Mazda 323 BJ (1999-03) Rölanti Dalgalanması

Hayri Selim

Sessiz
Araç Markası
99Mazda 323f Astina
Araç Renk ve Tip
Mor-Hb
Bende de küçük bir rolanti sorunu var 10 sn düzgünse 10 sn küçük bir dalgalanma oluyor ve araç titriyor. Bobinden bujiye giden kabloyu çektim çok az yağ buldum.
Lpg taktırıcam yüksek ihtimalle lpg de dahs da büyüyecek gibi sebebini bilen var mıdır
Teşekkürler

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bende de küçük bir rolanti sorunu var 10 sn düzgünse 10 sn küçük bir dalgalanma oluyor ve araç titriyor. Bobinden bujiye giden kabloyu çektim çok az yağ buldum.
Lpg taktırıcam yüksek ihtimalle lpg de dahs da büyüyecek gibi sebebini bilen var mıdır
Teşekkürler

Lpg montajından önce bu sorunu ortadan kaldır ki; lpg den sonra sanayilerde vakit öldürmeyesin... Boğaz kelebeğini temizlet ve bulduğun yağın kaynağını kurut bence. :) Ayrıca; sistemde hava alan yer var mı iyi kontrol et.

Hayri Selim

Sessiz
Araç Markası
99Mazda 323f Astina
Araç Renk ve Tip
Mor-Hb
Adanada bilinen bir usta var mı acaba yakındaki veya aynı ilde olan arkadaşlardan rica etsem dönüş yapabilirler mi

mazda 99 323

sakaryalo
Araç Markası
1999 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Yeşil Sedan
arkadaslar benim isim cok karisik size konumu acmak istedim benim aracimin rolanti dusumdu 6 7 arasiydi hep ama asla stop etmiyordu sadece debriyajla bile arabayi duz yolda kaldirabiliyordum neyse sonra baski balatayi degistirdim bitmis oldugu icin sonra aracimin rolanti devri 8 9 da kaldi cok rahatlamis gibiydi aracim bu arada aracim 1999 model 323 sedan 1.5 benzin lpg bir gun arabami calistirmak icin marsa bastigimda tik diye bir ses geldi ve butun isiklar gitti torpido ve gostergenin sonra kaputu acip aku baglantisini oynattim tekrar marsa bastim ama arac calisip stop etti ve bu hep bole devam etti sakaryada bir elektirikciye goturdum butun sigortalara kablolara bakti kesik sigortalari degistirdi benzin basincina enjektorlere bobinlere herseye bakti ama arac duzelmedi ve kelebek cok dolmus dedi temizle dedi temizlettim bu sefer 1100 1300 arasinda kaldi rolanti ve elektirikci anladigim kadariyla kelebekle oynamis hava vidasi ve kelebek konum sensorunu kurcalamis ne yaptiysam dusuremedim rolantiyi ve bisey daha fark ettim debriya basinca rolanti okadar dusuyorki bazen stop bile ediyordu bende sakaryada basladim usta aramaya hic kimse yapamadi kim kurcaladiysa araba daha anormal olmaya basladi ve bir sure sonra debriya basinca hep istop etmeye frene basinca rolanti yukselmeye basladi sakaryada 50 yere goturdum herkez birbirine yolladi en son yer kalmadigindan hep gittigim kisilere geri yollamaya basladilar sonra kocaelide yalova yoluna sapinca soldaki haldizlar mazda servisine goturdum cok ilgilendiler sag olsunlar debriyaj sivici arizali dedi cikartti verdi bana artik debriya basinca stop etmemeye basladi ama soyle bir sikintim var yolda giderken vitesi bosa aldigimda arac direk stoo etmeye basladi ama yavas yavas durdugumda sikinti yok rolanti muhtesem derecede iyi ama araci yolda giderken bosa cektigimde 1000 devre geldiginde gaz vermessem stop ediyor sonra bursada bir servis onerdiler oraya gittim cozemediler duzceyi onerdiler oraya gittim cozemediler bu arafa debriyaj sivicini yenisiyle degistim haldizdan cikar cikmaz bana bi yardimci olabilicek kimse varmidir aracim motor cok guclu 220 km hiza cikabiliyor motorda hic bi sikinti yok bazi tamirciler bilgisayara baglatsan duzelir dediler en az 100 tanr beginci gezmisimdir ama cihazdan hic bulamadim eger gel sorunu cozeriz dersen gelmeyi dusunuyorum servisine ama artik hic umudum kalmadi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
arkadaslar benim isim cok karisik size konumu acmak istedim benim aracimin rolanti dusumdu 6 7 arasiydi hep ama asla stop etmiyordu sadece debriyajla bile arabayi duz yolda kaldirabiliyordum neyse sonra baski balatayi degistirdim bitmis oldugu icin sonra aracimin rolanti devri 8 9 da kaldi cok rahatlamis gibiydi aracim bu arada aracim 1999 model 323 sedan 1.5 benzin lpg bir gun arabami calistirmak icin marsa bastigimda tik diye bir ses geldi ve butun isiklar gitti torpido ve gostergenin sonra kaputu acip aku baglantisini oynattim tekrar marsa bastim ama arac calisip stop etti ve bu hep bole devam etti sakaryada bir elektirikciye goturdum butun sigortalara kablolara bakti kesik sigortalari degistirdi benzin basincina enjektorlere bobinlere herseye bakti ama arac duzelmedi ve kelebek cok dolmus dedi temizle dedi temizlettim bu sefer 1100 1300 arasinda kaldi rolanti ve elektirikci anladigim kadariyla kelebekle oynamis hava vidasi ve kelebek konum sensorunu kurcalamis ne yaptiysam dusuremedim rolantiyi ve bisey daha fark ettim debriya basinca rolanti okadar dusuyorki bazen stop bile ediyordu bende sakaryada basladim usta aramaya hic kimse yapamadi kim kurcaladiysa araba daha anormal olmaya basladi ve bir sure sonra debriya basinca hep istop etmeye frene basinca rolanti yukselmeye basladi sakaryada 50 yere goturdum herkez birbirine yolladi en son yer kalmadigindan hep gittigim kisilere geri yollamaya basladilar sonra kocaelide yalova yoluna sapinca soldaki haldizlar mazda servisine goturdum cok ilgilendiler sag olsunlar debriyaj sivici arizali dedi cikartti verdi bana artik debriya basinca stop etmemeye basladi ama soyle bir sikintim var yolda giderken vitesi bosa aldigimda arac direk stoo etmeye basladi ama yavas yavas durdugumda sikinti yok rolanti muhtesem derecede iyi ama araci yolda giderken bosa cektigimde 1000 devre geldiginde gaz vermessem stop ediyor sonra bursada bir servis onerdiler oraya gittim cozemediler duzceyi onerdiler oraya gittim cozemediler bu arafa debriyaj sivicini yenisiyle degistim haldizdan cikar cikmaz bana bi yardimci olabilicek kimse varmidir aracim motor cok guclu 220 km hiza cikabiliyor motorda hic bi sikinti yok bazi tamirciler bilgisayara baglatsan duzelir dediler en az 100 tanr beginci gezmisimdir ama cihazdan hic bulamadim eger gel sorunu cozeriz dersen gelmeyi dusunuyorum servisine ama artik hic umudum kalmadi

O kadar yer gezmişsin, bir yer de ben tavsiye edeyim tam olsun... :)

Kocaeli Körfez Yarımca Sanayi Sitesi girişinde Gülünce Otomotiv var, 30 yıldır Japon araçlar üzerine çalışıyorlar, çözüm bulacaklarını tahmin ediyorum.

İletişim | Gülünce Otomotiv

Kolay gelsin.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
yarin sabah ilk isim oraya gitmek olucak ins daha once gittigim bir yer cikmaz

Anlaşılan daha önce gittiğin yeri hatırlamayacak kadar çok yer gezmişsin... :( Bence daha önce gittiğin yerlerden değildir, çünkü öyle olsa çözüm bulmuş olurdun. Ayrıca; iyi bir elektrikçi lazım olursa, Gülünce'ye çok yakın (tam hatırlamıyorum ama karşı sokağı veya bir alt sokağı da olabilir) Elektrikçi Hüseyin var. Sokağa girip doğuya doğru gittiğinde soldaki son dükkan olsa gerek... Tabi yer değiştirmediyse. :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
soyle soylim sana marmara elektironige gittim adamin kapisinda son model arabalar var baya ugrasti ama yapamadi bana bu isin ustasi lazim araca 3 4 aydir malzeme topluyorum turbo ve nitro taktiricam 4.000 masrafim oldu sadece malzemelere ama rolanti duzelmesse ustam takamiyacagini soledi cok onemli benim icin
Turbo ve nitro ile ilgili ayrı bir konu açarsan bizleride bilgilendirmiş olursun. Soracağım çok soru olacağına emin olabilirsin :)

mazda 99 323

sakaryalo
Araç Markası
1999 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Yeşil Sedan

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Araç 1999 model 1.8 323 BJ

Araç 2000 Devirden sonra sabit hızla giderken sirkeleme yapıyor. Tekleme gibi anlık gaz yemiyor. LPG ustasına gösterdim cihaza bağladı. Sorun yok dedi. LPG kiti markası Milano kırmızı olan enjektör diye tabir edilen kısım yeni değişmis. Bu arada rolantide de sürekli 0 a düşme ve yükselme mevcut lakin benzinde yapıyor mu tam emin olamadım.
Yarıdımlarızı esirgemesseniz memnun olurum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Araç 1999 model 1.8 323 BJ

Araç 2000 Devirden sonra sabit hızla giderken sirkeleme yapıyor. Tekleme gibi anlık gaz yemiyor. LPG ustasına gösterdim cihaza bağladı. Sorun yok dedi. LPG kiti markası Milano kırmızı olan enjektör diye tabir edilen kısım yeni değişmis. Bu arada rolantide de sürekli 0 a düşme ve yükselme mevcut lakin benzinde yapıyor mu tam emin olamadım.
Yarıdımlarızı esirgemesseniz memnun olurum.

Bu konuyu başından itibaren okumanı tavsiye ediyorum. :) Kolay gelsin, gelişmeleri bekliyoruz.

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Arkadaşlar 1.5 zl motor otomatik vites aracım hakkında birkaç şey danışmak istiyorum müsaadenizle. Benim sorunum şu. Resimde görünen vida sanırım rolanti ayarı için. Bu vida tam sıkılı halde iken rolanti 800 devir gösteriyor. Aracı vitese takınca veya klimayı açınca rolanti 650-700 seviyelerine düşüyor ama direksiyon, döşemeler, tampon titremeye başlıyor. Motor kabutunu açınca motorun çalışması çok sarsıntısı değil gibi ama sanırım motor takozlari sarsıntısı içeri fazla aktarıyor. Ben bu vidayi gevsetince rolanti 900 civarı oluyor (emme manifoldundan fazla hava gidiyor sesinden belli) yüke bindiğinde ise 800 civarı oluyor rolanti ve sarsıntı baya hafifliyor. Rolantinin 900-1000 arası olmasının bir zararı olur mu ve bu vidayi gevsetirsem aracın cekisinde düşüş yakitinda fazlalık olur mu?

Ekli dosyalar

• IMG-20180514-WA0013.jpg
    IMG-20180514-WA0013.jpg
    215 KB · Görüntüleme: 75

Üst Alt