Mazda 323 BJ (1999-03) Kalorifer Sorunu

hus3yn

Katılımcı
beyler aracımın kaloriferi tahminimce %30 seviyelerinde ısıtıyor. termostat da bi sıkıntı yok. fanı 3 4 konumuna getirince bayağı bi uğultu geliyor, buyuk bi ihtimalle petek kirden tıkanmış olmalı.. ön konsolu sökmeden şişleme işlemi yapılmadan bu sorunun gidermenin yolu varmıdır? daha önceden böyle sorunla karşılaşanlar oldumu alternatif çözümü varmıdır ? bi kaç yerde motordaki boruları söküp tazikli su tutunca geçiyor diyen olmuş ama işin ehli varsa bilgilendirsin :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu iş için dizayn edilmiş makineler var, genelde elektrikçilerde oluyor, ısıtma sisteminin bir tarafından sıcak ve ilaçlı su koyarak diğer taraftan tahliye ediyorlar ve ön konsol ile uğraşmadan sistem temizleniyor...

Ancak; hız ve sıcaklık iyi ayarlanamazsa eski olan sistemleri patlatma riski yok değil, buna dikkat edilmesi gerekiyor.

Ayrıca; kalorifer peteğinin önü harici olarak tıkandı ise buna yapabilecek bir şey yok mecburen ön konsolun açılması gerekiyor... Bu zayıf bir ihtimal ama.

Kolay gelsin, gelişmeleri bekliyoruz.

hus3yn

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
hmmmm bilgim yoktu bu makinalardan iyi oldu bu eyw, bi araştırayım sanayide ;)

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Veli abinin dediği gibi yapılabilir ama en ucuzu 60 tl. kendi yöntemlerimize göre artısı suyu ısıtarak dolaştırıyor. Daha önce 323 üme uygulatmıştım 10 numara olmuştu. daha da once 626ma uygulatmıştım onda pek randıman alamamıştım. Çok fazla tıkanmış galiba açamamıştı. Garantili bir uygulama değil ama dıştan yapılan uygulamaların en iyisi. Benim araçta da aynı durum var kendim uğraştım biraz açıldı ama hala yeterli değil o makinaya soksam mı die düşünüyorum hala.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ayni sorun bendede vardi makineye baglayarak yapmistik 70 tl idi eskiye oranla %80 falan randimanli suanda ama suna dikkat etmek lazim iceri asit veriyorlar buda tortudan tikanmis deligi bile acma ihtimali var diye uyariyorlar zaten yapmadan once bu riski goze alman gerek kalorifer tikanikliginin sebebi olarakda antifiriz kullanmamak suyu degisimlerini zamaninda yapmamak demislerdi

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
ilk önce 2 kalorifer hortumunu sökerek kendiniz uğraşın sonra başka bir gün o makineye bağlatın iyice düzelir diye düşünüyorum. Yalnız kalorifere giden iki hortumu da sökerek ne uyguluyorsanız uygulayın sade tekini sökerek yapmayın. istediğiniz kimyasalı uygulayın ama o kimyasal kesinlekle kalorifer peteğiniz dışında başka yere gitmesin. kimyasallı çıkan sıvı motorunuza bile sıçramasın gerekirse ek hortum bağlayın cıkan suyu yere kadar uzatın.

hus3yn

Katılımcı
peki bahçe hortumu ve normal su ile yapsam ilk etapta, basınç yeterli olurmu? Yani temizleme motorun verdigi basınç daha mı fazla? Eger aynı ise önce kendim deniyeym olmadı temizleme motoru?

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
peki bahçe hortumu ve normal su ile yapsam ilk etapta, basınç yeterli olurmu? Yani temizleme motorun verdigi basınç daha mı fazla? Eger aynı ise önce kendim deniyeym olmadı temizleme motoru?
Motorun devirdaim taziğinden güçlü olur ama sıcaklığı az olduğundan çözme gücünü artırmak için bişekilde porçöz gibi kimyasalı içine dökmelisiniz bence

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Şu şekilde yapabilirsiniz. Kalorifer hortumlarını sökün. Petekten cıkan borunun birini kapatın diğerine rahatca içine porçöz dökenileceğiniz uzunlukta bir hortum takın. O hortumdan içeri biraz porçöz dökün ve bekleyin. Sonra bahçe hortumu takın su verin 3-5 dk kadar aksın. Tabi su verirken diğer tıkadığınız tarafı acmayı unutmayın. Bu işlemi porçözünüz bitene kadar yenileyerek yapın. Ben zaman bulunca bu şekilde kendi aracıma da yapacam.

hus3yn

Katılımcı
porçöz cok etkili bi sıvı kötü anılarım var onunla :) bi zararı olmasın sonra :D

hus3yn

Katılımcı
Sulandırınca çarpmaz, sek alırsan anı bırakır hafızada haliyle... ;D

ben sek almıştım ozamn işin acemisiydm farklı bir uygulamada kullanmıştım :)
bu porçöz işi kafama yattı denemem lazım

peki fanı çalıştırdığımda 3 4 konumunda uğultu yapması bu sebeptenmidir yoksa başka bi nedeni olabilirmi??

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Fani acinca icerden iceri disardan iceri denedinmi ikisindede yapiyormu

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
ben sek almıştım ozamn işin acemisiydm farklı bir uygulamada kullanmıştım :)
bu porçöz işi kafama yattı denemem lazım

peki fanı çalıştırdığımda 3 4 konumunda uğultu yapması bu sebeptenmidir yoksa başka bi nedeni olabilirmi??
Fanı acıncı uğultu yapması bu sebepten olamaz. Ya fanın bilyası bozulmustur yada bu peteğin içi tıkalı diyorduk ya belki içi değil dışı tıkalıdır. Peteğin dışı tıkalı ise aralarından hava geçemez haliyle içeriyi de ısıtamaz ve havayı itemeyen motor zorlanır uğultu yapar. Üfleme şiddeti nasıl sade yüze üflemeye alıp deneyin zor mu üflüyor?

Üst Alt