının ustası olacak. benim gibi

* * *

Yöneticinin notu;
yukarıda verilen yağ viskozitesi yanlış olup, kullanım kılavuzuna göre aşağıdaki konuda yazılı değerler doğru olandır... Yani Dexron III değerlerini taşımalıdır.

@Ilgaz-p hocama teşekkürler.

Son düzenleme:

Ilgaz-p

Katılımcı

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    84 KB · Görüntüleme: 32

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Tablo 2.3 ve 3.0 motorlar için yani Amerika için,klavuzum var ama dükkanda çekmece de kaldı haftaya teyit edebiliriz, atf-mv yi görüyor iseniz koyabilirsiniz.

Ilgaz-p

Katılımcı
Tablo 2.3 ve 3.0 motorlar için yani Amerika için,klavuzum var ama dükkanda çekmece de kaldı haftaya teyit edebiliriz, atf-mv yi görüyor iseniz koyabilirsiniz.
TR için klavuz varsa koyabilirmisiniz bende direksiyon yağımı değiştireceğim tam emin olamadım , direksiyon kutumdan ses geliyor tamir ettirmeden önce bi yağını değiştirip deniyeceğim gerçi tamire de garanti vermiyorlar ama sıfır kutuda bulabilecekmiyim

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Mazda 6 ilk nesil 2.0 motor için motor ve yağ bilgileri,
@Ilgaz-p klavuzu ekledim umarım işine yarar,kutudan ses için bizim araçlarda direksiyon kolunundan enteresan bir ses geliyor gres yağı ile kesiliyor oda yanıltabilir liftte yanıltmaz ama normal kullanırken acaba direksiyon kutum'mu bozuldu dedirtebilir.bir hatırlatayım dedim
56962

Son düzenleme:

Ilgaz-p

Katılımcı
@suleyman teşekkürler ,
direksiyonun teleskopik kısmı servis bültenindeki şekilde yağlamaya çalıştım tamda çıkartamadım ancak yağlaya bildiğim kadarı ile yağladım, ses sadece sağ teker bozuk bir yere girince geliyor, sanki bişey boşta vuruyor gibi üstelik frene bastığımda seste azalma oluyor, ankarada birine gösterdim, ön sağ eğri kolda boşluk olduğunu hatta tekerden aracı ileri geri yapınca tık tık ses var kolu elime tuttuğumda kola vuruyor zaten ondan olabilir dedi öncelikle onu değiştireceğim olmazsa çıkma kutu bakacağım tamirede garanti vermiyorlar boşu boşuna tamirine 1000 tl vermek istemiyorum açıkcası araç mk 285,000 olunca herkes direk kutu diyor kutuda zaten boşluk var ancak yağ kaçağı olmaması enteresan o kadar ses yapan bi kutudan illaki yağ kaçması gerekmez mi

moonlight

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Şampanya - Sedan
@suleyman teşekkürler ,
direksiyonun teleskopik kısmı servis bültenindeki şekilde yağlamaya çalıştım tamda çıkartamadım ancak yağlaya bildiğim kadarı ile yağladım, ses sadece sağ teker bozuk bir yere girince geliyor, sanki bişey boşta vuruyor gibi üstelik frene bastığımda seste azalma oluyor, ankarada birine gösterdim, ön sağ eğri kolda boşluk olduğunu hatta tekerden aracı ileri geri yapınca tık tık ses var kolu elime tuttuğumda kola vuruyor zaten ondan olabilir dedi öncelikle onu değiştireceğim olmazsa çıkma kutu bakacağım tamirede garanti vermiyorlar boşu boşuna tamirine 1000 tl vermek istemiyorum açıkcası araç mk 285,000 olunca herkes direk kutu diyor kutuda zaten boşluk var ancak yağ kaçağı olmaması enteresan o kadar ses yapan bi kutudan illaki yağ kaçması gerekmez mi
Kolda boşluk olduğu için direksiyona vurduruyor olabilir mi

Ilgaz-p

Katılımcı
direksiyona vuran bişey yok işte sadece ses geliyor yani o gelen ses kutudan geliyor olsa direksiyona vurması direksiyonu titreştirmesi lazım sanki arabanın altında bişey boşta sağa sola vuruyor gibi rot boşluğu gibi bir ses cumartesi şu eğri kolu da değişeyim ozaman belli olacak inşallah

Ilgaz-p

Katılımcı
ön alt sağ Eğri kolu değiştim ve önden gelen tüm ses gitti çok şükür , şöyle ki ön takıma 2 farklı usta baktı 1 tane rotbalansçı baktı , ordan direksiyon tamiri için getirdim kutuda boşluk var yapılması lazım dediler, en son sağolsun arka çıkan orjinal amortisölerin burçlarını tamir oluyormu diye başkent amortisöre gittim oradaki usta baktı sağolsun o buldu allah razı olsun ondan , artık çıkma kutu alacaktım neredeyse lifte kaldırınca hiçbişey belli olmuyor ancak söktüğümüzde ucundaki rotilin bozulduğunu gördük açıkcası çok boşuk yok ancak rotili elinde ittiğinde çok rahatca oynuyor yük altındayken demekki boşluk yapıyor ancak levye ile kastırıldığında kendini belli etmemesi çok enteresan
ön düzeni kontrol edilirken kanalda yapılması çok önemliymiş araç lifte kaldırıldığında askıda olduğu için kastığını düşünüyorum

Ekli dosyalar

• indir.jpg
    indir.jpg
    3.9 KB · Görüntüleme: 11

Üst Alt