Mazda 323 BJ (1999-03) Sedan Su kaybı

muratkurulmus

Sessiz
Selamlar arkadaşlar Bir hevesle aldığım aracımda 10 gündür su kaçağı olıyor. Suyun aktığı yer su bidonunda taşarak akıtıyor diğer hiç bir yerden su kaybı yok. araçta radyatör kapağı değişti sorun çözülmedi 100km 0,5 lt suya takviyesi yapılıyor. bu araçta su haznesindeki su araç fan açana kadar yükseliyor ve fan açtıktan sonra tekrar eski seviyesine geliyor. Ustanın söylediğide bu. Ancak bu sorun beni çok yıprattı neredeyse arabayı neyi varsa yaptırıp satacam ve mazda ya binmemek için tövbe edecem. Dün akşam ise radyatör kapağının bulunduğu iç kısmıda lastik bir parça çıktı resim ekte . Kısacası neler yapabilirim
P_20151119_200011_1_p.jpg

Moderatörün son düzenlenenleri:

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Lastik parça resimdekiyse kırmızı silikon conta galiba. Sistemin biyerini takarken sürmüşlerdir o zamanla kopup sisteme karışmıştır. Hararet ve tekleme sıkıntınız yok ise sorun uyguna düzelir. Daha detaylı bilgi vermeniz lazım birçok şey olabilir. Radyatöre giren ve cıkan kalın hortumlar motor sıcakken şişkin ve sertmi yoksa yumusakmı?

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Ek depoyu full doldurmayın min seviyesinde tutmaya çalışın. Ayrıca fan açtığında radyatörden motora sıcakmı soğukmu üflüyor bakın.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Araç soğukken radyatör kapağından suyu koyun ek depoya da min seviyesine kadar koyun üstü koymayın ve izleyin bakın nolacak

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Hocam aracı yenimi aldınız? Usta sorunun kaynağını nasıl tespit edemiyor? Aldığınız kişi en son neler yaptırmış araca?
Benim o kırmızı sıvı contaya antipatim var onu görünce araç oynanmış gibi hissediyorum. Yanlış anlamayın sizinki öyledir demiyorum. Alışkanlık işte :)

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Selamlar arkadaşlar Bir hevesle aldığım aracımda 10 gündür su kaçağı olıyor. Suyun aktığı yer su bidonunda taşarak akıtıyor diğer hiç bir yerden su kaybı yok. araçta radyatör kapağı değişti sorun çözülmedi 100km 0,5 lt suya takviyesi yapılıyor. bu araçta su haznesindeki su araç fan açana kadar yükseliyor ve fan açtıktan sonra tekrar eski seviyesine geliyor. Ustanın söylediğide bu. Ancak bu sorun beni çok yıprattı neredeyse arabayı neyi varsa yaptırıp satacam ve mazda ya binmemek için tövbe edecem. Dün akşam ise radyatör kapağının bulunduğu iç kısmıda lastik bir parça çıktı resim ekte . Kısacası neler yapabilirim
Ekli dosyayı görüntüle 6150

her zaman diyoruz araç alırken dogru yerlere dogru kişilere mutlak kontroller yaptırmayı ihmal etmeyiniz mazda güzel bir araç sürücüsüne sadık nankör olmayan bir araçtır fakat arpası yenmiş bir araç aldıgınız zaman ozaman incir agacı diker işte .. yani bu durumda bir tek mazdaya has degil tüm araçlar için böyle temiz alıcan bakımlı kullanıcan ben 25 senemi verdim mazdaya hala bıkamadım alışkanlık yapmış siz 2 gündü bıkmış sınız

haklısınız araçta sorun olunca insanın bütün şevki kaçıyor

şimdi gelelim soruna yapmanız gereken işleri sırası ile özetlicem

aracın tüm su sistemini kontrol edin hortum diblerinde herhangi bir sızıntı olmasın
araç çalıştıgı anda başında bekleyin alt ve üst hortum ısı durumu nasıl ilk önce üst hortum ısınınıcak daha sonra alt hortum ısınıcak durum bu şekilde ise termostat vardır ve çalışıyordur demek
sonradan ısınan alt hortum ile beraberinde lpg beyni ve diger hortumları eliniz ile ısı durumunu kontrol edin hepsi aynı sıcaklıkta olmalıdır
tüm hortumlar sıcak ise fan devreye girdigi anda fanın üflemesi sıcak olmalıdır buna da dikkat edin
fan sıcak üflüyor ise bu raya kadar bir kaç aşamayı geçmiş bulunuyoruz
bundan sonraki aşamada fanın uzun mı çalışıyor yada bir buçuk dakika kadar çalışıp duruyor bunada bakın uzun çalışıyor ise fan muşuru arızalıdır durup ara ara devreye giriyor ise muşur saglamdır
fan devreye girme sırasında radyatör üst hortum biraz sert olur fan çalışıp durunca bu sertlik tam gitmez biraz olsun azalır hortumda şişme varmı fan açtıktan sonra yumuşama varmı kontrol edin ..

tahmin ediyorum sizin araç 1.5 zl motor 1.8 çok az sayıda oldugu için yorumumu 1.5 göre yapıyorum
radyatör kapagını kontrol edin üzerindeki numara 0.9 olmalıdır olması gereken budur
birde radyatör orjinal mi bunu bilmemiz gerek yan sanayi radyatör ler takıyorlar ve radyatör kapagı uyum saglamıyor bu kontrolu yapmayı ihaml etmeyin önemli radyatör kapagını yerine takın ve tam oturdugundan ve yuvasının o kapaga göre olup olmadıgından emin olun radyatör degişmiş ise piyasada satılan radyatörlerin kapagı farklıdır degişen radyatöre sizin aracın zl motorun radyatör kapagını takıcak olursanız suyu radyatörde tutamıyacak sürekli dışarıya tahliye edecektır bu duruma dikkat edin

(buraya dikkat )
aracı stop ettikten 5 yada 6 saat sonra başına geldiginizde hortumlarda şişlik varmı kontrol edin radyatör kapagını açtıgınız anda suyu yukarıya atıcak olur ise bu durum normal degil dir lpg beyni suya gaz basıyordur bu kontrol motor beklemiş ve stop ettikten sonra sogukken yapılmalıdır ..bu durumda lpg beyni degişecektır

1.)su kaçagından dolayı hava yapmasın
2.)radyatör tıkalı olmasın
3.)radyatör kapagı yanlış olmasın
4.)fan dogru çalışıyor olsun
5.)termostat arızası olmasın
6.)devirdayım kanatları çürük olmasın
7.)lpg beyni suya gaz sızdırıyor olmasın

bu bahsi geçen tüm şıklar saglam ve görevini yerine getiriyor ise araç conta yakmıştır ve silindir kapak sökülme işlemi gerekmektedir..

hus3yn

Katılımcı
Son düzenleme:

muratkurulmus

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
emytoget hocam sizin tavsiyelerinizi 10 gün test ettim. RAdyatöre sıcak hava üfledi. Suyu minimum seviyede tuuttum kullandıktan 15 dk sonra su seviyesi max gecti arac 2 saat çalışmadı tekrar suyu kontrol ettim su seviyesi max-min arasında max daha yakındı.

Oğuzhan hocam tahmininiz doğru araç ile oynanmış ve yan sanayi conta takılmış resimdeki parça ise dediğiniz gibi conta parçası.

Adem Ustama Teşekkürler

Mazdadan bıkmış bir sürücüyü teselli etti ve güzel yorumlarıyla ve bilgileriyle beni bilgilendirdi. Aracım gün itibari ile conta yaktığı belirlenmiştir. ve kapak sökümüne başlanmıştır. Bunu yanında radyatör şişlenecek conta orjinali ile değişeçektir.

araç servisteyken baktırmam gereken başka bir yer varsa önemli olan onlarıda araç servisten çıkmadan baktırayım

Moderatörün son düzenlenenleri:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Geçmiş olsun. Soğutma sistemi sağlıklı çalışıyorsa sorun yok. Genel kontrol yaptırın gitmişken.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Uzun vadeli kullanmak niyetindeysen; lpg sistemini kontrol ettir, devir daim eski ama sağlamsa yine de değiştir, çok para değil, radyatör zaten temizlenecek...

Geçmiş olsun, kazasız günlerde kullanmak nasip olur inşallah.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Uzun vadeli kullanmak niyetindeysen; lpg sistemini kontrol ettir, devir daim eski ama sağlamsa yine de değiştir, çok para değil, radyatör zaten temizlenecek...

Geçmiş olsun, kazasız günlerde kullanmak nasip olur inşallah.

Uzun vadeli kullanmak niyetindeysen LPG yi söktür :D 1.5 ise kesin söktür hep lpg nin işi bunlar.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Subap ve segmanlar kontrol edilsin orası açılmışken değişmesi en hora geçecek bakımdır. Bide karbüratör temizliği ve bakımı

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Arabayı unuttum :) enjeksiyonluysa ellemeselerde olur. Zaten açık yerde kelebek

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Ben olsam segmanı kesin değişirdim hem kartel ve karteldeki süzgeçte temizlenmiş olurdu

muratkurulmus

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ekli dosyayı görüntüle 6150

Merhaba Arkadaşlar

Yukarıda belirttiğim sorunlarımın kaynağı üst kapak contası çıktı. Maalesef conta yakmışım ( Nasıl yaktığımı hala anlamış değilim). Contamız değiştirildi Üst Kapak ve pistonlardaki hatalar düzeltildi ve radyatör şişlenerek temizlendi. sorunumuzu bu şekilde çözüme ulaştırdık. Ayrıca resimde görülen parça ise emytoget arkadaşım dediği gibi eski conta parçaları çıktı.

Üst Alt