Mazda 323 BJ (1999-03) Motor Yağı Seçimi

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Efendi'nin konusundan bilgi edinip geldim :p guzu 160k+ KM iken 5W 30 yağ ile eksiltme-yakma yapmıyor mu hocam..?

Katkılar konusunda şüpheler yukarıda belirtilmiş ki 2 hafta önce Adem ustanın yanındayken, motoru Allahlık olan bir Lantis sahibi ustaya katkı koyduğunu belirttiğinde, ustanın yüzünün aldığı şekli görüp dediklerini duysaydın eminim bir kere daha düşünürdün katkı olayını..

Benim guzu da aşağı yukarı aynı KM seviyesinde ancak makul seviyede yağ azaltıyor, Castrol 10W 40'dan Mobil 10W 60'a geçmeyi düşünüyorum bir sonraki değişimde.. Katkı konusu nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın bu KM'deki bir motorun 5W 30 ile nasıl bir performans ortaya koyduğunu merak ediyorum doğrusu..
O zaman bi 5/30 denemesi yapsak?

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Sonuçlarını kestirebildiğim merakları seviyorum ben..:)
Hocam kullanıyor ve devam ediyorsa demek ki sonucu kestirebiliyor, ama ben 10W 40'da bile eksiltme yapan bir motora 5W 30 cesareti gösteremem..
Hocam arabayı Mart ayında aldım ve 5W 30 yağ ile değiştirdim. Daha önce hangi yağın kullanıldığını bilmiyorum. 7 bin km oldu ve yağ çubuğundan anladığım kadarıyla ahım şahım bir eksiltme yok. Daha önceki yağda da ustamın dikkatini çekecek kadar bir eksiltme olmamıştı.

Yine 5W 30'a devam edeceğim ve Motul'u ilk defa deneyeceğim. Motor yağı, otomatik şanzıman yağı, direksiyon ve fren hidroliği (iddiaya girerim hiç ellenmemiştir), antifiriz değişiminin tamamında Motul marka ürünleri kullanmayı düşünüyorum. Castrol markasına nedense alerjim var.

Katkı kullanma meselesini forumdaki değerli tavsiyeler üzere kalıcı olarak rafa kaldırdım.

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Arkadaşlar 2000 model 1.5 zl motor otomatik aracımın motor ve şanzıman kartellerinde yağ sızıntısı mevcut.Motor ve şanzıman kartelleri için conta bulabilir miyim yoksa kaliteli sıvı conta ( VOLKSWAGEN) işimi görür mü? Bide ön fren hortumlarım deforme olmuş patlamaları yakın gibi nette aradım ama bulamadım varmı bildiğiniz bir site fren hortumlarını alabileceğim?

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar 2000 model 1.5 zl motor otomatik aracımın motor ve şanzıman kartellerinde yağ sızıntısı mevcut.Motor ve şanzıman kartelleri için conta bulabilir miyim yoksa kaliteli sıvı conta ( VOLKSWAGEN) işimi görür mü? Bide ön fren hortumlarım deforme olmuş patlamaları yakın gibi nette aradım ama bulamadım varmı bildiğiniz bir site fren hortumlarını alabileceğim?
Conta bulunur mu bilmiyorum ama sızıntıyı kesecek sıvı conta da işini görür. Conta bulabilirsen değişim en güzeli.

www.jakopar.com

www.vizyonoto.com

İletişime geçersen yardımcı olurlar. :)

musbag

Sessiz
Araç Markası
Mazda Astina
Araç Renk ve Tip
Şampanya
68BD8873-BF55-4A1A-9F69-E614D429CE82.jpeg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Cumartesi Lukoil Genesis 5W30 ile değişim yaptırdım. Motordaki eski yağ 10W40 idi. İlk izlenimlerim motorun biraz sessizleştiği yönünde.
Motor 310binde, 35 bin km civarıdır LPG'li. Eksiltmeyi kontrol edeceğim.
Merakla bekliyorum. Bende yarı yarıya fazla eksiltmişti.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
10W40 hiç eksiltme yapmadı. Bende biraz buna güvenerek 5W30'la değiştirdim.
Bakalım ne olacak.
10-40 bende 150-200 ml eksiltmişti bu yağı tavsiye üzerine, Polonya üretimi olduğu için deneme amaçlı kullandım. Aynı süreçte yarım litre eksiltmişti. Tekrar 10-40'a dönüş yaptım.

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Benim 2000 Astina ve arkadaşın 2004 mazda 3'ü için Motul X-Cess 5w-40 aldık.Ben henüz değişmedim ama arkadaşın yağ değişimini pazar günü yaptık. Yağ değişimi sonrası yaklaşık 50km yol geldi arkadaş ve bugün bana şunu söyledi: ''Gardaş araba acayip sessizleşti,trafik ışıklarında durunca araba stop etti sanıyorum.Yolda giderken sadece lastik ve rüzgar sesi geliyor motor sesi hiç yok''. Belki psikolojiktir bilemiyorum.Bakalım kendim değiştikten sonra ne gibi fark göreceğim.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Benim 2000 Astina ve arkadaşın 2004 mazda 3'ü için Motul X-Cess 5w-40 aldık.Ben henüz değişmedim ama arkadaşın yağ değişimini pazar günü yaptık. Yağ değişimi sonrası yaklaşık 50km yol geldi arkadaş ve bugün bana şunu söyledi: ''Gardaş araba acayip sessizleşti,trafik ışıklarında durunca araba stop etti sanıyorum.Yolda giderken sadece lastik ve rüzgar sesi geliyor motor sesi hiç yok''. Belki psikolojiktir bilemiyorum.Bakalım kendim değiştikten sonra ne gibi fark göreceğim.
Bu yağı kullananların yorumları bu oluyor genelde. Bekliyorum yağ değişiminizi.

eren-01

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan

Gardaş beni etiketleseydin daha iyiydi arkadaş diyecegine :)) ... Bundan sonra varsa yoksa motul

Son düzenleme:

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
@halilkirikkale yağı aracınızda kullandığınızda yorumlarınızı bizle paylaşır mısınız?

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
@halilkirikkale yağı aracınızda kullandığınızda yorumlarınızı bizle paylaşır mısınız?
Tabi hocam, kartel contasindan az bi yağ sızması var yağ değişimi sırasında onu da halletmek istiyorum o yüzden değişimi erteledim. Değişim sonrası ses ve yakıta etkisini yazarım inşaAllah. @eren-01 kardesimin yağ değişimini yaptık o baya memnun umarım bende memnun kalırım

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Geçen hafta sonu Abro motor flush ile motoru temizledim ve karteli söküp kartel içini temizledim.Sonrasında Motul X-Cess 8100 5w-40 yağımızı doldurduk motora.Sonuç mu; evet gerçekten daha sessiz motor.Pisikolojik mi diye düşündüm ama değil gerçekten farkettiriyor sessizliğini.Yakıt tüketimine etkisini hesaplayamıyorum şu an çünkü araçta bir dengesizlik var son zamanlarda çok yakmaya başlamıştı zaten.Bunu sebebi otomatik şanzıman yağını 7 ay önce falan Mobil atf220 ile değiştirmiştim o olabilir mi diye düşünüyorum.Yakın zamanda şanzıman yağını da Motul multi atf ile değiştirmeyi düşünüyorum bakalım sonuç ne olacak.

Üst Alt