Mazda 323 BJ (1999-2003) Benzin Yarım Deponun Altına Düşünce Motor Arıza Işığı Yanıyor

MZYUN

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Merhaba Sayın Mazda'daşlar. :)

2001 model 323 (Protege) BJ araç sahibiyim. Araçta garip bir durum mevcut. Aracımın sübapları bir buçuk ay önce değişti. Bu değişimden sonra aracımı 250 km benzinde kullandıktan sonra LPG'li kullanıma devam etmiştim. LPG'li kullanım esnasında motor arıza ışığı yanmaya başladı. Bende durumu LPG'den dolayıdır diye düşünüp LPG bakımı geldiğinde bakarım diye düşünmüştüm. Bugün malum benzine zam geldiği için dün biraz fazla benzin alayım diyerek yarım deponun 2 diş yukarısına kadar benzin aldım. Baktığımda motor arıza ışığının söndüğünü gördüm. Dünden beri ışık hiç yanmadı.

Benim sorum şu;

Motor arıza ışığının benzin oranı ile alakası ne olabilir? Benim yaşadığım durum yoksa bir tesadüf müdür? Olayı tam anlayamadığım için sizlere bir danışmak istedim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ben pek bağdaştıramadım bu durumla motor arıza ışığını, bunu anca bir iki sefer deneyerek daha net konuşabiliriz, tekrar yarım deponun altına düşür ve takip et yanacak mı diye, yanarsa tekrar benzin al yarım depo üzeri bakalım sönecek mi, bence tesadüf

MZYUN

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ben pek bağdaştıramadım bu durumun motor arıza ışığından kaynaklandığını, bunu anca bir iki sefer deneyerek daha net konuşabiliriz, tekrar yarım deponun altına düşür ve takip et yanacak mı diye, yanarsa tekrar benzin al yarım depo üzeri bakalım sönecek mi, bence tesadüf

Yorum adına teşekkür ederim. Sanırım bu durumu yaşayan tek kişiyim. :) Açıkcası banada tesadüf gibi geliyor. Çok anlamsız çünkü benzin miktarına göre motor arıza ışığının yanması. Bir iki gün benzinde kullanıp aracı deniyeceğim. Bakalım neler olacak...

MZYUN

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Hep çeyrek çeyrek alırsan araba güceniyor arızaya bağlıyor :p Şaka bir yana alakası yok :)

Alışık olmayan organda (anladınız artık) don durmazmış. :) Sanırım bizde de öyle oldu.

demirhan

Katılımcı
Araç Markası
2012 İmp.Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Arıza ışığı genelde gaz ayarından yanar. Katalitik konverter çıkışında ikinci oksijen sensoru var. Amacı okuduğu değerlere göre katalitikin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmek. Gaz ayarınız aşırı fakir veya aşırı zenginse sensorun olçtuğu değer hızlı değişimler geçirir ve araç katalitiğin işlevini yerine getiremediğini zanneder ve arıza ışığı yakar. Depoya enjektor temizleyici atıp bitene kadar kullanın. Maf sensoru ve kelebek temizliği yaptırın. Daha sorasında işini bilen bir lpg cide yolda ayar yaptırın ışık bir daha uzun müddet yanmaz.

Ha ben uçarım kaçarım kendi ayarımı kendim yaparım başkasına muhtaç değilim diyorsanız :) Mutlu'nun toyotaclubtr de hem ayar hem de elm cihazı kullanım konuları var. Okursanız işi çözersiniz.

Moderatörün son düzenlenenleri:

MZYUN

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Arıza ışığı genelde gaz ayarından yanar. Katalitik konverter çıkışında ikinci oksijen sensoru var. Amacı okuduğu değerlere göre katalitikin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmek. Gaz ayarınız aşırı fakir veya aşırı zenginse sensorun olçtuğu değer hızlı değişimler geçirir ve araç katalitiğin işlevini yerine getiremediğini zanneder ve arıza ışığı yakar. Depoya enjektor temizleyici atıp bitene kadar kullanın. Maf sensoru ve kelebek temizliği yaptırın. Daha sorasında işini bilen bir lpg cide yolda ayar yaptırın ışık bir daha uzun müddet yanmaz.

Ha ben uçarım kaçarım kendi ayarımı kendim yaparım başkasına muhtaç değilim diyorsanız :) Mutlu'nun toyotaclubtr de hem ayar hem de elm cihazı kullanım konuları var. Okursanız işi çözersiniz.

Yorumunuz adına teşekkür ederim. Aracıma gaz ayarı yapmak kadar uçmayı hiç düşünmüyorum. Bu kadar takıntılı değilim Allah'a şükür. :) Maf sensörü hakkında bir bilgim yok fakat aracın kelebeği temiz. Dediğiniz gibi enjektörler için bir Würth katkı maddesi almıştım. Kullanmak nasip olmadı bir türlü. Onuda kullanacağım yakında.

demirhan

Katılımcı
Araç Markası
2012 İmp.Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yorumunuz adına teşekkür ederim. Aracıma gaz ayarı yapmak kadar uçmayı hiç düşünmüyorum. Bu kadar takıntılı değilim Allah'a şükür. :) Maf sensörü hakkında bir bilgim yok fakat aracın kelebeği temiz. Dediğiniz gibi enjektörler için bir Würth katkı maddesi almıştım. Kullanmak nasip olmadı bir türlü. Onuda kullanacağım yakında.

Wurth ü depoya atınca uzun yolda sabit devir çevirirseniz daha güzel olur. Yoksa da uzun yolu bekleyim diyip kullanmamazlık etmeyin. Hiç kullanmamaktan iyidir. 5 bin km de bir 1 depoya atıp bitirin.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
LPG de yanan arıza ışığı için benzinde kabahat aramak doğru mu? :)

MZYUN

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Wurth ü depoya atınca uzun yolda sabit devir çevirirseniz daha güzel olur. Yoksa da uzun yolu bekleyim diyip kullanmamazlık etmeyin. Hiç kullanmamaktan iyidir. 5 bin km de bir 1 depoya atıp bitirin.

Tavsiyeniz adına teşekkür ederim. Yakın zamanda bir İstanbul - Edirne yapmayı düşünüyorum. O zaman kullanacağım nasipse.

Orası biraz muamma. LPG'den mi yoksa benzin deposundan dolayımı olduğunu anlayamadım Veli abi. Benzin deposu yarım ın iki diş yukarısına çıkınca anlamsız söndü ışık ve hala yanmıyor. Şuan benzinle kullanıyorum çok merak içindeyim acaba yarımın altına düştüğünde ışık tekrar yanacak mı diye. Hayırlısı. :D

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

Lpg ayarsızlığı eğer motorun tolerans değerlerini aşıp arıza ışığı yakıp yakmama sınırlarında geziniyorsa doğru. Lpg ayarsız olduğu için motor düzeltmeye çalışacak ama benzinle çalışmadığı için düzeltemeyecek, lpgde kullandıkça arıza ışığı yakacak. öte yandan ilk başlatma benzinde olduğundan bir süre müdahale edip benzin oranını anlayacak ve düzeltecek, bu nedenle bir süre sonra ışık sönecek. ama lpg ye geçince tekrar yanacak. bu durumun bir sonraki aşaması da ilk çalışmada boğulması sonucu marş almaması. Bu sefer de sıkıntı lpg de değil motorunda diye lpg ustacıkları yanlış yönlendirecek. Bilinçsiz sahibini arabadan soğutturacak.

Akü bağlantısını çıkarıp aracın beyninin resetlenmesini sağlayın, sonra bir süre benzinde sürün 3-4 gün. Sonra sorun devam ediyor mu söyleyin.
Lpg ayarı yaptırmak uçmalık bir durum değildir, gerekliliktir. Lpg ayarsızlığı katalizörden motora kadar uzun vadede bir çok parçaya zarar verebilir, ondan sonra da bilgisiz kullanıcılar suçu lpg ye atar.

MZYUN

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Lpg ayarsızlığı eğer motorun tolerans değerlerini aşıp arıza ışığı yakıp yakmama sınırlarında geziniyorsa doğru. Lpg ayarsız olduğu için motor düzeltmeye çalışacak ama benzinle çalışmadığı için düzeltemeyecek, lpgde kullandıkça arıza ışığı yakacak. öte yandan ilk başlatma benzinde olduğundan bir süre müdahale edip benzin oranını anlayacak ve düzeltecek, bu nedenle bir süre sonra ışık sönecek. ama lpg ye geçince tekrar yanacak. bu durumun bir sonraki aşaması da ilk çalışmada boğulması sonucu marş almaması. Bu sefer de sıkıntı lpg de değil motorunda diye lpg ustacıkları yanlış yönlendirecek. Bilinçsiz sahibini arabadan soğutturacak.

Akü bağlantısını çıkarıp aracın beyninin resetlenmesini sağlayın, sonra bir süre benzinde sürün 3-4 gün. Sonra sorun devam ediyor mu söyleyin.
Lpg ayarı yaptırmak uçmalık bir durum değildir, gerekliliktir. Lpg ayarsızlığı katalizörden motora kadar uzun vadede bir çok parçaya zarar verebilir, ondan sonra da bilgisiz kullanıcılar suçu lpg ye atar.

Cevabınız için teşekkürler fakat siz sanırım durumu yanlış anladınız. Lpg ayararını yaptırmak değil, kendimizin bu ayarı yapmamızla alaklı bir konuydu yukarıda geçen konu. Yoksa gerekli ayar v.s. zaten aracımda mevcut. 10 bin km de bir hangi bakım yapılıyorsa tüm bakımları tamdır aracın. Hatta 100 bin bakımları dahil yapımıştır. Ayrıca yukarıda bahsettiğim üzere zaten araçta sübap değişikliği olduğu için araç birkaç işlem ve kontrolden de geçmiş durumda. Bu sebeple sorunun LPG'nin ayar durumuyla kaynaklı olduğunu da pek sanıyorum.

Düz tabanlı olsam ona yoracağım ama öyle bir durumda yok. :) Sanırım tesadüfle alakalı. Benzin yarım deponun altına düştüğünde belli edecek kendini bakalım...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ben size bakımları yaptırmıyorsunuz gibisinden bir ithamda bulunmadım. Lpg konusunda ustalar yol ayarını yapmaktan bihaber oluyor genelde. Yapanlar da araç durduğu yerde bilgisayardan 2 tıklayarak ayar yaptıklarını zannediyor çoğu. Durum böyle olabilir diye belirtmek istedim. Akü resetleme yapıp benzinde deneyin bir süre, görelim.

demirhan

Katılımcı
Araç Markası
2012 İmp.Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Benzin deposuna üç harfli bişi girmiş olmasın :)

MZYUN

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Ben size bakımları yaptırmıyorsunuz gibisinden bir ithamda bulunmadım. Lpg konusunda ustalar yol ayarını yapmaktan bihaber oluyor genelde. Yapanlar da araç durduğu yerde bilgisayardan 2 tıklayarak ayar yaptıklarını zannediyor çoğu. Durum böyle olabilir diye belirtmek istedim. Akü resetleme yapıp benzinde deneyin bir süre, görelim.

Bu konuda haklısınız. Yarım deponun altına bir düşsün arıza ışıgı tekrar yanarsa bahsettiğiniz yönergeyi ciddiye alacağım. Teşekkür ederim. :)

Benzin deposuna üç harfli bişi girmiş olmasın :)

Hahaa :) Kedidir o kedi :)

demirhan

Katılımcı
Araç Markası
2012 İmp.Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Kedinin orta harfi i değil ama :) hatta orta harfi yok

MZYUN

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Üstad sanırım kediymiş. :D Tekrar yandı arıza ışığı. Lpg ile alakalı diye düşünüyorum yüksek ihtimal. Fırsat bulup cihaza bağlatamadım. Müsait olunca Adem Usta'ya bir baktırıcam bakalım. İlginiz için çok teşekkür ederim. :)

Üst Alt