Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 323 BJ (1999-03) Kontak Sorunu Termik Tamiri

Konu, 'İç Aksam - Elektronik- Aydınlatma' kısmında Oğuzhan tarafından paylaşıldı.

1. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Kontak termiği tamirini tarif etmeye çalışacağım. Resimler Ferdi abiye aittir :)
    Kontağı çevirdiğinizde araç bazen alıyor bazen hiç tepki vermiyorsa, anahtarı sağa sola bastırınca çalışıyorsa kontak termiğinde sorun olması muhtemel.
    1- Direksiyonun altındaki plastik aksamı söküyoruz. 3 adet vida tutuyor.
    2- Direksiyonu aşağı indirip termiğin arkasındaki soketi tırnağına basarak yavaşça çıkarıyoruz.
    3- Termiği tutan 1 adet civata sökülür.
    4- Termiğin bir tarafında tek tırnak diğer tarafında çift tırnak vardır tek olan kısımdan hafif esnetirseniz açılacaktır. Tırnakları kırmamaya özen gösteriniz.
    5- Termiği açarken içindeki yayların düşmemesine özen gösteriniz.
    6-Açtığınızda termiğin çalışma mantığını anlayacaksınız. Kontağı çevirdiğinizde birbirine temas eden noktalar bellidir. O kısımlar ya oksitlenmiş yada aşınmıştır.
    7- Temas noktalarını temizleyin veya dolgu yaparak zımparalayın.

mazda323bjkontaktermigitamir (2).jpg mazda323bjkontaktermigitamir.jpg mazda323bjkontaktermigitamir (1).jpg mazda323bjkontaktermigitamir (4).JPG

Dolgu işlemi:
    Söktüm aşınan yerleri buldum. Bakır kaynağı ile doldurttum. Törpüledim. Bakır kaynağı metal katkılı olduğu için öncekinden sağlam oldu ama normal metal oksitlenmeye karşı dirençsiz olabilir zamanla göreceğiz. Sağda solda fazla olan yağları tekrar üstüne sürerek kapattım

mazda323bjkontaktermigitamir (7).jpg mazda323bjkontaktermigitamir (6).jpg mazda323bjkontaktermigitamir (5).jpg mazda323bjkontaktermigitamir (8).jpg

Son düzenleme: 22 Ağustos 2015
    domestos bunu beğendi.
  2. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    ford ranger 98-02 ile bire bir aynı bizzat alıp denedim piyasada 40-90 arası satılıyor.

3. Adem Usta

Adem Usta Mazda Ekinci Özel Servis Usta

eline salık oguzhan biraz cesaret biraz merak sonuçta oluyor bişeyler bravo kardeşim ;)

4. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Elimizden geleni yapıyoruz ustam sağolasın :)

5. individual

individual Sessiz

Ne günlerdi be. Amma uğraşmıştık Kadir ile. Ford Parçacıya gittim ranger kontak termiği lazım diye. Adamlar hangi araba deyince mazda 323 dedim şok oldular. "Yok öyle şey kardeşim, sen ranger i biliyo musun, olacak iş değil" diye yüzüme bile bakmadılar :D Sonunda noldu, 150 tl tamirine istedikleri termiği biz 50 tl ye aldık...

Mazda biraz daha usta yaptı bizi...

kadir bunu beğendi.
  6. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Tecrübe güzel şey :)

7. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Konu güncellendi. Yeni sisteme geçiş sonrası kaybolan resimler yenilendi.

domestos bunu beğendi.
  8. wolkan789

wolkan789 Sessiz

Araç Markası:
    1999 Mazda 323
    Araç Renk ve Tip:
    Turkuaz
    Aynı sorun bende de oldu elektrıkcıye göturdum adam ne desın marş motoru sökülcek dedi 200 tl tutar dedi ne alaka dedim marş motoruyla hemen mazdagaraj girdim saolsun oğuzhan yardımcı oldu . yarım saate söküp bakır olan aşınmış olan yerleri lehimledim zımpara cıktım yagladım taktım 10 numara 5 yıldız hıç yenisini almaya gerek yok süper oldu arkadaşlara tesekkur ederım

domestos ve Oğuzhan bunu beğendi.
  9. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    200 TL için hesap numarası gönderiyorum o halde :p Şaka bir yana birileri Allah razı olsun diyorsa bizim için yeterli :)

ezmocesteri, wolkan789 ve domestos bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş