Mazda 6 Altyapılı RX-9 Geliyor

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
1h8idU.jpg

Yeni açıklanan bir rapora göre Mazda’nın RX-9 adlı bir model üzerinde çalışıyor olma ihtimali daha da güçlendi. Motoring’e göre bu araç Mazda 6 şasisinin güçlendirilmiş ve detaylandırılmış bir versiyonu olacak ancak önemli bir farkı muhtemelen arkadan itiş olacak olması.

Bu habere maalesef sevinmek için henüz çok erken çünkü daha ne görüntüsü hakkında ne de Mazda’nın Wankel rotary motorunu tekrar üretime geçireceği hakkında detaylı bilgi mevcut ancak yine de RX-8’in bir varisi olacağını bilmek ister istemez bir heyecan uyandırıyor.

Tahmini olarak 2017 gibi tanıtılması beklenen bu otomobilin efsanevi Cosmo Sport modelinin de 50. yaşını dolduracağı gerekçesiyle, pazarlama konusunda Mazda, köklü tarihini lehine kullanabilir. Ayrıca 2017’deki tanıtımdan sonra 2020 yılında bu araç üretime geçerse Mazda’nın 100.yılında ürün gamına büyük bir sürpriz olur.

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
2017’den 0’la 1’i atın 27.
2 ile 7’yi toplayın oldu 9.
Şimdi 0’la 1’in yerini değiştirin 10
7’den 2’yi çıkarın 5.
10’la 5’i çarpın 50.
Görüldüğü gibi Cosmo Sport’un 50.yılında bir RX-9 modeli olacağı çok net!
:p

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
2017’den 0’la 1’i atın 27.
2 ile 7’yi toplayın oldu 9.
Şimdi 0’la 1’in yerini değiştirin 10
7’den 2’yi çıkarın 5.
10’la 5’i çarpın 50.
Görüldüğü gibi Cosmo Sport’un 50.yılında bir RX-9 modeli olacağı çok net!
:p
Gerçekten çok net abi :D :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hesap süper olmuş, açık ve net... Şaka bir yana, Mazda 6 platformu üzerine gelse gelse artık CX-7 gelir diye tahmin ediyorum...

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
İmkansız değil ben zaten bekliyordum şaşırtmadı engeç 2020 de skyactiv rotary ler yolda :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben ihtimal vermiyorum Enes... Mazda bu kadar ileri teknolojiyi bu mühendislik ile yakaladıktan sonra, Rotary motora seri üretim olarak dönmez diye tahmin ediyorum...

Nostalji adına, konsept adına bir şeyler ortaya koyarlar ama bu hiç bir zaman seri üretim olmaz diyorum şahsen...

Ayrıca, rotary demişken paylaşayım dedim, Le Mans yarışını kazanan rotary motoru barındıran efsane Mazda 787 B nin maketi.

Gören Otomotiv, Okan Gören'e teşekkürler...

Son düzenleme:

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Zaman gösterecek Veli abi ikimizinkide tahmin ve yorumlama kısmet :)

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Shinari konseptin ilk hali coupe formunda tanıtılmıştı. Neden olmasın diyorum. Wankel motorun dönme ihtimalini zor görsem de, 6 platformunda RX serisi + arkadan itiş + wankel tam bir rüya olur. Bekleyelim görelim.

attachment.php

Ekli dosyalar

• 5157909027_84a856a31d_b.jpg
    5157909027_84a856a31d_b.jpg
    77.6 KB · Görüntüleme: 120

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Siz bu wankel e neden şans vermiyorsunuz bi ablatın bakalım :) Daha önce açtığım konulardada değindim Mazda bu motoru hidrojen yakıtı ile kullandı 2020 lerden sonra alternatif yakıtların artacağını varsayarsak wankel in tekrar kullanılması muhtemel değilmidir... Rx-8 RE de olduğu gibi...
Skyactiv teknolojisi sadece pistonlu motorlar üzerinde geliştirildi ve geliştirilecek diye bir durum yok...Wankel motor un bildiğimiz sıkıntıları tamamen giderilir yada minimum a indirilirse neden olmasın...Hadi olmadı mühendisler bunu başaramadı fakat bu sefer ikinci plan hidrojen ile kullanım ön plana çıkacaktır...
http://www.mazdagaraj.com/threads/697-Hidrojen-Yakıtı-ve-Wankel-Motor

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bazı pazarlar var ki farklı model ve kasa tipleri çok popüler oluyor. Coupe tarzı da işte bunlardan birisi. Özellikle ABD, İngiltere, Almanya, Japonya gibi gelişmiş, refah düzeyi yüksek toplumlarda çok popüler ve şık bir alternatif. Gençler ve yeni evliler arasında çok popüler bir kasadır, bkz chaos... Daha sonra yaşlar ilerler, çocuk olur önce sedan, sonra MPV veya SUV, ihtiyaca göre giderler. Çocuklar eğitimi tamamlar evden ayrılır ve/veya yaşlar ilerler, 'eyvah gençlik ve hayat gidiyor' stresi başlar ve adam tekrar genç hissetmek için yine Coupe'ye döner. Yani erkek adamın gençlik ve yaşlılığa giriş aracıdır...

Üreticiler bu istatistikleri iyi bildikleri için, bazı pazarlarda göremeyeceğiniz versiyonları bu gelişmiş pazarlarda satışa sunarlar. Örneğin Accord Coupe, Hyundai Genesis vb... Mazda bu pazarda küçük bir üretici olarak zayıf kalıyor. Üretimler gerçek birer spor otomobil olan RX ve MX ile sınırlı kaldı. Oysa ki, sedan araçların daha sportif versiyonu bir Coupe'ye de çok ihtiyaç vardı. Rakipler bunu Mazda 3 sınıfında bile yapıyor...

Bana bu araç normal Mazda 6 platformu, motorlarını kullanan bir Mazda 6 Coupe denemesi gibi geldi...

Bende kısa süre öncesine kadar mevcut olan C180 Coupe aracın spor bir araç ile ilgisi yoktu. Bildiğiniz C180 üzerine oturtulmuş Coupe kasasıydı ama bu kadarı bile aracı sürme, sahip olma keyfini arttıran ve sizi farklılaştıran etki yaratabiliyordu.

Mazda 6 Coupe ile RX-9 birbirleri ile tamamen alakasız araçlar olacaktır ama ikisine de Mazda'nın ihtiyacı var bence.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Aynen Mustafa abi; Mazda'nın rx serisine ve 6 serisine ayrı ayrı ihtiyacı var. İkiside özgün olmalı bence. Birleşirlerse o artık rx olmaz gibime geliyor.

Moderatörün son düzenlenenleri:

maytalman52

Katılımcı
Wankele ihtimal vermeyenler shinarinin ön kaputa dikkatli baksınlar :)

:::::KARADENİZ MAZDA:::::

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Wankele ihtimal vermeyenler shinarinin ön kaputa dikkatli baksınlar :)

:::::KARADENİZ MAZDA:::::

Shinari ne kadar gerçekse wankel de o kadar gerçek olur bence... Gerçi; Shinari den yola çıkan tasarım şu anda yollarda... Wankel in böyle bir şansı olsa keşke...

Ama wankel bence sadece efsane olarak kasalarda yer bulabilir, seri üretim değil...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bir mazda kullanicisi olupta cahil kalmayalim nedir bu wankel motor rotary motor muhabbeti ?

Hocam, forumda ve arama motorlarında "wankel" olarak arama yaparsan, oldukça fazla bilgiye ulaşabilirsin, özellikle forumda onlarca açılmış ve yorum yapılmış konumuz mevcut...

Şimdi Felix Wankel amcamın o kadar uğraş verip ortaya koyduğu bu efsane motoru ben iki üç cümle ile anlatsam ayıp olmaz mı... :D

Üst Alt