Mazda 323 BJ (1999-03) Motor Yağı Seçimi

ConCon34tr

Sessiz
Araç Markası
1999 - 323 1.8 GT
Araç Renk ve Tip
Şampanya - Sedan
Merhabalar,
99 model 323 1.8 GT için hangi yağı almalıyım acaba? Eneos 10/30 uygun mudur?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Amca

Sessiz
Araç Markası
1999- Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Sedefli Yeşil- HB
Benim yavruceylanın bakımı geldi çattı. 99 1.5 323 lpgli 248bin de. Yağ işinden hiç anlamıyorum. 5 30 veya 10 40 gibi kavramların ne olduğunu bilmiyorum :) Veli abi, rica ediyorum bana bir cümle kur ve ben o cümleyi söyleyince yağcı bana o yağı versin. İstediğin marka model yağ seçebilirsin :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Benim yavruceylanın bakımı geldi çattı. 99 1.5 323 lpgli 248bin de. Yağ işinden hiç anlamıyorum. 5 30 veya 10 40 gibi kavramların ne olduğunu bilmiyorum :) Veli abi, rica ediyorum bana bir cümle kur ve ben o cümleyi söyleyince yağcı bana o yağı versin. İstediğin marka model yağ seçebilirsin :)
Son bakımda ne konulmuş ve eksiltme var mı, bilginiz var mı bu konular hakkında beyamca :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Bülent giriş yapmış olaya, önceki yağın hadi markasını geçtik, viskozitesinin bilinmesi çıkılacak yolu açardı bize... İkinci husus da, şu anda yağın yapmış olduğu kilometre ve eksiltme durumu nedir? Bunları bilmiyorsak eğer, 10-40 yarı sentetik yağ koyarak durumunu gözlemlememiz gerekiyor.

Ustanın itiraz etmeden yağını değiştirmesi için kurulacak cümle yeterli gelmeyebilir, çünkü envayi çeşit bakış açısına sahip usta var memlekette... Ustanın karşı atağına maruz kalmak istemiyorsan, yağını filtreni kendin al git, sadece değişim için ücret öde bence... :)

Senin yerinde olsaydım;

Liqui Moly Leıchtlauf Performance 10w40 Motor Yağı 4 Lt. GittiGidiyor'da 269742924

Bu yağı kullanırdım... Ben 626 aracım için aldım ama kullanmak nasip olmadı. Atılgan için gün sayıyorum. :)

Amca

Sessiz
Araç Markası
1999- Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Sedefli Yeşil- HB
Son bakımda bu konulmuş. Yağ eksiltme çok çok az var.
07db8b89487e43d4eb3421509bf6446d.jpg

Lenovo P1a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Değerli dostlarım,
7000 bin kilometrenin ardından yağ değişimi için yağ tedarik etme sürecine girdim. Servis kitapçığında aranan kriterler aşağıdaki gibi:

IMG_20171001_134540.jpg

Marka olarak Motul'u denemeyi düşünüyorum. Aşağıdaki ürünü hediyesi olan Shell motor temizleyicisini de kullanmak için tercih etmek üzereyim.

n11.com'dan MOTUL 8100 X-CLEAN FE 5W30 4L(SHELL MOTOR TEMİZLEYİCİ HEDİYELİ) seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!
Motul 8100 X-clean Fe 5w30 4l(shell Motor Temizleyici Hediyeli) - n11.com

Ürünün karşıladığı nitelikler şunlar:

Screenshot_2017-10-01-13-48-51-127.jpeg

Problem şu ki ben bu işin içinden çıkamadım.
1- Bu ürün benim araç gereksinimlerime uygun mu?
2- Fiyat olarak sizce nasıl?
3- Liqui Moly ve Motul markalarını tecrübe edenler, küçük bir karşılaştırma yapabilir mi?

Şimdiden teşekkürler.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Değerli dostlarım,
7000 bin kilometrenin ardından yağ değişimi için yağ tedarik etme sürecine girdim. Servis kitapçığında aranan kriterler aşağıdaki gibi:

Ekli dosyayı görüntüle 23282

Marka olarak Motul'u denemeyi düşünüyorum. Aşağıdaki ürünü hediyesi olan Shell motor temizleyicisini de kullanmak için tercih etmek üzereyim.

n11.com'dan MOTUL 8100 X-CLEAN FE 5W30 4L(SHELL MOTOR TEMİZLEYİCİ HEDİYELİ) seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!
Motul 8100 X-clean Fe 5w30 4l(shell Motor Temizleyici Hediyeli) - n11.com

Ürünün karşıladığı nitelikler şunlar:

Ekli dosyayı görüntüle 23283
Problem şu ki ben bu işin içinden çıkamadım.
1- Bu ürün benim araç gereksinimlerime uygun mu?
2- Fiyat olarak sizce nasıl?
3- Liqui Moly ve Motul markalarını tecrübe edenler, küçük bir karşılaştırma yapabilir mi?

Şimdiden teşekkürler.

Tercihin doğru.
Marka güvenide sana kalmış.
Liqui nin eş degeri sanırım tech olandı oda 160tl falan.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Adama bak ya yememiş içmemiş :)

Katkı motoruna bakmyanları tercihi olmalı diye düşünüyorum.

Bakmasan da 60-70 bin km gibi kullanmak iyi olur aslında. Ama yüksek km.de segmanlardaki karbon kalıntıları da söktüğünden yağ yakmayı artırır. Bu nedenle sorunsuz aracına motor iç temizleyici sonrası motor yaptıranlar var.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bakmasan da 60-70 bin km gibi kullanmak iyi olur aslında. Ama yüksek km.de segmanlardaki karbon kalıntıları da söktüğünden yağ yakmayı artırır. Bu nedenle sorunsuz aracına motor iç temizleyici sonrası motor yaptıranlar var.
Kitaapda kullanmayın der
Orjinal hava filtresi
Kaliteli yağ
Erken değişim
Aarada çalkalama
Bunlara uydukdan sonra gerek yok bencee katkı gibi ürünlere

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Kitaapda kullanmayın der
Orjinal hava filtresi
Kaliteli yağ
Erken değişim
Aarada çalkalama
Bunlara uydukdan sonra gerek yok bencee katkı gibi ürünlere

Varsa kalıntı km artmadan kullanmakta fayda görüyorum ben. 110bin km.de kullanmıştım, sonra hiç kullanmadım. Geçen aşırı hafif bir terleme vardı karterin bir noktasında. Daha önce somunlar sıkılmıştı. Pimpirikli adamım, terleme falan istemem ben. Hazır yağ değiştirecekken karteri söktürüp silikon conta yenilettim. O esnada baktım en ufak bir kalıntı yoktu yataklarda vs.
Ama dediğin gibi arada bir yağ değişim periyodunu kısaltarak (5-6bin km gibi) faydalı olabilir.
Hepsi subjektif görüşler, bilimsel olarak bir şey sunamıyoruz sonuçta. :) Gerekli mi değil mi kişinin kendisine kalmış durumda. Benim tek önerim km çok fazlaysa kullanılmaması yönünde, kullanılacaksa da yağ yakmaya hazırlıklı olunmalı.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Varsa kalıntı km artmadan kullanmakta fayda görüyorum ben. 110bin km.de kullanmıştım, sonra hiç kullanmadım. Geçen aşırı hafif bir terleme vardı karterin bir noktasında. Daha önce somunlar sıkılmıştı. Pimpirikli adamım, terleme falan istemem ben. Hazır yağ değiştirecekken karteri söktürüp silikon conta yenilettim. O esnada baktım en ufak bir kalıntı yoktu yataklarda vs.
Ama dediğin gibi arada bir yağ değişim periyodunu kısaltarak (5-6bin km gibi) faydalı olabilir.
Hepsi subjektif görüşler, bilimsel olarak bir şey sunamıyoruz sonuçta. :) Gerekli mi değil mi kişinin kendisine kalmış durumda. Benim tek önerim km çok fazlaysa kullanılmaması yönünde, kullanılacaksa da yağ yakmaya hazırlıklı olunmalı.

Katılıyorum+ karamio

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Efendi'nin konusundan bilgi edinip geldim :p guzu 160k+ KM iken 5W 30 yağ ile eksiltme-yakma yapmıyor mu hocam..?

Katkılar konusunda şüpheler yukarıda belirtilmiş ki 2 hafta önce Adem ustanın yanındayken, motoru Allahlık olan bir Lantis sahibi ustaya katkı koyduğunu belirttiğinde, ustanın yüzünün aldığı şekli görüp dediklerini duysaydın eminim bir kere daha düşünürdün katkı olayını..

Benim guzu da aşağı yukarı aynı KM seviyesinde ancak makul seviyede yağ azaltıyor, Castrol 10W 40'dan Mobil 10W 60'a geçmeyi düşünüyorum bir sonraki değişimde.. Katkı konusu nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın bu KM'deki bir motorun 5W 30 ile nasıl bir performans ortaya koyduğunu merak ediyorum doğrusu..

Üst Alt