Mazda 323 BJ (1999-03) LPG Rölanti Düşmesi

Rıdvan

Sessiz
Merhaba arkadaşlar son birkaç haftadir lpgde ani rölanti düşmesi sorunu yasiyorum.
LPG ayarina gittim lpgci bana ayarlarin gayet normal bir takip edelim dedi ve o anda rölanti biranda stop etme noktasına indi ve tekrar normale dondu
Araç soğutma fani actiginda düşüyor ama bazende fan acik olmadiginda dahil ayni düşmeyi yapmakta.benzinde en ufak rölanti problemi yok LPG ustasinin dediği ya rölanti motoru yada boğaz kelebeği temizletmen gerekir dedi.
Konu ile bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlar fikirlerini sunarlarsa sevinirim
İyi forumlar...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benzinde sorun yoksa eğer, lpg sistemi üzerine yoğunlaşmalısın...

Sistemin suyu tam mı? Hava alan yer var mı? Egzoz sisteminde delik vs. Var mı?

Etki eden unsurlar...

Bunlarda sorun yoksa, rölanti motoru ve boğaz kelebeğine geçersin...

Bununla ilgili forumda açtığım bir kaç konu var inceleyebilirsin...

Kolay gelsin, gelişmeleri bekliyoruz...

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Veli abinin dediklerine ek sıradan ateşleme kaçırması gibi bir sorun da olabilir. Hem forumda yazılanları okuyun hemde araç üstünde bu sorunla ilgili ne yapıldı. Belki daha net cvp verecek arkadaslar cıkabılır.
Herhangi bir dengesiz devir dalgalanmasında genelde sunu yaparım. Tam o devir hareketını yaptıgında bır anda tam gaz yaparım eger teklerse ateşleme problemı cıkıyo teklemezse diğerleri. Kendimce böyle bir hurafeye inanıyorum :) Hep öle denk geldi çünkü

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Merhaba arkadaşlar son birkaç haftadir lpgde ani rölanti düşmesi sorunu yasiyorum.
LPG ayarina gittim lpgci bana ayarlarin gayet normal bir takip edelim dedi ve o anda rölanti biranda stop etme noktasına indi ve tekrar normale dondu
Araç soğutma fani actiginda düşüyor ama bazende fan acik olmadiginda dahil ayni düşmeyi yapmakta.benzinde en ufak rölanti problemi yok LPG ustasinin dediği ya rölanti motoru yada boğaz kelebeği temizletmen gerekir dedi.
Konu ile bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlar fikirlerini sunarlarsa sevinirim
İyi forumlar...
bu rıdvanların çektiği nedir bu lpg den :D bende çok çekmiştim benim ki tüpte giderken benzin harcıyordu bulunduğum yerde bi çözüm bulamadılarsoluğu ankara da almıştım usta sadece ayar yapmıştı bendeki sistem atikerdi önce atikeri aradı usta onların dedikleri doğrultusun da ayar yaptı düzelmişti araç tabi o meşhur tekleme devam ediyordu :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Emme monifoltu ve butun hava hortumlarini kontrol edin girdikleri yere sıkıca oturmus olsun hafif bi bosluk bile hava alip rolanti dalgalanmasina neden olur

Hava sistemindeki inceleme ilk önce yapılacak..
Özellikle filtre kutusundan sonraki hortum değişimi ve pc valfi hortumunun değişimi sorunu kesmişti...
bu konuda forumda yine aynı sıkıntıyı yaşayan arkadaşımız da bu şekilde çözüme kavuşmuştu..

Rıdvan

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sagolun arkadaşlar yarin kismetse hava sisteminden baslayip rölanti boğaz yolundan cikicam;) buarada adaşim ridvan aynn bu işler hep bizi buluyor;)
Araç 1.5 dostum

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Lpg yaramıyor 1.5 lere benzinde binmek en mantıklısı.

sokrates

Katılımcı
dostum birde aklında bulunsun lpg regülatörü ne dikkat et uretim tarihi 2 yılı geçmişse regülatörü değiştirmek gerrkir.eğer araç benzinde sorun yapmıyors sadece lpg de ise lpg ayari normalse regülatörün değişmesi lazım.

Rıdvan

Sessiz
Buna bende katiliyorum bir yakin arkadasimdada vardi 1.5 ondada sanki motor kulaklari kopukmus gibi sarsintili calisiyordu motor
Bence mazdanin geneline LPG yaramiyor.kis aylarında lpgsiz kullanma düşüncesindeyim.

Rıdvan

Sessiz
Birde şöyle bir durum var gecen hafta pazar günü hava sicakligi iyi gidiyordu ve o gün rolanti problemi yasamadim..bugünlerde hava tekrar sert durumda ve sorunu yasiyorum

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Lpg kaliprasyonunda sicaklik ayar bolumu var genelde bu direk es gecilir ama es gecmemek gerekir o kismi bi kontrol etmek fayda var diye dusunuyorum.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Lpg kaliprasyonunda sicaklik ayar bolumu var genelde bu direk es gecilir ama es gecmemek gerekir o kismi bi kontrol etmek fayda var diye dusunuyorum.
O sıcaklık ayar yeri motor kaç dereceye ulaştığında lpgye geçsin diye. Ben 25 derece yaptırıyorum. Kimisi 30 derecede yaptırıyor. 30 derecede olan daha cok benzın harcar ama daha sağlıklı

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Orasi degil hortum uzunluk regulator enjektor arasi mesafeye gore girilen degerler var

Mustafa_G

Sessiz
Lpg sistemleri, benzine göre daha az toleranslı olur. Benzinde hissetmediğini, lpg de hissedersin. Rolanti problemin lpg ile alakalı olmayabilir. Bu yüzden önce akismetre temizliğini yap. Daha sonra gece karanlığında kaputu aç ve kablolar arasında spark olup olmadığını kontrol et. Kabloların üzerine sprey ile tuzlu su sıkarsan, daha net görürsün spark olup olmadığını. Deneme yapabileceğin buji ve buji kabloları varsa onlarla dene.

Rıdvan

Sessiz
Merhaba arkadaşlar bugun boğaz kelebeği ve hava sensörü temizliği ile sorunumu çözmüş bulunmaktayım.gayet iyi hic bir Ariza belirtisi kalmadi klima açmama rağmen rölanti düşmesi yasamadim herkese tessekurler buarada lpgli mazda kullaniyorsaniz minimum 6-7 ayda bir boğaz temizliği yaptirmanizi tavsiye ederim...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME

Lpg sistemleri, benzine göre daha az toleranslı olur. Benzinde hissetmediğini, lpg de hissedersin. Rolanti problemin lpg ile alakalı olmayabilir. Bu yüzden önce akismetre temizliğini yap. Daha sonra gece karanlığında kaputu aç ve kablolar arasında spark olup olmadığını kontrol et. Kabloların üzerine sprey ile tuzlu su sıkarsan, daha net görürsün spark olup olmadığını. Deneme yapabileceğin buji ve buji kabloları varsa onlarla dene.

Geçmiş olsun, sorunun giderilmesine sevindim.

Bilgilendirme için teşekkür ederiz.

Üst Alt