Mazda 323 BJ (1999-03) Pulsation Damper (Yakıt Titreşim Sönümleyici) Arızası

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Arkadaşlar aracım 1.5 99 bj sedan kasa. Aracı ilk çalıştırmada özellikle kalorifer açıkken aracın içini yoğun bir benzin kokusu alıyor. Aracın dışında ise yine ön kaputa yaklaştığımda benzin kokusunu alıyorum. Hortumları her seferin de kontrol etmeme rağmen bir sızıntı yada terleme göremiyorum. Egzozcu da egzozda kaçak olmadığını söyledi. Biraz ayak üstü baktı gerçi. Yine aracın arka koltuğunu söküp benzin deposunun şamandıra kısmını inceledim fakat orda da en ufak bir terleme yoktu. Zaten koku ön taraftan geliyor. Koku araç rolantide çalışırken daha belirgin.

Araca her binen benzin kokuyor demesi biraz can sıkıcı açıkcası. Belli bir km sonra ise koku falan tamamen kesiliyor ta ki stop edip tekrar çalıştırana kadar. Acaba böyle bir durumla karşılaşıp sorunu çözen arkadaş varmı. Teşekkürler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Araç bir yerlerden benzin kaçırıyor bu kesin, nereden olduğunu bulabilmek önemli tabi... Araç giderken kokunun gelmemesi hareket edip kokuyu geride bırakmasından olabilir...

Egzozdan gelseydi bu koku doğrudan benzin kokusu olmazdı, yanmış benzin veya çiğ benzin kokusu olurdu bence.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Uzun süre inceleyip bulamadığınız için benzinle alakalı zor yerleri söyleyeyim oralara da bakın.
1) Kanister kabı - motorun arkasında yolcu tarafında siyah kap var üstünde benzinle alakalı ince boruları var.
2) Enjektörler - emiş monifoldunun silindir kapağıyla birleştiği yerde
bu kısımlara iyice bakın. birde aracınız lpgli ise yolda giderken benzine alın koku devam ediyormu diye kontrol dedin.

Son düzenleme:

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler. Bugün bir arkadaşın kontrolü ile benzin kaçağını bulduk. Resimdeki parçanın arızalı olmasından kaynaklanıyormuş.
Parça benzin basıncını ayarlayan valfe benzer bir şey. Bu parçayı nasıl temin edebilirim arkadaşlar. Özellikle İstanbul da olan arkadaşlar. Oem numarası 195250-0290
images (1).jpg
images.jpg

Son düzenleme:

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler. Bugün bir arkadaşın kontrolü ile benzin kaçağını bulduk. Resimdeki parçanın arızalı olmasından kaynaklanıyormuş.
Parça benzin basıncını ayarlayan valfe benzer bir şey. Bu parçayı nasıl temin edebilirim arkadaşlar. Özellikle İstanbul da olan arkadaşlar. Oem numarası 195250-0290
Ekli dosyayı görüntüle 6473
Ekli dosyayı görüntüle 6475

Baktığım kadarı ile yakıt basınç regülatörü diye geçiyor ,yurtdışı satışı var yurtiçi içinse bence en yakın servise bir sorun bazen çok düşük fiyatlar çıkabiliyor..

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Evet isim olarak yakıt basınç regülatörü. Araçta iki adet bulunuyor. Biri giriş biri de dönüş. Karıştırmamak gerek. Şu an Erzincan da ikamet etmekteyim ve servis özel olduğundan elinde olmadığını söyledi.
Bulunduğu ilde servise giden arkadaş olursa ödemeli bir şekilde gönderme yaparsa çok makbule geçecek..

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Asalet bey ile iletişime geçin sanırım parça için şase no gerekebilir,
http://www.mazdagaraj.com/konular/2...isten-mazda-garaj-uyelerine-ozel-indirim.html

Asalet beyi aradım ve bana fiyatın 450 tl olacağını söyledi. Açıkcası tekerlek bijonu kadar bir mekanik parçanın bu kadar pahalı olması çok tuhaf.
Bu arada parçanın asıl adı pulsation damper
Bu parça benzin pompasından gelen dalgalı yakıtı düzelten ve akışın düzgün olmasına yarayan bir parça.

Araç lpg li olduğundan sadece ilk çalışmada belli bir süre benzin kullanıldığından şimdilik iptalini düşündük. Servisde ki usta da parça fiyatını çok yüksek bulduğundan en azından çıkmasını yada uygun fiyata bulana kadar iptalinin çokta bir sıkıntı olmayacağını tavsiye etti.
Yine de bu parçanın çıkmasını bulan arkadaşlar bana yönlendirme yaparsa sevinirim..

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
323 626 nın servislerde parçaları çok pahalı maalesef ama bu yaştaki bir aracın orjinal parçasının temin edilmesi güzel birşey.

Forum ana sayfasında çıkma parça satan arkadaşımızın reklamı var. Arayın size herşeyi temin eder.
@farukdumlu

Moderatörün son düzenlenenleri:

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Parca var.basinc regulatorudur.150 tl
Arkadaşım yukarda dediğim gibi parçanın adında regülatör geçmiyor. Bende öyle biliyordum fakat asıl paça ismi pulsation damper ve parça üzerindeki numara : 195250-0290
yukardaki resimler parçanın tam kendisidir yani.
Buraya elinizdeki parçanın bir iki resmini atarsanız sevinirim. En azından emin bir şekilde sipariş vermiş olurum. Teşekkürler. Bu ara da araç 99 model 1.5 ZL motor.

Son düzenleme:

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Bu araçlarda ne biçim parçalar var arkadaş. Bu parça tam olarak aracın neresinde?

En iyisi bir tane rono 12 alıp bineceksin.Herhalde onda böyle abidik gubidik parçalar yoktur.

Bu arada böyle bir parçayı tedarik edebilen servisi ben de takdir ettim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Arkadaşım yukarda dediğim gibi parçanın adında regülatör geçmiyor. Bende öyle biliyordum fakat asıl paça ismi pulsation damper ve parça üzerindeki numara : 195250-0290
yukardaki resimler parçanın tam kendisidir yani.
Buraya elinizdeki parçanın bir iki resmini atarsanız sevinirim. En azından emin bir şekilde sipariş vermiş olurum. Teşekkürler. Bu ara da araç 99 model 1.5 ZL motor.
Parça uymazsa iade kabul eder muhtemelen Faruk, telefonla bilgi alışverişi yapın bence

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
@Lupara, bisiklet var abi :) parça yok neredeyse :D

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Faruk arkadaş sağ olsun ilgilendi. Hatta bana elindeki parçanın resimlerini dahi gönderdi.
Fakat fiyat olarak 250 tl istedi. Zor bulunan ve yenisi 450 tl olan bir parça için ben kendisine de hak veriyorum açıkcası.
Ayrıca oldukça ilgili bir arkadaş. Şu an maddi olarak biraz sıkıntılı olduğumdan şimdilik arızalı parçanın benzin kaçıran kısmını radyatörlerde kullanılan lehim kaynağı ile servis onardı. Şimdilik bir sıkıntı yok. Herkese teşekkürler..

Son düzenleme:

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Parça satan yerler var aslında. Fakat fiyatlar biraz uçuk. Yine de hiç olmamasından daha iyi..

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Sağol arkadaşım. Konu bir daha ne zaman hortlar bilemem ama ben bu arıza hakkında bir kaç bilgi vereyim. İllaki ilerde birilerine lazım olur. En azından bilgisi olsun.

Parçanın adı; pulsation damper türkçe anlamı ise yakıt titreşim sönümleyici.

Bu parça benzin pompasından dalgalı yada kesik kesik gelen yakıtı içerisindeki diyaframın yukarı aşağı hareketi ile düz ve basınçlı bir şekilde enjeksiyonlara daha düz akıcı yakıt göndermeye yarıyor.

Şöyle düşünün kesik kesik akan bir çeşmenin hattın gerisine bu parçayı takarak daha düz bir akıntı elde ediyorsunuz. Bu su ve kalorifer tesisatlarında farklı şekillerde mevcut zaten.

Parçanın orjinali kolay arıza verecek bir şey değil ama benim şansızlığım diyeyim artık. Bu arada orjinali mevcut ve fiyat olarak 450-500 tl arası.

Arıza belirtileri benzin kaçağı ile kendini belli ediyor zaten. Buda içindeki diyaframın yırtıldığı anlamına gelir. Yine aracın uzun marş istemesiyle ve benzinde iken özellikle yüksek devirlerde sapıtmalar bu parçanın göz atılmasını işaret ediyor. Her olayı buji ve kablolara bağlamamak gerek.

568fe32d54972_images(1).jpgDSC_0119.jpgDSC_0193.jpgDSC_0216.jpg

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Bilgiler için teşekkürler. Çok geçmiş olsun.

galip58

Sessiz
Arkadaslar hakan arkadasimizin yasadigi sorun bende de var bana yardimci olacak arkadaslar varmi bu parcayi bulacagim ter ve telefon numarasi lazim yardimci olurmusunuz

Üst Alt