Mazda 323 BJ (1999-03) Otomatik?

hus3yn

Katılımcı
Değerli arkadaşlar mazda 323 1999 ve 2003 kasalarda 1.5 1.6 1.8 motor seçeneklerinde otomatik vites modelinden kullanan arkadaşlardan deneyimlerini paylaşmalarını istiyorum; mesela 1.5 1.6 v 1.8 de kullanılan otomatik şanzıman aynımıdır ? yokuşlarda geriye kaydırma problemi varmıdır, vites geçiş aralıkları nasıldır(hangi araçlara benzer), lpg ile uyumunda herhangi bi sorun oluyormu çekişinde değişiklik varmı(lpg de düz vitesle aynı mı yakıyor) bilinen kronik sorunları yada herhangi sorun yaşayan arkadaşlar varmıdır? eğer otomatik modeller arasında farklılık var ise hangisi önerilir?

çok soru sordum otomatik kullanıcılardan olumlu olumsuz deneyimlerini paylaşırsa sevinirim ;)

hus3yn

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
otomatik kullanan kimse yok sanırm kimse bilgi vermeyecekmi bana ???

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Benimki manuel tecrübem olanları paylaşayım.
1.5 ve 1.8 1999 ve 2000 olanlarda mevcut. 2001 2003 olanlar makyajlı kasadır onların motoru 1.6. Otomatik Şanzımanları aynımı bilmiyorum ama sorun yaşayan görmedim duymadım. Lpg de herhangi bir sorunu yok takılan kit ve işçilik güzel ise sorun çıkarmaz.
Yakıt olarak 7 litre yakacağı yerde 8lt lpg yakar o şekilde hesap edin. Bu araçların büyük kronik bir problemi yok :)

Dinçer

Katılımcı
Otomatik araç kullanmadım sayılır ama İngilterenin bir mazda forumunda mazdanın 2003 e kadar olan otomatik şanzımanlarının başarısız olduğunu söylüyordu bi teknik uzman. Geçmiş zaman neden böyle söyledi unuttum sadece aklımda kalan bu. Dediğim gibi benim tecrübem yok sadece öyle okuduğumu hatırlıyorum.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Değerli arkadaşlar mazda 323 1999 ve 2003 kasalarda 1.5 1.6 1.8 motor seçeneklerinde otomatik vites modelinden kullanan arkadaşlardan deneyimlerini paylaşmalarını istiyorum; mesela 1.5 1.6 v 1.8 de kullanılan otomatik şanzıman aynımıdır ? yokuşlarda geriye kaydırma problemi varmıdır, vites geçiş aralıkları nasıldır(hangi araçlara benzer), lpg ile uyumunda herhangi bi sorun oluyormu çekişinde değişiklik varmı(lpg de düz vitesle aynı mı yakıyor) bilinen kronik sorunları yada herhangi sorun yaşayan arkadaşlar varmıdır? eğer otomatik modeller arasında farklılık var ise hangisi önerilir?

çok soru sordum otomatik kullanıcılardan olumlu olumsuz deneyimlerini paylaşırsa sevinirim ;)

BJ kasa ZL motor 65 kw 88 hp 1,5cc 16 valf dohc.. motor 4 ileri vites ateşleme sistemi lpg ile pek başarılı sayılmaz lpg siz daha başarılı motordur 4 ileri vites hold tuşu ile vites düşür me ve spor kullanımı çok keyiflidir vites atışlarını hissetirmeyen düz otomatik şanzuman sistemi ile başarılı bir şanzumandır

BJ kasa ZM motor 70 kw 95 hp 1,6 cc 16 valf dohc ZM motor ile ZL motoru ayırt eden emisyon sistemidir emisyon sistemi ile tratul ileştirilmesi ile motor farkı 1,6 cc dönmüştür bu ZM motorda iki adet oksijen sensörü kullanılmıştır ve göstergede cehg arıza ikaz lanbası mevcuttur alt blok ZL motor ile aynıdır AT şanzuman 4 ileri vites olup lpg ile uyumu 1.5 cc ye nazaran biraz daha iyidir yine aynı şekilde hold tuşu ile bir alt vitese düşüp vites atış arasının uzaması ile spor kullanımı çok keyiflidir vites atışları hissedilmez

BJ kasa FP motor 84 kw 114 hp 16 valf dohc motor at şanzuman aynı şekilde 4 ileri vites hold tuşu yine aynı şekilde vites düşür vites vites atma arasının uzaması ve motor gücünün biraz fazla olması daha keyifli ve aracı seri kılar vites atışları hissedilmez lpg uyumu motor gücü yüksek olması ile başarılıdır

bu 3 motor seçenegi yokuş kalkış destegi yoktur yokuşun fazla dik olmasına göre şanzuman biraz kaydırma yapabilir bu kaymanın olması şanzumanın sorunlu olması anlamına gelmez araç 750 devirde çalıştıgı için rolanti itiş devri düşük olması ile kaydırma yapabilir

şöyle bir soru gelse idi bu araçların içinden hangisini alırdın ustam diye FP motor 1.8 kesinlikle bunu alırdım ..kronik proplem at şanzumanda kesinlikle yoktur aracın km resinin oynanmamış olup düşük klm rede olmasına dikkat edelim bunun dışında tek sıkıntı 1.5 şe lpg takıyor olmak onun dışında sorun yok ..
her zaman at şanzuman manuele göre biraz fala yakar bu yakıt konusuda çok tartışılır ben sürekli devir yapar arada redlayn görürüm bir başkası 2500 deviri geçmez tamamen ayagınızın altındaki gaz pedalı uyumu ile alakalı bir durum ..

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
1.5 ZL Motor Adem Ustamın dediği gibi LPG konusunda biraz sıkıntı. Mümkünse benzin ile kullanmalı. Zaten tüketimi oldukça iyidir.
Bilgiler için teşekkürler Adem ustam.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bi ara eşimin yogun istegi uzerine kendi aracimi otomatik ile ayni kasa olmak uzere takas etmek istedim bulamadim.

hus3yn

Katılımcı
Bi ara eşimin yogun istegi uzerine kendi aracimi otomatik ile ayni kasa olmak uzere takas etmek istedim bulamadim.

bende de aynı sıkıntı ben sattım sonra aramaya başladım sanırım olmaycak bu sefer HB kasa düz vites alcam gibi geliyor bana..

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
bende de aynı sıkıntı ben sattım sonra aramaya başladım sanırım olmaycak bu sefer HB kasa düz vites alcam gibi geliyor bana..

mazda mızın içinde BG kasa B6 motor türkiye girişi olup satılan 90 model ve 97 arası kasalar var hb sd yine söylüyorum BG kasa ve B6 motor bunların at şanzumanı 3 ileridir 87 hp sohc ve karbiratörlüdür bu kasanın gümrük girişleri var enjeksiyonlu onların şanzumanları 4 ileridir

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konu önemine binaen güncellemek istedim...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
otomatik bi 1.8 le takasa açıgım fiyat konusu falan araç başında yüz yüze konuşuruz makyajlı kasada olur.

hus3yn

Katılımcı
yanlış biliyorsam düzeltin, bildiğim kadarıyla 99-03 kasalar da otomatik 1.8 motor seçeneği yok diye biliyorum...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
O zaman makyajli kasada yani 1.6 bakacaz

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
kadir bir önceki kasada 1.8 otomatik var. Lantislerde de var.

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Alt kasayida hanim hic begenmiyor.

Üst Alt