Mazda 323 BJ (1999-03) Motor Yağı Seçimi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Valla arkadaşlar youtubede bazı denemeler var hatta corvet aracını denemişlerdi castrol, mobil ve motul dyno teste aldılar aracı ilk castrılde denediler aracı sonra mobil ve sonrada motulla en az beygir castrolde çıktı en iyi değer motulde çıktı hatta kaynama dereceleri var castrol diğer ikisine göre çok daha erken kaynama yapmaya başlıyo akışkanlık keza diğerlerine göre castrolde berbat yine ve bu tüm denemeler aynı viskoziteye sahip yağlarla yapıldı bence bi deneyin. Bu arada motul bilmeyenler için safkan japondur

Benim "Motor yağları hakkında bilgi" başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Ben uzun süredir kullanıyorum memnunum. 6ay (6-7bin) değişim yapıyorum. Lpg olmadığını hesaba katmak gerek tabi. Son değişimde esp formula tam sentetik koydum süper 3000 e göre daha sessiz. Titreşim az. 10-40 koyulacaksa liqui moly öneririm oldukça başarılı.
Sıcak bölge veya çok soğuk bölge olması ilk çalışmadaki viskozite değeri ile alakalı. Motor normal çalışma sıcaklığı her yerde aynı. Soğutma sistemi motorun sıcaklığını sürekli belli derecede tutuyor.
Liqui Moly ' nin hangi modelini öneriyorsun ? ( LPG li olarak )

Özcan GÜL

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Yeşil-Sedan
Merhaba arkadaşlar. Konuyu okudum dikkatlice fakat yine sormak isterim. Benim Çarliston 180 binde ve lgp takılı. Silindir kapak contasını değiştik. Şimdi motor yağı olarak 10-30 Eneos mu yoksa 10-40 liqui moly mi kullanmalıyım.

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Merhaba arkadaşlar. Konuyu okudum dikkatlice fakat yine sormak isterim. Benim Çarliston 180 binde ve lgp takılı. Silindir kapak contasını değiştik. Şimdi motor yağı olarak 10-30 Eneos mu yoksa 10-40 liqui moly mi kullanmalıyım.
Adem Usta, castrol maqnetec 10-40 öneriyordu. Ben de uzun süre o yağı kullandım. Bu sırada subap değişimi nedeniyle contayı ben de değiştirmiştim. Herhangi bir sorun yaşamadım.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Sadece 5/30 olması önemli değil bunun apı ve acea değerleride önemli bj de apı ve acea degeri nedir?
@Oğuzhan
Günümüzdeki çoğu yağ, sentetik yağların ise ezici çoğunluğu o standartları karşılar.
Yarı sentetikle 7bin km de değişim, ya da tam sentetikle 12bin km mertebesinde değişim. Kişilerin tercihine kalmış. Yeter ki kısa sürede değişiyorsunuz diye yağ eksiltme miktarını gözlemlemede hata yapılmamalı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sadece 5/30 olması önemli değil bunun apı ve acea değerleride önemli bj de apı ve acea degeri nedir?
@Oğuzhan
Yağın Sadece 5-30 olması veya 10-40 olması; temelde Mazda'nın herhangi bir motoru için gerekli spesifikasyonları karşılıyor anlamına geliyor. Şimdiye kadar kullandığım bütün markaların yağ viskozite değerleri ile motorların istediği o değerleri içermeyen yağa denk gelmedim, öyle olsa zaten adamlar yağ satamaz... ;)

Yağ gibi, yakıt gibi elemanlar için (çok ekstrem durumlar oluşmadıkça) üzerinde tartışmaya bence gerek yok, çünkü son kullanıcı olarak bizlerin şu yağ şöyle bu yağ böyle diyebilecek yeterli donanımımız olmadığı gibi üzerinde tartışılan teknik verileri ispatlamaya da halimiz vaktimiz yok maalesef!!

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Yağın Sadece 5-30 olması veya 10-40 olması; temelde Mazda'nın herhangi bir motoru için gerekli spesifikasyonları karşılıyor anlamına geliyor. Şimdiye kadar kullandığım bütün markaların yağ viskozite değerleri ile motorların istediği o değerleri içermeyen yağa denk gelmedim, öyle olsa zaten adamlar yağ satamaz... ;)

Yağ gibi, yakıt gibi elemanlar için (çok ekstrem durumlar oluşmadıkça) üzerinde tartışmaya bence gerek yok, çünkü son kullanıcı olarak bizlerin şu yağ şöyle bu yağ böyle diyebilecek yeterli donanımımız olmadığı gibi üzerinde tartışılan teknik verileri ispatlamaya da halimiz vaktimiz yok maalesef!!
5/30 degerini yada 10/40 değeri kullanıcının bulunduğunu yere göre değişir.
Mazda sana secenek olarak veriyor.

Apı ve acea değeri üreticiye göre değişir gecen seneye kadar castrol a1 b1 vardı piyasada ve dip fiyatdan alanlar vardı

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

Veli abi Avrupa ve ABD'nin belirlediği standartlara göre istenilen şartlar motordan motora değişkendir. Yağ ile ilgili konularda bunlar yazıldı. Enes de yazdı ben de yazmıştım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
5/30 degerini yada 10/40 değeri kullanıcının bulunduğunu yere göre değişir.
Mazda sana secenek olarak veriyor.

Apı ve acea değeri üreticiye göre değişir gecen seneye kadar castrol a1 b1 vardı piyasada ve dip fiyatdan alanlar vardı

Üreticiye göre değişen değerlere göre de yağ alınır...

Veli abi Avrupa ve ABD'nin belirlediği standartlara göre istenilen şartlar motordan motora değişkendir. Yağ ile ilgili konularda bunlar yazıldı. Enes de yazdı ben de yazmıştım.

Evet, bende yazmıştım...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Seçeneklerine göre bende onu dedim.

"Yanlış yapıyorsun ama" Demekle benim yazdıklarım arasında çok fark var...

Örneğin; 10-40 yağ ve ortalama bir markanın spesifikasyonları zaten hali hazırdaki motorlar için gerekli her şeyi karşılıyor, ben bunu diyorum en baştan beri ama sen bunu demiyorsun... Ayrıca; 5-10-15 yıl önce üretilen motorların yağ değerlerini, günümüz yağ teknolojisi karşılamakta zorlanmaz.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
"Yanlış yapıyorsun ama" Demekle benim yazdıklarım arasında çok fark var...

Örneğin; 10-40 yağ ve ortalama bir markanın spesifikasyonları zaten hali hazırdaki motorlar için gerekli her şeyi karşılıyor, ben bunu diyorum en baştan beri ama sen bunu demiyorsun... Ayrıca; 5-10-15 yıl önce üretilen motorların yağ değerlerini, günümüz yağ teknolojisi karşılamakta zorlanmaz.

Her çıkan teknoloji bir öncekinide kapsıyor zaten.
Benim demek istediğim ben 5/30 aldım mazda 5/30 diyormuş demesi
5/30 aceası a1 olan 1-2 yıl öncesine kaadar yağlar vardı ve bu yağ bl deki değerleri karşılmıyor.

Yağın sadece 5/30-10/40 gibi değerleri yanında teknolojisi yani API ve ACEA sınada bakmak lazım.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Her çıkan teknoloji bir öncekinide kapsıyor zaten.
Benim demek istediğim ben 5/30 aldım mazda 5/30 diyormuş demesi
5/30 aceası a1 olan 1-2 yıl öncesine kaadar yağlar vardı ve bu yağ bl deki değerleri karşılmıyor.

Yağın sadece 5/30-10/40 gibi değerleri yanında teknolojisi yani API ve ACEA sınada bakmak lazım.
Yeni yağların hepsi karşılıyor Kado. Tabi almadan önce hangi değerleri karşıladığına göz atmakta fayda var.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Herhangi bir yağdan kastım sadece marka açısından sabit bir marka kullanmadığımı belirtmekti.

Üst Alt