Mazda 323 BJ (1999-03) LPG Rölanti Düşmesi

Mustafa_G

Sessiz
Merhaba arkadaşlar bugun boğaz kelebeği ve hava sensörü temizliği ile sorunumu çözmüş bulunmaktayım.gayet iyi hic bir Ariza belirtisi kalmadi klima açmama rağmen rölanti düşmesi yasamadim herkese tessekurler buarada lpgli mazda kullaniyorsaniz minimum 6-7 ayda bir boğaz temizliği yaptirmanizi tavsiye ederim...
Geçmiş olsun :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçmiş olsun, kazasız günlerde kirlensin... :)

hus3yn

Katılımcı
bir soru sormak istiyorum konuyla alakalı en yakın konu başlığı burasını gördüm, araç durduğu yerde rölanti de çalışırken direksiyon tam sağ yada tam sol yapınca motor devrinin düşmesinin sebebi ne olabilir ? yani tam açıklama gerekirse tam sol yapınca devir saati 1 2 dilim aşağıya iniyor motorun devri düştüğünü hissediyorum...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
bir soru sormak istiyorum konuyla alakalı en yakın konu başlığı burasını gördüm, araç durduğu yerde rölanti de çalışırken direksiyon tam sağ yada tam sol yapınca motor devrinin düşmesinin sebebi ne olabilir ? yani tam açıklama gerekirse tam sol yapınca devir saati 1 2 dilim aşağıya iniyor motorun devri düştüğünü hissediyorum...

Tam emin değilim ama bunu bende merak edip birine sorduğumda yağ pompalanıyor ondan demişti, pompanın çalışması ile aküye yük binince olabilir ne kadar doğru bilmiyorum :-\

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu durumda biraz daha yükselmesi gerekiyor aksi halde rölanti motorunda sorun var demektir...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
motora extra yuk bındıgı için azıcık düşmesi normal zaten o sıra rolantı motoru devreye girip rolantıyı duzeltiyor kerata çok hızlı çalışıyor

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Farları acıkcada düşer uzunları açıncada normal seyler bunlar sapıtırsa sıkıntı. Yani devir sallanıp durursa..

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Benim gördüğüm; elektrik aksamdan herhangi bişey ilk çalışınca rölanti az bi düşüyor sonra hemen normale dönüyor

farukdumlu

Katılımcı
Rolanti valfi sicak havayi seviyor dostlar bence.havaakismetre nasil ne ile temizlendi ridvan bey

efe2007

Sessiz
Araç Markası
1998 - 323 Practica
Araç Renk ve Tip
Mavi - HB
Arkadaşlar arabanın klimasını açtığım zaman devir düşüyor ve araba bazen stop ediyor. Stop etmediği zaman da devirde dalgalanmalar ve stop edecekmiş gibi oluyor. Bunun nedeni ne olabilir?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar arabanın klimasını açtığım zaman devir düşüyor ve araba bazen stop ediyor. Stop etmediği zaman da devirde dalgalanmalar ve stop edecekmiş gibi oluyor. Bunun nedeni ne olabilir?

Bir çok sebebi olabilir, bu soruna nokta atışı yapacak usta bulman en doğru iş olur bana göre;

-Boğaz kelebeği
-Sistemde hava
-Lpg ayarsızlığı
-Egzoz sisteminde delik
-Ateşleme sistemi sorunları
-Klima motoru üzerinde bulunan müşür arızası

Ana sebepler...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Klimayı açtığında aracın rölantisi düşer bu normal ama otomatik olarak aracın rölantiyi yükseltip sana hissettirmemesi lazım.

efe2007

Sessiz
Araç Markası
1998 - 323 Practica
Araç Renk ve Tip
Mavi - HB
Klimayı açtığında aracın rölantisi düşer bu normal ama otomatik olarak aracın rölantiyi yükseltip sana hissettirmemesi lazım.

evet rölantinin düştüğünü biliyorum fakat ilk defa stop etme gibi bir durumla karşılaştım. önceki araçlarımda hiç böyle sorun yoktu.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
evet rölantinin düştüğünü biliyorum fakat ilk defa stop etme gibi bir durumla karşılaştım. önceki araçlarımda hiç böyle sorun yoktu.
Rölantiyi yükseltmeyen etkeni bulmalısın. Yukarıda Veli abinin sıraladığı gibi bakılması gereken yerler var.

efe2007

Sessiz
Araç Markası
1998 - 323 Practica
Araç Renk ve Tip
Mavi - HB
Rölantiyi yükseltmeyen etkeni bulmalısın. Yukarıda Veli abinin sıraladığı gibi bakılması gereken yerler var.
pazartesi bakım ve triger değişimi için ustama gideceğim bu soruna da baktırıcam... lpgde sorun olduğunu sanmıyorum çünkü benzinde de yapıyor aynı belirtileri

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bayadır yaşadığım bayada araştırdığım rolanti problemini ustalar teşhis edemedi. Bende ufak ufak kendim teşhis etmeye çalışırken bugün fark ettiğim bir hususu paylaşmak istiyorum. Aynı aracı kullanan arkadaşlar da yardımcı olursa sevinirim.
Araç 1999 Model 1.8 323f

Fan veya far açıldığında herzaman, Normal şartlarda bazen sönme derecesine kadar inen rolanti ( ve hatta stop eden) problemim vardı. Bu problemin fanda ve farları açınca olduğunu yeni fark ettim.
Bugun şarj dinamosunu bağlantısını söktüm far ve fan açtım rölanti cok güzel işlemeye başladı. sorun ortadan kalktı.
Daha sonra sarj dinamosunda problem olduğunu düşünerek sarj dinamosundan çıkan kabloları takip ettim ve birinin boşta olduğunu birininde gelişi güzel bir noktaya bağlandığı nı gördüm. ( Fotoğrafta görünen soketin beyaz kablosuna dikkat ederseniz sotulmuş şuan bağlı değil fotoğrafta ben denemek için söktüm)

Acaba şarj dinamosu farklı bir yere bağlı olduğu için mi problemi yaşıyorum bunu anlamak için sizin aracınızda sarj dinamosundan çıkan iki kablo nereye bağlı bunu öğrenmek istiyorum. yardımlarınızı esgirmesesseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• IMG_20171205_173720.jpg
    IMG_20171205_173720.jpg
    817.4 KB · Görüntüleme: 29

Üst Alt