Mazda 6 GG (2002-08) Arıza Işığı Lambda Sensörü ve Katalitik Konvertör Hakkında Sorunlar

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aracımın kontrolleri bitti.Motor sübapları kontrolden geçti sübaplarda herhangi bir yanma sıkışma veya sente bozukluğu yok.Zaman zinciri gerginliği normal.Yakıt enjektörleri sökülüp temizleme solusyonunda bırakılıp kontrolleri yapıldı herhangi bir arızaları yok.Egzos siteminde revizyona gittik .İki adet normlara katalitik seramik konvertör uygulaması yapıldı.Gelelim sonuca iki günden beri aracımı kullanıyorum.Motor rölantide ki silkelenmesinde ki sorun %80 kayboldu.LPG de çok silkelenme yapan motor sıcak iken sorunsuz çalışıyor hiç bir rölanti dalgalanması ve çekişte sorun yaratmıyor.Motor soğuk iken start etmede 1. gün sorun yaşadım benzinde kullanmak zorunda kaldım.İkinci günü ise gazda unutmuşum benzinde kullanır gibi kalkış yaptı biraz silkelenmeler yaptı stop etmedi ısınınca silkelenmeler tamamen yok olmuştu.Kanaatimce 1. Lambda sensöründe sıkıntı var.Bunlar 300 derece de verimli çalışmaktalar bu nedenlede ilk çalışmada sorun omasın diye kendinden kızdırma özelliği var .Kış olaydı bunu daha rhat değerlendirme şansı bulacaktık.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Sorun varken 2 kez farklı yerde lpg ayarına gittim son duruma uygun değerlendirme ve ayar gerekeceğini düşünüyorum.Orjinal sensörü yurdışından getirteceğim sanırım.Servisde 1490 cık tl yurtdışı 230$+15$kargo 710 tl e gelecek .

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Sorun varken 2 kez farklı yerde lpg ayarına gittim son duruma uygun değerlendirme ve ayar gerekeceğini düşünüyorum.Orjinal sensörü yurdışından getirteceğim sanırım.Servisde 1490 cık tl yurtdışı 230$+15$kargo 710 tl e gelecek .
Çıkma işinizi görmez mi?

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Çıkma işinizi görmez mi?
Çalışır çıkma sensör almak ne kadar güvenilir olacak, pek mantıklı gelmiyor .50 tl olsa denemek için bile olur .Boş boş servislerde gezmemiş olurduk.Rölantide silkelenme devam etmekte.Gazda stop etme başladı regülatör değişimi ile stop etme sorunu çözdük.Öncelikle en ucuz olan etki edebilecek parçalardan değişim düşünüyorum.Boğaz kelebeği buldum satınaldım kargoyu bekliyorum.Boğaz kelebeği takılınca sistemde hava varmı diye kontrol ettirmek istiyorum .Bu nasıl kontrol edilir ?Birde pcv valf araştırıyorum bulunca değişimini yaptırıcam.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bu guzuya nolmuş böyle, çok mu hırpalanmış? Değişeceini söylediğiniz parçaların Mazda 6 gibi bir araçta bu kadar erken değişmemesi lazım.

Yurtdışından almadan önce çıkma parça almayı deneyin, daha ucuz olur tahminimce.

Forumdaki @farukdumlu ve Ankaradaki Çavuşoğlu Mazda ya çıkma parça ve fiyatlarını sorabilirsiniz

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Bu guzuya nolmuş böyle, çok mu hırpalanmış? Değişeceini söylediğiniz parçaların Mazda 6 gibi bir araçta bu kadar erken değişmemesi lazım.

Yurtdışından almadan önce çıkma parça almayı deneyin, daha ucuz olur tahminimce.

Forumdaki @farukdumlu ve Ankaradaki Çavuşoğlu Mazda ya çıkma parça ve fiyatlarını sorabilirsiniz
Hırpalanmaktan çok yanlış tedavi uygulanmış hasta desek daha iyi olacak.Çalışmayan sensörün kablosunu kes nasılsa kara düzen akar gider kafasıyla iş yapılmış.Biz motor arıza ışığını söndürmek isteyince sorunlar ortaya döküldü. Servisin acımasızca çarşaf liste ile sorun çözme teklifine çok kızdım.Bir daha gideceğimi hiç sanmıyorum.Belki hiç bulamadığım parça olursa belki.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Orjinal fomoco mazda 6 boğaz kelebeği geldi pazartesi taktıracağım.Kalibrasyonu da yaptırıp durumu görelim.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Orjinal fomoco mazda 6 boğaz kelebeği geldi pazartesi taktıracağım.Kalibrasyonu da yaptırıp durumu görelim.

Ne kadara maal oldu. Kelebek pahalı bir parça. Mazda 626 için geçen hafta bir arkadaşa 5.257 TL fiyat vermişler :)

Hayırlı olsun bu arada

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Orjinal çıkma boğaz kelebeğini ebaydan aldım .100€ ya maloldu.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Çok zalımca bir fiyat vermişler.O paraya avrupada sorunsuz kullanılabilecek 2. El araba veriyorlar.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Dolaylı erişimle 10 günde elimegeçti.Almanyadan aldım ülke içi kargo 3 gunde teslim ettiler.Sonrası arkadaşımda oyalndı ve geldi.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
PCV valf de yıpranmıştır diye 10$ a aliexpres den birtane sipariş ettim.Bu silkelenmede pay sahibi parça.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
boğaz kelebeği de ne olaki
kb6.jpg kb7.jpg kb3.jpg

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
oksijen sensörün çıkması çok saglıklı olmaz bu sensör lerin motor üzerindeki ömrü normal şartlarda 100 bin km redir fakat malum parça fiyatları sebebi ile arıza lanbasını yakması bekleyip degişim yapıyoruz . orj parça numarasından yurt dışı sipariş yada yetkili servis

bunun dışında piyasada satılan mudail markalardan bu olur deyip sakın takma işlemine kalkışmayın sensör üzerindeki soketlerde ki şase kabloların yanlış oldugu düşünülür ise direk beyin yanıcaktır

bazı parçalar evet orj olmak zorunda sonuç deneme tahtası degil yurt dışı siparişi mantklı olmuş en kısa zamanda gelir takarsınız inaşallah geçmiş olsun ...

Üst Alt