Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 323 BJ (1999-03) Pulsation Damper (Yakıt Titreşim Sönümleyici) Arızası

Konu, 'Motor - Şanzıman' kısmında HAKAN24 tarafından paylaşıldı.

1. HAKAN24

HAKAN24 Sessiz

Araç Markası:
    99 Mazda 323 1.5 BJ
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan
    Arkadaşlar aracım 1.5 99 bj sedan kasa. Aracı ilk çalıştırmada özellikle kalorifer açıkken aracın içini yoğun bir benzin kokusu alıyor. Aracın dışında ise yine ön kaputa yaklaştığımda benzin kokusunu alıyorum. Hortumları her seferin de kontrol etmeme rağmen bir sızıntı yada terleme göremiyorum. Egzozcu da egzozda kaçak olmadığını söyledi. Biraz ayak üstü baktı gerçi. Yine aracın arka koltuğunu söküp benzin deposunun şamandıra kısmını inceledim fakat orda da en ufak bir terleme yoktu. Zaten koku ön taraftan geliyor. Koku araç rolantide çalışırken daha belirgin.

Araca her binen benzin kokuyor demesi biraz can sıkıcı açıkcası. Belli bir km sonra ise koku falan tamamen kesiliyor ta ki stop edip tekrar çalıştırana kadar. Acaba böyle bir durumla karşılaşıp sorunu çözen arkadaş varmı. Teşekkürler.

2. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Araç bir yerlerden benzin kaçırıyor bu kesin, nereden olduğunu bulabilmek önemli tabi... Araç giderken kokunun gelmemesi hareket edip kokuyu geride bırakmasından olabilir...

Egzozdan gelseydi bu koku doğrudan benzin kokusu olmazdı, yanmış benzin veya çiğ benzin kokusu olurdu bence.

HAKAN24 bunu beğendi.
  3. emytoget

emytoget Aktif

Araç Markası:
    Peugeot 106 - 1994
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - 3 kapı
    Uzun süre inceleyip bulamadığınız için benzinle alakalı zor yerleri söyleyeyim oralara da bakın.
    1) Kanister kabı - motorun arkasında yolcu tarafında siyah kap var üstünde benzinle alakalı ince boruları var.
    2) Enjektörler - emiş monifoldunun silindir kapağıyla birleştiği yerde
    bu kısımlara iyice bakın. birde aracınız lpgli ise yolda giderken benzine alın koku devam ediyormu diye kontrol dedin.

Son düzenleme: 7 Ocak 2016
    Olgun ve HAKAN24 bunu beğendi.
  4. HAKAN24

HAKAN24 Sessiz

Araç Markası:
    99 Mazda 323 1.5 BJ
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan
    Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler. Bugün bir arkadaşın kontrolü ile benzin kaçağını bulduk. Resimdeki parçanın arızalı olmasından kaynaklanıyormuş.
    Parça benzin basıncını ayarlayan valfe benzer bir şey. Bu parçayı nasıl temin edebilirim arkadaşlar. Özellikle İstanbul da olan arkadaşlar. Oem numarası 195250-0290
    images (1).jpg
    images.jpg

Son düzenleme: 7 Ocak 2016
    Olgun bunu beğendi.
  5. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Baktığım kadarı ile yakıt basınç regülatörü diye geçiyor ,yurtdışı satışı var yurtiçi içinse bence en yakın servise bir sorun bazen çok düşük fiyatlar çıkabiliyor..

HAKAN24 bunu beğendi.
  6. HAKAN24

HAKAN24 Sessiz

Araç Markası:
    99 Mazda 323 1.5 BJ
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan
    Evet isim olarak yakıt basınç regülatörü. Araçta iki adet bulunuyor. Biri giriş biri de dönüş. Karıştırmamak gerek. Şu an Erzincan da ikamet etmekteyim ve servis özel olduğundan elinde olmadığını söyledi.
    Bulunduğu ilde servise giden arkadaş olursa ödemeli bir şekilde gönderme yaparsa çok makbule geçecek..

7. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    HAKAN24 ve hakan_emre bunu beğendi.
  8. HAKAN24

HAKAN24 Sessiz

Araç Markası:
    99 Mazda 323 1.5 BJ
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan

Asalet beyi aradım ve bana fiyatın 450 tl olacağını söyledi. Açıkcası tekerlek bijonu kadar bir mekanik parçanın bu kadar pahalı olması çok tuhaf.
    Bu arada parçanın asıl adı pulsation damper
    Bu parça benzin pompasından gelen dalgalı yakıtı düzelten ve akışın düzgün olmasına yarayan bir parça.

Araç lpg li olduğundan sadece ilk çalışmada belli bir süre benzin kullanıldığından şimdilik iptalini düşündük. Servisde ki usta da parça fiyatını çok yüksek bulduğundan en azından çıkmasını yada uygun fiyata bulana kadar iptalinin çokta bir sıkıntı olmayacağını tavsiye etti.
    Yine de bu parçanın çıkmasını bulan arkadaşlar bana yönlendirme yaparsa sevinirim..

Olgun bunu beğendi.
  9. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    323 626 nın servislerde parçaları çok pahalı maalesef ama bu yaştaki bir aracın orjinal parçasının temin edilmesi güzel birşey.

Forum ana sayfasında çıkma parça satan arkadaşımızın reklamı var. Arayın size herşeyi temin eder.
    @farukdumlu

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Haziran 2016
    HAKAN24 bunu beğendi.
  10. farukdumlu

farukdumlu Katılımcı

Parca var.basinc regulatorudur.150 tl

domestos, HAKAN24 ve ezmocesteri bunu beğendi.
  11. HAKAN24

HAKAN24 Sessiz

Araç Markası:
    99 Mazda 323 1.5 BJ
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan
    Arkadaşım yukarda dediğim gibi parçanın adında regülatör geçmiyor. Bende öyle biliyordum fakat asıl paça ismi pulsation damper ve parça üzerindeki numara : 195250-0290
    yukardaki resimler parçanın tam kendisidir yani.
    Buraya elinizdeki parçanın bir iki resmini atarsanız sevinirim. En azından emin bir şekilde sipariş vermiş olurum. Teşekkürler. Bu ara da araç 99 model 1.5 ZL motor.

Son düzenleme: 10 Ocak 2016
  12. Lupara

Lupara Katılımcı

Bu araçlarda ne biçim parçalar var arkadaş. Bu parça tam olarak aracın neresinde?

En iyisi bir tane rono 12 alıp bineceksin.Herhalde onda böyle abidik gubidik parçalar yoktur.

Bu arada böyle bir parçayı tedarik edebilen servisi ben de takdir ettim.

HAKAN24 bunu beğendi.
  13. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Parça uymazsa iade kabul eder muhtemelen Faruk, telefonla bilgi alışverişi yapın bence

HAKAN24 bunu beğendi.
  14. aurora

aurora (Can)

Araç Markası:
    1992 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - Sedan
    @Lupara, bisiklet var abi :) parça yok neredeyse :D

15. HAKAN24

HAKAN24 Sessiz

Araç Markası:
    99 Mazda 323 1.5 BJ
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan
    Faruk arkadaş sağ olsun ilgilendi. Hatta bana elindeki parçanın resimlerini dahi gönderdi.
    Fakat fiyat olarak 250 tl istedi. Zor bulunan ve yenisi 450 tl olan bir parça için ben kendisine de hak veriyorum açıkcası.
    Ayrıca oldukça ilgili bir arkadaş. Şu an maddi olarak biraz sıkıntılı olduğumdan şimdilik arızalı parçanın benzin kaçıran kısmını radyatörlerde kullanılan lehim kaynağı ile servis onardı. Şimdilik bir sıkıntı yok. Herkese teşekkürler..

Son düzenleme: 12 Ocak 2016
    ezmocesteri ve hakan_emre bunu beğendi.
  16. HAKAN24

HAKAN24 Sessiz

Araç Markası:
    99 Mazda 323 1.5 BJ
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan
    Parça satan yerler var aslında. Fakat fiyatlar biraz uçuk. Yine de hiç olmamasından daha iyi..

ezmocesteri bunu beğendi.
  17. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Şimdilik geçmiş olsun, bakalım konu ne zaman hort yapacak

HAKAN24 bunu beğendi.
  18. HAKAN24

HAKAN24 Sessiz

Araç Markası:
    99 Mazda 323 1.5 BJ
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan
    Sağol arkadaşım. Konu bir daha ne zaman hortlar bilemem ama ben bu arıza hakkında bir kaç bilgi vereyim. İllaki ilerde birilerine lazım olur. En azından bilgisi olsun.

Parçanın adı; pulsation damper türkçe anlamı ise yakıt titreşim sönümleyici.

Bu parça benzin pompasından dalgalı yada kesik kesik gelen yakıtı içerisindeki diyaframın yukarı aşağı hareketi ile düz ve basınçlı bir şekilde enjeksiyonlara daha düz akıcı yakıt göndermeye yarıyor.

Şöyle düşünün kesik kesik akan bir çeşmenin hattın gerisine bu parçayı takarak daha düz bir akıntı elde ediyorsunuz. Bu su ve kalorifer tesisatlarında farklı şekillerde mevcut zaten.

Parçanın orjinali kolay arıza verecek bir şey değil ama benim şansızlığım diyeyim artık. Bu arada orjinali mevcut ve fiyat olarak 450-500 tl arası.

Arıza belirtileri benzin kaçağı ile kendini belli ediyor zaten. Buda içindeki diyaframın yırtıldığı anlamına gelir. Yine aracın uzun marş istemesiyle ve benzinde iken özellikle yüksek devirlerde sapıtmalar bu parçanın göz atılmasını işaret ediyor. Her olayı buji ve kablolara bağlamamak gerek.

568fe32d54972_images(1).jpg DSC_0119.jpg DSC_0193.jpg DSC_0216.jpg

ezmocesteri, ogzhn38, böcek ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  19. ogzhn38

ogzhn38 Katılımcı

Araç Markası:
    1999 323f 1.8 Astina
    Araç Renk ve Tip:
    Gri - Hatchback
    Bilgiler için teşekkürler. Çok geçmiş olsun.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Ocak 2016
  20. galip58

galip58 Sessiz

Arkadaslar hakan arkadasimizin yasadigi sorun bende de var bana yardimci olacak arkadaslar varmi bu parcayi bulacagim ter ve telefon numarasi lazim yardimci olurmusunuz

Sayfayı Paylaş