Mazda 323 BJ (1999-03) Motor Yağı Seçimi

wolkan789

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Turkuaz
slm arkadaşlar ben 1 ay önce yağ değişimi yaptırdım arkadasımın yağcısına gecen hafta bir baktım park yaptıgım yere yağ damlatıyor yağ kokusuda aldım motor ısınınca götürdüm tamirciye yağ olmuş altı nerden geldi belli değil altını yıkat dedi usta yağ koyduğum yere gittim sordum eline bir bez aldı yağ filitresini eliyle sıktı bu sıkı bişey yok dedi. Bende başka yıkamacıya götürdüm altını yıkattım 2 gün sonra gel bakalım dedi yıkamacı 2 gün sonra gitti gene yağ akıyordu fılıtre kelepcesi ile filitreyi sıktı gevşekmiş filitre dedi tekrar altını yıkadı 2-3 gün sonra gene gel dedi. Şimdi yag başka yerden gelebilirmi sizce kartel contasından kacırırmı yada başka yerden Birde triger seti degiştireceğim ne önerirsiniz marka olarak

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Karter contası, kartep tapası, yağ filtre contası sağlamsa eğer, keçelerden kaçırma ihtimali ortaya çıkıyor... Triger değişimi yapılırken kontrol ederek gerekiyorsa keçe değişimleri yapılabilir.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yağ filtresi yan sanayidir contası dandiktir kaçırır orijinalini el ile sıkıca sıkmak bile yetiyor. Karter tapasının pulu eskimiştir kaçırır. Yağ soğutucu zor ihtimal ama kontrol edilmeli. Triger tavsiyene ilgili konuda cevap verelim.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Liqui Moly gerçekten iyi bir marka imiş. Kullanıcı yorumlarını ve bir kaç usta tavsiyesine dayanarak söylüyorum bunu.
Geçenki yağ değişiminde Motul 10-60 denemiştim geç ve az da olsa eksiltme yine oldu.
Bizimki gibi aşınmış motorlara Liqui Moly'nin Mos2 (Molibdendisülfid) katkılı 10-40 yağını önerdiler. Bir dahaki değişimde deneyeceğim.
Az da olsa yağ eksiltmesi olan ya da motoru çok sesli çalışan araç sahiplerinin şimdiden kullanması gereken bir yağ olarak öneriliyor:

LIQUI MOLY 10W40 Motor Yağı Kısmi Sentetik MoS2'li LEICHTLAUF 5 Litre (2184)

Not: Başka yerlerde daha ucuza bulunabilir.

bu yağın rengini gören varmı direk siyah :D

bu yağı bana geçenlerde 6.sanayide dündar ustanın kalfası cihangir usta tavsiye etti içindeki mos 2 katkısından da bahsetti çok az yağ eksilten müşterilerinden olumlu dönüş aldığınıda söyledi.
mos2 yani molibden sülfür katkısının nasıl blunduğundan falan bahsetmişti o gün unuttum daha sonra vikipedi'deki keşfini okudum çok ilginç geldi ve denemeyi düşünüyorum çünkü benimde aracımdada eksiltme var ve takipteyim

vikipedi'den alıntı

"Molibden Sülfür madeninde kullanılmak üzere iş makineleri ve taşıyıcı kamyonlar ihale usulü alınmıştır. Tedarikçi firma ihaleyi kazanabilmek en azından sarf malzemelerinden geri dönüşümünü kazanıp kâr etmek için araçları kâr etmeden verir. Araçlar standart bakımları haricinde 10 sene hiçbir arıza çıkarmadan madende çalışmıştır. Tedarikçi firma durumun akıbetini öğrenmek üzere madene gider ve araçları bakıma aldırır. Hava filtresinden giren toz formundaki molibden sülfür sayesinde araçların hiç birinde arıza oluşmamıştır. O günden sonra molibden sülfür motor yağı katkıları olarak geliştirilip araçlarda kullanılmaktadır."

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
bu yağın rengini gören varmı direk siyah :D

bu yağı bana geçenlerde 6.sanayide dündar ustanın kalfası cihangir usta tavsiye etti içindeki mos 2 katkısından da bahsetti çok az yağ eksilten müşterilerinden olumlu dönüş aldığınıda söyledi.
mos2 yani molibden sülfür katkısının nasıl blunduğundan falan bahsetmişti o gün unuttum daha sonra vikipedi'deki keşfini okudum çok ilginç geldi ve denemeyi düşünüyorum çünkü benimde aracımdada eksiltme var ve takipteyim

vikipedi'den alıntı

"Molibden Sülfür madeninde kullanılmak üzere iş makineleri ve taşıyıcı kamyonlar ihale usulü alınmıştır. Tedarikçi firma ihaleyi kazanabilmek en azından sarf malzemelerinden geri dönüşümünü kazanıp kâr etmek için araçları kâr etmeden verir. Araçlar standart bakımları haricinde 10 sene hiçbir arıza çıkarmadan madende çalışmıştır. Tedarikçi firma durumun akıbetini öğrenmek üzere madene gider ve araçları bakıma aldırır. Hava filtresinden giren toz formundaki molibden sülfür sayesinde araçların hiç birinde arıza oluşmamıştır. O günden sonra molibden sülfür motor yağı katkıları olarak geliştirilip araçlarda kullanılmaktadır."

Evet şuan ondan kullanmaktayım. Yağ yakmayı önler mi diye merak ediyorsan da araca göre değişir. Bende gözle görülür bir etki yaratmadı. Ama tabi daha erken denilebilir. ;)

FAMİLY_28

FİYOOO
Araç Markası
1999 Mazda 323F 1,8
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Hb
Arkadaşlar aracı ilk aldığımda castrolün 10/40 yağını koymuştum, değişim zamanı geldiğinde castrolün 5/30 start/stop yağını kullandım ilk marşta daha sessiz ve rolantide 1500 lerden1700 lere çıkma gözlemledim sonra mobil 5/30 tam sentetik kullandım ve daha da sesszi ve rolantinin 1800-1900 bant aralığında olduğunu gözlemledim ilk marşta sonra motul 5/30 tam sentetik kullandım(üzerine tanımam) ilk marş çok daha canlı devir 2100 lere çıkmaya başladı şimdi bu devirler diğer 1.8 lerde kaçtır ilk marşta

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar aracı ilk aldığımda castrolün 10/40 yağını koymuştum, değişim zamanı geldiğinde castrolün 5/30 start/stop yağını kullandım ilk marşta daha sessiz ve rolantide 1500 lerden1700 lere çıkma gözlemledim sonra mobil 5/30 tam sentetik kullandım ve daha da sesszi ve rolantinin 1800-1900 bant aralığında olduğunu gözlemledim ilk marşta sonra motul 5/30 tam sentetik kullandım(üzerine tanımam) ilk marş çok daha canlı devir 2100 lere çıkmaya başladı şimdi bu devirler diğer 1.8 lerde kaçtır ilk marşta
Devir durumuna göre değil de, yağ spesifikasyonlarını karşılayan yağa göre tercih yapılmasını tavsiye ederim. :)

Edith, hava sıcaklığı ilk çalıştırmadaki devri etkiler tek başına devri ölçü almak yanıltır.

FAMİLY_28

FİYOOO
Araç Markası
1999 Mazda 323F 1,8
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Hb
Castrolde vardı ama mobilde yoktu bide motulü denicem ama eksilteceğini sanmıyorum bana işin ehli çoğu kişiyle konuştuğumda da motulün çok daha kaliteli olduğunu söylediler. Hatta kendi çapımda da bayaa bi araştırdım bana sorarsanız ilk sırada shell ve motül castrolü son sıralara ancak koyabilirim, mobil ise castrolden daha kaliteli bi yağ.

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Ustam ve arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine Mobil 1 Super 2000 10/40 alacağım. Gayet sessiz olduğunu duymuştum. Kullanır kullanmaz izlenimlerimi paylaşacağım.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ustam ve arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine Mobil 1 Super 2000 10/40 alacağım. Gayet sessiz olduğunu duymuştum. Kullanır kullanmaz izlenimlerimi paylaşacağım.
Tavsiyem Mobil 1 ESP Formula 5-30 Tam sentetik.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Araçta lpg varsa ve 100 bin üzeriyse zaten 30'lar tarihte kalıyor. Konulursa ne olur, beşbinde değişim veya ilave ister...

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Tavsiyem Mobil 1 ESP Formula 5-30 Tam sentetik.

Usta önerisi bu yöndeydi, bir daha ki bakımda söz onu da kullanırım.

30 viskoziteli yağlar için Ege bölgesindeki sıcaklıklarda yağın çok inceldiği ve yeterli korumayı yapamadığına dair yorumlar epey fazla. Sen ne dersin bu işe?

Evet ben de çok duyuyorum.

Araçta lpg varsa ve 100 bin üzeriyse zaten 30'lar tarihte kalıyor. Konulursa ne olur, beşbinde değişim veya ilave ister...

167.500 civarındayım bir haftasınu LPG ile diğer haftasonu Benzin ile kullanıyorum. Yağ işinden pek anlamıyorum. Orijinal Mazda alacaktım, vazgeçirdiler. Mobil 1' den memnun olan çok. Yağ eksiltmem yok.motor hırıltılı çalışıyor. Önceki yağı Castrol muş? Hiç ses yoktu. Tabiri caizse yağ gibi akıyordu araba .

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
30 viskoziteli yağlar için Ege bölgesindeki sıcaklıklarda yağın çok inceldiği ve yeterli korumayı yapamadığına dair yorumlar epey fazla. Sen ne dersin bu işe?
Ben uzun süredir kullanıyorum memnunum. 6ay (6-7bin) değişim yapıyorum. Lpg olmadığını hesaba katmak gerek tabi. Son değişimde esp formula tam sentetik koydum süper 3000 e göre daha sessiz. Titreşim az. 10-40 koyulacaksa liqui moly öneririm oldukça başarılı.
Sıcak bölge veya çok soğuk bölge olması ilk çalışmadaki viskozite değeri ile alakalı. Motor normal çalışma sıcaklığı her yerde aynı. Soğutma sistemi motorun sıcaklığını sürekli belli derecede tutuyor.

Son düzenleme:

FAMİLY_28

FİYOOO
Araç Markası
1999 Mazda 323F 1,8
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Hb
Valla arkadaşlar youtubede bazı denemeler var hatta corvet aracını denemişlerdi castrol, mobil ve motul dyno teste aldılar aracı ilk castrılde denediler aracı sonra mobil ve sonrada motulla en az beygir castrolde çıktı en iyi değer motulde çıktı hatta kaynama dereceleri var castrol diğer ikisine göre çok daha erken kaynama yapmaya başlıyo akışkanlık keza diğerlerine göre castrolde berbat yine ve bu tüm denemeler aynı viskoziteye sahip yağlarla yapıldı bence bi deneyin. Bu arada motul bilmeyenler için safkan japondur

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Valla arkadaşlar youtubede bazı denemeler var hatta corvet aracını denemişlerdi castrol, mobil ve motul dyno teste aldılar aracı ilk castrılde denediler aracı sonra mobil ve sonrada motulla en az beygir castrolde çıktı en iyi değer motulde çıktı hatta kaynama dereceleri var castrol diğer ikisine göre çok daha erken kaynama yapmaya başlıyo akışkanlık keza diğerlerine göre castrolde berbat yine ve bu tüm denemeler aynı viskoziteye sahip yağlarla yapıldı bence bi deneyin. Bu arada motul bilmeyenler için safkan japondur

Bu arada bilmeyenlere yanıltıcı bilgiyi verenler için düzeltme yapayım, Motul Fransız markasıdır... ;)

Bahsetmiş olduğun videoların bir çoğu sponsor desteği ile çekilen yarı veya tam reklam kokan videolardır, ortalama bir kullanıcı, ortalama her hangi iki veya üç yağ markası arasındaki farkı anlayabilecek kadar yetiye sahip olamayacağını her zaman söylemişimdir.

Shell, Castrol, Mobil, Lukoil, Petrol Ofisi, Opet marka yağları kullandım şudur budur diyebilecek kadar bir fark gözlemleyemedim. En iyi bakım, erken değişim yapılan yağ periyodudur der, sevgili Adem Ustam... :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Motul güzel yağ. Bende memnun kaldım. Şirin babaya (Twingo)ya iki kez Elf koymuştum (sözde Twingo için önerilen yağ) bir, son değişimde 10/40 Motul koydum gözle görülür fark var

Üst Alt