Mazda 323 BJ (1999-03) Kontak Sorunu Termik Tamiri

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Kontak termiği tamirini tarif etmeye çalışacağım. Resimler Ferdi abiye aittir :)
Kontağı çevirdiğinizde araç bazen alıyor bazen hiç tepki vermiyorsa, anahtarı sağa sola bastırınca çalışıyorsa kontak termiğinde sorun olması muhtemel.
1- Direksiyonun altındaki plastik aksamı söküyoruz. 3 adet vida tutuyor.
2- Direksiyonu aşağı indirip termiğin arkasındaki soketi tırnağına basarak yavaşça çıkarıyoruz.
3- Termiği tutan 1 adet civata sökülür.
4- Termiğin bir tarafında tek tırnak diğer tarafında çift tırnak vardır tek olan kısımdan hafif esnetirseniz açılacaktır. Tırnakları kırmamaya özen gösteriniz.
5- Termiği açarken içindeki yayların düşmemesine özen gösteriniz.
6-Açtığınızda termiğin çalışma mantığını anlayacaksınız. Kontağı çevirdiğinizde birbirine temas eden noktalar bellidir. O kısımlar ya oksitlenmiş yada aşınmıştır.
7- Temas noktalarını temizleyin veya dolgu yaparak zımparalayın.

mazda323bjkontaktermigitamir (2).jpg mazda323bjkontaktermigitamir.jpg mazda323bjkontaktermigitamir (1).jpg mazda323bjkontaktermigitamir (4).JPG

Dolgu işlemi:
Söktüm aşınan yerleri buldum. Bakır kaynağı ile doldurttum. Törpüledim. Bakır kaynağı metal katkılı olduğu için öncekinden sağlam oldu ama normal metal oksitlenmeye karşı dirençsiz olabilir zamanla göreceğiz. Sağda solda fazla olan yağları tekrar üstüne sürerek kapattım

mazda323bjkontaktermigitamir (7).jpg mazda323bjkontaktermigitamir (6).jpg mazda323bjkontaktermigitamir (5).jpg mazda323bjkontaktermigitamir (8).jpg

Son düzenleme:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Elimizden geleni yapıyoruz ustam sağolasın :)

individual

Sessiz
Ne günlerdi be. Amma uğraşmıştık Kadir ile. Ford Parçacıya gittim ranger kontak termiği lazım diye. Adamlar hangi araba deyince mazda 323 dedim şok oldular. "Yok öyle şey kardeşim, sen ranger i biliyo musun, olacak iş değil" diye yüzüme bile bakmadılar :D Sonunda noldu, 150 tl tamirine istedikleri termiği biz 50 tl ye aldık...

Mazda biraz daha usta yaptı bizi...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ne günlerdi be. Amma uğraşmıştık Kadir ile. Ford Parçacıya gittim ranger kontak termiği lazım diye. Adamlar hangi araba deyince mazda 323 dedim şok oldular. "Yok öyle şey kardeşim, sen ranger i biliyo musun, olacak iş değil" diye yüzüme bile bakmadılar :D Sonunda noldu, 150 tl tamirine istedikleri termiği biz 50 tl ye aldık...

Mazda biraz daha usta yaptı bizi...
Tecrübe güzel şey :)

wolkan789

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Turkuaz
Aynı sorun bende de oldu elektrıkcıye göturdum adam ne desın marş motoru sökülcek dedi 200 tl tutar dedi ne alaka dedim marş motoruyla hemen mazdagaraj girdim saolsun oğuzhan yardımcı oldu . yarım saate söküp bakır olan aşınmış olan yerleri lehimledim zımpara cıktım yagladım taktım 10 numara 5 yıldız hıç yenisini almaya gerek yok süper oldu arkadaşlara tesekkur ederım

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Aynı sorun bende de oldu elektrıkcıye göturdum adam ne desın marş motoru sökülcek dedi 200 tl tutar dedi ne alaka dedim marş motoruyla hemen mazdagaraj girdim saolsun oğuzhan yardımcı oldu . yarım saate söküp bakır olan aşınmış olan yerleri lehimledim zımpara cıktım yagladım taktım 10 numara 5 yıldız hıç yenisini almaya gerek yok süper oldu arkadaşlara tesekkur ederım
200 TL için hesap numarası gönderiyorum o halde :p Şaka bir yana birileri Allah razı olsun diyorsa bizim için yeterli :)

sami

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
2000 Lacivert sedan
Merhaba, 2000 MODEL 323 için bu işlemi yapabilirmiyim? Birde Mazda e200 minübüsün kontak termiği nin uyumlu olduğunu lantis kullanan bi arkadaş söylemişti bilgisi olan var mı?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Merhaba, 2000 MODEL 323 için bu işlemi yapabilirmiyim? Birde Mazda e200 minübüsün kontak termiği nin uyumlu olduğunu lantis kullanan bi arkadaş söylemişti bilgisi olan var mı?
ford ranger 98-02 ile bire bir aynı bizzat alıp denedim piyasada 40-90 arası satılıyor.​

sami

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
2000 Lacivert sedan
Bu arada sorun tam olarak su; Anahtari ileri ittirmezsem arac calismiyor, tik bile demiyor. Termik ile ilgili diye dusunuyorum?

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Bu arada sorun tam olarak su; Anahtari ileri ittirmezsem arac calismiyor, tik bile demiyor. Termik ile ilgili diye dusunuyorum?
Kontak da kömür oluyor belki o bitmek üzeredir.başıma gelmişti bir kere.dediğiniz gibi ileri itince çalışıyordu anck.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Kontak da kömür oluyor belki o bitmek üzeredir.başıma gelmişti bir kere.dediğiniz gibi ileri itince çalışıyordu anck.

Ve hatta araçı senden başka kimse çalıştıramıyor :)
Aynısı başıma geldi dediğim gibi fordun parçasını aldık taktık hatta onun keşfini yapanda bendim.

sami

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
2000 Lacivert sedan
Aynen o açıdan iyi benden başka kimse çalıştıramıyor. :) Bugün bulmaya çalışacağım teşekkür ederim.

sami

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
2000 Lacivert sedan
Kömür termiğin içerisinde mi oluyor? Yoksa ayrıca mı almalıyım?

sami

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
2000 Lacivert sedan
parası için değil zaman sorunum var çıkamıyorum gündüzleri, malzemeyi alıp ustaya götüreceğim. Malum usta şu parçayı al gel diyor.

Üst Alt