Mazda 6 GG (2002-08) Arıza Işığı Lambda Sensörü ve Katalitik Konvertör Hakkında Sorunlar

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sensör değişim öncesi lpg tüketimi 33 kuruş lpg fiyatı 2.09tl.Sensör değişim sonrası yakıt tüketimin düşmesini bekliyorum.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
9608d63f32d05e2e54a9ebde957b3569.jpg

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Arıza lambası dün yanıyordu 30-40 km yol yaptım bu sabah çalıştırınca lamba kendiliğinden sönmüştü.

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Hadi gözün aydın olsun, Allah kaza bela arıza vermez inşallah...

atahanbodrum

Sessiz
Araç Markası
1998-Mazda 626 At
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
:) japon nereden bilsin ki Türk D segment arabaya tüp takacak :)

gerçi biz Ferrari'ye tüp takmaya kalkışan bir milletiz. :) Canım ülkem benim ya .. Tüp takacak Usta işin içinden çıkamayıp , İtalya'ya fabrikaya sormuş nasıl yapayım diye...Fabrika 2 tane siyah takım elbisel adam yollayıp Ferrari'yi geri aldırmış :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Hadi gözün aydın olsun, Allah kaza bela arıza vermez inşallah...
Amin.

:) japon nereden bilsin ki Türk D segment arabaya tüp takacak :)

gerçi biz Ferrari'ye tüp takmaya kalkışan bir milletiz. :) Canım ülkem benim ya .. Tüp takacak Usta işin içinden çıkamayıp , İtalya'ya fabrikaya sormuş nasıl yapayım diye...Fabrika 2 tane siyah takım elbisel adam yollayıp Ferrari'yi geri aldırmış :)

Zamanın ihtiyaçlarına uygun hareket edip lpg montajlı bile yapmaya başladılar.

Sıkıntı bitti inşallah,bu tur sıkıntıları az yasamadim foeesterde

Kötü başladık ancak şimdi rahatladım.Arabada ciddi sıkıntı olmamasına rağmen iyi hizmet üretemeyen yetkili servis çok moral bozdu.Arızalıdır diye değişimine gerek vardır dediklerine inansaydım bugün başka arabaya biniyor olacaktım.Fazladan harcadığım 300 tl kapak açtırıp sübapları kontrol ve enjektörleri söküp temizliği yapıldı ve benim kanatimle aldığım elimde duran mazda 6 boğaz kelebeği yedeğimin ederi var. Serviste 13,500 tl + olası ekstralar fiyatlaması yapılmıştı. İki adet orjinal lambda sonda + 2 adet universal seramik katalitik konvertör değişimi +işçilik ile sorunları 1450 tl ye giderdik. Neredeyse onda bir maliyete sorunu giderdik.Çift soketi olan turuncu renkli sondanın beyaz kablosunu kesince arabanın motorda ki silkelenme manifoldda patlamalar stop etmeler tamamı ile kayboluyor. Bu sondanın bozulduğunu gösteriyor.Sonda bozuk kablo kesilmemişse arıza lambası yakmıyor esas sorun burada.Kabloyu kesince arıza lambası yanıyor sorunlar kayboluyor ve yakıt artıp güç kaybı yaşanıyor rampada veya yüklü iken toparlaması zor oluyor.2000 cc motorlu araç ile rampada sollayamamak çok ama çok can sıkıcı.

Moderatörün son düzenlenenleri:

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Kötü başladık ancak şimdi rahatladım.Arabada ciddi sıkıntı olmamasına rağmen iyi hizmet üretemeyen yetkili servis çok moral bozdu.Arızalıdır diye değişimine gerek vardır dediklerine inansaydım bugün başka arabaya biniyor olacaktım.Fazladan harcadığım 300 tl kapak açtırıp sübapları kontrol ve enjektörleri söküp temizliği yapıldı ve benim kanatimle aldığım elimde duran mazda 6 boğaz kelebeği yedeğimin ederi var. Serviste 13,500 tl + olası ekstralar fiyatlaması yapılmıştı. İki adet orjinal lambda sonda + 2 adet universal seramik katalitik konvertör değişimi +işçilik ile sorunları 1450 tl ye giderdik. Neredeyse onda bir maliyete sorunu giderdik.Çift soketi olan turuncu renkli sondanın beyaz kablosunu kesince arabanın motorda ki silkelenme manifoldda patlamalar stop etmeler tamamı ile kayboluyor. Bu sondanın bozulduğunu gösteriyor.Sonda bozuk kablo kesilmemişse arıza lambası yakmıyor esas sorun burada.Kabloyu kesince arıza lambası yanıyor sorunlar kayboluyor ve yakıt artıp güç kaybı yaşanıyor rampada veya yüklü iken toparlaması zor oluyor.2000 cc motorlu araç ile rampada sollayamamak çok ama çok can sıkıcı.
İçini boşalttırmıştım ben,çünkü daha çok masreaf yapmaya takatim kalmamıştı.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Gecmiş olsun.kötü yakıt karışımı sondaları ,sondalarda boğaz kelebeği çalışmasını daha da bozar manofolda patlamalara yol açar ardından manifoldta oluşan yüksek ısı katalitiğin ön kısmını eritip vaziyeti dahada kötüleştiriyor. Lpg ayarı ve aralıklı kontrol önemli sanırım.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Gecmiş olsun.kötü yakıt karışımı sondaları ,sondalarda boğaz kelebeği çalışmasını daha da bozar manofolda patlamalara yol açar ardından manifoldta oluşan yüksek ısı katalitiğin ön kısmını eritip vaziyeti dahada kötüleştiriyor. Lpg ayarı ve aralıklı kontrol önemli sanırım.

Ben çözümü buldum,lpgli araç kullanmıyorum.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Merhabalar,Mazda 6 aracımın arıza lambası lambda sensör kablolarından birinin kesilmiş(!) olması nedeniyle yanmaktaydı.Sorunu çok şükür çözdük.Ama ardından motor da silkelenme gazda iken egsozt patlatma kalkışlarda gaza tepksizlik biraz daha gaz verince ani fırlama gaz azaltınca devir kaybı stop gibi sorunlar oluyordu.Silkelenmeler rolanti devrinde ayarsızlık baş gözterdi.Rölanti gaz pedali sabit iken ister az ister çok olsun 300-400 devir sürekli salınım yapmakta.Gazı bir verip bir azaltmakta.Muhtemel bu sorun daha önce vardı arayıp derdini bulamadılar ve en sonda oksijen sensörünün kablosunu keserek ecu ya gelen bilgiyi kesip devir problemini yakıt tüketiminin artmasına razı olarak çözdüler.Tahminim kelebek boğazı kelebek konum sensörü arızalı tüm bulgular uyumlu.Sensör kelebek boğazı metalineline perçinli sanırım tek olarak satılmıyor.Komple alınsa dışarıda takmakta bir sorun olmaz diye düşünüyorum.Mazda 6 motor arızasını Bursa da servis dışında çözebilecek bildiğiniz usta varmıdır?
26 haziranda kırmızı yazılı kısmın sonuna kadar doğru sonrasında hatalı tespit yapmışım.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Guzuda egzost sisteminde çift sensör var,buradan gelen verilere göre ECU boğaz kelebeği hava ve enjektörlerden çıkan yakıt enjeksiyonu miktarını ayarlamakta.Yanlış veri yanlış hava/yakıt oranı sonucu motor performans kaybı ve fazla tüketim yada fakir karışım getirir. Kırık dökük veya deforme olan katalitik tabi işe yaramaz.Seramik katalitik konvertörlerden yılmışsanız tıkanmayan içinde tellerden yapılı kaplamalı ürünlerde var. Universal katalitikler 1/3 maliyete takılabilmekte.Hiç olmaması emisyonun kontrolünü sağlayamazlar.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Uzun yolda lpg tüketimi oksijen sonda değişim sonrası çok fark gösterdi.İlk aldığımda uzun yol yapmış 3 depo ile yaklaşık 850 km yol yapmıştım,bir depo ile 280-290 km yol gitmekte idi. Şimdi bir depo ile (40 lt) 390-400 km yol yapabiliyorum.Yaklaşık 10/100
lt/km.LPG fiyatlarının istasyonlar arasında 50 krş kadar fark gösrebilmesi nedeniyle krş hesabı çok verimli olmamaktadır.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Motor dengesiz çalışıyorsa stop edecek gibi devir düşüyor sonra devir yükselmesi yapıyor soğuk iken stop etme oluyorsa yakıt tüketimi artmış ise ranpada çekişi düşmüşse dip gazda açılmış normalmiş gibi gidiyorsa oksijen sensörü/lambda sensörüne ilk önce bakılmalıdır .Diğer yerlerde de sorun olabilir ancak uygunsuz yakıt oranları depo enjektör temizleyicileri yakit performans katkıları sensörlerin ömrünü kısaltmaktadır.

Üst Alt